Zaliczali ‘Klasówkę z Płocka’. Kto przygotował się do niej najlepiej? [FOTO]

Najwięcej problemów sprawiły życiorysy, żadna szkoła nie wiedziała jaką nazwę noszą nowe toalety przy ul. Grodzkiej. Za to akwaria w ZOO rozpoznali wszyscy. Za nami pierwszy – gimnazjalny półfinał “Klasówki z Płocka” – czytamy na stronie Gazety Wyborczej Płock.

W rywalizacji wzięły udział gimnazja: 6, 8, 10, 13 i 14. Od początku prym wiodło G6. Tylko po pierwszym etapie najwyższą lokatę w klasyfikacji dzieliło się z „ósemką”. Potem – zostawiło wszystkich w tyle.

Trzeba przyznać, że reprezentacje wszystkich szkół mają ogromną wiedzę o Płocku Zarówno z historii miasta, jak i z wiedzy o czasach współczesnych. Większość ekip bez problemu rozpoznała kościół poreformatorski p.w. św. Jana Chrzciciela i wskazała, że został on zbudowany w stylu barokowym. Prawie wszystkie drużyny rozszyfrowały, że ukazane na zdjęciu schody znajdują się w Wieży Ciśnień. I doskonale umiały określić, w którym miejscu w Płocku się ona znajduje. Jedni skojarzyli ją ze szpitalem św. Trójcy, inni z sąsiedztwem byłego Gimnazjum nr 2.

Żadna drużyna nie miała też problemu z rozpoznaniem akwariów w ZOO ani ze wskazaniem, że stwierdzenie „główna część Płocka położona jest na wysokim, lewym brzegu Wisły” jest fałszywe. Kłopot sprawił natomiast niedawno otwarty przy ul. Grodzkiej miejski szalet. Większość drużyn wskazała, gdzie się znajduje, ale nikt nie wiedział, że nosi nazwę „Łazienki Grodzkie”.

Do finałowego gimnazjalnego starcia, zgodnie z regulaminem „Klasówki”, weszły trzy drużyny: G6 – zdobyło 28 punktów, G13 – 21 punktów oraz G8 z 20 punktami. A G10 zdobyło 18 punktów, a G14 – 16. Po serii finałowych pytań, które miały charakter otwarty, na pierwszym miejscu pozostało G6, a na drugim ex aequo – G13 i G8.

Każdy w ekipie zwycięzców był mocny z innej dziedziny. Adam Leśniewski był gotowy na pytania dotyczące czasów współczesnych, Kacper Pielat – okresu od XVI do XVIII wieku, a Piotr Chyliński – XIX i XX wieku oraz postaci. I nie miał sobie równych. Podczas, gdy z pytaniami polegającymi na wskazaniu osoby na podstawie krótkiego scenariusza, wszystkie drużyny miały najwięcej kłopotów, Piotrek za każdym razem był bezbłędny. Jak przyznali po „Klasówce…” przygotowania trwały jeden dzień. Jeszcze w niedzielę byli przekonani, że etap gimnazjalny jest w środę. We wtorek rano zdążyli jeszcze zaliczyć wizytę w Muzeum Mazowieckim. Wiedzę, jak tłumaczą, czerpali z… życia. – Cały czas śledzimy to, co dzieje się wokół nas – mówi Adam Leśniewski. – Dodatkowo część wydarzeń poznaliśmy z opowieści starszych. W szkole nie mamy zajęć z historii Płocka. Dlatego bardzo dziękujemy naszej historyczce, pani Katarzynie Strążek-Ziółkowskiej, która pomogła w przygotowaniach do „Klasówki…”.

W środę, 26 kwietnia, w Zespole Szkół nr 5 na Podolszycach drugi półfinał, w którym zmierzą się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. A ekipa z G6 już może przygotowywać się do finału, który odbędzie się 2 czerwca.

Organizatorami „Klasówki z Płocka” są Urząd Miasta Płocka, Muzeum Mazowieckie i płocka „Gazeta Wyborcza”. Partnerem konkursu jest Urząd Miasta, który zapewnił także upominki dla wszystkich uczestników półfinałów.
Jeżeli chcecie sprawdzić swoją wiedzę o Płocku, wybrane pytania z „Klasówki…” znajdziecie w piątkowym wydaniu w Magazynu Płockiego Gazety Wyborczej. Filmiki z “Klasówki…” oraz więcej zdjęć znajdziecie na stronie Gazety Wyborczej Płock.

Źródło: Gazeta Wyborcza Płock

Fot. Gazeta Wyborcza Płock – Ireneusz Cieślik.