Początek Vistula Folk Festival z międzynarodowym przytupem [FOTO, FILM]

Piękne, kolorowe stroje, śpiew, niezwykłe tańce ludowe z całego świata. Tak krótko można powiedzieć o najbarwniejszym festiwalu, który odbywa się w naszym mieście. Mowa o Vistula Folk Festival czyli Nadwiślańskim Festiwalu Folklorystycznym.

Wydarzenie rozpoczęło się w naszym mieście we wtorek, 22 sierpnia, w płockim ratuszu gdzie prezydent Andrzej Nowakowski oraz płocczanie witali zespoły. A te przyjechały do Płocka z Nowej Zelandii, Meksyku, Serbii, Rosji i Polski. Podczas wspólnej zabawy w auli, grupy kolejno prezentowały się w tradycyjnych tańcach i śpiewach oraz wymieniały podarunkami z włodarzem naszego miasta. Natomiast w środę w Parku Północnym na Podolszycach odbył się koncert inauguracyjny, podczas którego tancerze oraz wokaliści zaprezentowali się szerszej rzeszy płocczan. Było barwnie, skocznie i ludowo.

W piątek – 25 sierpnia – na placu przed ratuszem odbędzie się Potańcówka… na ludowo z zespołem „Wowa z Charkowa”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. A w najbliższą sobotę Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza również na Koncert Galowy, który odbędzie się w płockim amfiteatrze. Bilety w cenie 10 zł są jeszcze dostępne i można je kupić w Bileterii POKiS (czynna do piątku w godzinach 8.00-15.30).

Przypomnijmy. Reaktywacja festiwalu miała miejsce w Płocku w 2012 roku. Po 32-letniej przerwie, na kulturalną mapę Polski powrócił najstarszy w kraju festiwal folklorystyczny. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od roku 1967 do 1980). Po powrocie wydarzenia na kulturalną mapę odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny. Celem, wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów.

Od 2011 roku w Płocku gościły zespoły z Bułgarii, Cypru, Łotwy, Serbii, Dagestanu, Indonezji, Meksyku, Rumunii, Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Włoch, Taiwanu, Gruzji, Irlandii, Mongolii, Serbii, Sri Lanki, Ukrainy, Słowacji, Indonezji oraz Hiszpanii.

Ten wyjątkowy festiwal, to nie tylko barwne widowisko muzyczno- taneczne, to także lekcje z kultur i tradycji ludowych narodów świata. Muzyka na żywo, członkowie zespołów poubierani w ludowe i regionalne stroje, wysoki poziom artystyczny – to wszystko sprawia, że festiwal jest niepowtarzalny i unikatowy w skali całego kraju.

Fot. DR oraz UMP.