Czy będzie rewolucja w płockiej katedrze?

W płockiej katedrze wieczny spoczynek znalazło dwóch władców Polski oraz wielu książąt mazowieckich. W historycznych grobach leżą Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. A książąt spoczywa aż piętnastu. Polscy naukowcy chcą zbadać ich DNA, aby ustalić genetyczny profil dynastii Piastów.

Na przełomie roku w katedrze w Płocku ruszy remont Kaplicy Królewskiej. W jej trakcie naukowcy chcą ustalić genetyczny profil dynastii Piastów. Jednak biskup płocki Piotr Libera nie wyraził na to zgody – jak podaje Rzeczpospolita.

Z dalszej części informacji wynika, że do przeprowadzenia badań w płockiej katedrze zgłosiły się ośrodki naukowe z Warszawy, Szczecina oraz z Poznania. Naukowcy chcę ustalić profil genetyczny Piastów i obalić pogłoski o skandynawskim pochodzeniu Mieszka I. – Rzeczywiście, jest zainteresowanie kilku ośrodków naukowych, które chciałyby przeprowadzić takie badania. Ale zgodę na badania musi wydać biskup – potwierdził ksiądz Stefan Cegłowski proboszcz parafii katedralnej i były dyrektor Muzeum Diecezjalnego w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Jak się okazuje ordynariusz płocki podszedł do sprawy bardzo poważnie. Skontaktował się z płocką Delegaturą Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz z historykiem profesorem Henrykiem Samsonowiczem. – Z uwagi na trwający od kilku miesięcy remont wieży północnej katedry i planowany gruntowny remont Kaplicy Królewskiej nie wyrażono zgody na badania – stwierdziła doktor Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy diecezji.

– My wciąż jesteśmy zainteresowani i jak tylko biskup zapali zielone światło, od razu podejmiemy badania. Na pewno takie badania rzuciłyby nowe światło na pochodzenie Piastów – odniósł się do tematu doktor Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Skąd w ogóle wątpliwości? Otóż, Zdzisław Skrok twierdzący, że Mieszko I był Wikingiem uważa, że tylko dzięki ustaleniu profilu genetycznego można zaprzeczyć skandynawskiemu pochodzeniu księcia. – Można to tylko stwierdzić za pomocą badań DNA. Gdyby udało się stworzyć profil genetyczny Piastów, można byłoby go porównać z władcami Danii i Norwegii. Byłaby to rewolucja – podkreślił Skrok.

Dodamy tylko, że bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku to najstarsza świątynia rzymskokatolicka, a jednocześnie najcenniejszy zabytek Płocka. Położona na wznoszącym się na 60 metrów nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, króluje płocczanom, a swoim majestatem przyciąga rzesze turystów.

Fot. plock.eu.