Nie możemy o nich zapominać

Niezwykła wystawa, promocja albumu poświęconego płockim Żydom, spektakl Teatru Per Se oraz koncert kwartetu Macieja Fortuny składają się na program trzeciej edycji Płockich Dni Żydowskich, które rozpoczynają się we wtorek, 1 września, a zakończą w piątek, 4 września.

We wtorek,1 września o 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich otwarta zostanie wystawa „Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua w Płocku (1949-1969)”. Ekspozycja to wyprawa w nieodległą przeszłość obecnej siedziby MŻM, gdzie po drugiej wojnie światowej funkcjonowała Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua.

Historia Spółdzielni od chwili jej założenia aż do roku 1969 zaprezentowana zostanie na 30 planszach, na których obejrzeć będzie można unikatowe fotografie, pochodzące głównie ze zbiorów Grzegorza Chabowskiego. Wśród eksponatów będą również barwne projekty modeli wyrobów dziewiarskich, dokumenty, próbki materiałów oraz rejestry członków Spółdzielni. Będzie również dziewiarska maszyna dwupłytowa, saneczkowa z napędem ręcznym, wypożyczona ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Autorami ekspozycji są Gabriela Nowak i Grzegorz Chabowski.

Promocja książki „Żydzi płoccy. Album pamięci” odbędzie się w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich w środę, 2 września o 18.00. Autorką dzieła, które powstało dzięki współpracy MŻM z Archiwum Państwowym w Płocku, jest Gabriela Nowak z Działu Ewidencji i Dokumentacji Naukowej Zbiorów Muzeum Mazowieckiego. Archiwum odpowiadało za wykonanie skanów przedwojennych fotografii, które obejrzeć można w albumie. Zdjęcia, które przedstawiają przedstawicieli jednej ze społeczności zamieszkujących przed wojną nasze miasto. To zarazem hołd składany ofiarom Holocaustu.

Obok niemal tysiąca fotografii z lat 20. i 30. XX wieku w albumie znajdują się również biogramy zawierające podstawowe informacje na temat konkretnych osób.

Żydzi płoccy” to pierwsza sztuka teatralna poświęcona żydowskiej społeczności Płocka, oparta na wspomnieniach płockiego Żyda Adama Neumana Nowickiego. Przedstawienie Teatru Per Se obejrzeć będzie można w czwartek, 3 września o 17.00 na Placu Trzynastu Straconych.

Mariusz Pogonowski, który jest autorem scenariusza, a jednocześnie reżyserem, pokazuje historię i zwyczaje Żydów płockich ze współczesnej perspektywy. A punktem wyjścia całej akcji jest wizyta dwojga młodych Polaków i ich rówieśnika pochodzenia żydowskiego w Muzeum Żydów Mazowieckich. W spektaklu zobaczymy Katarzynę Królikowską, Wiktorię Smolińską, Krzysztofa Pestę, Adama Bonalskiego, Marcina Jaworskiego, Marcina Majdę, Piotra Mrowickiego oraz Joannę Stanowską, Monikę Majewską-Gapińską i Mariusza Pogonowskiego.

Ostatnim akcentem tegorocznej edycji Płockich Dni Żydowskich będzie koncert kwartetu Macieja Fortuny „Zakhaar Sefardyjskie Inspiracje”. Najnowszy projekt jednego z najbardziej aktywnych trębaczy jazzowych młodego pokolenia to improwizacje na gruncie muzyki żydowskiej. W trakcie koncertu usłyszeć będzie można żydowską muzykę etniczną i autorskie kompozycje Macieja Fortuny inspirowane muzyką sefardyjską.

Kwartet, który zaprezentuje się w piątek, 4 września o 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich, wystąpi w składzie: Maciej Fortuna (trąbka, sakshorn barytonowy, instrumenty różne), Jakub Skowroński (klarnet basowy, saksofon tenorowy i sopranowy), Wojciech Świeca (gitary) i Andrzej Konieczny (perkusja, instrumenty perkusyjne).

11707753_863809943673451_5467390141329064737_nspd_plakat_net_album_okBadka-1