Było o czym mówić. Prezydent Płocka przed absolutorium

image_pdfimage_print

Pierwsze Mieszkania na Start, rozpoczęcie budowy drugiego odcinka obwodnicy, przebudowa stadionu Stoczniowca, nowe akwaria w zoo, przedszkola i centrum dla seniorów – to tylko część z zeszłorocznych inwestycji. O nich i budżecie miasta rozmawiał z dziennikarzami prezydent Andrzej Nowakowski przed zbliżającą się sesją absolutoryjną.

– W poprzednim roku poprawiliśmy sytuację finansową Płocka – mówił prezydent. – Uzyskaliśmy nadwyżkę budżetową i zmniejszyliśmy zadłużenie – dodał skarbnik miasta Wojciech Ostrowski. Oszczędności zostały przeznaczone na wkład własny Miasta na duże inwestycje, m.in. obwodnicę i nabrzeże, dzięki czemu mogły się rozpocząć bez czekania na środki z zewnętrzne.

Prezydent Andrzej Nowakowski podkreślił istotną kwestię związaną z wykonaniem zeszłorocznego budżetu. W 2016 roku nie były dostępne środki unijne, dlatego samorząd nie mógł zrealizować wszystkich zaplanowanych inwestycji. Zostały one przeniesione na ten i następny rok. Systematycznie podpisywane są kolejne umowy na unijne dofinansowania, najpierw – jeszcze w grudniu ubiegłego roku – na drugi i trzeci odcinek obwodnicy, później na nową siedzibę dla POKiSu, remont ulic: Przemysłowej, Kostrogaj, Bielskiej i Wiadukt, a zaledwie tydzień temu na ścieżki rowerowe.

Dobre wyniki finansowe przełożyły się na poprawienie ratingu miasta. Agencja Fitch podniosła krajowy rating Płocka z poziomu „A plus” do „AA minus” i zmieniła perspektywę ze stabilnej na pozytywną.

Sesja, na której radni miasta zdecydują o udzieleniu prezydentowi absolutorium odbędzie się w najbliższy wtorek.

Źródło: UMP.