Milowy krok dla Płocka

Jest co świętować, chociaż miasto bardzo skromnie o tym mówi. A mianowicie, po raz pierwszy Płock podpisał umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jest to umowa z firmą Siemens, która wykona modernizację energetyczną ponad dwudziestu obiektów w naszym mieście za kwotę 30 milionów złotych.

Projekt nosi nazwę „Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku”. Zakłada on realizację inwestycji, obejmującej zaprojektowanie i wykonanie modernizacji energetycznej 24 obiektów. Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej, a także utrzymanie tych obiektów, zarządzanie energią w zakresie przeprowadzonej modernizacji przez okres obowiązywania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym czyli przez 17 lat.

Rozmowy z firmą Siemens miasto rozpoczęło w sierpniu 2014 roku. Przygotowanie ostatecznego programu funkcjonalno-użytkowego dla całego projektu, jak również siedemnastoletniej umowy wymagało wielomiesięcznych negocjacji, które wspierała zewnętrzna firma doradcza.

W sierpniu tego roku, czyli równo rok od rozpoczęcia rozmów, zakończono dialog konkurencyjny z partnerem prywatnym. Zgodnie z ustalonym terminem prac zawartych w umowie, zakończenie robót nastąpi do grudnia 2016 roku, a w placówkach edukacyjnych 1 września 2016 roku. Simens zapewni utrzymanie zainstalowanych urządzeń oraz zarządzanie energią w budynkach od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2033 roku.

Warto nadmienić, że będzie to pierwszy w Polsce projekt, w którym nakłady inwestycyjne partnera prywatnego wraz z kosztem finansowania i zarządzania energią w budynkach, zostaną w 100 proc. spłacone z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zakładającej wspólną realizację zadania opartego na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym- Miastem i Gminą Płock, a partnerem prywatnym-firmą Siemens spółka z.o.o.

Dokładniej rzecz ujmując, firma pokryje koszty prac projektowych, robót budowlanych, zakupu, montażu i obsługi urządzeń, w tym również odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią i usuwaniem awarii powstałych w okresie utrzymania obiektów w zakresie przeprowadzonej modernizacji. A co najważniejsze projekt zakłada, że środki finansowe na wynagrodzenie partnera prywatnego będą pochodzić w całości z oszczędności wygenerowanych w wyniku przeprowadzonej modernizacji energetycznej.

Obiekty objęte, nowatorskim dla miasta Płocka, programem, który otwiera nowy rozdział w funkcjonowaniu miasta i jego gospodarce to: Żłobek Miejski nr 3, Miejskie Przedszkola nr 2, 9, 13, 14, 16, 19 i 37, Szkoły Podstawowe nr 1, 3, 6, 13, 15, 20, 23, gimnazjum nr 3 i 6, Zespoły Szkół nr 1, 2 i 5, Zespół Szkół nr 6 czyli Jagiellonka, pływalnia miejska „Podolanka”, Urząd Miasta Płocka oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1.

Jednak na tym nie koniec. Jak na konferencji prasowej poinformował dziennikarzy Jacek Terebus wiceprezydent Płocka, miasto szykuje kolejne postępowanie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Priorytetem tym razem będzie modernizacja oświetlenia ulicznego. I chociaż miasto się nie chwaliło tym specjalnie, to jest to milowy krok dla rozwoju gospodarczego Płocka.

Lena Rowicka

Fot. UMP oraz wikipedia.pl