Megainwestycja Orlenu w Płocku

W poniedziałek, 7 września położony został kamień węgielny pod budowę największej elektrociepłowni w Polsce. Powstanie ona na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku. Blok gazowo-parowy o mocy blisko 600 megawatów ma ruszyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

 

Akt erekcyjny inwestycji, której koszt szacowany jest na 1,65 miliarda złotych, został podpisany przez członka zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen Piotra Chełmińskiego oraz Petera Baudrexla, prezesa zarządu firmy Siemens.

Budowana w Płocku elektrociepłownia ma dostarczać parę i energię elektryczną dla tutejszego zakładu produkcyjnego. Nadwyżka energii elektrycznej trafiać zaś będzie do Krajowego Systemu Energetycznego.

Nowy obiekt ma w jednym procesie technologicznym wytwarzać ciepło i energię elektryczną. Technologia ma być przyjazna dla środowiska i korzystna pod względem emisji dwutlenku węgla. Część wytwarzanej w nowej elektrociepłowni (3 TWh) skierowana zostanie do zewnętrznej sprzedaży na krajowym rynku, zaś para wykorzystywana będzie w całości przez firmy Grupy Orlen i lokalnych odbiorców.

– Kogeneracja gazowa to korzyści klimatyczne i wysoki stopień neutralności wobec środowiska, co jest jednym z naszych priorytetów.  Nasze projekty to rozwiązania optymalne dla Grupy Orlen, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówił Piotr Chełmiński podczas podpisywania aktu erekcyjnego pod budowę płockiej elektrociepłowni. – Na każdej z naszych budów w szczycie realizacji pracuje od 700 do 1000 pracowników, głównie firm podwykonawczych.

Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku między PKN Orlen a konsorcjum Siemens podpisany został w końcu 2014 roku wraz z umową na serwisowanie głównych urządzeń bloku. Ma ona obowiązywać 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni. Koncern posiada już niemal wszystkie pozwolenia konieczne do rozpoczęcia inwestycji. Najważniejsze z nich dotyczą przyłączenia do sieci przesyłowych Polskich Sieci Energetycznych.

Płocki blok gazowo-parowy budowany będzie w najbardziej zaawansowanej technologii na świecie. W naszej części Europy stosowana ona była dotychczas jedynie na rynku niemieckim. Na początku 2017 roku skompletowana ma być załoga, która obsługiwać będzie elektrociepłownię. Po przejściu szkolenia obsługa ma być zaangażowana w projekt już przy jego rozruchu.

Elektrociepłownia zakładowa, która działa obecnie na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, wytwarza ciepło i energię elektryczną, wykorzystując ciężki olej opałowy oraz gaz. To największa jednostka tego typu w Polsce i jedna z największych w Europie. Gdy oddany zostanie do użytku nowy blok gazowo-parowy, eksploatowane będą obie jednostki. Pozwoli to zwiększyć elastyczność pracy, zapewniając przy tym bezpieczeństwo dostaw pary i energii dla zakładu w Płocku oraz na rynek zewnętrzny.