Nie śpimy, nie śpimy…zwiedzamy!

Noc Muzeów już na trwałe zapisała się w kalendarzu płockich imprez kulturalnych. Coraz więcej instytucji kultury i nie tylko, dołącza się do wydarzenia uatrakcyjniając tym samym ofertę nocy, którą wiele osób chce spędzić inaczej. W tym roku oferta jest tak bogata, że właściwie trzy noce to byłoby za mało aby skorzystać z każdej z nich.

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza do Płocka na niezapomnianą, pełną atrakcji Noc Muzeów, którą w tym roku celebrować będziemy z 14 na 15 maja w godz. od 18.00 do 24.00.

Oto atrakcje zorganizowane przez kolejne instytucje. 

„Ekonomik”
Zespół Szkół Ekonomiczno – Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego,
ul. Abpa A. Nowowiejskiego 4
To najstarsza Szkoła Zawodowa na Mazowszu, w której będą zaprezentowane elementy edukacji w dawnej szkole: wiekowe podręczniki, “białe kruki” ze szkolnej biblioteki, zeszyty, świadectwa i przybory szkolne. Prezentacja multimedialna przeniesie nas “Wehikułem czasu” w czasy powojenne. Dla najmłodszych uczniowie szkoły przygotowali przedstawienie pt.”Legenda o Wodnicy”(godz. 20.00). Tylko w tę wyjątkową noc swoje podwoje otwiera “Miśkownia” dyrektora szkoły….
Na przybyłych gości czekać będzie gorąca herbata z owocami.

Ratusz
pl. Stary Rynek 1
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na zwiedzanie Ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie.
Zwiedzanie o godzinie: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00.

Rynek Starego Miasta
Spacer Nocą
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza osoby, które nie boją się ciemności na wyjątkowy, nocny spacer ulicami Starego Miasta, podczas którego przedstawiona zostanie historia miasta i najważniejsze jego atrakcje turystyczne. Spacerując spotkamy znanych płocczan z dawnych lat, którzy przybliżą historię swojego życia i czasy w których żyli. Spacer rozpocznie się o godz. 21:00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.

Pokaz broni palnej od jej początków do czasów współczesnych. Klub Sportowy LOK “GROT” oraz Stowarzyszenie “GROT”, zaprasza do obejrzenia niepowtarzalnej wystawy broni palnej, w tym broni skałkowej, kapiszonowej, broni z okresu I i II wojny światowej oraz karabinów używanych obecnie.

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36, godz.: 18:00 – 24:00
Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy plenerowej prezentującej i komentującej wybrane dzieła Hieronima Boscha (z okazji 500. rocznicy śmierci). O godzinie 22.00 odbędzie się multimedialny spektakl „Poruszenie wśród obrazów” w wykonaniu tancerek ze Studia Tańca Fame. Tłem będzie aktualna wystawa prac Piotra Naliwajki. Dla zwiedzających – kawa i herbata.

Kino za Rogiem
ul. Tumska 9A, siedziba POKIS
Kino za Rogiem zaprasza na nocne seanse w miłej i kameralnej atmosferze:
godz. 15 – Szkoła Babel (Francja, czas: 89 min.) – reż. Julie Bertuccelli – (film z napisami).
godz. 17 – Matki i córki – reż. I. Hucikowa (Słowacja 2015, czas: 26 min.) w ramach KineDok – Alternatywna dystrybucja kreatywnych dokumentów.
godz. 17.30 – Inny świat – reż. T. Michalova (Słowacja 2015, czas: 29 min.) w ramach KineDok – Alternatywna dystrybucja kreatywnych dokumentów.
godz. 19.15 – Matka Joanna od Aniołów (Polska, czas: 110 min. ) – dramat psychologiczny Jerzego Kawalerowicza. Obsada: Lucyna Winnicka, Mieczysław Voit, Anna Ciepielewska, Stanisław Jasiukiewicz, Maria Chwalibóg, Zygmunt Zintel.
Na wszystkie seanse tym razem wstęp jest bezpłatny. Sponsorem Nocy Muzeum w Kinie za Rogiem w Płocku jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Muzeum Mazowieckie
Kamienica ul. Tumska 8
Muzeum Mazowieckie zaprasza na: koncert muzyki elektronicznej Grzegorz Bojanek, Lights Dim, Nmls, PTR1 oraz wizualizacje oparte o archiwalne materiały filmowe (od godz. 20.00),największe w Polsce zbiory secesji i art déco, wystawa „X Wieków Płocka“, wystawa czasowa „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps 1777 – 1840“, Muzealny Detektyw – zabawa dla dzieci i dorosłych

Spichlerz
ul. K. Wielkiego 11B
Spichlerz zaprasza na ekspozycje stałe: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata, Sztuka Dalekiego Wschodu, Płockie skarby buddyjskiej Azji.

Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na wystawę fotograficzną „Kosiński” Czesława Czaplińskiego, scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, degustację kawy po żydowsku, przygotowaną przez restaurację Estera.

„Małachowianka“
Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego
ul. Małachowskiego 1
Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego zaprasza zwiedzających na spacer po zabytkowej części szkoły, gdzie Dobiechna oraz Czarna Dama dostarczą niezapomnianych wrażeń. Zwiedzanie będzie odbywało się w godzinach 18:00 – 23:00, wejścia co pół godziny.

Książnica Płocka
ul. T. Kościuszki 6
Książnica Płocka im. Wł. Broniewskiego zaprasza od godz. 18:00. Noc upłynie pod hasłem „Znani płocczanie”, bo naprawdę jest kim się pochwalić. Wśród postaci znanych nie tylko w Płocku są, m.in. książęta Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, ludzie kultury: Mira Zimińska-Sygietyńska, Helena Jawniszko, Stefan Themerson, Władysław Broniewski, Kazimierz Mayzner. Z Płockiem związani byli Marcelina Rościszewska, Maria Macieszyna, Tadeusz Mazowiecki, siostra Faustyna, Tony Halik. Znanych płocczan jest znacznie więcej, ale kogo spotkają odwiedzający Książnicę tej nocy, niech pozostanie niespodzianką. Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzimy, że będzie to wędrówka od dalekiej przeszłości po współczesność, bo i dziś nie brakuje znanych płocczan. Stąd propozycja koncertu Pawła Wójcika czy Krzysztofa Misiaka. Będzie również można postrzelać z łuku, pogłówkować, namalować pejzaż Płocka, pobawić się jak dziecko lub z dzieckiem, zbudować katedrę, zatańczyć, zaśpiewać, a przede wszystkim sprawdzić się, czy znamy historię Płocka tworzoną przez jego mieszkańców.

Dom Władysława Broniewskiego
ul. Kościuszki 24
Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa w Płocku zaprasza do ” Domu Broniewskiego” na: zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego, spotkanie w kawiarence literackiej” Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Muzeum Diecezjalne
Muzeum Diecezjalne zaprasza na zwiedzanie ekspozycji w Opactwie Pobenedyktyńskim oraz do udziału w warsztacie ikonograficznym Katarzyny Kobuszewskiej. Zwiedzanie będzie się odbywało w godz. 18:00 – 24:00.

Wieża Ciśnień
ul. Warszawska 26
Wieża Ciśnień po raz trzeci w czasie Nocy Muzeów odkrywa swoje wnętrza. Wieżę Ciśnień będzie można zwiedzać od godziny 21.00 do 24.00 co pół godziny. Będzie można poznać historię Wieży Ciśnień jak i wodociągów płockich, zobaczyć kamień węgielny odnaleziony podczas remontu, wystawę obrazów Adrianny Snochowskiej oraz nocną panoramę Płocka. W ramach społecznej inicjatywy „Piję wodę z kranu”, mającą na celu promowanie rozsądnego gospodarowania surowcami, będzie można skosztować czystej płockiej wody.

Ciuchcia Tumska  nocne kursy: 18:30, 20:00, 21:30
Przystanek początkowy znajduje się na parkingu przy ul. Warszawskiej, nieopodal Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Trasa przejazdu to: Warszawska – pl. Dąbrowskiego – Kościuszki – pl. Narutowicza – Teatralna – Małachowskiego – Stary Rynek (wzdłuż budynków Stary Rynek 20 i 22) – Grodzka Plac Narutowicza – Mostowa – Rybaki – Sobótka – Kazimierza Wielkiego – Stary Rynek – Małachowskiego – Teatralna – Plac Narutowicza – Kościuszki – Warszawska.
Koszt jednorazowego biletu to 7 zł.

Archiwum Państwowe
ul. Kazimierza Wielkiego 9b
Archiwum Państwowe w Płocku zaprasza w godzinach od 18:00 do 22:00 do zwiedzania ekspozycji: “Tobie Ojczyzno – wystawa poświęcona Tadeuszowi Tomaszewskiemu ps. Wąwóz płockiemu cichociemnemu oraz Jednostce Wojskowej GROM dziedziczącej tradycje Cichociemnych”. Można na niej obejrzeć kopie dokumentów dotyczące pochodzenia płockiego cichociemnego oraz fotografie znanego fotoreportera wojennego Piotra Andrewsa dokumentujące działalność Jednostki Wojskowej GROM. Pierwsze dziesięć osób otrzyma gratisowo publikacje wydane przez Archiwum Państwowe w Płocku.

Płocka księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament
ul. Kolegialna 4
Płocka księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć, których głównym bohaterem jest fotomodel Andrzej Bersz. Na wystawę będzie składało się 40 zdjęć 36 fotografów z całego kraju, także z Płocka. Wystawa swój pierwszy wernisaż miała 8 kwietnia w Leica 6×7 Gallery Warszawa. Andrzej Bersz był obecny na otwarciu ekspozycji, był to zarazem swoisty benefis podsumowujący jego życie, także życie twórcze. Dwa dni później przegrał walkę z nowotworem. Podczas wernisażu wspominał sesje fotograficzne, na które jeździł do Płocka – o innych miastach nie mówił. Teraz jego dorobek przyjedzie do Płocka – wystawę otworzą jego przyjaciele o godz. 18 w Noc Muzeów.

Ponadto – o godz. 22 – wszystkich chętnych oprowadzimy po kamienicy, która otacza Czerwony Atrament. Odwiedzimy zabytkowe klatki schodowe i piwnice z przełomu XIX i XX wieku, opowiemy o ludziach, którzy mieszkali lub bywali przy Kolegialnej 4 – m.in. Idzie Kamińskiej czy Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. Warto wziąć ze sobą latarki (choćby te wbudowane w telefon komórkowy).

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
ul. Kazimierza Wielkiego 27 A
Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zaprasza na: prelekcję na temat historii mariawityzmu i powstania Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zwiedzanie Katedry i Katakumb, wysłuchanie nagrania Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.Godziny zwiedzania: 18-19, 19-20, 20-21, 21-22.

Hotel Petropol
Al. Stanisława Jachowicza 49
Hotel Petropol po raz pierwszy po generalnym remoncie odkrywa swoje wnętrza.
Od godz. 18.00 do 24.00 zaprasza do obejrzenia wernisażu fotografii mieszkańców miasta Płocka pt.:”Podróż w czasie – Petropol wczoraj i dziś”. Hotel Petropol będzie można zwiedzać od godz. 18.00 do 23.00 co godzinę. Atrakcją będzie recital gwiazdy dawnego Hotelu Petropol Pani Wandy Sobieraj.
Występy planowane są o 19.00, 20.00 i 21.00.
Zapraszamy również do degustacji zestawu rodem z „ PRL-u” w specjalnej cenie.

Poczta Telegraf Telefon
Muzeum Regionalne w Płocku
ul. Piękna 4b
Prezentacja zbiorów muzeum ukazujących działalność poczty Płocka i Mazowsza Płockiego od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego aż do czasów współczesnych. Do obejrzenia są m.in.: dokumentacja pocztowa zawierająca listy od XVIII wieku z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej i 18 stacji podlegających pod płocki Urząd Pocztowy, stare przepisy pocztowe oraz tabele opłat i rozkłady jazdy dyliżansów. Przewóz poczty w dawnych czasach pokazano w zbiorze ikonograficznym i na starych mapach pocztowych W innych gablotach prezentowane są kolekcje guzików do mundurów i czapek pocztowych, odznaki i odznaczenia, plomby ołowiane i plombownice a także inne instrumenty będące wyposażeniem stacji pocztowej. Dość licznie zaprezentowano zbiór wag służących do ważenia listów i paczek.
W muzeum zaprezentowano również historię telegrafu wraz z urządzeniami do nadawania telegramów, stare telegramy i znaczki telegraficzne. Na ekspozycji znajduje się również kilkadziesiąt starych aparatów telefonicznych i łącznic. W czasie Nocy Muzeów ekspozycja będzie czynna od godz. 18,00 do 24.00. Czas zwiedzania – 20 do 30 minut z przewodnikiem. Maksymalna liczebność jednej grupy – 10 osób.

ROCK 69
Plac Gabriela Narutowicza 2
ROCK 69 zaprasza na: ekspozycję unikatowych płyt winylowych, prezentację gramofonów, muzykę emitowaną z winyli giełdę płyt gramofonowych, kaset i Cd. Start o godzinie 20:00.

“Jagiellonka”
ul. 3 Maja 4
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły zaprasza do: obejrzenia pomieszczeń dawnych szatni, w których mieści się Muzeum Jagiellonki; prezentacja materiałów umieszczonych w słupku multimedialnym (historia powstania szkoły, dyrektorzy i założyciele, wybitni absolwenci, życie szkolne); prezentacja multimedialna – historia powstania szkoły i muzeum Jagiellonki, krótkie pokazy filmów m.in. ze Lwowa zwiedzania parteru – informacje o Jagiellończykach poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920, w okresie II wojny światowej oraz Jagiellończykach – Żołnierzach Wyklętych, zwiedzenia sali 35 – sala Themersona – kącik dla dzieci: najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeum będą mieli okazję wykazać się sztuką kaligrafii z użyciem kałamarza i gęsiego pióra; dla każdego uczestnika przewidziany jest dyplom „Mistrza Kaligrafii” oraz słodki poczęstunek – babeczka Jagiellonek, zwiedzenia sali 36 – sala Broniewskiego – uczniowie LWJ zaprezentują sylwetkę i twórczość Władysława Broniewskiego. Na parterze szkoły będzie można zrobić zdjęcie z królem Władysławem Jagiełłą i królową Jadwigą na tle portretu Patrona Szkoły.
18:30, 19:30, 20:30 – półpiętro (stary budynek) – 15 – minutowe inscenizacje z Themersona
Od 18:30 o pełnych godzinach lub jeśli zbierze się grupa (maksymalnie 20 osób) – wejście na taras widokowy Jagiellonki.

Szczegółowe informacje będą dostępne na portalu turystycznym www.turystykaplock.eu oraz w dniu imprezy na stoisku Płockiej LOT umiejscowionym na Starym Rynku koło fontanny.

Noc Muzeów 2016