Prestiżowa nagroda dla Orlenu. Tym razem za…?

Raport Zintegrowany i sprawozdanie finansowe Grupy Orlen za 2015 rok zostały bardzo wysoko ocenione w konkursie The Best Annual Report.

Spółka otrzymała: nagrodę specjalną za najlepszy raport zintegrowany, wyróżnienie za najlepsze – bliskie ideału –  sprawozdanie finansowe, w  kategorii „Przedsiębiorstwa”, wyróżnienie specjalne za kilkuletnie zaangażowanie zespołu w podnoszenie jakości sprawozdań finansowych i tytuł Best of The Best, przyznawany firmom, którym co najmniej trzykrotnie udało się zdobyć najwyższe wyróżnienie w konkursie. Raport zdobył łącznie największą liczbę punktów w historii tego konkursu.

Koncern po raz drugi zaprezentował swoją działalność w formule zintegrowanej, łączącej sprawozdawczość finansową z pozafinansowymi aspektami funkcjonowania. Nagroda dla PKN Orlen w kategorii raport zintegrowany została umotywowana przez kapitułę konkursu najwyższym stopniem zintegrowania treści. Ze względu na istotny progres prac spółki nad integracją treści pozafinansowych w raporcie kapituła zdecydowała o zmianie rangi lauru z wyróżnienia na nagrodę.

Raport Zintegrowany Grupy został opublikowany wyłącznie online w polskiej i angielskiej wersji językowej. Prezentuje działalność Grupy Orlen, jej model biznesowy, strategię, proces budowy wartości i wyniki finansowe z perspektywy najważniejszych grup interesariuszy. Układ i treści publikacji opierają się na strukturze i wytycznych w zakresie raportowania zintegrowanego, rekomendowanych przez IIRC (International Integrated Reporting Council) oraz w odniesieniu do działalności pozafinansowej według GRI (Global Reporting Initiative). Raport uwzględnia również kierunki najnowszego prawodawstwa unijnego w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych oraz dotyczących różnorodności.

The Best Annual Report 2015 jest najważniejszym w Polsce konkursem oceniającym sposób raportowania spółek publicznych. Ideą konkursu jest promowanie najwyższych standardów sporządzania raportów rocznych, zgodnie z obowiązującymi wymogami formalnymi, zaleceniami instytucji międzynarodowych i dobrymi praktykami w tym zakresie, co w efekcie ma przekładać się na zwiększenie bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.