W minioną niedzielę w Muzeum Wsi Mazowieckiej, w Sierpcu odbył się finał konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Podczas gali dziesięciu laureatów otrzymało pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz po 10 tys złotych.
Był to finał XVI edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. O rosnącym prestiżu, przyznawanej przez samorząd województwa nagrody, świadczy rosnące zainteresowanie. W tym roku samorządy i organizacje pozarządowe zgłosiły aż 81 kandydatów, spośród nich wyłoniono finałową dziesiątkę.
Nagrody przyznawane są osobom wybitnym, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna, promuje Mazowsze, nie tylko w kraju ale i poza jego granicami. Są to ludzie bardzo aktywni społecznie, którzy angażują się w działania umacniające tożsamość kulturową regionu. Tegoroczni zwycięzcy to przedstawiciele różnych pokoleń, którzy reprezentują różne zawody, a także inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Ale, trzeba przyznać, łączy ich jedno-troska o zachowanie dziedzictwa narodowego.
Powiat płocki może się poszczycić dwójką laureatów. Pierwszym z nich jest Adam Wenkler, który od 1977 roku jest instruktorem i aktywnym działaczem Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1981 roku pełni funkcję komendanta hufca ZHP „Mazowsze” Płock. Wolontariusz, który angażuje się w przedsięwzięcia związane z upowszechnieniem sportu, kultury i turystyki w regionie.Pomysłodawca projektu „Od samorządności do demokracji”. Wśród zuchów i harcerzy przeprowadził kampanię „Na progu domu żyję zgodnie z naturą i kulturą”, a w ramach przedsięwzięcia „Odkrywamy Chopina na Mazowszu” przybliżał najmłodszym sylwetkę wielkiego kompozytora. Prowadzi akcję „Tradycje świąt Bożego Narodzenia”. Pomysłodawca pleneru historyczno-kulturalnego w Gorzewie oraz rajdu „Mołtawa” promującego walory turystyczno-krajoznawcze Mazowsza. Włącza się też w organizację Ogólnopolskiego Rajdu Harcerskiego „Wisła” zachęcającego młodzież i dorosłych do turystyki pieszej. Propagator ruchu hospicjalnego w kampanii „Pola nadziei”. Jego hufiec jest laureatem wielu nagród między innymi wyróżniony w konkursie MEN „Otwarta szkoła” za projekt „Edukacja obywatelska – moja wieś – moja gmina”.
Kolejną płocką zwyciężczynią konkursu została Jadwiga Korneszczuk, która od ponad 50 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą i seniorami. Organizatorka licznych spotkań, festiwali i przeglądów twórczości artystycznej. Obecnie pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku. Obszar, którym zarządza, skupia ponad 19 tys. członków. Wraz z okręgowym związkiem emerytów organizuje festiwale, festyny, a także turnusy wczasowe. Poprzez cykliczne zbiórki żywności włącza się także w pomoc społeczną dla najbiedniejszych. Wierzy w ludzi, a swoją pracą udowadnia, że mimo własnych problemów zawsze warto nieść innym wsparcie, radość i życzliwość.
Pozostali laureaci to: Jadwiga Kresa z powiatu węgrowskiego, Jan Kania z powiatu ostrołęckiego, Krzysztof Ścierański z powiatu legionowskiego, zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z powiatu ostrołęckiego, orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie powiat pruszkowski, zespół ludowy „Sobótka” z Czarnolasu w powiecie zwoleńskim,nieformalna grupa „Żwawe Babki” z powiatu siedleckiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza w powiecie wołomińskim.
Nagrody wręczali wicemarszałek Janina Orzełowska oraz Wiesław Raboszuk członek zarządu województwa mazowieckiego. Uroczystość poprowadził Tomasz Kammel. Imprezę uświetniły występy Alicji Majewskiej przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza i kwartetu smyczkowego oraz Michała Bajora z zespołem.
Lena Rowicka