Polacy kończą MŚ na 17. miejscu

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn dla reprezentacji Polski oficjalnie się zakończyły. Bilans? 3 zwycięstwa, 4 porażki. W swoim ostatnim spotkaniu na francuskiej ziemi podopieczni Talanta Dujszebajewa pokonali jednak Argentyńczyków (24:22), dzięki czemu styczniowy turniej zakończyli na 17. miejscu.

Niewiele ponad 2 tygodnie temu Polacy mierzyli się z Argentyńczykami na turnieju towarzyskim w hiszpańskim Irun. Wówczas mecz zakończył się remisem 26:26, mimo, że to gracze z Ameryki Południowej do przerwy byli stroną dominującą. W poniedziałkowy wieczór w Brest Arena nie mogło być remisu, choć utrzymywał się on przez trochę ponad pół godziny. Ktoś musiał wygrać i ta sztuka udała się biało-czerwonym.

W spotkaniu decydującym o zdobyciu Pucharu Prezydenta IHF zagrało dwóch Nafciarzy: Tomasz Gębala oraz Michał Daszek, czyli dwa czołowe ogniwa kadry na francuskim turnieju. Pierwszy z nich uzbierał najwięcej punktów w klasyfikacji kanadyjskiej (44) i zapisał na swoim koncie najwięcej asyst (20), a drugi grał najwięcej z wszystkich (307 minut), a przy tym został najlepszym strzelcem z 26 trafieniami i wysoką 76% skutecznością.

W starciu o 17. miejsce młodszy z braci Gębala początkowo nie mógł się wstrzelić, ale ostatecznie można stwierdzić, że zagrał na swoim poziomie (3/8 + 4 asysty). Daszek z powodu przeziębienia wszedł na parkiet dopiero na ostatnie dwadzieścia minut i też zrobił swoje (2/2 + 1 asysta). Zwycięstwa Polaków nie byłoby jednak bez świetnej postawy rezerwowego bramkarza Mateusza Korneckiego, który odbijał piłki ze… 100% skutecznością! Jego łupem padło wszystkie 7 rzutów, co dało kolegom sygnał do ataku i odrabiania strat, bo w 48. minucie to rywale prowadzili 22:17.

Kto wie, być może, gdyby choroba nie zmogła Adama Morawskiego to golkiper Górnika Zabrze nie zostałby bohaterem biało-czerwonych, a tak to po ostatnim gwizdu Polacy mogli cieszyć się z pucharu pocieszenia. Macieja Gębali podobnie jak w spotkaniu z Tunezją zabrakło z powodu kontuzji palca.

STATYSTYKI POLSKICH NAFCIARZY:
Adam Morawski – 3 występy – 79:53 czasu gry – 1 bramka w 1 rzucie (100%) – 3 asysty – 4 punkty – 17 obronionych na 52 rzuty (33% skuteczności) – 2 na 6 z karnych (33%)
Michał Daszek – 7 występów – 307:17 – 26/34 (76%) – 5 asyst – 31 punktów
Maciej Gębala – 5 występów – 122:33 – 1/1 (100%) – 1 asysta – 2 punkty – 4 minuty kar
Tomasz Gębala – 7 występów – 208:29 – 24/55 (43%) – 20 asyst – 44 punkty – 2 minuty kary