Poczytaj mi mamo czyli feryjna ściąga dla rodziców

W końcu mamy w Płocku miejsce na miarę kultowych podobnie jak w Warszawie (Wrzenia Świata) czy w Krakowie (De Revolutionibus – Books&Cafe) księgarnio – kawiarnię Czerwony Atrament przy Kolegialnej 4 – bo o niej mowa, dla miłośników dobrej literatury i świetnej kawy istny raj.

Zajrzałem tam w kilka dni temu. Nie doktoryzuje się z kawy, ale ta, którą zostałem poczęstowany była tak znakomita, że zmieniła położenie galaktyk. Ale co tam kawa. Książki! W końcu po to tam poszedłem. Nie ma ich dużo. Ale to dobrze, bo są wyłącznie te z najwyższej półki. W końcu w Płocku można kupić pozycje wydawane w wydawnictwach małych, niszowych i niezależnych, których ze świecą szukać w sieciówkach.

Planowałem kupić coś dla siebie, ale utknąłem w dziale książek dla dzieci. Z racji uprawianego zawodu staram się wiedzieć, co w trawie piszczy. Wybór dobrej książki dla maluchów to spore wyzwanie. Trzeba głęboko pogrzebać w sieci, albo zdać się na księgarza. W Czerwonym Atramencie znajdziecie sporo świetnych książek dla dzieci. Zaczynają się ferie, a to świetna okazja żeby nadrobić z pociechami czytelnicze zaległości. Oto garść propozycji.

“Rok w lesie” – Emilia Dziubak. Nasza Księgarnia 2015, wiek: 0-6
Dziki, wilki, łosie, żaby, zaskrońce, pszczoły, dżdżownice wiele innych stworzeń zamieszkuje książkowy las. Na dwunastu rozkładówkach z kolejnymi miesiącami jednego roku dziecko poznaje jak żyją zwierzęta, jak się bawią i jak odpoczywają. Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto co je, i jakich ma wrogów? Każdy miesiąc to szczegółowo rozrysowany kadr z mieszkańcami lasu, pokazanymi w różnych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. „Rok w lesie” można oglądać bez końca. Książka uczy logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, rozwija wyobraźnię, uczy opowiadać. Oprawa plastyczna, pomysł i jakość wydania na najwyższym poziomie. Dzieci i dorośli utkną w niej po uszy. Frajda dla całej rodziny.

“Kim jest ślimak Sam?”- Maria M. Pawłowska, Jakub Szmałek. Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015, wiek: 6+

Wydawnictwo Krytyki Politycznej zasłynęło w dziale literatury dziecięcej książką „Bieda. Przewodnik dla dzieci” Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos (tak, tak, tej słynnej pani Henryki – organizatorki gdańskich strajków w 1980 roku i sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych). Książkę wydawnictwo rozdawało za darmo. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. „Biedę” nagrodzono, „za podjęcie pomijanego tematu współczesnej biedy i jej emocjonalnych konsekwencji. Za otwieranie oczu na problemy niezawinione przez słabszych społecznie, żyjących tuż obok nas”. Nakład został wyczerpany, ale można ją przeczytać on-line na stronie wydawnictwa.

Sukces zachęcił wydawców. Ukazały się kolejne pozycje. Krytyka Polityczna znana jest ze swego lewicowego profilu, to jednak pozwala im przybliżać dzieciom problemy, którymi inne wydawnictwa, być może, nie miałby odwagi się zająć. Taka jest książka „Kim jest ślimak Sam?” Każdy pewnie słyszał, że homoseksualność, poliamoria, albo androgeniczność są sprzeczne z naturą. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Autorzy – Jakub Szamałek i Maria M. Pawłowska (biolożka, która doktoryzowała się na Uniwersytecie w Cambridge) mądrze opowiadają, że w świecie zwierząt występują przeróżne formy relacji i orientacji.

Tytułowy ślimak Sam zaczyna swoją przygodę ze szkołą. Szybko jednak okazuje się, że ma problemy z określeniem swojej płci (jak to ze ślimakami bywa) – czy jest chłopcem, czy dziewczynką? Mądra nauczycielka – kapibara Magda, daje mu pracę domową. Ślimak odwiedza zaproponowanych przez nią mieszkańców lasu. Przekonuje się, że nie jest wyjątkiem. Odkrywa różnorodność i bogactwo wzajemnych relacji jakie go otaczają. Książka pokazuje, że inność jest ogromną wartością, a dochodzenie do tego kim naprawdę się jest, to wspaniała przygoda i długi proces.

“Mat i świat” – Agnieszka Suchowierska. Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015, wiek:6+

Kolejna niesztampowa książka dla dzieci wydana przez Krytykę Polityczną. „Mat i świat” uhonorowano prestiżową Nagrodą Literacką – Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.
Oczami pluszowego misia Mata oglądamy nasz współczesny świat. Miś urodził w fabryce zabawek w Chinach. Uszyły go dzieci pracujące w fabryce od godziny 7 rano do godziny 22. Mat jest ekskluzywną zabawką i zostaje wyeksportowany do Europy. Podróże Mata pokazują kontrasty pomiędzy ludźmi na świecie, dotyczące nie tylko nierówności społecznych, zamożności, dostępu do edukacji, ale i różnorodności religijnej. Nie wszystkie opisywane problemy dotyczą polskich dzieci, ale warto o nich mówić. Warto pokazywać naszym dzieciom, że nie wszędzie na świecie jest tak jak tu u nas. „Mat i świat” to ważna lekcja życia i tolerancji.

Robert Majewski