Zareaguj i żyj bezpiecznie [FOTO]

W miejscowości Brudzeń Duży odbyła się ostatnia z dużych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu. Spotkania z mieszkańcami odbywały się na terenie Płocka i powiatu płockiego. Pięć takich debat odbyło na terenie powiatu – jedna powiatowa i cztery gminne. W czwartek 25 lutego odbyła się ostatnia z zaplanowanych w tym cyklu.

Spotkania zostały zorganizowane z pierwszego cyklu debat poświęconych bezpieczeństwu oraz konsultacji społecznych w sprawach tworzonych krajowych map zagrożeń. Poza dużymi debatami: powiatową i debatami gminnymi, w Płocku i powiecie odbyły się również mniejsze debaty na poziomie rad osiedlowych czy też sołectw.

Debaty, które odbyli policjanci z mieszkańcami pokazały, że mieszkańcy chętnie spotykają się z mundurowymi. Uczestnicy spotkań mówią o problemach dotyczących bezpieczeństwa. Zwracają uwagę na problemy, które można poprawić, aby oni sami mogli czuć się jeszcze bardziej bezpieczni. W debatach i spotkaniach brali udział nie tylko policjanci, ale również przedstawiciele władz samorządowych,  przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie dróg na poziomie samorządowym, za oświatę oraz pomoc rodzinom dotkniętym przemocą.

Głównymi problemami poruszanymi podczas spotkań były zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Mieszkańcy wskazywali na miejsca, w których, ich zdaniem, jest niebezpiecznie z powodu kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością ale również z uwagi na stan drogi. Chętnie również podejmowane w dyskusji  były zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zwłaszcza w odniesieniu do problemu narkomanii i cyberprzemocy.

Mieszkańcy zgłaszając swoje uwagi mieli możliwość uzyskania natychmiastowej wręcz odpowiedzi od osób zasiadających m.in. w gronie ekspertów czy też bezpośrednio od przedstawicieli kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Płocku i przedstawicieli władz samorządowych.

Podczas każdego spotkania policjanci zbierali wnioski, które były zgłaszane przez mieszkańców danej gminy, sołectwa lub osiedla. Wszystkie wnioski zostaną poddane analizie i będą skierowane do instytucji, które zgodnie ze swoimi kompetencjami będą je realizować.

Organizowanie przez Policję debat społecznych ma na celu poznanie oczekiwań społecznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym. Jest to również doskonała okazja do przekazania przez policjantów informacji na temat wagi, jaką odgrywa wspólne dbanie o bezpieczeństwo.

– W wielu przypadkach zaistniałych przestępstw, byłoby możliwe zatrzymanie przestępcy na gorącym uczynku, gdyby ze strony społecznej został przekazany sygnał o dokonywanym właśnie przestępstwie. Coraz częściej mieszkańcy reagują właśnie w taki sposób na fakty łamania prawa. Należy pamiętać, że przestępca mając świadomość ryzyka „wpadki”, zastanowi się, czy warto ryzykować – informuje Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej Policji.

Info. Komenda Miejska Policji w Płocku

Fot. KMP