Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Noc spadających gwiazd przed nami

Noc z piątku na sobotę warto spędzić wpatrując się w niebo. Właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne niezwykłe zjawisko astronomiczne – rój Perseidów czyli spadające gwiazdy.

Tegoroczne obserwacje mają szczególne znaczenie dla miłośników astronomii, ponieważ Perseidów będzie nawet dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Podpowiadamy gdzie najlepiej wpatrywać się w niebo!

Co roku na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorów. W te wakacje Perseidy możemy podziwiać pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale największa ich liczba spadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce 7 lat temu. Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji – im mniej świateł miasta będzie naokoło, tym większa szansa na naliczenie dużej ilości spadających gwiazd.

Mimo że Perseidy najlepiej widoczne będą w okolicy Bieszczad, gdzie – z uwagi na niski poziom zaludnienia – praktycznie nie występuje charakterystyczna dla miast łuna świetlna, utrudniająca dostrzeżenie Perseidów, w naszym regionie także znajdą się dogodne miejsca do odpoczynku pod rozgwieżdżonym niebem.

Jak zaobserwować Perseidy?

Do podziwiania deszczu meteorów wystarczy jedynie koc lub leżak. Oglądając spadające „gwiazdy” warto przede wszystkim skupić się na północno-wschodnim horyzoncie. Już po kilkunastu minutach patrzenia w niebo nawet niedoświadczone oko dostrzeże pierwsze meteory.

Mimo mało urozmaiconego i w większości płaskiego ukształtowania terenu województwa mazowieckiego, tutaj również znajdziemy okolice, które znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu. Wybierając miejsce do przyglądania się gwiazdom warto udać się np. na wycieczkę na południe województwa, gdzie rozpoczyna się strefa wyżynna i leżące na niej Przedgórze Iłżeckie. Mieszkańcy większych miast naszego regionu, najwięcej gwiazd zobaczą wyjeżdżając na ich obrzeża, gdzie nie będą przeszkadzać miejskie światła.

Co powoduje Perseidy?

Kometa Swifta-Tuttle’a jest największym obiektem znanym z cyklicznych przejść obok Ziemi. Jej jądro ma długość około 26 km. Ostatnim razem przeszła blisko Ziemi podczas orbitowania wokół Słońca około roku 1992, a następne takie przejście nastąpi w 2126 r. Jednak Ziemia przechodzi przez pył i kurz zostawiony przez kometę każdego roku, tworzącą coroczny rój Perseidów.

Fot.youtube.com.