Nowy projekt Muzeum Mazowieckiego, a w nim konkurs

Nową inicjatywą Muzeum Mazowieckiego w Płocku jest projekt edukacyjno-kulturalny, który zatytułowany jest „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba” – Polacy ratujący Żydów od Zagłady.

Zakłada on realizację działań, których treść koncentruje się wokół zagadnień wzajemnych relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. W szczególności zaś ma służyć udokumentowaniu i popularyzacji wiedzy na temat pomocy, o której mowa w podtytule projektu.

Pierwszym ze wspomnianych powyżej działań jest cykl różnorodnych pod względem formy spotkań z publicznością. Poprzez wywiady z bohaterami i świadkami wydarzeń, wykłady, prelekcje, dyskusje, ale też wydarzenia artystyczne. Muzeum Mazowieckie zamierza zaprezentować szerokie spektrum zagadnień wiążących się problematyką.Owe spotkania mają służyć przede wszystkim opowiadaniu historii ludzi, którzy choćby jednym życiem, choćby kromką chleba, wpisali się w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Organizatorzy planują także rozważać problematykę pomocy w kontekście historycznym okupowanej Polski, zwracając szczególną uwagę na teren Mazowsza północnego, które tradycyjnie mieści się w sferze zainteresowań badawczych placówki.

Warto pamiętać, że skala pomocy udzielanej prześladowanym Żydom na tych terenach znacząco różniła się od innych ziem okupowanej Polski, co znajduje oczywiste uzasadnienie (także w świetle zarządzenia komisarza Rzeszy dla umacniania niemczyzny, Reichsführera SS i Policji Heinricha Himmlera z 30 października 1939 roku).

Muzeum Mazowieckie chce ponadto zaproponować publiczności dyskusję, o sprawach ściśle związanych
z pomocą, zwrócić uwagę na sam termin Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, jego pierwotne znaczenie i rozumienie w tradycji żydowskiej. – Chcielibyśmy również zaprezentować ideę i historię powołania medalu i tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zapoznać z kryteriami jego przyznawania, procedurami towarzyszącymi weryfikacji wniosków, wreszcie uprawnieniami jakie wynikają z faktu posiadania odznaczenia. Interesujące i warte poruszenia aczkolwiek czasem trudne i kontrowersyjne kwestie motywów, światopoglądu, postaw etycznych ratujących, ale też ocalonych także staną się treścią planowanych spotkań – tłumaczą w Muzeum.

– Do udziału w spotkaniach, które będą odbywać się w cyklu trzymiesięcznym, zamierzamy zapraszać nielicznych już, niestety, wśród nas Sprawiedliwych oraz ich potomków – częstokroć jedynych depozytariuszy wiedzy o pomocy. Liczymy na współpracę historyków specjalizujących się w badaniu tej problematyki, przedstawicieli stowarzyszeń zrzeszających i działających na rzecz Sprawiedliwych, przedstawicieli urzędów, instytucji kultury, placówek naukowo-badawczych, a także artystów, dla których ten temat stał się źródłem inspiracji twórczej. Otwarci jesteśmy na propozycje płynące od społeczeństwa i zapraszamy do współtworzenia projektu wszystkich, którzy mogą wnieść nowe cenne informacje w tym zakresie – mówił Leonard Sobieraj, dyrektor płockiego Muzeum.

Drugą formą działania ma być konkurs otwarty na wspomnienia pt. „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba. Polacy ratujący Żydów od Zagłady”, do którego zaproszeni zostaną dawni i obecni mieszkańcy ziemi mazowieckiej. Konkurs organizowany będzie w dwóch kategoriach, z których pierwsza zarezerwowana jest dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich, druga dla osób dorosłych. Wszystkie nadesłane w konkursie prace zostaną zachowane w zbiorze relacji i wspomnień Działu Historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. A najlepsze wydane będą drukiem w publikacji zwartej.

Organizatorzy przewidują ufundowanie atrakcyjnych nagród dla autorów najciekawszych narracji i ewentualne zaproszenie ich do udziału w kolejnych edycjach cyklu spotkań. Szczegółowy regulamin konkursu zamieszczony zostanie do dnia 7 marca bieżącego roku na stronie internetowej muzeum. Prace opatrzone hasłem „konkurs” można będzie przesyłać pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@muzeumplock.art.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, 09-402 Płock.

Termin nadsyłania prac nie powinien przekroczyć 30 września 2016 roku. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać drogą elektroniczną, korzystając z adresu b.rydzewska@muzeumplock.art.pl” lub telefoniczną pod numerem 24 364 70 64.

 

Fot. polskaniezwykla.pl