Uroczyste obchody w Płocku, a na nich wyjątkowy gość

image_pdfimage_print

To już pewna wiadomość – prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda odwiedzi Płock. W niedzielę, 19 czerwca, głowa Państwa weźmie udział w uroczystej, polowej mszy świętej, która odbędzie się na Starym Rynku. Wizytę prezydenta w naszym mieście potwierdziła w rozmowie z nami przewodnicząca płockich struktur Prawa i Sprawiedliwości Wioletta Kulpa.

Andrzej Duda odwiedzi nasze miasto aby wziąć udział w obchodach 40. rocznicy protestu robotniczego w Płocku w czerwcu 1976 roku. Organizatorem uroczystości związanych z tym historycznym wydarzeniem jest NSZZ “Solidarność” Regionu Płockiego.

Obchody rocznicowe protestu robotniczego z czerwca 1976 roku rozpoczną się w Płocku już 17 czerwca (piątek). Tego dnia o godzinie 12 w auli Urzędu Miasta odbędzie się panel naukowy “40. Rocznicy Czerwca’76”. Prelegentami w spotkaniu będą: Zofia Romaszewska, profesor Jerzy Eisler z Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Pawłowicz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz uczestnicy tamtych wydarzeń. Nastąpi też Otwarcie wystawy pn. “Czerwiec 1976 Radom-Ursus-Płock”.

W sobotę, 18 czerwca, o godzinie 17 przewidziano złożenie kwiatów przy kamieniu upamiętniającym wydarzenia Czerwca’76 (brama nr 2 PKN Orlen S.A.). O godzinie 17.30, odsłonięcie tablicy pamiątkowej pn. “Krok ku Wolności”, która umieszczona została na elewacji budynku przy ul. Kościuszki 6  (dawna siedziba KW PZPR). Uczestnicy wydarzenia przejdą na płocką Starówkę gdzie o godzinie 18, będzie miała miejsce inscenizacja wydarzeń sprzed 40 lat, a przygotowana przy współpracy aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenia PERSE i Instytutu Pamięci Narodowej (grupa rekonstrukcyjna). – W czasie trwania przemarszu na Stary Rynek odbędzie się kilka imprez towarzyszących upamiętniających wydarzenia 1976 roku – napisali organizatorzy w zapowiedzi uroczystości. W sobotę o godzinie 19.30 na płockiej Starówce odbędą się także koncerty dwóch kultowych zespołów – Oddział Zamknięty oraz Lombard doskonale znany z przeboju “Przeżyj to sam”, który w latach 80. XX wieku stał się swoistym hymnem dla młodzieży. Artyści zaśpiewają ku czci bohaterów Czerwca ’76.

Jednak, główną część obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego w Płocku w czerwcu 1976 roku zaplanowano na niedzielę, 19 czerwca. O godzinie 10.45 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych przy pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki na terenie płockiej “Stanisławówki”. Następnie o godzinie 11.30 uczestnicy obchodów przemaszerują Alejami Stanisława Jachowicza, Bielską w kierunku Starego Rynku. Tam też, przed płockim ratuszem o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysta, polowa msza święta w intencji uczestników Czerwca’76 oraz członków NSZZ “Solidarność” Regionu Płockiego pod przewodnictwem biskupa płockiego ks. Piotra Liberę. I właśnie tego dnia nasze miasto, po raz pierwszy za swojej prezydentury, odwiedzi prezydent RP – Andrzej Duda, który jest również patronem honorowym obchodów w Płocku. Oprócz głowy Państwa w wydarzeniu zapowiedzieli także swoje uczestnictwo przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz minister Kultury Piotr Gliński.

Przypomnijmy. Do protestu robotników i mieszkańców Płocka na ulicach miasta doszło 25 czerwca 1976 r. Na wieść o podwyżkach cen żywności i robotniczych wystąpieniach w Ursusie oraz Radomiu spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – obecnie PKN Orlen wyruszył w kierunku centrum miasta spontaniczny pochód robotników, do którego dołączali pracownicy innych płockich firm. W sumie pod budynek płockiego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (obecnie jest to siedziba Książnicy Płockiej) dotarło około 3 tysięcy ludzi. Manifestujący zmierzyli się tam z Milicją i jednostkami ZOMO. Zamieszki, które tego dnia miały miejsce na płockich ulicach doprowadziły do zatrzymań robotników. Wynikiem protestu były aresztowania i represje.Uwięziono wtedy 55 osób, a 18 skazano.

 

Fot. tagi.newsweek.pl