Pochodzący ze Zdworza Alojzy Balcerzak świętował niedawno 85. rocznicę swoich urodzin. Prace tego doskonałego grafika, malarza i pedagoga wielokrotnie eksponowane były na wystawach zbiorowych przygotowywanych przez Muzeum Mazowieckie. Jubileusz artysty uczczony zostanie ekspozycją indywidualną.
Alek Balcerzak (jak zwykli mawiać o artyście jego znajomi) w 1951 roku rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w pracowniach profesorów Stanisława Czajkowskiego i Kazimierza Tomorowicza zgłębiał tajniki malarstwa. Po trzech latach przeniósł się do pracowni ilustracji i książki, gdzie prowadzony był przez prof. Jana Marcina Szancera. Dyplom obronił w 1957, po czym kontynuował specjalizację warsztatową w drzeworycie i linorycie u prof. Wacława Waśkowskiego.
Prowadził Salon Debiutów przy Uniwersytecie Warszawskim, był dyrektorem Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, wykładał w pracowniach rysunku i malarstwa na wydziale grafiki europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Był pomysłodawcą licznych plenerów, podczas których spotykali się malarze specjalizujący się w pejzażach. W 1991 roku otwarta została wystawa „Krajobraz polski”, która zainaugurowała działalność prowadzonej przez Alojzego Balcerzaka Galerii Koszelówka. Organizowane tam wystawy stawały się zawsze wydarzeniami artystycznymi.
Plastyką zajmuje się również Jasiek Balcerzak, syn Alojzego. Obaj współpracują od lat z organizatorami plenerów artystycznych dla młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
W zbiorach Muzeum Mazowieckiego znajduje się 15 prac artysty. Alojzy Balcerzak swoje dzieła eksponował na wystawach „Płock i region płocki w grafice i rysunku” (1964 – Muzeum Mazowieckie, Sierpc, Płońsk, Gostynin), „Płock i region płocki w grafice i rysunku” (1967), „Płock we współczesnym malarstwie, grafice i rysunku” (1967, Włocławek), „Pejzaże mazowieckie” (1969, Mińsk), „Pejzaże mazowieckie” (1970, Warszawa), „Plastyka Płocka w XXX leciu Polski Ludowej (1974, Muzeum Mazowieckie), „Pejzaże Mazowsza. W hołdzie Józefowi Chełmońskiemu” (2006, Galeria Koszelówka), „Moje Mazowsze dla Fryderyka Chopina” (2010 MMP), „Płock portret miasta” (2012, MMP), „Okolice Płocka” (2013, MMP) oraz „Płock portret miasta II” (2014, MMP).
Wernisaż wystawy jubileuszowej Alojzego Balcerzaka odbędzie się w poniedziałek, 9 listopada o 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowieckiego. Uświetni go recital fortepianowy Jarosława Domagały, doskonałego pianisty i pedagoga, założyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyninie, dyrektora PSM w Gąbinie.