Czy znaleźli złoty środek, jak zmienić świat na lepszy? [FOTO]

Kilka dni temu w Zamku Gostynińskim odbyła się konferencja dla nauczycieli muzyki. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: „Uczysz muzyki, zmieniasz świat”. Spotkanie nauczycieli okazało się sukcesem i spotkało się z doskonałym przyjęciem. Uczestnikami konferencji byli nauczyciele muzyki z Płocka, powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego.

Spotkanie w Gostyninie rozpoczęła prelekcja Violi Łabanow – animatorki, klawesynistki związanej z Warszawską Operą Kameralną, założycielki i prezeski Fundacji “Muzyka Jest Dla Wszystkich”. Prelegentka skupiła się na aktualnych wyzwaniach i nowych drogach w edukacji muzycznej. Zauważyła, że istnieje potrzeba zmian systemu kształcenia muzycznego w polskich szkołach, który powinien być bardziej otwarty na obecność multimediów, w tym internetu.

Tym samym zaakcentowała też zmniejszanie roli nauczyciela w procesie nauczania na rzecz samokształcenia uczniów. Teza klawesynistki stała się punktem wyjścia w dyskusji. Czy jest możliwe zawarcie w regionie płockim koalicji na rzecz kształcenia muzycznego? Ze zdaniem Łabanow nie zgodził się Krzysztof Misiak – znakomity muzyk i gitarzysta, nauczyciel gry na gitarze. Misiak zauważył, że potrzeba relacji mistrz-uczeń w nauczeniu muzyki to konieczność i nawet najlepsze multimedia tego nie zastąpią.

Występujący po nim dr hab. Maciej Kołodziejski odniósł się z kolei do kształcenia nauczycieli muzyki w akademiach muzycznych. Opowiadał, że doskonale przygotowani muzycy nie wiążą swojej przyszłości ze szkołami. A w zasadzie interesuje ich tyko kariera solistyczna.

O próbach lokalnego rozwiązywania problemów kształcenia muzycznego opowiadał prof. Piotr Baron. Na przykładzie swojego rodzinnego Opola podpowiadał, że istnieją możliwości nawiązania koalicji samorządu ze szkołami. Dzięki temu w Opolu udało się wprowadzić eksperyment ze zwiększeniem ilości godzin muzyki w szkołach. Tej zmiany jednak nie udało się utrzymać na stałe.

Kolejnym prelegentem był Krzysztof Zadrożny, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie. Przedstawił  propozycje zajęć muzycznych dla dzieci i młodzieży, które w swojej ofercie ma kierowana przez niego placówka. Wypowiedź Zadrożnego uzupełniła relację burmistrza Gostynina – Pawła Kalinowskiego, który wykazał, że kształcenie artystyczne należy do priorytetów polityki społecznej Gostynina.

Dyskusję zamknął Robert Majewski, chórmistrz i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie. Majewski skupił się na permanentnej niemożności wypracowania spójnego i jednolitego systemu kształcenia muzycznego w szkołach powszechnych oraz na mankamentach w systemie kształcenia nauczycieli muzyki na uczelniach wyższych. Opowiadał też, jak w szkole, której dyrektoruje, nawiązano koalicję na rzecz edukacji muzycznej z lokalnym Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. W ramach tej współpracy zajęcia muzyczne prowadzone są przez instruktorów CKiS w szkole po lekcjach.

W drugiej części konferencji odbyły się zajęcia warsztatowe. Wszystkie okazały się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. Warsztaty orffowskie, zatytułowane „Podróż kosmiczna”, poprowadziła Malina Sarnowska – skrzypaczka, pedagog i animatorka życia muzycznego, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Rytmiczne słowa i gestodźwięki, zabawy głosem, ruch, śpiew oraz użycie prostych instrumentów. Te wszystkie działania są charakterystyczne dla koncepcji wychowania muzycznego Carla Orffa. Podczas warsztatów Sarnowska ułożyła je w… “prawdziwą” podróż kosmiczną.

O „Potrzebie zabawy na lekcjach muzyki” opowiadał bardzo ciekawie Dawid Gacek, który od przeszło 5 lat zapala miłością do prostych instrumentów jakimi są bum bum rurki. Wykorzystuje je w autorskich happeningach oraz do integracji kilkuset osobowych grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas warsztatów zachęcał nauczycieli do kreatywności na lekcjach muzyki z wykorzystaniem tych nieszablonowych instrumentów.

Konferencje zamknęły warsztaty poprowadzone przez prof. Piotra Barona. Ten wspaniały dyrygent chóralny zachęcał nauczycieli do zakładania i prowadzenia chórów wielogłosowych w szkołach. Jego warsztaty udowodniły, że to nie jest aż takie trudne.

Koordynator konferencji Paweł Pilichowicz, nauczyciel muzyki i radny powiatu gostynińskiego, nie ukrywał zadowolenia z udanego spotkania.Wspólnie z organizatorami konferencji czyli Polskim Stowarzyszeniem Edukacji i Animacji Muzycznej oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku, już zapowiedzieli podobną konferencję, która odbędzie się za rok. Przy tak wspaniałym porozumieniu jest nadzieja, że wydarzenie przerodzi się w cykl skierowany do nauczycieli, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności.

Dziennik Płocki był patronem medialnym wydarzenia.

Fot. Organizatorzy.