Ratują ludzi, działają. To im należą się wszystkie medale [Foto]

Pewnie niewielu płocczan wie, że w ciągu dwóch grudniowych dni trwały w naszym mieście Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Rozegrano podczas nich ponad 40 konkurencji w różnych grupach wiekowych, w których rywalizowało ponad 200 najlepszych pływaków i ratowników z całej Polski.

To właśnie sprawiło, zawody stały się jednymi z największych, jakie rozegrano w Płocku w 2015 roku. Podkreślić należy, że zawody okraszone zostały kilkunastoma rekordami życiowymi, a co najważniejsze kilkoma rekordami Polski.

VII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym, które w dniach 12-13 grudnia 2015 roku, odbyły się na płockiej pływalni „Podolanka”, okazały się być ogromnym sukcesem organizacyjnym. W zgodnej opinii gości, zawodników, trenerów, wszystkich kibiców a także Komisji Sportu Zarządu Głównego WOPR w Warszawie, była to najlepsza impreza tego typu zorganizowana w Polsce w 2015 roku.

Zanim do tego doszło, należy przypomnieć o działaniach płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest to stowarzyszeniem o charakterze organizacji pożytku publicznego. Nadrzędnym zadaniem statutowym organizacji jest ratowanie zdrowia i życia ludzi, którzy ulegli wypadkowi oraz ochrona środowiska naturalnego. Płocki WOPR znany jest z tego, że dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Podejmuje także  szereg inicjatyw i projektów mających na celu uczulenie swoich beneficjantów na zdrowe formy aktywności fizycznej, jak również zagrożenia i niebezpieczeństwa z nią związane.

Jako jedną z form realizacji powyższych założeń w latach 2013 i 2014 była organizacja przez płocki WOPR Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Poza wymiarem czysto sportowym zawody te miały na celu propagowanie bezpiecznych form spędzania czasu w wodzie, zasad ratownictwa, samo ratowanie oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponieważ organizacja obydwu imprez została przez Zarząd Główny WOPR w Warszawie oceniona najwyżej spośród innych zawodów, w roku 2015 przyznano płockim woprowcom organizację najbardziej prestiżowej imprezy – VII Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym.

Imprezę z niezwykłą atencją otworzył prezydent Płocka. Ponieważ były to Mistrzostwa Polski, więc rywalizację sportową poprzedziło odegranie hymnu narodowego oraz wciągnięcie na maszt polskiej flagi. Po oficjalnym rozpoczęciu, przyszedł czas na wystąpienie prezesa Zarządu Głównego WOPR w Warszawie, Sławomira Gicewicza, który powiedział, że jest pod ogromnym wrażeniem zarówno poziomu organizacyjnego zawodów jak i gościnności płockich ratowników. Następnie, prezes Zarządu Głównego WOPR w Warszawie wyróżnił reprezentantów Polski, którzy na ostatnich Mistrzostwach Europy w Ratownictwie Wodnym w Walii w uzyskali świetne wyniki.

– Bez wątpienia było to uznanie i prestiż dla WOPR Płock, ale jednocześnie zobowiązaniem do organizacji imprezy na najwyższym poziomie. Zawody w randze Mistrzostw Polski rzadko goszczą w Płocku, co powodowało jeszcze większą mobilizację, ale też dodatkowe emocje w szeregach płockich woprowców – tłumaczy Cezary Obczyński, prezes rejonu płockiego WOPR.

Prestiżu całemu wydarzeniu dodał fakt, że VII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w Płocku osobistym patronatem objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka oraz prezydent Andrzej Nowakowski.

Ze szczególnym naciskiem i uznaniem organizatorzy podkreślają, że ten ogromny sukces w dużej mierze należy przypisać firmom i instytucjom, które wsparły organizację Mistrzostw. Tytularnym sponsorem VII Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym była Grupa Energa S.A. Współorganizatorami był Urząd Miasta Płocka, PKN Orlen S.A., MZOS Płock oraz Ponzio Polska Sp. z o. o. Sieć Wi-Fi oraz transmisję z zawodów, którą za pośrednictwem Internetu można było śledzić „na żywo”, umożliwiła firma Petrotel Sp. z o. o. Nagrody dla zawodników ufundował płocki Decathlon, Mbank, Hotel Herman oraz firma Błękitna Fala. Równie gorące podziękowania należą się firmom Piotr i Paweł oraz Carrefour, które zapewniły pakiety startowe dla zawodników, natomiast firmy Halo Studio oraz Cameleon zapewniły druk wszelkich materiałów niezbędnych dla właściwego oraz sprawnego przeprowadzenia zawodów.

Tak bogaty konglomerat partnerów pokazuje, jak wielkim wydarzeniem sportowym była organizacja imprezy w Płocku.
– Bez wyżej wymienionych firm i instytucji zarówno Mistrzostwa jak i cała działalności płockiego WOPR stałyby na zdecydowanie niższym poziomie – mówił nam Cezary Obczyński

– Organizacja tak dużej imprezy pokazuje, jak nieprzeciętnymi możliwościami organizacyjnymi oraz jak dużym zaangażowaniem społecznym dysponują płoccy woprowcy – dodawał Piotr Lisocki wiceprezes rejonowego płockiego WOPR.

Fot. WOPR