Piersi, Kult i ludyczne zabawy

Grupa Kult była największą gwiazdą tegorocznej Bieiady Kasztelańskiej w Płocku. Ludziom zgromadzonym na stadionie miejskim podobał się też występ grupy Piersi. Dwoje szczęśliwców wyszło z imprezy z lodówkami i złocistym napojem ufundowanym przez organizatorów imprezy.

 

Aby „powalczyć” o sprzęt AGD, trzeba było kupić pięć piw, napisać „za co kocha Płock”, a w finale – zatańczyć na scenie 30-sekundowy układ choreograficzny. Zabawa raczej mało skomplikowana, ale taka była też cała biesiada. Bo przecież sens takiej imprezy ogranicza się do typowo ludycznych akcentów – picia piwa, spożywania rozmaitych potraw z grilla i słuchania muzyki.

Piersi, które pojawiły się na scenie jako pierwsze, wykonały największe ze swoich nowych hitów – „Balkanicę” i „07 zgłoś się”. Nie zabrakło też kilku utworów kojarzonych jeszcze z Pawłem Kukizem, z których najbardziej owacyjnie przyjęto „A Ty kochaj mnie”.

Po Piersiach nadszedł czas na zespoły, dzięki którym uwaga uczestników biesiady chociaż na chwilę skierowana została w stronę stoisk garmażeryjnych. A na koniec pojawiła się grupa Kult, która dała doskonały, dwugodzinny koncert. Nie zabrakło w nim żadnego z największych hitów zespołu. Również tych, których autorem był Stanisław Staszewski, ojciec Kazika, w latach 60. XX wieku naczelny architekt Płocka.
Będzie bezpieczniej na wodzie?

Nowa łódź, która trafiła do płockiej policji, umożliwia patrolowanie akwenów wodnych, walkę z przestępczością na wodzie i terenach przybrzeżnych. A przede wszystkim błyskawiczną interwencję w przypadku, gdy zagrożone jest życie i zdrowie osób wypoczywających nad wodą.

 

Motorówka Sportis S-6500/K wyposażona w silnik marki Yamaha o mocy 200 KM znalazła się w Płocku dzięki Komendzie Głównej Policji, która otrzymała dotację na zakup łodzi od Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowy nabytek policji z Płocka ma szyberdach, pełniący rolę pokładowego włazu. Dzięki dużym oknom zapewniona jest doskonała widoczność z przestronnej, wyposażonej w ogrzewanie kabiny.

Łódź umożliwia błyskawiczne dotarcie w miejsce zagrożenia. Wyposażona jest w koła ratunkowe, ratunkowe rzutki z linką, atestowane kamizelki, środki łączności, świetlne sygnały oraz światła dalekosiężne. Na pokładzie prowadzić można akcję reanimacyjną, można też udzielić pomocy przedmedycznej. Można przewozić na nich rozmaite ładunki. Dzięki sonarowi, który również trafił na wyposażenie płockiej policji, możliwe będzie przeczesywanie dna rzeki, co w znaczący sposób usprawnia poszukiwania.
Zapiszcie się na lekcję. Z ZUS-em

Od kilku lat realizowany jest projekt „Lekcje z ZUS”, którego adresatami są szkoły ponadgimnazjalne. Płocku oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji projektu.

 

Dotychczas w programie brało udział pięć szkół z Płocka oraz cztery z Wyszkowa. Placówki, które zgłoszą się do udziału w projekcie, mają szansę wystartować w drugiej edycji konkursu „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, w którym na zwycięskie drużyny mogą liczyć na atrakcyjne nagrody (na przykład na sprzęt komputerowy).

„Lekcje z ZUS” przygotowywane są w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przy ich realizacji pomagają również lokalne władze samorządowe. Głównym założeniem programy jest kształtowanie świadomości młodych ludzi na temat ubezpieczeń społecznych.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli, którzy pracują w szkołach uczestniczących w projekcie, a wcześniej zostali odpowiednio przeszkoleni przez ZUS. Przekazują informacje na temat ubezpieczeń społecznych, informują, czym grozi wykluczenie się z nich i czym jest zasada solidaryzmu społecznego. Przekazują także praktyczną wiedzę dotyczącą obowiązków związanych z uczestnictwem w systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach i uprawnieniach, które przysługują osobom ubezpieczonym.

Podręczniki i prezentacje multimedialne wykorzystywane w czasie „Lekcji z ZUS” przygotowywane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można pobrać je również ze strony www.zus.pl/edukacja.

Szkoły ponadgimnazjalne zainteresowane udziałem w projekcie „Lekcja z ZUS-em” mogą zgłaszać się mailowo pod adresem rzecz.plock@zus.pl lub telefonicznie pod numerem 502 009 800.
Szkopek w drodze po mistrzostwo

Pierwsze miejsce w piątej i drugie w szóstej rundzie Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski zajął Paweł Szkopek. Płocki motocyklista na Torze Poznań spisał się wyśmienicie. Gdyby nie problemy z paliwem wygrałby oba wyścigi.

 

Jeżdżący motocyklem Yamaha YZF-R1M płocczanin wielokrotnie ścigał się na Torze Poznań. Nic więc dziwnego, że zna go jak własną kieszeń. Przed kolejnymi zmaganiami w mekce polskich sportów motorowych cały Zespół Yamaha Motor Poland pracował nad doborem właściwych ustawień w maszynie swojego lidera.

W piątej rundzie Paweł Szkopek prowadził od startu do mety. Jechał szybko, nie popełniając nawet najdrobniejszych błędów. Rywale pozostali daleko w tyle, nie mając najdrobniejszych szans na nawiązanie walki. W szóstej rundzie kibice podziwiali spektakularny pojedynek Pawła Szkopka z Ireneuszem Sikorą. Wygrał ten drugi, bo na ostatnim okrążeniu Pawłowi Szkopkowi zabrakło paliwa.

– Mój główny cel na ten rok to Mistrzostwo Polski. I z wyścigu na wyścig umacniam się na pierwszym miejscu w klasyfikacji – mówi Paweł Szkopek. – Piąta runda była niemal perfekcyjna. Dobry start i prowadzenie aż do mety. W szóstej emocji było znacznie więcej. Podczas kontaktu z Irkiem Sikorą oderwała się owiewka, która wytwarzała ogromne opory powietrza. W tych warunkach motocykl spalił pół litra paliwa więcej. Mimo zespołowej gry rywali wyprzedziłem Irka po zewnętrznej na pierwszym zakręcie ostatniego okrążenia. Niestety, dał o sobie znać brak paliwa i linię mety musiałem przejechać na drugiej pozycji.
Nie mogę Ci wiele dać? (FOTO)

W sobotni wieczór płocki amfiteatr pękał w szwach. Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć bilety na koncert „Wszystko ma swój czas”, będący częścią trasy koncertowej „Perfect Enea Tour” mogli czuć się w pełni usatysfakcjonowani.

 

Chociaż trudno to sobie wyobrazić, łączny wiek muzyków Perfectu to 302 lata. Najmłodszy z nich – basista Piotr Urbanek – ma „tylko” 51 lat. Najstarszy – gitarzysta Jacek Krzaklewski ma 65. Rok młodszy od niego jest drugi z gitarzystów – Dariusz Kozakiewicz. Grzegorz Markiewicz ma 62 lata, a perkusista Piotr Szkudelski – 60. Na scenie każdy z nich daje jednak z siebie wszystko. A Grzegorz Markowski to prawdziwy wulkan energii.

„Perfect Enea Tour” to specjalna, jubileuszowa trasa zorganizowania z okazji 35-lecia scenicznej działalności jednej z najważniejszych grup w historii polskiej muzyki rockowej. Na scenie pojawił się specjalny gość – Ryszard Sygitowicz. Jeden z założycieli Perfectu wykonał z zespołem kilka jego największych przebojów. Udowodnił tym samym, że nie trzeba grać razem, aby pozostawać w przyjacielskich stosunkach.

Grzegorz Markowski zaśpiewał – ku uciesze widowni – wszystkie największe utwory Perfectu, z „Autobiografią”, „Nie płacz Ewka”,  „Lokomotywą z ogłoszenia”, „Niepokonani”, czy „Nie mogę Ci wiele dać” na czele. Ten ostatni utwór miał zresztą szczególną wymowę – śpiewając go Grzegorz Markowski podszedł do brzegu sceny, aby uścisnąć dłoń niepełnosprawnego Piotra Nowaka.

Perfect nie odcina kuponów od swej dawnej sławy. Wciąż jest aktywny nie tylko koncertowo, ale również wydawniczo. Najnowsza ich płyta „DaDaDam” pokryła się już podwójnym złotem. Z niej również pochodziło kilka zaśpiewanych w płockim amfiteatrze utworów. „Wszystko ma swój czas” już teraz jest wielkim przebojem, a „Odnawiam dusze” może zostać nim już niebawem.

Jeżeli ktoś zastanawiał się, w czym tkwi tajemnica niesłabnącej popularności grupy Perfect – powinien zrozumieć to po koncercie w amfiteatrze. Grzegorz Markowski i jego koledzy z zespołu zawsze i w każdej sytuacji pozostają sobą. Nie ulega chwilowym modom, nie kreuje się na kogoś, kim nie jest. A co najważniejsze – zawsze i wszędzie pozostaje sobą. Bez względu na okoliczności.
Będą płatne strefy parkowania

Płock to jedno z ostatnich dużych polskich miast bez płatnej strefy parkowania i płatnych miejskich parkingów. Niedługo sytuacja ta ma ulec zmianie.

 

– Mieszkańcy innych ośrodków przekonali się już, że opłaty za parkowanie nie są w nich wymierzone. Przeciwnie, niosą za sobą wiele korzyści Nie muszą krążyć kilkanaście minut wokół np. urzędu, czy sądu, bo płatna strefa parkowania wymusza rotację na okolicznych parkingach – przekonują przedstawiciele ratuszowego biura prasowego. – Płatna strefa parkowania zmniejsza także ruch samochodów w mieście, ogranicza korkowanie się ulic w centrum.

Ze statystycznych wyliczeń wynika, że na stu mieszkańców Płocka przypadają aż 54 samochody osobowe. W ciągu minionych czterech lat na terenie miasta przybyło niemal tysiąc miejsc do parkowania. Wciąż jednak w wielu miejscach pozostawienie samochodu niemal graniczy z cudem.

Tymczasem przykład wielu miast pokazuje, wprowadzenie płatnych stref parkowania ograniczyło pozostawianie samochodów na wiele godzin w centrum miasta.

W poniedziałek, 29 czerwca i 17.30 w auli płockiego ratusza zostanie zaprezentowany dokument „Polityka parkingowa”, który ma być podstawą konsultacji społecznych dotyczących zasad funkcjonowania płatnej strefy parkowania.

Podczas spotkania będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania: Jak mają wyglądać strefy płatnego parkowania? Czy będą zlokalizowane tylko na starówce, czy także w centrum?

Jak mają funkcjonować?  Ile ma wynosić opłata za parkowanie?  Kto będzie musiał ją ponosić?

– Odpowiedzi na te pytania ukształtują zasady funkcjonowania płatnych stref parkowania  –  informuje biuro prasowe ratusza. – Zapraszamy do dyskusji w poniedziałek, 29 czerwca o godz. 17.30 do auli Urzędu Miasta przy Starym Rynku 1.
Jazz na rowerach

Można – siedząc na rowerze – słuchać muzyki jazzowej? Oczywiście, że tak. I to w dodatku granej na żywo. Przekonali się o tym widzowie koncertu formacji Joinmakers, który był kolejną częścią cyklu „Muzyczne czwartki na płockiej Starówce”.

W pierwszym koncercie nowego cyklu Kwartet.pl zaprezentował amerykańską muzykę klasyczną i musicallową. Tym razem Michał Borowski (saksofon), Andrzej Zielak (bas), Dominik Janiszewski (gitara), Przemysław Knopik (perkusja), Zdzisław Kalinowski (piano) zaprosili słuchaczy w muzyczną podróż po krainie smooth jazzu i fusion.

Program koncertu oparty został na materiale z wydanej niedawno debiutanckiej płyty zespołu „Soldier of love”. – To muzyka, która idealnie nadaje się do słuchania w samochodzie – zachęcał Michał Borowski do kupna płyty.

Tymczasem na Starym Rynku okazało się, że smooth jazz w wykonaniu Joinmakers doskonale nadaje się również dla rowerzystów. W trakcie koncertu przez Stary Rynek przewinęło się kilkanaście osób na rowerach. I każda z nich przynajmniej na chwilę zatrzymała się, aby posłuchać muzyki dobiegającej z letniej sceny. Być może nie od rzeczy przed kolejnym „Muzycznym czwartkiem na płockiej Starówce” byłoby pomyśleć o stojaku na rowery. Na pewno ich właścicielom byłoby wówczas zdecydowanie wygodniej.

„Milky Way”.

Kolejny „Muzyczny czwartek na Starówce” czeka nas już 2 lipca. Tym razem Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprosiła Quinteto El Tango. Pięcioro muzyków zafascynowanych tangiem zagra program „Transatlantyk czyli niezwykła podróż z Buenos Aires do Warszawy”.
To nie jest grupa śmierci

THW Kiel (Niemcy), MKB-MVM Veszprem (Węgry), Paris Saint Germain (Francja), Celje Pivovarna Lasko (Słowenia), RK Prvo Pinarsko Drustvo Zagrzeb (Chorwacja), Besiktas Stambuł (Turcja) oraz SG Flensburg-Handvitt (Niemcy) to rywale Wisły w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2015/2016.

Losowanie grup Ligi Mistrzów sezonu 2015/2016 odbyło się w wiedeńskiej siedzibie Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Zwycięzca grupy A, w której znalazła się Wisła, zagra w ćwierćfinale LM, a zespoły z miejsc 2-6 rywalizować będą w fazie TOP 16.

Najtrudniejszym przeciwnikiem ekipy prowadzonej przez trenera Manolo Cadenasa Wisła będzie aktualny mistrz Niemiec, uczestnik Final Four LM 2015 – THW Kiel. Popularne „Zebry” już po raz dziewiętnasty grać będą w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych Starego Kontynentu, tradycyjnie zaliczając si do grona ich faworytów.

MKB-MVM Veszprém to finalista FFLM z 2015 roku. Wisła w sezonie 2013/2014 grała z Węgrami w TOP 16 LM. Nafciarze wygrali u siebie, ale przegrali na wyjeździe, a o awansie rywali decydował lepszy bilans bramkowy. Płocko-węgierski dwumecz zapowiada się jako wielkie widowisko nie tylko na boisku, ale również na trybunach.

Paris Saint Germain to prawdziwy handballowy dream team, którego budowa oparta jest na arabskich petrodolarach. Największe gwiazdy mistrzów Francji to rozgrywający Mikkell Hansen, bramkarz Thierry Omeyer oraz legendarny trener Noka Serdarušić.

W sezonie 2003/2004 w Lidze Mistrzów triumfowała Celje Pivovarna Laško. Od tego czasu Słoweńcy bezskutecznie usiłują nawiązać do swoich najlepszych tradycji. W poprzednich rozgrywkach LM nie udało im si awansować do fazy TOP 16.

Ekipa HC Prvo Plinarsko Drustvo Zagrzeb w dużej mierze opiera się na młodych zawodnikach, dla których gra w Lidze Mistrzów moż być dopiero wstępem do wielkiej kariery. W sezonie 2014/2015 Chorwaci dotarli aż do ćwierćfinału, eliminując KIF Kolding.

Besiktas Jimnastik Kulubu to rywal doskonale nafciarzom znany. W minionym sezonie zespół prowadzony przez trenera Manolo Cadenasa w dwukrotnie rozprawił się z Turkami, zarówno w Płocku, jak i w meczu wyjazdowym.

SG Flensburg-Handewitt okazał si najlepszy w Lidze Mistrzów w sezonie 2013/2014. W kolejnych rozgrywkach nie wiodło mu się jednak tak dobrze. W fazie grupowej Niemcy przegrali między innymi z Wisłą w Płocku. Warto dodać również, że ekipa z Flensurga przegrała w Płocku również w Pucharze EHF.

Wstępny terminarz Wisły w fazie grupowej:
1. kolejka (16-20 września 2015) Wisła Płock – MKB-MKM Veszprem
2. kolejka (23-27 września) Paris Saint Germain – Wisła Płock
3. kolejka (30 września – 4 października) Wisła Płock – THW Kiel
4. kolejka (7–11 października) Celje Pivovarna Lasko – Wisła Płock
5. kolejka (14-18 października) RK Prvo Pinarsko Drustvo Zagrzeb – Wisła Płock
6. kolejka (21-25 października) Wisła Płock – SG Flensburg-Handvitt
7. kolejka
(11-15 listopada) Wisła Płock – Besiktas Stambuł
8. kolejka (18-22 listopada) Beskitas – Wisła
9. kolejka (25-29 listopada) Montpellier – Wisła
10. kolejka (2-6 grudnia) Wisła – Zagrzeb
11. kolejka (10-14 lutgo 2016) Wisła – Celje
12. kolejka (17-21 lutego) THW – Wisła
13. kolejka (24-28 lutego) Wisła – PSG
14. kolejka (2-6 marca Veszprem – Wisła
Bombowe znaleziska w Nowym Gulczewie

Dwa lotnicze niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej zostały wykopane w Gulczewie podczas prac odwodnieniowych. Bomby zostały zabezpieczone przez ekipę policyjnych saperów.

 

W Gulczewie trwają  prace przy budowie kanalizacji deszczowej ulicy Szlacheckiej. W piątek, 26 czerwca we wczesnych godzinach popołudniowych ekipa pracujących tam robotników odkopała lotniczą bombę z czasów drugiej wojny światowej. O nietypowym znalezisku powiadomiona została policja, która przesłała na miejsce zdarzenia ekipę swoich saperów. Gdy dotarli oni na miejsce, zabezpieczyli teren i przystąpili do działania. Po zabezpieczeniu pierwszego z niewybuchów znaleźli kolejny. Oba udało się wydobyć z ziemi w stanie nieuszkodzonym.

 

– Starsi mieszkańcy mówią, że przez nasz teren przechodziła kiedyś linia frontu, a w niektórych miejscach dostrzec można jeszcze elementy umocnień obronnych – powiedział nam Artur Matusiak, na którego posesji wykopane zostały oba niewybuchy.  – Policyjny saper, z którym rozmawiałem, przyznał, że niewybuchy wyglądały dość nietypowo. Na lotce z tyłu pocisku widoczny był kabel. Prawdopodobnie był on elementem układu opóźniającego wybuch.
Szymon Marciniak w elicie

Od kilku sezonów zarówno kibice jak i piłkarscy fachowcy uznają go za najlepszego polskiego arbitra. Coraz bardziej ceniony jest również na arenie międzynarodowej. We wtorek, 30 czerwca poprowadzi finałowy mecz Mistrzostw Europy U-21.

 

Szymon Marciniak wyjechał na odbywające się w Czechach Mistrzostwa Europy U-21 wraz z ekipą, którą tworzą również: liniowi: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz, a także dodatkowi: Paweł Raczkowski i Tomasz Musiał.

Płocki sędzia i jego ekipa poprowadzili mecz otwarcia ME U-21, w którym gospodarze imprezy – Czesi – zmierzyli się z Duńczykami. Technicznym sędzią tego pojedynku był Frederic Cano z Francji.  Polacy sędziowali również spotkanie grupy B, w którym  zmierzyły się reprezentacje Włoch i Portugalii. Tym razem technicznym był Czech Jan Patak.

O złoto Mistrzostw Europy zagrają zwycięzcy meczów półfinałowych: Dania – Szwecja oraz Portugalia – Niemcy.