Piesi też mają swoje prawa

Straż miejska przypomina, że piesi są pełnoprawnymi, chociaż niechronionymi, uczestnikami ruchu drogowego. Kierowców i pieszych zachęca do zachowania wzajemnego szacunku

 

– Wpływa do nas coraz więcej sygnałów od pieszych, że kierowcy nie chcą ustępować pierwszeństwa i że często trąbią na nich, żeby szybciej przechodzili przez jezdnię – mówi rzeczniczka straży miejskiej w Płocku Jolanta Głowacka. – Niejednokrotnie świadkami takiego zachowania kierowców są dzieci, które wraz z rodzicami lub opiekunami idąc do szkoły czy przedszkola powinny uczyć się bezpiecznego przechodzenia po pasach.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma pomóc w promowaniu właściwych zachowań na drodze, między innymi w częstszym przepuszczaniu pieszych na przejściach. warto w tym miejscu podkreślić, że kierowca nie musi zawsze zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić ludzi czekających na możliwość przekroczenia jezdni. Musi jednak być szczególnie ostrożny, dojeżdżając do oznakowanego przejścia. A kiedy widzi, że znajdują się na nim piesi, zatrzymać pojazd, aby ich przepuścić.

Obowiązek zachowania „szczególnej ostrożności” przy zbliżaniu się do przejścia wynika z faktu, że nie każdy pieszy przed wejściem na jezdnię pamięta o upewnieniu się, czy można bezpiecznie przekroczyć ulicę. Wśród najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo są dzieci, często nieświadome zagrożeń wynikających z nagłego wejścia na jezdnię.

Skręcający na skrzyżowaniu kierowcy pamiętać muszą o obowiązku ustąpienia pieszemu, który znajduje się właśnie na przejściu. Jeżeli przejście dla pieszych zostało wyznaczone na drodze dwujezdniowej, każda jej część uważana jest za przejście odrębne. Oznacza to, że o ile pieszy znajduje się na drugiej jezdni lub na powierzchni, która rozgranicza pasy ruchu, kierowca nie ma obowiązku zatrzymania się.

W strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi, mając pierwszeństwo przed pojazdami. Nie oznacza to jednak możliwości spacerowania po jezdni wolnym krokiem i utrudniania poruszania się pojazdów mechanicznych.

Piesi powinni pamiętać, że nie wolno im wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadącym

pojazdem; czy wychodzić na jezdnię spoza pojazdu, który ogranicza widoczność na drodze. Nie należy przechodzić przez jezdnię w miejscu, gdzie chodnik odgrodzony jest od ulicy urządzeniami zabezpieczającymi. Nie wolno również zwalniać lub zatrzymywać się na ulicy bez uzasadnionej potrzeby.

Przejście przez ulicę poza „zebrą” możliwe jest jedynie, kiedy odległość od pasów wynosi powyżej 100 metrów. O ile skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od przejścia, istnieje możliwość przechodzenia na skrzyżowaniu.