Konkurs z przesłaniem patriotycznym w tle. Pula nagród rośnie…

image_pdfimage_print

Do 20 lutego potrwa jeszcze patriotyczny konkurs plastyczny „Bohaterowie z cienia”, o którym już pisaliśmy na naszych łamach w artykule “Młodzi pielęgnują pamięć bohaterów, tym razem ogłosili konkurs”Udział w konkursie może wziąć każdy, kto tylko ma pomysł i trochę zdolności manualnych. No i  chęci.

O pomyśle, nagrodach, składzie jury i o wernisażu, który przewidziany jest na koniec lutego, udało nam się porozmawiać z Jackiem Żabką ze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Wisły Płock.

– Skąd pomysł na to, żeby zorganizować taki konkurs?

Jacek Żabka: – Pomysł tego konkursu powstał już w poprzednich latach, podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obserwowaliśmy pomysły plakatów w innych miastach i zdaliśmy sobie sprawę z tego, że są to dzieła sztuki. W związku z tym wpadliśmy na pomysł wraz z Dziennikiem Płockim i Wieżą Ciśnień, że można zrobić z nadesłanych prac wystawę, co byłoby dodatkowym punktem obchodów.

– Do kogo kierujecie swój konkurs?

JŻ: Konkurs jest skierowany do artystów, fotografów, grafików komputerowych, czy dla osób ze zdolnościami manualnymi z całej Polski. Mamy nadzieje, że w przyszłości taki konkurs będzie cykliczny.

– Powiedzmy kilka słów o nagrodach, bo przecież jest o co walczyć…

JŻ: Tak, nagrodą główną jest tysiąc złotych, książki od Instytutu Pamięci Narodowej i zestaw ubrań od Ultra Propagandy. Drugą nagrodą jest tablet do grafiki komputerowej. A za miejsce trzecie książki i zestaw ubrań.

– Czy macie jakieś wymogi co do plakatów?

JŻ: Muszą być wykonane w formacie B2, a jeśli chodzi o grafikę komputerową muszą być wykonane w CMYK-u, 300dpi. Jeśli chodzi o prace ręczne, nie mamy wymagań. Chcielibyśmy, aby autorzy wykazali się własną inwencją twórczą.

– Do kiedy można zgłaszać swoje prace?

JŻ: Do 20 lutego. Prace wykonane komputerowo, można wysłać na adres e-mail: bohaterowie.z.cienia@gmail.com. Prace wykonane ręcznie, na adres Wieży Ciśnień (ul. Warszawska 26).

– Kiedy będzie można obejrzeć wszystkie nadesłane prace?

JŻ: Wernisaż odbędzie się 27 lutego w Wieży Ciśnień.

– Jak będzie wyglądała sama procedura oceniania? Kto wejdzie w skład jury?

JŻ: Prace będzie oceniało kilka osób. Poza mną, będzie również nasz kilkuletni partner Paweł Felczak, który jest nauczycielem historii. Część artystyczną będzie oceniał znany płocki plakacista pan Mirosław Łakomski, który jak wszyscy wiemy jest autorem między innymi plakatu do Gwiezdnych Wojen. W jury zasiądzie również fotograf Mariusz Młynarkiewicz oraz przedstawicielka prywatnego liceum plastycznego „Logos” w Płocku, Magdalena Sikorska-Tokarska.

– Gdzie można znaleźć wszystkie informacje jak np. regulamin?

JŻ: Zapraszamy na nasz fanpejdż na Facebooku „Bohaterowie z cienia”. Poza informacjami, ktoś może znaleźć inspirację dla swojego plakatu, ponieważ wyszukujemy i udostępniamy tam pomysły na plakaty z ubiegłych lat.

Jeżeli o konkursie chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej, zapraszamy na stronę wydarzenia, którą znajdziecie w tym miejscu.

Z Jackiem Żabką rozmawiał Wojciech Wiśniewski.