– Konstytucja 3 Maja przez długie lata była symbolem narodowej dumy i mądrości. W czasach niewoli ten symbol pozwalał naszym rodakom przetrwać trudne chwile i niedolę, a w okresie wolności był powodem do radości i świętowania – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas uroczystości zorganizowanych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Prezydent zwrócił też uwagę, że współcześnie powinniśmy wyciągać wnioski z historii, by Polska była krajem silnym i bezpiecznym. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, na skutek wewnętrznych waśni, kłótni, Targowicy, nastąpiły rozbiory i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. To powinno być dla nas wszystkich przestrogą.
– Nie wystarczy tylko pięknie o Konstytucji mówić, ale przede wszystkim trzeba jej przestrzegać. Nie wystarczy tylko pięknie mówić o demokracji, ale trzeba stać na straży wartości i zasad demokratycznych. Nie wystarczy budować i odsłaniać kolejne pomniki, ale trzeba stać na straży pamięci narodowej, pamiętając o przeszłości i o wszystkich, którzy wolność wywalczyli – podkreślał prezydent Nowakowski.
Uroczystości związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja rozpoczęły się w Płocku od złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Później w katedrze została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie przy Płycie Nieznanego Żołnierza, oprócz przemówienia prezydenta Płocka i złożenia kwiatów przez liczne delegacje, w tym roku miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Na budynku Odwachu została odsłonięta tablica upamiętniająca Pułk 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego, który został sformowany w 1807 roku w Płocku.
Inicjatorami upamiętnienia tego fakt byli Piotr Pius i Robert Nowak ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego. Fundatorami tablicy byli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Uczestnicy obchodów święta przeszli następnie pod płocki ratusz. Tam tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” zatańczyli poloneza i mazura, a szkolna orkiestra dęta z „Siedemdziesiątki” zagrała najbardziej znaną pieśń upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, czyli „Witaj majowa jutrzenko”.
Zgromadzeni na Starym Rynku poznali także historię utworzenia i losy Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz Pułku 2 Ułanów Księstwa Warszawskiego. Rekonstruktorzy w mundurach z epoki napoleońskiej przedstawili m.in. musztrę, przekazanie sztandaru pułkowi, sposoby walki. Były też strzały z karabinów i armaty. Patriotyczne obchody trwały w naszym mieście do późnego wieczora – po raz kolejny przy płockich parafiach zapłonęły Ogniska Patriotyzmu.
Źródło: UMP.
Fot. DR oraz UMP.