Starcie zbrojne w centrum Płocka

image_pdfimage_print
Na Placu Obrońców Warszawy stanął dziś obóz powstańczy. Można było zobaczyć powstańców w trakcie przygotowywania posiłków nad ogniskiem, pracy w obozowej kuźni, ćwiczeń, a także podczas potyczki z oddziałem rosyjskim.

 

Inscenizację przygotowano w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Od godz. 13 na placu można było przyjrzeć się uzbrojeniu powstańców, ich różnorodnemu umundurowaniu, a także zgłosić się do oddziału i otrzymać na pamiątkę rozkaz wydany w imieniu Naczelnika Wojennego Województwa Mazowieckiego Zygmunta Padlewskiego. Przypominano też najważniejsze wydarzenia związane ze zrywem narodowym sprzed 150 lat.

Niezwykle widowiskowy był pokaz składania przysięgi przez ochotników wstępujących w szeregi powstańcze – w rolę księdza prowadzącego ceremonię wcielił się ks. Stefana Cegłowski. Uroczystość została przerwana przez atak rosyjskiego oddziału.

W dramatycznej potyczce pokazano odmienny sposób walki powstańców i regularnej armii carskiej, udział kosynierów oraz bohaterstwo walczących o wolną Polskę, którzy stawili czoła lepiej uzbrojonym i wyszkolonym żołnierzom.

Powstańcy obronili swoje pozycje, za co otrzymali gromkie oklaski od publiczności. Brawami nagrodzono też inscenizatorów, którzy wcieli się w role rosyjskich żołnierzy. Jak podkreślał prowadzący pokaz – nie jest to wdzięczne zadanie, aby zakładać mundur wrogiej armii, ale… konieczne przy rekonstrukcjach historycznych.