Podwójny wernisaż

Płocka Galeria Sztuki przygotowała na środę, 27 maja otwarcie wystawy „Kreski na ulicy” oraz ekspozycji prac Renaty Zimnickiej-Prabuckiej. Wernisaż zaplanowany został na godzinę 18.00.

Kreski na ulicy” to zbiór najnowszych rysunków i grafik należących do zbiorów Płockiej Galerii Sztuki, których autorami są młodzi polscy twórcy: Malwina Bienias, Adam Czech, Ewa Anna Dybek, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Bożena Jovičić, Katarzyna Kabzińska, Anna Klocek, Anna Ludwicka, Krzysztof Orankiewicz, Natalia Pawlus, Elżbieta Pietruczuk, Teresa Płotkowiak, Żaneta Rzepa, Martyna Rzepecka, Ewa Szyman i Anna Tomica. Wystawa prezentowana będzie w Galerii Kreski PGS do 10 czerwca.

Większość prac to pokłosie ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”, który Płocka Galeria Sztuki zorganizowała w 2014 roku.

Punktem odniesienia dla prac nadesłanych na konkurs była ulica, jako jedna z najbardziej złożonych miejskich struktur – pełna niuansów, wielowarstwowa, wielowątkowa. Sugestywne, niekonwencjonalne dzieła odnoszą się do tematu ulicy w sposób zróżnicowany. Niektóre w prezentowanych sytuacjach lub postaciach wprost nawiązywały do życia i awangardowej twórczości Stefana i Franciszki Themersonów. Wystawa „Kreska na ulicy” to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na często traktowane marginalnie grafikę i rysunek. A przy tym wyjątkowy dialog młodych, współczesnych twórców ze sztuką Themersonów.

Renata Zimnicka-Prabucka, która w PGS prezentować będzie swe obrazy, od wielu lat związana jest z Olsztynem i tamtejszym Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Malarstwo to dla niej sposób poszukiwania porządku, prawdy i harmonii oraz drogi do innych ludzi. Jej zdaniem człowiek jest jedynie jednym ze współbrzmiących elementów, jednym z głosów i jedną z barw świata. Temat i tytuł obrazów Renaty Zimnickiej-Prabuckiej odsyłają nas do ważnych dla artystki mistrzów malarstwa.

Twórczość artystki z Olsztyna zanurza się – na swój sposób – w tradycji. Nacechowana jest szacunkiem dla kolorystyki, kompozycji i historii sztuki. Nie ucieka jednak przy tym od tematów ważnych dla malarki – człowieka i jego egzystencji.

Tworząc kolejne obrazy, koncentruję się na człowieku, także na tym, by zawrzeć w swojej pracy prawdę, swoje subiektywne fascynacje malarskie, syntezę – mówi Renata Zimnicka-Prabucka. – Pamiętam przy tym, o słowach Braque’a, który uznał, że obraz powinien wzbudzać pewien niepokój.

Renata Zimnicka-Prabucka urodziła się w 1972 r. w Cerkiewniku. W 1999 roku uzyskała dyplom w dziedzinie malarstwa pod kierunkiem prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. W latach 2000/02 była redaktorem graficznym pisma „Portret”, inicjatorką wielu wystaw plastycznych młodych artystów olsztyńskich, komisarzem wystawy plastycznej Kongresu Warmii, Mazur i Powiśla 2000. W 2007 roku zdobyła Grand Prix V biennale „O Medal Prezydenta” w Olsztynie. Od 2007 jest adiunktem w Katedrze Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorką 23 wystaw indywidualnych i uczestniczką kilkudziesięciu zbiorowych.