Podziękujmy rolnikom za plony na Dożynkach Powiatu Płockiego

image_pdfimage_print

Msza święta w intencji mieszkańców powiatu płockiego, barwny korowód, dzielenie chlebem, występy artystyczne, no i przepiękne dożynkowe wieńce. To tylko część atrakcji Dożynek Powiatu Płockiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 18 września, w Wyszogrodzie.

Już po raz 17. powiat płocki organizuje radosne obchody tradycyjnego Święta Plonów. To okazja do podziękowania za ukończenie żniw i prac polowych; święto rolników, wyrosłe z obyczajów polskiej wsi. Co roku uczestniczy w nim jednak mnóstwo osób, nie tylko tych związanych z rolnictwem – wszak plony ziemi nieustannie goszczą na naszych stołach, mamy więc wszyscy za co dziękować.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 od zbiórki delegacji wieńcowych i pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Świętej Trójcy w Wyszogrodzie. O godz. 11:00 odbędzie się msza dziękczynna w intencji mieszkańców powiatu płockiego. Po mszy, ok. godz. 12.15, zaplanowany jest przemarsz korowodu na Rynek, gdzie nastąpi oficjalne powitanie gości. O godz. 13:00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach wykonają Obrzęd Dożynkowy; będzie też dzielenie się chlebem. W trakcie Dożynek zaplanowane jest także wręczenie odznaczeń osobom wyróżniającym się na tle kraju, powiatu i swojego regionu. Nagrody otrzymają też laureaci konkursu na „Najpiękniejszy ogród w powiecie płockim”.

Na scenie zaprezentują się zespoły Classic, Lena, Quest, Abba Cover i Ex Bolo/Positive Band. Występy rozpoczną się o 15.30 i potrwają do wieczora. Co jeszcze czeka na uczestników Dożynek Powiatu Płockiego? Jedną z ciekawszych imprez towarzyszących będzie „Średniowieczny Wyszogród”. U podnóża Góry Zamkowej rozłoży się „wioska średniowieczna”. Obejrzymy tu pokazy walk rycerskich, będą strzelanie z łuku, warsztat garncarza, kuchnia średniowieczna, namiot zielarki. To przedsięwzięcie jest zasługą Stowarzyszenia Pomocowego „Bliżej Siebie” w Zakrzewie, Muzeum Wisły w Wyszogrodzie oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Kolejną ciekawą imprezą będzie Piknik Wieprzowy sfinansowany przez Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego.

Patronat honorowy nad Dożynkami Powiatu Płockiego objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

plakat-7-kopiowanie

Info. Starostwo Powiatowe Płock