Na podstawie ustawy z sierpnia ubiegłego roku od stycznia Gmina Miasto Płock realizuje zalecenie z zakresu administracji rządowej, polegające na udzieleniu nieodpłatnej pomocy prawnej. W naszym mieście powstało pięć punktów, w których od 1 stycznia 2016 roku jest udzielana nieodpłatna pomoc dla osób uprawnionych.
Kto może skorzystać z takiej pomocy?
– Osoba fizyczna, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej, zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.
– Osoba, która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny.
– Osoba, która uzyskała zaświadczenie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
– Osoba, która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego.
– Osoba, która nie ukończyła 26 lat, lub która ukończyła 65 lat.
– Osoba, która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
Zanim wyżej wymienione osoby zwrócą się o pomoc do prawników, muszą wykazać się stosownymi do swojego statusu dokumentami uprawniającymi je do skorzystania z pomocy prawników.
Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej
– Poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach.
– Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego.
– Udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym.
– Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje
– Spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
– Spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.
– Spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Punkty pomocy prawnej w Płocku
Punkt świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie Porozumienia zawartego z Okręgową Radą Adwokacką: Centrum ds. Organizacji Pozarządowych ul. Misjonarskiej 22, lokal nr 2 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 19.00.
Punkt świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie Porozumienia zawartego z Okręgową Izbą Radców Prawnych:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Wolskiego 4, lokal nr 9 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 19.00.
Punkty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie powierzenia zadania organizacjom pozarządowym:
Ulica 3 Maja 16, lokal nr 414 czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach od 15.00 do 19.00 oraz w sobotę w godzinach od 10.00 do 14.00 prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego.
Szkoła Podstawowa nr 5 , ul. Cicha 12 A, pokój obok dyżurki czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 prowadzony przez Centrum Psychologiczno – Pastoralne „Metanoia” i Fundację Ekonomii Społecznej „Przystań”.
Szkoła Podstawowa Nr 22, ul. Czwartaków 6, lokal nr 5 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 prowadzony przez Centrum Psychologiczno – Pastoralne „Metanoia” i Fundację Ekonomii Społecznej „Przystań”.
– Wobec powyższego radca prawny Urzędu Miasta Płocka Roman Wróblewski z dniem 1 stycznia 2016 roku nie będzie udzielał porad prawnych – informuje biuro prasowe ratusza.
Fot. www.premier.gov.pl