Płocczanie uczcili Dzień Flagi

image_pdfimage_print
Korowodem ulicami miasta, zabawą i tańcami płocczanie uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Główne uroczystości odbyły się po południu na Starym Rynku. Pół godziny przed ich rozpoczęciem  grupa płocczan, głownie dzieci z płockich szkół podstawowych, spotkała się na al. Jachowicza i w korowodzie, niosąc ogromną flagę przygotowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury, przeszła ul. Tumską i Grodzką na plac przed ratuszem. Tutaj czekali na nich m.in. prezydent miasta Andrzej Nowakowski oraz jego zastępca Roman Siemiątkowski.

– Bardzo się cieszę, że możemy tu razem obchodzić to jedno z najmłodszych polskich świąt – mówił do zebranych Andrzej Nowakowski. – Dzisiaj wszyscy Polacy, nawet ci żyjący w najdalszych zakątkach świata, jednoczą się pod wspólnym symbolem. Symbolem dumy, wolności i patriotyzmu.

Świętujący odśpiewali hymn narodowy, wypuścili w niebo pęki białych i czerwonych balonów i  wyrecytowali wiersz Czesława Janczarskiego, zaczynający się od słów „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie…”. Potem najmłodsi mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach a na zakończenie wszyscy obejrzeli występ „Dzieci Płocka”. W repertuarze znalazł się m.in. widowiskowy taniec z flagami.

O godz. 18  w Domu Darmstadt rozpoczął się koncert muzyki polskiej w wykonaniu oktetu męskiego Oktawian.