Ogród Książnicy Płockiej w rzymskim wydaniu czyli “Qvo Vadis” [FOTO]

image_pdfimage_print

Ogród Książnicy Płockiej na ten jeden dzień zamienił się w dwór rodem z Rzymu, za panowania Nerona. Przy mikrofonach siadali “rzymianie” i “rzymianki” czy “pierwsi chrześcijanie” aby przeczytać fragment powieści “Qvo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Tak wyglądała kolejna odsłona Narodowego Czytania w naszym mieście.

W sobotnie popołudnie, 3 sierpnia, każda osoba wchodząca do ogrodu, który mieści się na tyłach Książnicy robiła takie wielkie…wow! Organizatorzy akcji idealnie oddali klimat i atmosferę starożytnego Rzymu, dbając o najmniejszy szczegół. Były zatem kolumny, poduchy do siedzenia, łoże Nerona, laurowe wianki, szaty czyli prześcieradła, kawałki zasłon, obrusy, zwiewne apaszki czy biżuteria przypominająca tamten okres historyczny. Do wyboru, do koloru – można się było przebrać za rzymianina i jeszcze bardziej wcielić się w rolę. Co niektórzy już przychodzili w strojach, które nawiązywały do epoki. – Miało być jak w “Qvo Vadis”, to wyciągnęłam z szafy zapomnianą trochę sukienkę i chyba pasuje – tłumaczyła nam Agnieszka Pazdecka – Maruszak, dziennikarka z Radia Dla Ciebie.

Do czytania fragmentów dzieła zostali zaproszeni włodarze Płocka, parlamentarzyści, radni naszego miasta, działacze społeczni, dyrektorzy i prezesi instytucji, dziennikarze oraz szkoły z naszego terenu. Każda z osób, która została zaproszona i wyraziła zgodę do wzięcia udziału w akcji, otrzymała wcześniej fragment powieści, którą potem czytała w ogrodzie Książnicy. Co ważne, pogoda też była iście włoska – ciepło i słonecznie. Zabawa była przednia i wszyscy przy czytaniu dobrze się bawili. Każdy po przeczytaniu swojego fragmentu, otrzymywał certyfikat, potwierdzający udział w akcji. A jeżeli ktoś przyszedł w sobotę do Książnicy z domowym egzemplarzem powieści, pracownice Książnicy stawiały w nim pamiątkowy stempel. Imprezę, z wrodzonym sobie urokiem, prowadził Mariusz Pogonowski, aktor płockiego teatru. W tym miejscu należy podziękować Książnicy Płockiej za perfekcyjne przygotowanie imprezy. Brawo! Po prostu brawo.

Nie był to przypadek, że w tym roku cała Polska czytała “Qvo Vadis”. W 2016 roku bowiem obchodzimy Rok Sienkiewiczowski, a powieść wybrali internauci. Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie pięć lat temu odbyło się po raz pierwszy z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęła para prezydencka – Agata i Andrzej Duda.

 

Fot. Lena Rowicka