Co proponuje Polakom partia Kukiz’15, mogliśmy się przekonać podczas konferencji prasowej, która odbyła się w minioną środę. Z płockimi mediami spotkali się kandydaci ubiegający się w najbliższych wyborach o mandat poselski oraz przedstawili swój program. Jak kilkakrotnie podczas spotkania podkreślała Iwona Wierzbicka – strategię.
Od początku było jasne kto jest liderem listy Kukiz’15. Marek Jakubiak, „jedynka” na liście, a jednocześnie ciechanowski przedsiębiorca, od początku przejął całkowicie inicjatywę. – Przedstawiam najsympatyczniejszą listę kandydującą do parlamentu z okręgu płocko-ciechanowskiego. Jedynego ruchu społecznego, który pomimo tego, że rządzi się własnymi prawami i wszystko musimy robić za swoje [pieniądze przyp.red.] i wszystko własnym sumptem. No to proszę zobaczyć da się jednak bez pieniędzy – tłumaczył Jakubiak. Tym samym nawiązał do tego aby partie polityczne były finansowane z własnych kieszeni, i z kieszeni ich wyborców, a nie ze skarbu państwa.
Na spotkaniu oprócz Marka Jakubiaka oraz Iwony Wierzbickiej obecni byli: Anna Dąbrowska z Przasnysza, Andrzej Kalwasiński z Gostynina, Paweł Kłobukowski z Wyszogrodu, Edyta Królewiecka z Ciechanowa oraz Michał Gąsiorowski z Płocka. Potem krótko o strategii zmian, jakie ma Kukiz’15 do zaproponowania opowiedziała Iwona Wierzbicka. – Ruch Kukiza, który tu reprezentujemy uważa, żeby przywrócić Polskę obywatelom trzeba sięgnąć po zmiany systemu, a przede wszystkim do zmian w konstytucji – wprowadzała w temat spotkania Wierzbicka. Wyraziła też pogląd, że przez 25 lat prawo w Polsce było niszczone.
Strategia zmian proponowanych przez Kukiz’15 ma trzy zasadnicze filary-demokracja,bogactwo i bezpieczeństwo. Każdy z nich opiera się na kilku zasadniczych kwestiach. I tak demokracja, którego hasłem jest „Przywróćmy obywatelom kontrolę nad państwem” zawiera pięć punktów zmian. Są to: nowa konstytucja z większościową ordynacją wyborczą, obligatoryjnym referendum i systemem prezydenckim, sprawny wymiar sprawiedliwości, pełna przejrzystość i jawność wydatków publicznych, zniesienie finansowania partii z pieniędzy podatników oraz przełamanie podziału Warszawa-reszta Polski. Drugim filarem, który na pewno zainteresuje wielu Polaków, również ma swoje hasło: „Przywróćmy obywatelom kontrolę nad ich pieniędzmi”. Też zawiera pięć podstawowych punktów, które podpowiadają jak to zrobić. Pierwszym założeniem jest ograniczenie zadłużenia Polaków, a kolejne to: koniec z neokolonialną polityką gospodarczą, proste, niskie i sprawiedliwe podatki, radykalne uproszenie prawa i administracji-deregulacja systemowa oraz likwidacja sitw politycznych w administracji rządowej. Trzecim i ostatnim filarem, na którym Kukiz’15 opiera swoje działania to bezpieczeństwo, którego myślą przewodnią jest: „Przywróćmy obywatelom bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne”. Tu też jest pięć założeń, które Ruch chce wprowadzić. Przede wszystkim silna armia i system obrony terytorialnej. Dalej jest: ambitna i realistyczna polityka zagraniczna, polska waluta narodowa jako gwarant bezpieczeństwa, niezależna i suwerenna polityka energetyczna a także zdecentralizowana policja, związana z lokalnymi społecznościami.
– Tak wyobrażamy sobie zmiany, które miałby doprowadzić do udoskonalenia demokracji w Polsce – zakończyła swoją wypowiedź Wierzbicka, która przybliżyła czym spowodowane były powyżej napisane postulaty. Następnie do głosu doszedł Marek Jakubiak, który bardzo długo opowiadał o tym, jak on widzi te wszystkie zmiany. Najbardziej oburzył go fakt, że prezes Orlenu zarabia 3 mln rocznie. Nadmienił także, że oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że jest to możliwe ale u siebie we własnym przedsiębiorstwie, a nie w spółkach skarbu państwa. Jakubiak uważa, że najwięcej w kraju powinien zarabiać prezydent państwa. A potem już powinni różni menadżerowie spółek państwowych zarabiać dużo mniej 30-40 tys. zł. Dalej była dyskusja o „śmieciówkach” i opieszałym sądownictwie. Następnie lider listy wypowiedział się o podatkach, które według niego, powinny być na poziomie…1% od przychodu. Chce także likwidacji podatku CIT i PIT. Długo Marek Jakubiak tłumaczył o zmianach, które proponują. No i jasnym było, że cała grupa opowiedziała się za JOW-ami. Jednak kolejna konferencja zwołana na ten dzień w urzędzie miasta brutalnie przerwała spotkanie, bo dziennikarze po kolei zaczęli opuszczać salę.
Lena Rowicka