Mistyczny i klimatyczny festiwal za nami [FOTO]

image_pdfimage_print

Przez kilka dni w płockiej katedrze trwała prawdziwa uczta dla miłośników śpiewów chorałowych. Od piątku do niedzieli mury płockiego zabytku rozbrzmiewały muzyką średniowiecza. Mowa o XXII Festiwalu Muzyki Jednogłosowej.

W piątek – w pierwszym dniu festiwalu, w bazylice katedralnej rozbrzmiały śpiewy chorałowe z jednego z najcenniejszych średniowiecznych manuskryptów muzycznych przechowywanych w Polsce czyli “Rękopisu 1304”. Płocczanie i nie tylko, mieli okazję wysłuchać zespołu Gregorianum z Warszawy. Wykonywane pieśni opowiadały o świętych męczennikach. Muzycy recytowali także “Żywoty Świętych”.

Podczas drugiego dnia w katedrze wystąpi Zespół Wokalny Flores Rosarum z Krakowa, którego śpiewy były inspirowane dziełem muzycznym średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Grupa skupia śpiewaczki, które profesjonalnie zajmują się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. W trakcie koncertu w Katedrze zaprezentowały projekt „Summum bonum amplum donum” oparty na wielkoczwartkowym obrzędzie umywania nóg, który miał miejsce w klasztorze u sióstr klarysek.

A w niedzielę, na zakończenie XXII FMJ, wystąpiła przed publicznością grupa Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, która po mistrzowsku wykonała chorały gregoriańskie. Wszystkie koncerty prowadził dziennikarz I Programu Polskiego Radia, Paweł Sztompke. Niezwykły klimat muzycznego wydarzenia w murach Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podkreślały swoim delikatnym płomieniem świece, nadając festiwalowi wyjątkową aurę.

Organizatorem festiwalu był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Fot. DR.