Wisła przy nowym moście będzie pogłębiona

image_pdfimage_print

Niebawem powinno rozpocząć się pogłębianie Wisły w okolicach Płocka. Dzięki temu rzeka w rejonie mostu Solidarności zostanie udrożniona. W planach jest wydobycie ponad 250 tysięcy metrów sześciennych materiału dennego.

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił 1 lipca przetarg na udrożnienie Wisły w cofce Zbiornika Wodnego Włocławek w rejonie mostu Solidarności w Płocku. Oferty mogą być składane do 16 lipca, a prace powinny zostać zakończone do 15 grudnia 2015 roku.

Ogłoszenie przetargu na pogłębienie Wisły w rejonie mostu Solidarności to jeden z efektów coraz lepiej układającej się współpracy władz Płocka z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. To szansa na znaczącą poprawę bezpieczeństwa powodziowego w Płocku i jego najbliższej okolicy oraz na nadrobienie wieloletnich zaniedbań w tym zakresie.

Bagrowanie Wisły w okolicach Płocka jesienią 2014 roku miało zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe zimą oraz ułatwić pracę lodołamaczy i umożliwić swobodny spływ kry na Zbiorniku Włocławskim.

W 2014 roku pogłębiony został odcinek między 629. a 631. kilometrem rzeki (w rejonie Radziwia, Borowiczek i nowego mostu). Wydobyto wówczas około 180 tysięcy metrów sześciennych refulatu. Dno rzeki zostało pogłębione o trzy metry. Prace prowadzone były przez RZGW Warszawa z wykorzystaniem własnego sprzętu.