‘Cudze chwalicie, swego nie znacie’. Płocka Szwajcaria tuż za rogiem [FOTO]

– Data otwarcia nowo wytyczonego szlaku turystycznego w Dolinie Skrwy nie jest przypadkowa – mówił podczas konferencji prasowej starosta płocki Mariusz Bieniek. – Wczoraj zaczęło się lato, jutro zaczynają się wakacje. Jest to idealny czas aby mieszkańcy Płocka, powiatu płockiego i całej Polski poznali uroki Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego – dodawał, nie ukrywając zadowolenia.

W czwartek, 22 czerwca, w podłockich Radotakch – w malowniczym miejscu – Osadzie Młynarza odbyło się uroczyste otwarcie nowo wytyczonego szlaku turystycznego. Kilkudziesięciu śmiałków wzięło też udział w spływie kajakowym, który był swoistym “przecieraniem” nowego szlaku. Pokonali w kajakach 7 km. Jednak cała trasa do przepłynięcia to prawie – z odcinkami pieszymi – 25 km. – Nie trzeba jeździć na Mazury, aby wypoczywać w ten sposób – podkreślał Mariusz Bieniek.

Wytyczenie i oznakowanie pieszo – kajakowego szlaku turystycznego na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego to jedno z zadań dofinansowanego z funduszy unijnych projektu „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie Powiatu Płockiego. Cały projekt od 2016 roku realizuje Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku w partnerstwie z Nadleśnictwami Płock i Łąck. Składają się na niego działania obejmujące zarówno kwestie turystyki i ekologii, jak i edukacji. W sumie jest to 16 zadań, m.in.: utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym, organizacja blisko 70 km nowych tras turystycznych wzdłuż brzegów Wisły, założenie miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych w Wyszogrodzie, Gąbinie i Płocku; zaprojektowanie i założenie Lasu Dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck, modernizacja szlaków turystyczno-rekreacyjnych Nadleśnictwa Płock, utworzenie portalu edukacji ekologicznej oraz wytyczenie szlaku turystycznego w Dolinie Skrwy na terenie Parku. Prace przewidziane na lata 2016 – 2019 realizowane są etapami.Wartość projektu opiewa na prawie 3,2 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi ponad 2,5 mln zł.

W związku z projektem zrealizowano już kilka przedsięwzięć. Między innymi utworzono portal ekologiczny wraz z aplikacją mobilną. Zadanie polegało na zaprojektowaniu, wykonaniu i uruchomieniu portalu edukacji ekologicznej oraz aplikacji mobilnej do korzystania z niej przy pomocy tabletów i smartfonów. Celem utworzenia portalu jest promocja lokalnych walorów przyrodniczych powiatu płockiego oraz edukacja ekologiczna, między innymi w obszarze Natura 2000. Aplikacja uatrakcyjnia i ułatwia poruszanie się wytyczonymi szlakami turystycznymi po naszym powiecie. Nawigacja mobilna – piesza i kajakowa – na pewno uprzyjemni wędrówkę wytyczonymi szlakami mieszkańcom i turystom odwiedzającym Ziemię Płocką. Portal ekologiczny dostępny jest na stronie internetowej ekoinicjatywa-powiatplock.pl, natomiast aplikację można pobrać za pomocą „Sklepu Play”, wpisując „ekoinicjatywa powiat płocki”.

Wytyczenie szlaku turystycznego w Dolinie Skrwy na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego polegało na  wyposażeniu go w drobną infrastrukturę turystyczną, taką jak stoły, ławy i pojemniki na śmieci. Pojawiły się tablice informacyjne i edukacyjne, zostały m.in. wybudowane poręcze i stopnie przy zejściach do wody. Wytyczenie obejmowało inwentaryzację geodezyjną szlaku turystycznego oraz naniesienie go na mapę turystyczną powiatu. Informacja o szlaku pojawi się również w aplikacji mobilnej.

Szlak w Dolinie Skrwy ma ok. 25 km długości. Jest to szlak pieszo – kajakowy, który zaczyna się w miejscowości Parzeń, a kończy na wysokości Murzynowa. Trasa szlaku eksponuje walory przyrodnicze Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego oraz Doliny Skrwy. Planowane jest także zorganizowanie nowych tras turystycznych wzdłuż brzegów rzeki Wisły, łącznie około 70 km, wraz z wytyczeniem i organizacją miejsc wypoczynku i edukacji. 

Starostwo powiatowe planuje jeszcze utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym; modernizację szlaków turystyczno-rekreacyjnych Nadleśnictwa Płock; założenie miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych w Wyszogrodzie, Gąbinie i Płocku; zaprojektowanie i założenie Lasu Dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck.

I trudno nie zgodzić się ze starostą płockim, że po cóż szukać miejsc daleko od domu, skoro tuż za – przysłowiowym – rogiem mamy na Ziemi Płockiej takie skarby, których na pewno tysiące płocczan nie zna. A szkoda, bo naprawdę dziś z Osady Młynarza aż żal było odjeżdżać – wkoło soczysta zieleń, cichutki szum płynącej wody, śpiewające ptaki, gwar zadowolonych osób. Zaledwie godzina wystarczyła, aby naładować dobrą energią swoje życiowe “baterie”.

 

Fot. Lena Rowicka