Dwie umowy za jednym zamachem. I to jakie…

image_pdfimage_print

– Witam przede wszystkim pracowników Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, którzy dzięki unijnemu dofinansowaniu, będą mieli swoją wymarzoną siedzibę – mówił w piątek prezydent Andrzej Nowakowski przed podpisaniem umowy z marszałkiem Adamem Struzikiem.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki znajduje się w kamienicy, która od lat wymaga gruntownego remontu i – przede wszystkim – jest za mały na potrzeby Ośrodka. Stąd pomysł, by przenieść placówkę do budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 4, a potem po wygaszonym Gimnazjum nr 2 przy ul. Jakubowskiego – gmachu, który stoi pusty (jedynie niewielki jego fragment zajmuje poradnia psychologiczno-pedagogiczna).

Adaptacja budynku przy ul. Jakubowskiego będzie jednak dość kosztowna – wg szacunków pochłonie 4,3 mln zł. Rozwiązaniem okazało się sięgnięcie po unijną dotację. W miniony piątek (7 kwietnia) na piętrze dawnej „czwórki” marszałek Mazowsza Adam Struzik podpisał z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim umowę na dofinansowanie z UE adaptacji budynku szkoły na potrzeby POKiS. Dotacja ta wyniesie 2,8 mln zł.

Chwilę później marszałek podpisał też umowę z rektorem PWSZ Maciejem Słodkim na rozwój w jego szkole e-usług, placówka ta otrzyma 1,4 mln zł dotacji z UE. – Bardzo się cieszę, że możemy ponownie spotkać się na podpisaniu kolejnych dwóch umów dla Płocka – mówił marszałek Adam Struzik.

– A ja bardzo się cieszę, że znów możemy się spotkać z panem marszałkiem – dodawał Andrzej Nowakowski. – Bardzo radosne są te spotkania, poproszę o nie co tydzień. A już serio: bardzo dziękuję za dofinansowanie w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Zaraz po podpisaniu umowy ruszą procedury przetargowe – deklarował prezydent.

Rektor Maciej Słodki z kolei przyznał się najpierw, że jest absolwentem „czwórki”. I wytłumaczył, że dzięki dotacji nastąpi wzrost dostępności e-usług na Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej: – Uczelnia zatrudnia 200 osób, mamy też dwa tysiące studentów, a wszystkich musimy obsługiwać – mówił. – Teraz całą obsługę będziemy mogli wprowadzić do internetu. Będziemy mogli przez internet prowadzić nabór, stworzyć internetowy dziekanat, do internetu będziemy mogli przenieść obsługę administracyjną i finansową, system antyplagiatowy. Wszystko będziemy mogli zcentralizować w jednym systemie – dodawał.

Nowa siedziba POKiS musi być gotowa wiosną przyszłego roku. Projekt przewiduje, że piwnica zostanie zaadaptowana na: sale prób zespołów muzycznych, pomieszczenie techniczne, magazyny, archiwa, strefę wypoczynku, salę kinową i pracownię montażu filmu. Na parterze znajdą się: pomieszczenia administracyjne, szatnie, garderoby, a także sala widowiskowa. Na pierwszym piętrze będzie: galeria plastyczna, pracownia fotograficzna, pracownia plastyczna, studio nagrań i sale prób wokalnych. Drugie piętro zaś to:garderoby, sale dydaktyczne, pomieszczenia administracyjne, sala prób wokalnych, sala baletowa, zaplecze sali baletowej. Na nowo zaaranżowane zostanie również najbliższe otoczenie nowej siedziby POKiS, a na elewacji znajdzie się duże logo placówki.

– Nowa siedziba i jej remont to dla nas wspaniała wiadomość. Na pewno pozwoli to nam lepiej się rozwijać. Dotychczas wynajmowaliśmy sale w różnych miejscach Płocka, aby nasze grupy mogły ćwiczyć i występować. To generowało koszty. W tej chwili POKiS otrzyma nowe życie. To dla nas bardzo ważne – tłumaczył nam Radosław Malinowski, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Źródło: UMP.

Fot. UMP.