Zaczarować rzeczywistość. Ty też możesz to zrobić…

image_pdfimage_print

Czym jest fotografia? Wielu z was odpowie, że to odbicie rzeczywistości, chwila zatrzymana w kadrze aparatu fotograficznego. I trudno się z tym nie zgodzić. Fotografia jednak to również trudna i wspaniała sztuka, która potrafi przenieść widza w zupełnie inny wymiar. Dzięki fotografiom możemy zwiedzać naszym umysłem światy, które urzekają, przerażają, czarują, opowiadają… 

Aby zrobić takie zdjęcie, które zatrzyma potencjalnego widza na dłużej, odciśnie swój przekaz w umyśle, trzeba umieć je zrobić. Mistrzowie fotografii potrafią z tysiąca zdjęć wybrać to jedno jedyne albo zrobić jedno, które na zawsze widz zapamięta. W zasadzie zdjęcia nas otaczają z każdej strony. Patrzą na nas modelki z bilbordów, znajomi z Facebooka, czy osoby z różnych wiadomości. Ale na ile takie zdjęcie zapada nam w umysł? Na chwilę, ułamek sekundy… Potem znika w oceanie innych.

Jest możliwość, że każdy z was może nauczyć się sztuki fotografowania, tak aby zdjęcie, które zrobicie, widz na pewno zapamiętał. W naszym mieście będzie miała miejsce letnia edycja “Czarownych Warsztatów” White Alice. Obecnie trwają zapisy na fotograficzny tydzień, który odbędzie się od 12-18 sierpnia.

Kim jest White Alice? Alicja Reczek – “Przez wiele lat związana z Płockiem. Obecnie mieszka i działa w Warszawie. Z wykształcenia: muzyk, plastyk i pedagog. Z zamiłowania: fotograf. Nazywana Białą Alicją. Jej zdjęcia są wyjątkowe. Dzieje się tak za sprawą klimatu jaki wyróżnia jej styl. Piękne kolory. Fantastyczne stylizacje i „zaczarowane” plenery. (…) Ma w swoim dorobku sesje komercyjne: modowe, reklamowe i reportażowe. Jest autorką zdjęć do książek m.in. “Sukces jest kobietą” i “Kolory Nadziei”. Jej zdjęcia figurują na płytach muzycznych i tomikach poezji. Fotografie Alicji zostały wykorzystane w serii widowisk m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie. Prywatnie. Miłośniczka dobrej książki, muzyki i podróży. Symbolistka i prekursorka. Kobieta silna i wrażliwa. Pełna kontrastów. Chodząca własnymi drogami indywidualistka. Innym razem empatyczna, otwarta i „do bólu” romantyczna. Czarodziejka… od kołyski.” – tak napisał o artystce Leszek Romanek. 

Jak co roku podczas warsztatów nie zabraknie niezwykłych przeżyć i wspaniałych gości. – Każdy dzień warsztatów to szansa aby rozwinąć swoje umiejętności i poznać, czym tak naprawdę jest fotografia. Nie brakuje tam bowiem zarówno teoretycznych prelekcji, jak i zajęć praktycznych. Podczas części teoretycznej zostają poruszone takie kwestie jak: istota kompozycji, plastyka i światło, fotograf, zawód czy pasja?, współpraca z modelką, promocja w świecie foto – czytamy w zapowiedzi w portalu Eks Magazyn.

Podczas trwania drugiej części, profesjonaliści postarają się nauczyć warsztatowiczów praktycznej części fotografowania. W tym miejscu należy podkreślić, co niezwykle istotne, że tu pojawią się już modele i modelki. Fotografom będą pozować zarówno piękne kobiety, jak i wspaniali mężczyźni. I chyba nie trzeba dodawać, że wszystko będzie się odbywało w urokliwych, płockich plenerach. A dodatkowym atutem staną się nietypowe stylizacje i kreacje modeli, które wykonane zostały przez  projektanta Karola Mietkiewicza.

Wśród tegorocznych gości “Czarownych warsztatów” będzie można sfotografować Maartena Eiche, Grażkę czy Jarosława Skrzypczyka – i tu uwaga – jest to oficjalny, polski sobowtór Papieża Franciszka. Uczestnicy fotograficznego wydarzenia, które już za kilka dni rozpocznie się w naszym mieście, będą mogli odpocząć w klimatycznych miejscach Płocka na Starym Rynku czy w zabytkowej Wieży Ciśnień.

– W te wakacje mam przyjemność współpracować z niezwykłymi artystami. Myślę, że twórczość każdego z nich zasługuje na uwagę. To pasjonaci, którzy na przestrzeni lat wypracowali własny styl. Droga do sukcesu nie była łatwa. Nie raz pod górę, nie raz krętą drogą i pod wiatr – jednak zawsze do celu. Lecieli jak na skrzydłach, by realizować swoje marzenia. Bywało, że spadali na ziemię, ale szybko się podnosili i kontynuowali swoją opowieść. Dziś nie spoczywają na laurach. W dalszym ciągu inwestują w swój rozwój. Dlaczego, skoro osiągnęli tak wiele? Phil Bosmans powiedział, że „to podróż jest nagrodą”– może to odpowiedź – mówi o warsztatach White Alice.

Dodatkową atrakcją na letnich warsztatach White Alice będzie prezentacja kolekcji aparatów analogowych. A także niecodzienna wystawa fotografii “30 dni bezdomnego” autorstwa Maartena Eiche, który – jak już wspomnieliśmy – będzie także modelem dla artystów fotografików. “30 dni bezdonego” to projekt, który autor zrealizował w Łodzi. Oprócz serii zdjęć wraz z komentarzem autora poruszony zostanie temat reportażu wcieleniowego. Hasło, którym rozpocznie się prezentacja brzmi: “30 dni, 30 klisz, 30 zł”. Wystawa  odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 20.30 w Płocku w Browarze Tumskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kto może wziąć udział w “Czarownych Warsztatach”? Odpowiedź jest krótka – każdy! Bo tu nie ma podziałów na lepszych i gorszych, bardziej lub mniej doświadczonych, z aparatem za grube tysiące czy małym kompaktem. Jeżeli lubisz fotografować, po prostu nie może Cię zabraknąć podczas płockich wykładów i nauki tworzenia fotografii.

Dodamy jedynie, że uczestnikom warsztatów zostaną wręczone pamiątki. Będą to fotograficzne publikacje ufundowane przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Wydawnictwo Dowody na Istnienie również przewidziało niespodziankę. Uczestnikom warsztatów zostaną sprezentowane publikacje książkowe poruszające tematykę reportażu.

Jak się zapisać? Poniżej podajemy trzy sposoby:

email: white alice@interia.com

fb: https://www.facebook.com/czarownewarsztaty/

www: http://www.warsztatyfoto.eu/

Fot. 1. Kazimierz Olszewski – Grażka – gość warsztatów. 

Fot. 2. Luna Photography – stylizacja Karol Mietkiewicz.