Wspominamy Mirę Zimińską-Sygietyńską z okazji Jej urodzin [FOTO]

Mira Zimińska-Sygietyńska w miniony poniedziałek miała swoje święto. Należny jej hołd oddali płocczanie, a także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego artystka była współzałożycielką oraz wieloletnim dyrektorem.

W samo południe, 22 lutego pomimo niezbyt sprzyjającej aury przy pomniku Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej na ulicy Tumskiej, zebrała się spora grupa osób aby uczcić 115 rocznicę urodzin płocczanki. Wśród zebranych nie zabrakło posłanki Elżbiety Gapińskiej, wiceprezydenta Romana Siemiątkowskiego, dyrektor Książnicy Płockiej Joanny Banasiak, uczniów Szkoły Podstawowej nr 12, która nosi imię sławnej artystki oraz przedstawicieli zespołu „Mazowsze”. Ze względu na padający deszcz uroczystości jubileuszowe przebiegały bardzo szybko. Jednak jubilatka na pewno była „zadowolona” bo sporo kwiatów spoczęło u jej stóp.

Przypomnijmy krótko postać zacnej jubilatki. Mira Zimińska – Sygietyńska był aktorką, pieśniarką, reżyserem, pedagogiem oraz dyrektorem zespołów artystycznych. Urodziła się 22 lutego 1901 roku w Płocku, zmarła 26 stycznia 1997 roku w Warszawie gdzie pochowano Ją na Cmentarzu Komunalnym razem z mężem Tadeuszem Sygietyńskim.

Jako ciekawostkę możemy podać, że data Jej urodzin bywa kwestionowana. Artystka przyznawała nieoficjalnie, że prawdziwym rokiem jej urodzin był rok…1895. I właściwie nazywała się Maria Burzyńska. Matka była bileterką i bufetową w płockim teatrze. Tu pracował też ojciec Miry, był maszynistą, a później dekoratorem płockiej sceny.

Swoje pierwsze sceniczne kroki artystka stawiała na deskach rodzimego teatru. Mając zaledwie siedem lat zadebiutowała rolą Stasi w “Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej. Jako nastolatka występowała w chórze płockiej katedry, gdyż nie tylko miała talent aktorski, który rozwijał się bardzo szybko to okazało się, że także świetnie śpiewa. Swoją sławę miała jednak zawdzięczać innemu teatrowi – legendarnemu Qui Pro Quo, działającemu od 1919 roku przy ulicy Senatorskiej w Warszawie. Zimińska była także aktorką filmową. Zadebiutowała na filmowym ekranie w obrazie “Wszystko się kręci”.

W 1947 roku podjęła jednak decyzję o rozstaniu się ze sceną i rozpoczęła całkiem nowy etap w swoim życiu. W 1948 roku wraz ze swoim mężem Tadeuszem Sygietyńskim w Karolinie założyła i prowadziła Państwowy Zespół Pieśni i Tańca “Mazowsze”, gromadzący uzdolnioną muzycznie i tanecznie młodzież. Po śmierci męża w 1955 roku, aż do własnej śmierci była jego dyrektorką i szefem artystycznym. “Mazowsze” za jej rządów odniosło ogromny sukces, objeżdżając z występami praktycznie cały świat.

Powojenną działalność artystki uhonorowano licznymi odznaczeniami: Nagrodą Państwową 1. Stopnia, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego, w roku 1985 ówczesne władze miasta nadały jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka. A 8 czerwca 2014 roku odsłonięto pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w naszym mieście.

Warto dodać, że uroczysty koncert „Mazowsza” z tej okazji oraz z okazji 120. rocznicy urodzin Tadeusza Sygietyńskiego odbędzie się 24 września (dokładna data urodzin Profesora) w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach – siedzibie zespołu.

Fot. Archiwum “Mazowsza” oraz Jan Drzewiecki.