Festiwal Themersonów – inauguracja już w sobotę

W trakcie tegorocznego festiwalu Skarpa otworzymy Ulicę Themersonów – rodziny, która została w naszym mieście zapamiętana nie tylko ze względu na swoją sztukę ale również z uwagi na społeczną działalność.

W sobotę rusza Festiwal Themersonów skarpa 2013. Warto pamiętać, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Stefana i Franciszki Themersonów. Z tej okazji Rada Miasta Płocka ogłosiła rok 2013 rokiem Themersona. W czasie jego trwania płockie instytucje kultury będą starały się przybliżać mieszkańcom Płocka postać i twórczość jednego z najwybitniejszych płocczan i jego żony. Kulminacją tych starań będzie czwarta edycja festiwalu Skarpa, w ramach których odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, o których dziś opowiadali dyrektorzy płockich instytucji kulturalnych.

– Cieszę się, że w trakcie tegorocznego festiwalu będziemy otwierać ulicę Themersonów – ulicę nie tylko Stefana i Franciszki, ale całej płockiej rodziny, dobrze znanej w naszym mieście, a zapamiętanej głównie jako społecznicy. Była to bowiem inteligencja płocka z rozdania pozytywistycznego, czyli taka która uważała, że jeśli się jest inteligentem, to ma się obowiązki wobec innych. Cieszę się, że pamiętamy nie tylko o ich wielkiej sztuce, ale również o tym drugim aspekcie ich życia, czyli działalności społecznej – zaczął na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Skarpa, Piotr Jędrzejczak. – Pomyślałem, że dobrze byłoby zrobić wycieczkę w kierunku Franciszki. Stąd w centrum Franciszka oraz jej najsłynniejsze dzieło – Ubu Król, niczego nie ujmując jej pracom malarskim. Będziemy mówić o tym przedstawieniu, pokażemy je, a także zaprezentujemy scenografię tej sztuki – opowiadał Jędrzejczak.

Wydarzenia będą odbywały się w wielu miejscach. Festiwal Skarpa przygotowuje wspólnie bowiem wiele płockich instytucji kultury. Uroczyste otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w Płockiej Galerii Sztuki już w najbliższą sobotę o godzinie 18. Odbędzie się wernisaż wystawy „Ludzie i kreski – rysunki z lat 1950 – 1960” Franciszki Themerson. Wernisaż uświetni koncert Płock Percussion Duo.

25 października o godzinie 10 nastąpi uroczyste otwarcie ulicy Themersonów, przy bardzo dużym udziale Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach festiwalu odbędzie się także dwudniowa sesja na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej pod hasłem „Muzy, żony, kochanki” czyli o relacjach między wybitnymi kobietami, a wybitnymi mężczyznami. Jak tłumaczył dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Artur Wiśniewski, w tym roku Skarpa została przeniesiona na październik, by zaangażować również środowisko akademickie. W programie m.in. odczyty Halszki Leleń („Mr. Rouse Builds His House as Amalgamate of Conventions Developed by the Themersons”), Anny Suwalskiej-Kołeckej („Franciszka w krainie Ubu – rzecz o wspólnych poszukiwaniach twórczych Themersonów i fascynacji Królem Ubu Alfreda Jarry’ego”).

 

PROGRAM  FESTIWALU

19 października / Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36) / Wstęp wolny

godz. 18 – Wernisaż wystawy „Ludzie i kreski – rysunki z lat 1950-1960″ Franciszki Themerson + koncert Plock Percussion Duo/ Inauguracja Festiwalu Themersonów SkArPa 2013.

20 października / Muzeum Mazowieckie (ul. Tumska 8) / Wstęp wolny

godz. 15 – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” – koncert z udziałem Sławomira Gałczyńskiego, Elizy Łochowskiej (śpiew) i Jarosława Domagały (akompaniament). Koncert towarzyszy konferencji naukowej „Muzy, kochanki, partnerki – wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn” organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku.

25 października / ul. Themersonów (obok Pływalni Miejskiej Jagiellonka)

godz. 10 – Uroczyste otwarcie Ulicy Themersonów w Płocku połączone z happeningiem z udziałem dzieci z płockich szkół i przedszkoli. Gościem honorowym uroczystości będzie Jasia Reichardt.

25 października / Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6) / Wstęp wolny

godz. 13 – Rok Stefana Themersona w Płocku. „Ubu według Themersonów. Ilustracje i wydawnictwa” – otwarcie wystawy  z udziałem Małgorzaty Sady autorki reportażu filmowego o Archiwum Themersonów w Londynie.

25 października / przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny

godz. 16 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se oraz promocja książki „Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzie taka wieś” – S. F. Themersonów (Wydawnictwo Widnokrąg)

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny

godz. 17 – „Wokół króla Ubu” – panel z udziałem m.in. : Małgorzaty Sady, Jana Gondowicza,  Piotra Szulkina, Michaela Meschke, Agaty Gwizdały. 

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny

godz. 19 -projekcje filmów Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego”, „Oko i ucho”.

26 października / Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7) / Wstęp wolny

godz. 16 – Otwarcie wystawy poświęconej Themersonom, m.in. scenografii Franciszki Themerson (kostiumy i plansze) do jednej z najsłynniejszych na świecie inscenizacji sztuki „Ubu Król” Alfreda Jarry’ego – jej reżyserem był Michael Meschke (będzie gościem wernisażu), a muzykę napisał Krzysztof Penderecki.

27 października  przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny

godz. 11 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Imprezy towarzyszące:

8 listopada / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp: 15 zł

godz. 19 – Pochwalone – koncert w ramach projektów Alterstacja – kobiety i festiwalu Themersonów SkArPa 2013.

19-20  października / Instytut Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ  (ul. Gałczyńskiego 28)

od godz. 11 – Muzy, kochanki i partnerki: wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn – konferencja naukowa