Lokata długoterminowa czy krótkoterminowa – która jest lepsza?

image_pdfimage_print

Lokata bankowa to jedna z najczęściej wybieranych i najbezpieczniejszych form oszczędzania. Jednak chcąc zdeponować własne oszczędności na lokacie, musimy zastanowić się i zdecydować, na jaki okres powierzymy bankowi swoje oszczędności – możemy wybierać pomiędzy lokatami długoterminowymi i krótkoterminowymi.

Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, a także starannie rozejrzeć się na rynku finansowym, by znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. Obecnie jest bardzo wiele rodzajów lokat, za pomocą serwisu PADO24 można sprawnie wybrać spośród nich swój ideał. Z PADO24 porównasz wiele lokat bankowych, a dzięki temu nie będziesz ryzykował rozczarowania. Dowiedz się więcej o lokatach na różne okresy i podejmij słuszną decyzję.

Na czym polega lokata długoterminowa?
Lokaty długoterminowe zawierane są na okres powyżej 12 miesięcy (najczęściej na 24 lub 36 miesięcy). Taki sposób lokowania pieniędzy jest opłacalny dla osób, które wiedzą, że nie będą potrzebować swoich oszczędności we wcześniejszym terminie. Przy zakładaniu lokaty długoterminowej duże znaczenie ma oprocentowanie. Jeśli zdecydujemy się na zmienne – narażamy się na pewne ryzyko – gdyż podczas trwania umowy może ono niestety zmaleć (choć wzrosnąć oczywiście również). Dlatego tutaj bardziej korzystne będzie oprocentowanie stałe. Dużą zaletą długoterminowej lokaty jest fakt, że pieniądze dłużej pracują, dzięki czemu finalnie nasz zysk jest oczywiście większy.

Dlaczego lokata krótkoterminowa?
Lokaty krótkoterminowe to takie, których okres trwania nie przekracza 12 miesięcy. Uważane są one za niezbyt opłacalne, gdyż przeważnie są raczej nisko oprocentowane – w rezultacie wysokość odsetek, jakie dostajemy po wygaśnięciu lokaty, nie jest zbyt satysfakcjonująca. Obecnie jednak wiele banków, biorąc pod uwagę oczekiwania swoich klientów, proponuje im tutaj oprocentowanie zbliżone do tego obowiązującego przy lokatach długoterminowych. Zaletą tego rodzaju depozytu jest natomiast większa elastyczność – pozwala on nam na szybszy dostęp do naszych oszczędności. Po zakończeniu takiej kilkumiesięcznej lokaty, jeżeli nie zdecydujemy się jeszcze wydać odłożonych pieniędzy, zawsze możemy znaleźć korzystniejszą propozycję i znów ulokować swoje oszczędności. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy zdają sobie sprawę, że ich sytuacja finansowa jest niestabilna i nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na dłuższy okres.

Którą lokatę wybrać i na co zwrócić uwagę?
Dzisiejszy rynek obfituje w oferty zarówno lokat długoterminowych, jak i krótkoterminowych. Każdy znajdzie więc atrakcyjną ofertę dla siebie. Wszystko zależy od naszych oczekiwań co do zysku, jaki chcemy osiągnąć. Warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, jaka – czy długo – czy krótkoterminowa – lokata bardziej nam się opłaca i wybrać taką, która spełni nasze wymagania. Przy zakładaniu lokaty powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą mieć znaczny wpływ na nasz zysk – przede wszystkim na oprocentowanie, które proponuje nam bank, oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Sprawdźmy także, czy założenie lokaty nie wiąże się dla nas z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Znajdź korzystną lokatę i oszczędzaj z PADO24
Lokata bankowa to doskonały sposób na powiększenie naszych oszczędności. Każda decyzja, która związana jest z finansami, powinna być dokładnie przeanalizowania i podjęta z pełną świadomością. Szukając ofert lokat krótkoterminowych lub długoterminowych, warto skorzystać z porównywarki finansowej PADO24. Pozwoli nam ona na zestawienie ze sobą różnych propozycji, a jednocześnie będziemy mogli porównać je pod względem interesujących nas kryteriów. Dzięki PADO24 dowiemy się, które oferty lokat są najatrakcyjniejsze, dzięki czemu wybierzemy taką najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb i finansów. Pozwól, by Twoje pieniądze zarabiały – załóż lokatę z PADO24!