Jarmark Tumski pełen atrakcji i…historii zapisanej w monetach [FOTO]

– Pieniądz, który bierzemy do ręki głównie kojarzy się ze środkiem płatniczym, ale pieniądz jest też świadkiem wydarzeń historycznych. Kiedy bierzemy do ręki numizmat, monetę, musimy zdać sobie sprawę, że trzymamy dowód historii, obcujemy z dokumentem, który pokazuje nam wydarzenie, jakie miało miejsce dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto lub tysiąc lat temu – mówił na otwarciu wystawy Bohdan Kowalczyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a także ambasador Jarmarku Tumskiego.

We wtorek, 17 maja w Muzeum Mazowieckim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy numizmatycznej pn. “Świadkowie naszej historii”, którą przygotowano z okazji 250-lecie powstania Mennicy Warszawskiej, otwartej w 1766 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tej okazji organizatorzy VIII Jarmarku Tumskiego przygotowali wystawę numizmatyczną złożoną z ponad 250 eksponatów obejmujących produkty mennicy od 1766 roku do 1939 roku.

Ciekawym wykładem o Mennicy Warszawskiej i historii polskiego pieniądza na przełomie ostatnich trzech wieków, wernisaż otworzył Bohdan Kowalczyk. Numizmaty i przedmioty związane z pieniędzmi będzie można oglądać w Muzeum Mazowieckim do 5 czerwca, czyli do dnia zakończenia VIII edycji Jarmarku Tumskiego. Ciekawostką jest, że na pamiątkę Jarmarku wybito okolicznościową monetę, która jest wierną repliką grosza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1766 roku. Numizmat będzie można kupić podczas trwania jarmarku w punktach promocyjnych POKiS oraz biurze wydarzenia. Ale trzeba się spieszyć, bo monet wybito tylko 500 sztuk. – Będzie to na pewno rarytas kolekcjonerski – podkreślił Kowalczyk.

Po wernisażu, organizatorzy Jarmarku Tumskiego zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową, na której przedstawili szczegóły VIII edycji jarmarku, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 3-5 czerwca. W bibliotece Muzeum Mazowieckiego o imprezie opowiedzieli prezydent Andrzej Nowakowski, któremu towarzyszył wiceprezydent Roman Siemiątkowski, pełniący obowiązki dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Radosław Malinowski, dyrektor Muzeum Mazowieckiego, Leonard Sobieraj, dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak oraz Bohdan Kowalczyk, prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich, historyk oraz ambasador Jarmarku.

Jarmark Tumski będzie obfitował w atrakcje, które będę przygotowane zostaną w pięciu strefach: kolekcjonerskiej, handlowej, dziecięcej, militaria oraz sztuki. W Płocku spotka się około 500 wystawców z całej Polski. Jak co roku stoiska wypełnią płocką Starówkę.

Podczas tegorocznej edycji jarmarku nowością będzie strefa militariów z udziałem stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych i zlotem zabytkowych pojazdów mechanicznych. Wśród uczestników będą tam m.in. Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych, Towarzystwo Motocykli Dawnych “Weteran Płock”, Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty czy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. W strefie militaria zaprezentuje się także Stowarzyszenie Płocki Uniwersytet Ludowy im. W. Witosa z m.in. pokazami technik samoobrony czy sztuk walki.

Strefa dziecięca, ze względu na to, że jarmark będzie odbywał się kilka dni po obchodach Dnia Dziecka, zapewni dzieciakom mnóstwo rozrywek. Strefa będzie można znaleźć na Starówce. A znajdzie się w niej: namiot LEGO, Manufaktura Papieru Czerpanego, Płocka Zagroda Edukacyjna, Eurobungee, plac zabaw dla dzieci, rzeźba w lodzie oraz warsztaty plastyczne. W sobotę, 4 czerwca Książnica Płocka zaprasza na „Sobotę w Soplicowie”, podczas której pojawi się okazja do zaprezentowania swojej znajomości „Pana Tadeusza”. Drugiego dnia jarmarku na Starówce zabrzmią dźwięki cygańskiej muzyki. Po raz kolejny odbędzie się widowiskowa Noc Cygańska.

Strefa sztuki, zlokalizowana zostanie na ulicy Grodzkiej, zaprezentują w niej swój dorobek płockie organizacje artystyczne, pozarządowe, środowisko malarzy płockich, literatów oraz gości spoza Płocka.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki przypomina, że pierwszy weekend czerwca (3-5.06), to „Weekend Wrażeń”. Poza Jarmarkiem Tumskim oferującym mnóstwo wrażeń od samego rana, odbędzie się m.in. Drift Masters Grand Prix, podczas którego na stadionie Wisły Płock najlepsi kierowcy zaprezentują na specjalnie utworzonym torze kontrolowane poślizgi, ale także inne imprezy tj. mecz piłki ręcznej w Orlen Arenie, WOPR Mistrzostwa Polski czy turniej Płock Orlen Polish Open.

Warto przypomnieć, że z okazji „Weekendu Wrażeń” organizowany jest konkurs plastyczny “STAR CARS – SAMOCHODY PRZYSZŁOŚCI”, kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoła podstawowa). Ideą konkursu jest wyzwalanie kreatywności dzieci, uwalnianie ich plastycznych talentów, promocja aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Każdy uczestnik może nadesłać jedną pracę w formacie A3 przedstawiającą tytułowe „samochody przyszłości” w dowolnie wybranej technice rysunkowej lub malarskiej. Prace należy dostarczyć do 25 maja 2016 r. do Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki: 09-402 Płock, ul. Tumska 9 A (pocztą lub osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.30). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym bilety na zawody Drift Masters oraz zabawki firmy COBI.

Dziennik Płocki jest patronem medialnym wydarzenia.