Duch Europy na płockich ulicach. XIX Piknik Europejski [FOTO]

image_pdfimage_print

Europejska parada to gwóźdź programu, który na stałe wpisał się już w historię Pikniku Europejskiego w Płocku. Niezwykle barwne i wesołe widowisko przyciąga tłumy płocczan. Ulice naszego miasta na kilka godzin zamieniają się w niezwykłą scenę, gdzie aktorami są uczniowie płockich szkół.

Dzieci i młodzież, które biorą udział w paradzie wykazują się ogromną kreatywnością. Nie raz wprowadzając publiczność i jury w zachwyt czy osłupienie. – Z roku na rok coraz trudniej nam wyłonić zwycięzców. Dzieciaki są niesamowite. To co prezentują przed jury naprawdę wymaga nie lada obiektywizmu, aby sprawiedliwie ocenić występy. I tak ciągle mam wrażenie, że wszystkich powinno się nagradzać – tłumaczyła nam Litosława Koper, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Uczestnicy barwnego pochodu z delegacjami miast partnerskich na czele oraz władzami miasta, parlamentarzystami, dyrektorami płockich instytucji wyruszyli spod teatru. Przed Paradą Europejską delegacje spotkały się na wspólnym obiedzie, który był okazją do integracji i rozmów. – Jestem bardzo zadowolony, że wszystkie delegacje z miasta partnerskich dotarły na czas i razem możemy świętować w naszym mieście. Piknik Europejski pokazuje, że wszyscy czujemy się Europejczykami, razem chcemy spędzać czas na wspólnej zabawie, a przy okazji mówić o sprawach ważnych w dzisiejszym świecie –  mówił nam prezydent Andrzej Nowakowski.

Podczas parady uczniowie płockich szkół prezentowali w najróżniejszy sposób symbole krajów europejskich, a także państw położonych w różnych częściach świata. Publiczność mogła podziwiać np. Holandię – jakby w pigułce – były tulipany, wiatrak, rowery, i sery – tymi dzieci częstowały obecnych przed kinem Przedwiośnie. Niezwykle efektowna była też Francja ze swoim kankanem. Wykraczając poza europejskie granice, przez ulice Płocka przeszedł też… chiński smok. Działo się oj działo. Cała Europa i kawałek świata “zagościło” w Płocku. W barwnym i wesołym korowodzie wzięło udział około 2 tys. osób.

Placówki biorące udział w konkursie, wykazały się ogromną kreatywnością i jury będzie miało ciężki orzech do zgryzienia po krótkich programach artystycznych, które oceniało przed kinem Przedwiośnie. Należy dodać, że Parada Europejska była jednym z elementów szkolnej rywalizacji. Placówki biorące udział zdobywały punkty za paradę, występy artystyczne, stoiska przygotowane na Starym Rynku oraz udział w grze miejskiej. Szkoła, która zbierze największą ilość punktów wyjedzie w nagrodę na wycieczkę, której koszty w całości pokryje urząd miasta Płocka. Która szkoła wyniesie z Pikniku Europejskiego laur zwycięstwa? O tym dowiemy się w przyszłym tygodniu.

Barwna parada po przejściu przez ulicę Tumską i Grodzką dotarła do Starego Rynku, gdzie każda ze szkół miała przygotowane stoiska, na których prezentowano z kolei dania i stroje z różnych stron świata. Były też występy artystyczne na scenie. Do późnych godzin wieczornych przed Ratuszem gościła radość, śpiew i dobra zabawa, a wszystko pod barwami europejskiej flagi.

Na koniec sobotniej imprezy czyli drugiego dnia 19. Pikniku Europejskiego na scenie ustawionej na Starym Rynku wystąpił zespół Sumptuastic. Potem uczestnicy zostali zaproszeni na – tradycyjną już – Majunię na ogródek Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych.

Fot. DR.