Płocczanie NIE CHCĄ ul. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Jest interpelacja…

image_pdfimage_print

Dębica – Rondo Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Działdowo – ulica Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, Tarnów – Most im. Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. I to są w zasadzie mistrzowie w długości nazw miejsc, które znajdują się w polskich miastach.

Ale chyba nie za bardzo jest się czym chwalić. Na dodatek dołączyliśmy, dzięki radnym naszego miasta, do tego grona “liderów”. Z tym, że o ile prościej jest zrozumieć długaśną nazwę mostu czy ronda – tu nikt nie mieszka i najwyżej urzędnicy mają problem z wpisaniem nazwy w jakiś dokument, o tyle ciężej pojąć skąd radnym – przedstawicielom mieszkańców, którzy ich wybrali – przychodzą tak długie nazwy do głowy? Już na naszych łamach pisaliśmy kilkukrotnie o nowych nazwach ulic, które muszą być zmienione zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. I zapowiada się, że dzisiejszy nasz artykuł nie będzie ostatnim. I chociaż są ważniejsze rzeczy – to uważamy, że mieszkańcy powinni być bardzo dokładnie poinformowani.

Ni mniej ni więcej chodzi o nową nazwę ulicy Gwardii Ludowej, której płoccy rajcy – a dokładnie 17 – zmieniło nazwę na 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych – daje to 46 znaków łącznie ze spacjami – tyle kratek musi być w dokumencie, który wypełniamy. Co ciekawe, temat wywołał burzę na przedwakacyjnej sesji Rady Miasta Płocka, i nie tylko… Otóż mieszkańcy Płocka dość szybko zareagowali na przegłosowaną nazwę ulicy, którą wspólnie zaproponowali radny Andrzej Aleksandrowicz (PiS) oraz Michał Sosnowski (PSL). Prawdopodobnie we wrześniu zawiśnie na ulicy tabliczka z nową nazwą.

Mieszkańcy dopytują co można zrobić aby odwołać się od decyzji Rady Miasta Płocka? Właśnie do Urzędu Miasta Płocka wpłynęła interpelacja autorstwa Darii Domosławskiej (PO), która w imieniu płocczan pyta urzędników o pomoc w tej sprawie.

Przedmiot, temat interpelacji:
Pomoc mieszkańcom w podjęciu działań w sprawie nazwy ulicy przyjętej przez Radnych Rady Miasta Płocka, w wyniku zmian spowodowanych  ustawą dekomunizacyjną
Uzasadnienie
W związku z licznymi głosami i wyrażanym niezadowoleniem ze strony mieszkańców jednej z płockich ulic i mieszkańców innych osiedli, z powodu zmiany nazwy ulicy i nadania jej nowej  proszę o informację do kogo i w jakiej formie (tj. oprócz treści podania jakie dane powinny znaleźć się na dokumencie) mogą mieszkańcy wyrazić swoje zdanie na wyżej wspomniany temat. Powodem niepokoju mieszkańców jest fakt, że niepraktyczna, długa nazwa może stanowić wiele utrudnień w stosowaniu nazwy ulicy przez mieszkańców, urzędników i służby ratunkowe.

Teraz czekamy na odpowiedź urzędników – jeżeli się pojawi, natychmiast poinformujemy naszych Czytelników o niej. A z wiadomości, które do nas docierają z nieoficjalnych źródeł, wiemy że płocczanie, zbierają podpisy pod pismem, w którym nie zgadzają się z nazwą, którą wybrało 17 radnych.

Płock słynie z wielu rzeczy: pięknego Wzgórza Tumskiego, ładnej nadwiślańskiej plaży, zabytkowej katedry, 66 – letniego ZOO, klubu sportowego Wisła Płock czy SPR Wisła Płock, z bliskości Orlenu, najdroższego paliwa, wspaniale rozwijającej się infrastruktury i można by mnożyć te przykłady. Ale że Płock zasłynie z tak długiej nazwy ulicy, tego nawet pewnie nie spodziewali się najstarsi płocczanie…

Fot. Zdjęcie poglądowe