24 instytucje, czyli Noc Muzeów w Płocku. Co wybrać? [LISTA]

Najbliższą, sobotnią noc spędzić w domu, to już chyba byłby grzech. Nie siedźcie w domu, bo taka noc się zdarza raz w roku i naprawdę jest zupełnie wyjątkowa. Do Nocy Muzeów przygotowuje się cała Polska, w Płocku nie mogłoby być inaczej. W tym roku aż 24 instytucje – w tym wiele po raz pierwszy – przygotowały atrakcje, z których będzie można skorzystać 20 maja od godz. 18 do 24.

Co wybrać? Gdzie się zatrzymać na dłużej? Trudny wybór czeka płocczan i mieszkańców powiatu płockiego. Wszędzie warto byłoby zajrzeć, bo każda z płockich placówek, która zdecydowała wziąć się udział w Nocy Muzeów przygotowała moc atrakcji. Imprezy rozpoczynają się o godzinie 18 i potrwają do 24, co daje 360 minut, czyli… 15 minut na każdą z instytucji. Wszędzie nie da się być – to jasne. Zatem niezbędny jest plan zwiedzania. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zrobiła listę wszystkich placówek, które jutro będą zachęcać mnóstwem atrakcji. Usiądźcie i zastanówcie się, od czego by tu zacząć – niezależnie od zainteresowań – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Do dzieła – czytajcie – wybierajcie!

RATUSZ – ul. Stary Rynek 1
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na zwiedzanie Ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim.
Zwiedzanie o godz.: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00.

RYNEK STAREGO MIASTA – Spacery Nocą z PLOT – em
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza osoby, które nie boją się ciemności na wyjątkowe, nocne spacery ulicami Starego Miasta w trzech wersjach tematycznych:
–  „W poszukiwaniu śladów średniowiecznego Płocka”,
–  „Płock nie tylko z podręczników historii”,
– „Co Płock zawdzięcza zaborcom?”.
Spacery poprowadzą przewodnicy turystyczni, zrzeszeni przy Płockiej LOT. Rozpoczną się one o godz. 21:00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.

MUZEUM MAZOWIECKIE – Kamienica – ul. Tumska 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, gdzie poczuć będzie można klimat retro.
W programie:
ekspozycje stałe SECESJI i ART DEC
wystawa multimedialna „X Wieków Płocka“
wystawa czasowa „Fortuny złotem, srebrem i papierem opisane”
wydarzenia towarzyszące:
– koncerty duetu Anna Gut – klarnet i Piotr Kopietz – akordeon
(godz. 20.00 – 21.00 – 22.00 – 23.00 )
– scenki teatralne pt. „Pani Dulska“ w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.w Płocku
(godz. 20.30 – 21.30 – 22.30)
– muzealny detektyw – zabawa dla dzieci i dorosłych
– wypożyczalnia strojów historycznych

Muzeum Żydów Mazowieckich – ul. Kwiatka 7
Muzeum Żydów Mazowieckich tradycyjnie zaprasza na kawę po żydowsku, przygotowaną przez restaurację Estera oraz scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Teatr Per Se.
Będzie też okazja do obejrzenia wystawy „Życie sztetla”: prac malarskich, grafik i rysunków artystów pochodzenia żydowskiego – w tym m.in. Józefa Budki, Moshe Bernsteina, Chaima Goldberga, Eliasa Grossmana.

Spichlerz, ul. Kazimierza – Wielkiego 11b
– Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata,
– Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji,
– Bolesław Biegas.

MUZEUM DIECEZJALNE – ul. Tumska 3a
Muzeum Diecezjalne w Płocku zaprasza do Opactwa w godzinach 18.00 – 24.00 na zwiedzanie ekspozycji:
– Chrystus w sztuce,
– Skarbiec,
– U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia,
– Biblia Płocka,
– Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej.
O godz. 17.00 w Sali Barokowej w Opactwie odbędzie się koncert uczniów PSM I i II stopnia w Płocku pod kierownictwem Izabeli Denst- Szydłowskiej.  Motyw przewodni koncertu stanowią pieśni poświęcone tematyce maryjnej.

REGIONALNE MUZEUM POCZTY W PŁOCKU – ul. Piękna 4b
Regionalne Muzeum Poczty w Płocku zaprasza na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej, gdzie obejrzeć można będzie stare listy – dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe,  mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne.Ta „podróż w czasie” pokazuje pracę dawnych pocztowców i historię rozwoju poczty  w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY – ul. Zofii Nałkowskiej 7
Muzeum Historii Medycyny zaprasza w godzinach 18.00-20.00 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego. Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tys. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela “pokój starego doktora”- odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego (biblioteczka z literaturą, atlasami medycznymi z XIX wieku, klaserami, starymi receptami, dyplomami lekarzy). Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów, znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii.Doktor udostępni w Noc Muzeów także swoje unikaty gastroskop gumowo-metalowy oraz bocianka, którego przedwojenne położne używały do zaciskania pępowiny u noworodków.

BAZYLIKA KATEDRALNA – ul. Mostowa 2
Bazylika Katedralna zaprasza w godzinach 19.00-24.00. O pełnych godzinach wystąpią młodzieżowe zespoły muzyczne z 15 min programem, następnie 30 min po katedrze oprowadzał będzie ks. Stefan Cegłowski.
Godz. 20.00 i 21.00 zespół MAM NADZIEJĘ, prowadzony przez Bogdana Marciniaka (MDK w Płocku).
Godz. 22.00 i 23.00 zespół SANTIAGO, prowadzony przez Ewę i Wojciecha Magierskich.

KATEDRA KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW – ul. Kazimierza Wielkiego 27 A
Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zaprasza na:
– prelekcję na temat historii mariawityzmu i powstania Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku,
– zwiedzanie Katedry i katakumb,
– występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów,
– emisję filmu o Kościele Starokatolickim Mariawitów,
– zwiedzanie galerii zdjęć archiwalnych.
Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00.

KSIĄŻNICA PŁOCKA IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO – ul. Kościuszki 6
Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zaprasza pod DOBRY ADRES! – Kościuszki 6. Instytucja jest z nami 80 lat! W roku jubileuszowym przypomni historię swojej siedziby!
Wśród największych atrakcji:
– elitarne lekcje w Prywatnej Żeńskiej Średniej Szkole Zawodowej Bolesławy Jarząbkówny i Rocznej Szkole Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym prowadzone pod egidą Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Mariówki,
– dawne zabawy i zajęcia przedszkolne w niegdysiejszej ochronce,
– usługi bankowo-kredytowe Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Ziemiańskiego,
– manewry w Garnizonie Wojskowym z lat 1915-1916, wojskowa pomoc medyczna, drzemka w warunkach polowych…
Nad sprawnym korzystaniem z propozycji czuwać będą Dobrze Zorientowani Przewodnicy.
Wejścia dla grup zainteresowanych co 15 minut. Czas oczekiwania umilą marsze wojskowe!
Uwaga książkowi dłużnicy! Tej nocy zwrócicie przetrzymane książki bezkarnie!

PŁOCKA GALERIA SZTUKI – ul. Sienkiewicza 36
Płocka Galeria Sztuki zaprasza w godzinach 18.00 – 23.30 na „Nocne /Mocne Metamorfozy”.
W drzwiach galerii zwiedzających witać będzie słynny Feniks autorstwa Elizy Rajkowskiej, którego kostium i charakteryzację młoda płocczanka przygotowała na konkurs ogłoszony przez Cinema Makeup School z Los Angeles, kształcącej profesjonalnych charakteryzatorów. Fascynujący Feniks to tylko zapowiedź kolejnych „Postaci-masek”, które utalentowana 17-latka przygotowała i zaprezentuje podczas tej wyjątkowej nocy, a które dodatkowo w naturalny sposób przeniosą gości Galerii do świata symboli jednego z najciekawszych i najważniejszych współczesnych artystów Stasysa Eidgreviciusa i jego „Archiwum Wyobraźni”. Warto poznać artystyczne kreacje malarza, grafika, plakacisty, twórcy ekslibrisów, rysunków i instalacji, artysty wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych wystawach i konkursach.

Najważniejszym punktem wieczoru będzie dwukrotnie pokazany inspirowany prezentowaną w PGS wystawą, pełen światła, muzyki, tajemnicy i tańca spektakl multimedialny „Maski”, w którym wystąpią poddane malarskiej metamorfozie tancerki z grupy FAME, o oprawę muzyczną przedstawienia zadba DJ Aka One oraz uczniowie Szkoły Muzycznej w Płocku, a o iluminacje – Manufaktura Eventu.

W tym dniu w Płockiej Galerii Sztuki wszyscy będą mieli także niepowtarzalną okazję do skosztowania… kruchych i pysznych Julianków, które specjalnie na tę noc przygotują uczniowie Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. arcybiskupa A.J. Nowowiejskiego w Płocku.
Program:
godz. 18.00 – oprowadzanie  po wystawie „Archiwum wyobraźni”,
godz. 18.00-20.00 – Malarskie metamorfozy: „Postaci-maski” (od kuchni ),
godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie „Archiwum wyobraźni”,
godz. 20.00 oraz 21.30 – spektakl multimedialny „Maski”.

DOM BRONIEWSKIEGO – ul. Kościuszki 24
Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku zaprasza na:
– zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego,
– spotkanie w kawiarence literackiej “Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców
Kultury.

MAŁACHOWIANKA – ul. St. Małachowskiego 1
Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego zaprasza na nocne zwiedzanie zabytkowych części szkoły. W programie nocnego spaceru: zwiedzanie Auli z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego, Muzeum z reliktami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz wejście na gotycką wieżę. Podczas Płockiej Nocy Muzeów zwiedzający będą także mogli zakupić unikatowe publikacje dotyczące historii najstarszej szkoły w Polsce.
Zwiedzanie będzie miało miejsce w godzinach 18.00-23.00, w grupach  20 – osobowych, wejścia co pół godziny.

JAGIELLONKA – ul. 3 Maja 4
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wł. Jagiełły w Płocku zaprasza w godzinach 18.00-22.00 na nocne zwiedzanie.
W programie:
– zwiedzanie Muzeum Historii Jagiellończyków,
– zwiedzanie parteru – informacje o Jagiellończykach poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920, II wojny światowej oraz Jagiellończykach – Żołnierzach Wyklętych,
– zdjęcie z królem Władysławem Jagiełłą i królową Jadwigą na tle portretu Patrona Szkoły,
– od 18:30 co pół godziny, w grupach do 20 osób, wejście na taras widokowy Jagiellonki,
– program artystyczny w auli szkolnej o godz. 19:00, 20:00, 21:00,
– dla chętnych – możliwość zwiedzania nowej części budynku.

EKONOMIK – ul. Abpa. Nowowiejskiego 4
Zespół Szkół Ekonomiczno – Kupieckich im. L. Krzywickiego zaprasza do zwiedzania szkoły funkcjonującej od 95 lat. W ten wieczór„wehikułem czasu”, przenieść się będzie można do szkoły z dawnych lat i zajrzeć do dzienników, świadectw i podręczników pradziadków, dziadków i rodziców, spotkać nauczycieli i kolegów z tamtych czasów. Przedstawione zostaną stare fotografie, otwarte archiwa i kawiarnia, gdzie przy domowej szarlotce będzie można pogawędzić z mazowieckim regionalistą, Ireneuszem Szychowskim.
O 19.00 zaplanowano spektakl przygotowany przez uczniów “Ekonomika” pt.: „Muzyczna podróż w czasie” w reżyserii Grażyny Niedzielskiej i choreografii Marioli Chęcińskiej i Katarzyny Filipkowskiej. Będzie można zaśpiewać m.in. z Hanką Ordonówną i Marylą Rodowicz oraz zatańczyć z grupą Greków i pensjonarek.

WŁODKOWIC – ul. Kilińskiego 12
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zaprasza w godz. 18.00-24.00 na jedyną w swoim rodzaju (NIE)BEZPIECZNĄ NOC. Kampus Uczelni mieści się w centrum Płocka na terenie byłej jednostki wojskowej. Płocka Noc Muzeów to znakomita sposobność, by na chwilę obudzić w tym miejscu ducha wojskowości.

W ramach (Nie)bezpiecznej Nocy we Włodkowicu będzie możliwość zobaczenia:
Ekspozycję stałą (w godz. 18:00 – 24:00)
– Pojazdy, sprzęt oraz urządzenia będące na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej
– Pojazdy policyjne
– Wyposażenie funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji
– Środki ochrony funkcjonariuszy służby więziennej
– Mini laboratorium policyjne
– Wojskowe pojazdy historyczne
– Sprzęt i urządzenia – Komenda Miejska Policji w Płocku
Pokazy dynamiczne:
– Działanie sekcji szturmowej w terenie zurbanizowanym
(godziny pokazów: 18:30, 20:00, 21:15)
– Samoobrona. Techniki interwencji (godziny pokazów: 19:00, 20:45, 21:45)
Inne:
– Strzelnica sportowa
– Kamuflaż twarzy
– Izba żołnierska
– Ekspozycja sprzętu wysokościowego
– Punkt informacyjny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego
– Grochówka wojskowa
– Punkty gastronomiczne
– Stoisko firmy EKO-Chot (odzież wojskowa)

PŁOCKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE – ul. Stary Rynek 8, Dom Darmstadt
Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy w godzinach 19.00-22.00 zaprasza na wystawę retrospektywną prac z wystaw “Mój Płock”, prezentującą najciekawsze fotografie Płocka, wykonane przez członków PTF, uhonorowane “Nagrodą publiczności” oraz wyłonione przez jurorów.

WIEŻA CIŚNIEŃ – ul. Warszawska 26
Wieża Ciśnień już po raz czwarty zaprasza na zwiedzanie swoich wnętrz podczas Płockiej Nocy Muzeów, od godziny 21.00 do 24.00 co pół godziny. W ramach wizyty będzie można odkryć jej  historię, jak i wodociągów płockich, zobaczyć kamień węgielny odnaleziony podczas remontu oraz nocną panoramę Płocka.

CZERWONY ATRAMENT – ul. Kolegialna 4
Księgarnio – kawiarnia Czerwony Atrament zaprasza w godzinach 18.00 – 1.00 zwolenników nocnego zwiedzania. O godz. 20.00 zaplanowano wernisaż wystawy „Światłem i Pędzlem” – czyli wspólną wystawę malarstwa i fotografii płockich artystów Krystyny Falkowskiej i Andrzeja Witkowskiego.
Dla gości przygotowane zostaną również rabaty na zakup książek i konkurs – niespodzianka dla odwiedzających.

ROCK 69 – ul. Narutowicza 2
ROCK 69 zaprasza od godziny 20.00 na NOC VINYLI I GRAMOFONÓW. W programie: ekspozycja unikatowych płyt winylowych, prezentacja gramofonów, muzyka emitowana z winyli z komentarzem, idea budowy muzeum winyli w Płocku.

ULICA TUMSKA – Namiot przy Muzeum Mazowieckim
Klub Sportowy LOK “GROT”  oraz Stowarzyszenie “GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.

ŻEGLUGA PŁOCKA – Przystań – ul. Rybaki 6
Żegluga Płocka zaprasza na nocny rejs o godzinie 20.30. Ceny biletów: 12, 15 i 20 zł.

CIUCHCIA TUMSKA – Przystanek Warszawska
Ciuchcia Tumska zaprasza na nocne kursy o 18.30, 20.00, 21.30.

RESTAURACJA U MARIUSZA – ul. Pl. G. Narutowicza 1/3
Restauracja u Mariusza zaprasza serdecznie do obejrzenia kolekcji nalewaków piwnych porcelanowych Browaru Kasztelan Sierpc, szkła piwnego i oryginalnych unikatowych kufli piwnych, które tej nocy zaprezentowane będą dla wszystkich odwiedzających.

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA – ul. Kazimierza Wielkiego 39
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Płocku, zaprasza serdecznie w godzinach 16.00-19.00 na spotkanie w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. W Kościele będzie można zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających historię Parafii w ostatnich latach, zobaczyć Biblie w różnych językach, a także dowiedzieć się o historii Reformacji, której jubileusz 500-lecia przypada w tym roku, historii ewangelicyzmu w Płocku, a także różnicach pomiędzy Kościołem Ewangelicko – Augsburskim a Kościołem Rzymskokatolickim. Będzie można także odwiedzić zabytkowy cmentarz.

Przeczytaliście? W prawym, górnym rogu nad artykułem jest symbol drukarki, co oznacza, że spokojnie możecie sobie wydrukować całą listę. I po prostu wziąć ją do ręki – zakreślić – co chcecie zobaczyć i z których atrakcji skorzystać. A jutro ten misterny plan wprowadzić w życie…

Do zobaczenia na szlaku zwiedzania 😀