Zbierzemy energię, a potem posłuchamy koncertu

image_pdfimage_print

W tym roku mieszkańcy Płocka po raz trzeci będą mogli wziąć udział w programie charytatywnym Honorowy Dawca Energii Fortum. Program pozwala na wspieranie inicjatyw społecznych poprzez aktywność fizyczną. Licznik energii można nabijać biegając, uprawiając nordic walking, spacerując lub jeździć na rowerze.  Najważniejsze jest to aby każdy uczestnik “mierzył” włożoną energię za pomocą bezpłatnej  i prostej w obsłudze aplikacji mobilnej.

Liczniki projektu Honorowy Dawca Energii Fortum ruszą w sobotę, 9 kwietnia. Akcja będzie się odbywała w pięciu polskich miastach, w których działa firma energetyczna Fortum: Bytomiu, Częstochowie, Płocku, Wrocławiu i Zabrzu.

Darmowa aplikacja mierząca aktywność fizyczną zamieniać będzie kilometry na energię. Z kolei ilość energii przełoży się na realną pomoc finansową dla organizacji charytatywnych w poszczególnych lokalizacjach. Ważne jest, że nie tylko mieszkańcy powyższych miast mogą ruszać się i pomagać – może to zrobić każdy, należy jedynie wybrać w aplikacji miasto, które chce wspierać. Najlepiej…Płock.

– Fortum wszędzie tam, gdzie prowadzi swoją działalność, stara się aktywizować oraz wspierać lokalne społeczności. Honorowy Dawca Energii Fortum to program łączący w sobie właśnie te dwa cele: po pierwsze zachęca do aktywnego spędzania czasu, po drugie przekłada się na realną pomoc finansową, za pierwsze miejsce jest do wygrania 30 tys. złotych za pozostałe miejsca po 5 tys. Także w tym konkursie nie ma przegranych – mówił, podczas konferencji prasowej Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy firmy.

Przez cały czas trwania akcji kolejne porcje wyprodukowanej energii, liczonej w watogodzinach, są sumowane zarówno dla osób indywidualnych jak i całych miast. Po 30 września, kiedy liczniki energii zostaną zatrzymane, Fortum przekaże darowiznę na cele charytatywne w każdej z 5 lokalizacji.

W tym roku beneficjentem akcji w Płocku jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru “Vox Singers”, a uzyskane w ramach programu HDEF środki zostaną przeznaczone na realizację projektu artystycznego “Wyśpiewać marzenia”, który obejmuje między innymi warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. – Za uzyskane pieniądze zorganizujemy warsztaty wokalne dla osób niepełnosprawnych z Płocka i okolicy. Będą mogli w nich uczestniczyć osoby uczące się w szkołach specjalnych i masowych z klasami integracyjnymi oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej – tłumaczyła Agnieszka Busz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Vox Singers.

Uczestnicy warsztatów, wyłonieni po wcześniejszych eliminacjach, podzieleni zostaną na dwie kategorie wiekowe: do lat szesnastu i powyżej szesnastu lat. Na zakończenie warsztatów płocczanie zostaną zaproszeni na koncert uczestników i chóru Vox Singers. – A że wykonujemy muzykę rozrywkową to zapewne każdy znajdzie w repertuarze coś dla siebie – dodawała Agnieszka Busz.

W poprzedniej edycji programu mieszkańcy wszystkich miast przebyli łącznie ponad 980 tysięcy kilometrów i wytworzyli dzięki temu prawie 50 megawatogodzin pozytywnej energii. Płocczanie aktywnie włączyli się do akcji i w jej trakcie przebyli ponad 47 tysięcy kilometrów, co zapewniło im piąte czyli równie zaszczytne miejsce w ostatecznej klasyfikacji miast.

– Już po raz trzeci płocczanie będą mieli szansę powalczyć o jak najlepszy wynik dla swojego miasta. Zachęcam zarówno osoby aktywne, jak i te, które nie uprawiały dotąd sportu, do zbierania kilometrów i wsparcia szczytnego celu. Udział w akcji daje podwójną korzyść – można poprawić swoją kondycję fizyczną, a dodatkowo pomóc innym – zachęcał z kolei prezydent Andrzej Nowakowski.

Aplikacja HDEF przeznaczona jest na urządzenia mobilne działające na systemach iOS, Android oraz Windows Phone. Jej użytkownicy mają dostęp do informacji o aktualnej pozycji, prędkości i czasie aktywności fizycznej, przebytym dystansie oraz ilości wytworzonej energii. Aplikacja posiada również opcję udostępniania osiągniętych wyników na portalu społecznościowym Facebook, a także możliwość synchronizacji z popularnymi programami, służącymi do mierzenia aktywności fizycznej. Bieżące informacje na temat akcji, takie jak planowane biegi, czy wyniki osób indywidualnych oraz poszczególnych miast, można znaleźć w tym miejscu oraz na Facebooku.