Nafciarze dali radę w fazie grupowej MŚ

89 bramek, 56 asyst i 4 tytuły MVP (Most Valuable Player – Najbardziej Wartościowy Gracz). Tak wygląda ten najważniejszy statystyczny dorobek szczypiornistów Orlen Wisły Płock w fazie grupowe Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn we Francji.

8 przedstawicieli to jedna z najliczniejszych grup zawodników z jednego klubu na mundialu. Taką samą liczbę graczy na ten turniej wysłały: Montpellier, macedoński Vardar Skopje oraz niemieckie Fusche Berlin i THW Kiel. Więcej powołań otrzymali z kolei reprezentanci z: węgierskiego Veszprem (9), chorwackiego Zagrzebia i hiszpańskiej FC Barcelony Lassa (po 10), a także Paris Saint Germain Handball (12).

Fot. hand-station.com

GRUPA A – 6 przedstawicieli

W pierwszej z grup bez niespodzianek. Zwycięzcami okazali się Francuzi, którzy wyprzedzili Norwegów. Na pozycjach 3-5 sklasyfikowane zostały natomiast Rosja, Brazylia i Polska, a więc reprezentacje z zawodnikami Orlen Wisły Płock w kadrach. Dokładnie z 6 z 8 zawodników. Ta faza rozgrywek bezsprzecznie należała do Jose Guilherme de Toledo. Brazylijczycy co prawda wygrali tylko 2 z 5 spotkań, ale 23-letni prawy rozgrywający Nafciarzy w każdym z nich stanowił o sile Canarinhos i pozostawiał po sobie dobre wrażenie. Obecnie jest najlepszym strzelcem (26 bramek), asystentem (18 asyst) i „kanadyjczykiem” (44 punkty) oraz najwięcej rzucającym (57 prób) graczem drużyny Washingtona Nunesa. Dobre liczby pozwalają mu również na zajmowanie czołowych miejsc w indywidualnych klasyfikacjach mistrzostw. Wśród najlepszych strzelców Toledo jest 11, wśród asystentów 13, a w „kanadzie” zajmuje bardzo wysokie 5 miejsce.

Drugi w płockiej klasyfikacji kanadyjskiej jest Tomasz Gębala z 28 punktami. 21-latem jest najlepszym asystentem biało-czerwonych (10 asyst) oraz drugim strzelcem (18 bramek), który też rzuca najczęściej (41 prób). Lewy rozgrywający mecze dobre przeplata ze słabymi, ale na pewno należy do jaśniejszych postaci ekipy Talanta Dujszebajewa. W niej dobrze radzi sobie także Michał Daszek. Skrzydłowy Orlen Wisły Płock jest pierwszym wyborem trenera na swojej pozycji i uzbierał najwięcej minut z wszystkich Polaków (241), a przy tym rzucił również najwięcej bramek (20). Dachu więc na pewno nie zawodzi. Czy można jednak powiedzieć tak o Macieju Gębali? Płocki obrotowy gra – z bardzo krótkimi przerwami – tylko w obronie, lecz polska defensywa do najszczelniejszych nie należy. Pomimo tego gra przeciwko najlepszym na świecie powinna z czasem zaprocentować. W najbliższym pojedynku z Tunezją starszy z braci Gębala jednak nie zagra. Powód? Kontuzja palca prawej dłoni, której doznał z meczu z Francją. Ostatnim Wiślakiem w reprezentacji Polski jest Adam Morawski. 22-letni bramkarz ma na swoim koncie 3 występy, ale tak na dobrą sprawę grał w 2. Procentowo w obu podobnie, ale to za spotkanie z Japonią dostał dobre recenzje oraz tytuł MVP. Trudno się dziwić w końcu wybronił naszym zwycięstwo.

Ostatnim szczypiornistą wicemistrzów Polski w grupie A był Dmitrij Żytnikow, który jednak dość wolno wchodził na właściwe obroty, a grał najwięcej z Rosjan. Lepiej zaczął prezentować się w czwartym starciu z Francją, a już z Brazylią – pod nieobecność Pawła Atmana – kierował poczynaniami kolegów notując 3 bramki i 8 asyst. W sumie Dima rzucił dotychczas 9 bramek, do których dołożył 18 asyst (2 wynik w kadrze razem z Siergiejem Szelmienko), co daje mu trzecią pozycję zarówno w płockiej klasyfikacji kanadyjskiej jak i swojej reprezentacji (za Atmanem i Szelmienko). Teraz przed Sborną konfrontacja ze Słoweńcami, w której podopieczni Dmitrija Torgowanowa nie są bez szans. Potrzebny jest im jednak zdrowy Atman oraz Żytnikow w formie z meczu z Brazylią.

GRUPA B – 1 przedstawiciel

Rodrigo Corrales i jego Hiszpania pewnie wygrali grupę B i w 1/8 finału przyjdzie im zmierzyć się z Brazylią, której liderem jest jego klubowy kolega Toledo. Szykuje się więc ciekawe starcie, pomiędzy zawodnikami Orlen Wisły Płock. Do tej pory Brazylijczycy pokonali Polaków (Daszek, Tomasz i Maciej Gębala, Morawski) i przegrali z Rosją (Żytnikow). Miało być jednak o drużynie z Półwyspu Iberyjskiego, a konkretnie o jej drugim (?) bramkarzu. Corrales wystąpił w 4 spotkaniach, choć w jednym tylko przez chwilę. W pozostałych bronił na podobnym poziomie do Gonzalo Pereza de Vargasa, ale golkiper FC Barcelony Lassa jest bardziej regularny. Rodrigo zaś jeśli dobrze wejdzie w mecz to także spisuje się bez większych zarzutów, a przeciwko Tunezji zanotował najlepszy bramkarski występ z tej dwójki odbijając 13 piłek z 32 (41%), choć to za pojedynek ze Słowenią został wybrany MVP. Najlepszy procentowo mecz jego konkurenta to 13 odbitych z 36 (36%) rzutów przeciwko Macedonii. Ciężko więc jednoznacznie wskazać, kto stanie między słupkami w potyczce z najlepszym zespołem Ameryki Południowej, tym bardziej, że obaj czasowo również grają mniej więcej po równo.

GRUPA C – 1 przedstawiciel
Piątym w kolejności „kanadyjczykiem” z Płocka jest jedyny przedstawiciel z grupy C, a więc Lovro Mihić. Młody lewy skrzydłowy jest dla Żelijko Babicia numerem dwa, za o wiele bardziej doświadczonym Manuelem Strlekem z Vive Tauron Kielce. Gdy jednak 22-latek pojawia się już na parkiecie – w rywalizacji ze słabszymi przeciwnikami: Arabią Saudyjską, Białorusią i Chile (MVP) – to ze swoich zadań wywiązuje się bez zarzutów. Obecnie wykorzystał 14 z 15 rzutów, co daje mu najwyższą skuteczność ze wszystkich chorwackich zawodników (oprócz bramkarzy) i wspólnie z Domagojem Duvnjakiem oraz Zlatko Horvetem trzecią pozycję wśród najlepszych strzelców (za Luką Cindriciem i Strlekiem). Możliwe jest, że przeciwko Egiptowi także dostanie swoją szansę.

STATYSTYKI NAFCIARZY:
Jose Guilherme de Toledo – 211:14 czasu gry – 26 bramek na 57 rzutów (46% skuteczności) – 18 asyst – 44 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej
Dmitrij Żytnikow – 219:51 – 9/22 (41%) – 18 asyst – 27 punktów – 4 minuty kar
Adam Morawski – 79:53 – 1/1 (100%) – 3 asysty – 4 punkty – 17 obronionych na 52 rzuty (33% skuteczności) – 2 na 6 z karnych (33%)
Michał Daszek – 241:09 – 20/28 (71%) – 2 asysty – 22 punkty
Maciej Gębala – 122:33 – 1/1 (100%) – 1 asysta – 2 punkty – 4 minuty kar
Tomasz Gębala – 143:05 – 18/41 (44%) – 10 asyst – 28 punktów – 2 minuty kary
Rodrigo Corrales – 146:04 – 1 asysta – 1 punkt – 30 obronionych na 87 rzutów (34% skuteczności) – 1 na 4 z karnych  (25%)
Lovro Mihić – 116:03 – 14/15 (93%) – 3 asysty – 4 minuty kar