‘Pielgrzym’ w drodze na Westerplatte. W sobotę zawita do Płocka

Wyruszyli tratwą z Wyszkowa w minioną środę 15 sierpnia, zakończą swój rejs w sobotę 1 września na Westerplatte. Na trasie będą zatrzymywać się w różnych miejscowościach, między innymi w Płocku.

W ten sposób miłośnicy żeglugi chcą uczcić 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem przedsięwzięcia jest Klub Żeglarski ,,Spinaker” z Wyszkowa, natomiast stowarzyszenie Liga Morska i Rzeczna objęło ekspedycję honorowym patronatem.

Rejs rozpoczął się 15 sierpnia w Wyszkowie, a zakończy 1 września na Westerplatte. Na osiemnastometrowym maszcie podniesiona została biało-czerwona bandera, a tratwa otrzymała nazwę „Pielgrzym”. Na pokładzie tratwy płyną przedstawiciele różnych środowisk, młodzież i dorośli. Uczestnicy rejsu odwiedzą wiele miejscowości leżących nad brzegami rzeki, niosąc przesłanie o ich znaczeniu naturalnym oraz historyczno-kulturowym dziedzictwie.

W sobotę 18 września tratwa przypłynie do Płocka. Około godz. 17 zacumuje przy przystani Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Fot. Portal: wzasiegu.pl
Pilnie potrzebna krew. Gdzie można się zgłosić?

Zwiększona liczba wypadków w okresie wakacyjnym powoduje, że w szpitalach brakuje krwi. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku w lipcu i sierpniu zdarzył się co piąty – ze wszystkich – wypadków w całym roku. Dlatego Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku apeluje o oddawanie krwi.

W Płocku krew można oddać w Oddziale Terenowym Nr 36 Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ul. Medycznej 19 w Płocku. Rejestracja odbywa się w godzinach od 7.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 7.00-12.00 (tj. 1 września, 6 października, 03 listopada, 1 grudnia)

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca otrzymuje bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych (m.in. grupa krwi, morfologia, test na HIV). Po oddaniu krwi dawcy przysługuje m.in. posiłek regeneracyjny, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.

– W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Bez niej lekarze nie są w stanie przeprowadzić operacji i skomplikowanych zabiegów. Warto pamiętać, że według statystyk aż co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi. Dlatego zachęcamy, aby przeznaczyć około 30-60 minut swojego czasu i dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi. Pobrana krew codziennie ratuje zdrowie lub życie pacjentów w lokalnych szpitalach – czytamy w apelu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Fot. Anna Monika Chyła.

 
21. edycja Rockowych Ogródków w zupełnie nowej odsłonie

Festiwal Rockowe Ogródki to impreza, która w ciągu 20 lat swojego istnienia sprowadziła do Płocka setki debiutujących zespołów. Idea była prosta: zebrać najbardziej obiecujące, początkujące kapele z całej Polski i umożliwić im zagranie koncertu.

Oczywiście to nie wszytko. Co roku, przez całe wakacje, organizowano warsztaty zajęciowe z gry na instrumentach, realizacji dźwięku czy teledysków. Nie można tutaj nie wymienić nazwisk “ogródkowych” nauczycieli takich jak: Krzysztof Misiak, Filip Sojka czy Dave Latchaw z Fort Wayne w USA.

Co jeszcze? Często na zakończenie festiwalu wydawano płytę-składankę z muzyką zespołów występujących cotygodniowo przez całe wakacje na Rockowych Ogródkach. To tutaj jeden ze swoich pierwszych koncertów grał popularny dziś Kabanos. Domem Rockowych Ogródków przez lata był klub Rock 69 na Placu Narutowicza, a inicjatorem tego bezprecedensowego wydarzenia Michał Kublik – teraz właściciel i redaktor naczelny internetowego radia podcastowego radiomixx.pl, któremu po dwudziestu latach pracy nad Festiwalem poświęcił całą swoją uwagę. Tutaj jednak nie kończy się ta historia, ona w zasadzie rozpoczyna się na nowo. – Rockowe Ogródki wchodzą w XXI wiek. Chcieliśmy jednak zachować ideę przyświecającą temu wydarzeniu, czyli promowanie początkujących zespołów i organizację warsztatów – mówi Michał Kublik.

21. edycja Rockowych Ogródków Recording Live to propozycja organizatorów i zupełnie nowa formuła sprawdzonego już festiwalu. Jak co roku organizatorzy czekali na zgłoszenia chcących zadebiutować zespołów. Następnie wybrali najbardziej obiecujące z nich i poddali pod głosowanie społeczności internetowej. Ta wybrała jeden z nich – to zespół Molekuły.

Nagrodą za wygranie internetowego głosowania jest koncert w klubie Rock 69 – zarejestrowany i wydany na CD oraz jako podcast. Koncert odbędzie się już 31 sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.  – To niesamowita okazja dla naszego zespołu – mówią członkowie kapel, które zgłosiły się na konkurs.

Jednocześnie, jak co roku, zorganizowane zostaną warsztaty realizacji dźwięku. Poprowadzi je Andrzej Kamiński, a odbędą się w dniach 27-31 sierpnia – wciąż można się na nie zapisywać na stronie www.rockoweogrodki.com.pl. Tam też szukajcie wszelkich informacji o tym wydarzeniu. Rockowe Ogródki Recording Live – warto zapamiętać tę nazwę, bo będzie o niej głośno nie tylko na płockiej, ale i polskiej scenie muzycznej.

Krzysztof Pawikowski


Fot. Materiały prasowe.
Przekroczyli dozwoloną prędkość. Stracili prawo jazdy!

W ciągu minionej doby policjanci z płockiej drogówki zatrzymali dwóm kierowcom prawo jazdy. Obydwaj przekroczyli dozwoloną prędkość.

– Wczoraj po południu na terenie gminy Mała Wieś policjanci zatrzymali 21-letniemu, kierującemu oplem uprawnienia do kierowania pojazdami za przekroczenie prędkości o… 85 km na godz. w obszarze zabudowanym. Oczywiście kierujący został przez mundurowych ukarany mandatem karnym – informuje Marta Lewandowska z KMP w Płocku. – Kolejne prawo jazdy stracił 33-latek , który po terenie miasta Płocka poruszał się seatem z prędkością 111 km na godz. przekraczając tym samym prędkość o 61 km na godz. – dodaje.

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę ! – Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego – to swoisty fundament bezpieczeństwa i gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu – czytamy w apelu.

Fot. Zdjęcia poglądowe – KMP Płock.
Delegacje złożyły kwiaty, oddały hołd bohaterom. Święta patriotyczne w Płocku [FOTO]

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 98 rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku w naszym mieście rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze. Następnie poczty sztandarowe, władze miasta, województwa oraz parlamentarzyści przemaszerowali ulicami Płocka do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyły się główne uroczystości związane ze świętami patriotycznymi.

Po wyjściu z katedry parlamentarzyści, władze miasta oraz województwa złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym bohaterskim obrońcom Płocka 1920 roku. Pomnik Bratnia Ziemia, znajduje się przy Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w miejscu złożenia ziemi z płockich barykad z wojny polsko-rosyjskiej. Jest on w formie kamienia, który trafił do Płocka z pola Jana Sabały z Żabowa. Widnieje na nim napis: “Bohaterskim Obrońcom Płocka – 18-19.08.1920 r”.

Następnie płocczanie oraz liczne delegacje udały się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam złożono kwiaty, zapłonęły też znicze. Głos zabrał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Spotykamy się, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność Polski. Walczyli o wolność, nowego państwa polskiego, które dopiero od dwóch lat mogło cieszyć się upragnioną, wymarzoną, okupioną krwią kolejnych pokoleń Polaków, niepodległością. Dziś jesteśmy świadkami ich pamięci. Chcemy powiedzieć bardzo głośno – jesteśmy dumni z Polski, jesteśmy dumni z Płocka – podkreślił prezydent. – – Dziś oddajemy hołd tym wszystkim, dla których wolność człowieka była ważniejsza niż zbrodnicza ideologia – wbrew propagandzie. Oddajemy im hołd, bo jesteśmy dumni z Polski.

Prezydent Andrzej Nowakowski złożył także kwiaty przy pomniku Władysława Broniewskiego, poety i patrioty. Na koniec obchodów zgromadzeni usłyszeli salwy armatnie.

Z okazji 98 rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku, zaplanowano jeszcze kilka wydarzeń patriotycznych w naszym mieście:

17 sierpnia (piątek)

 • 17:00 – promocja książki dra Grzegorza Gołębiewskiego Płock 1920 w serii Historyczne Bitwy Wydawnictwa Bellona – Towarzystwo Naukowe Płockie, pl. Narutowicza 8
 • 20:00 – capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku – bratnia mogiła, ul. Targowa

18 sierpnia (sobota)

 • 10:00 – złożenie kwiatów przez harcerzy w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku
 • 16:00 – uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej – hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Płocka, modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka w 1920 roku, apel pamięci, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy
 • 17:00 – III Bieg Obrońców Płocka 1920 roku – Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit – ul. Tumska – przed kinem Przedwiośnie (start i meta)

19 sierpnia (niedziela)

12:00 – spacer z przewodnikami PLOT do miejsc symbolicznie związanych z obroną Płocka 1920 roku – zbiórka: Stary Rynek przy ławeczce Druha Wacława Milke

Fot. Jacek i Bartek Łukaszewscy oraz DR.
Ogromna dawka kultury, czyli Rynek Sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie…

Spektakle plenerowe, kino nieme z muzyką na żywo oraz gwiazdy tegorocznej edycji – Mery Spolsky i Bovska. To wszystko czeka nas już w najbliższą sobotę podczas Rynku Sztuki, który po raz kolejny w naszym mieście organizuje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Impreza odbędzie się już w najbliższą sobotę – 18 sierpnia – na Starym Rynku.

– Piosenka jest taką formą muzyczną, w której można zrobić wszystko. Jeśli tylko nie traktuje się jej standardowo, według klasycznego podejścia – mówi o swojej twórczości Bovska. – Kusi mnie, aby wchodzić w różne gatunki muzyczne, to zabawa wokalami – tłumaczy z kolei Mery Spolsky.

Pierwsza z artystek debiutowała przed dwoma laty, płytą „Kaktus” i szybko zyskała status niezależnej gwiazdy. Od początku zaskakiwała swoim wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Oprawa wizualna jej projektów zawsze jest dopracowana do granic możliwości: od konceptualnego wydawnictwa poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty.

Nie mniej wyrazista w życiu i na scenie jest Mery Spolsky, której debiutancki krążek „Miło było pana poznać” ukazał się kilka miesięcy temu. Zadziorna i bezkompromisowa zarówno w muzyce jak i tekstach, które sama tworzy, jak i w swym scenicznym wizerunku artystka otworzy koncertowo Rynek Sztuki. Można spodziewać się, że oba występy będą elektryzującym muzycznie i wizualnie doświadczeniem dla płockiej publiczności.

Na Rynku Sztuki wystąpi także Teatr AKT z Warszawy, znany już płockiej publiczności. Wyrosły z tradycji „polskiej szkoły pantomimy” do dziś swoje spektakle opiera na sztuce mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniając je elementami cyrku i tańca. Znakiem rozpoznawczym grupy jest też absurdalny humor oraz działania interaktywne i happeningowe. W tym roku zobaczymy, prezentowany na festiwalach w Rzymie, Tokio, Palermo czy Świdnicy spektakl „Ja gorę.” Główną inspiracją widowiska jest żywioł ognia – pierwotna, tajemnicza energia ognia, która rozpala bohaterów i ich ekspresyjny taniec, napędzając popisy akrobatyczne.

Kolejnym powrotem do Płocka będzie obecność Waldemara Rychłego, który przed wielu laty z bratem Maciejem, jako Kwartet Jorgi, grał do filmów niemych na płockiej Starówce. W ich twórczości od zawsze dominowała muzyka folkowa sięgającą do tradycji ludowej muzyki słowiańskiej (polskiej, bałkańskiej, huculskiej czy ukraińskiej), celtyckiej, greckiej i afrykańskiej. Stworzyli muzykę do spektakli Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, teatru Kana czy Teatru Wierszalin z Supraśla. Wykonywali także nagrania radiowe, filmowe i telewizyjne.

18 sierpnia w Płocku Waldemar Rychły pojawi się bez brata, z własnym zespołem, który tworzą: Kuba Majda – klarnety, Dominika Dolżyńska – skrzypce, Krzysztof Kubasik – wiolonczela, Waldemar Rychły – gitara, dzwonki. W ich muzyce można spodziewać się podobnych inspiracji jak w przypadku Kwartetu Jorgi, tym bardziej, że zagrają do filmu „Ponad śnieg” (Polska 1929, czas: 52 min.) w reż. Konstantego Meglickiego, na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego. Jak zapewnia Rychły, przygotowana do filmu muzyka została oparta na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. To koncert folkowy, łączący tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizacją i energią akustycznego rockowego grania.

Zanim Rynek Sztuki rozkręci się na dobre – koncerty rozpoczynają się o godz. 19:00, to od godz. 17:00 organizatorzy zapraszają najmłodszych na dwie teatralne wieczorynki na żywo. Na Starym Rynku wystąpią dwa świetne teatry dziecięce: Teatr Władca Lalek – objazdowy teatr dla dzieci i dorosłych ze Słupska i Teatr Barnaby z Gdańska. Pierwszy przedstawi „Cztery mile za piec” – spektakl interaktywny oparty na motywach poezji ludowej, zaś drugi – autorską wersję słynnej „Calineczki” z udziałem pięknych marionetek.

Wstęp na wszystkie wydarzenia podczas Rynku Sztuki jest bezpłatny. 

Szczegółowy program: 

godz. 17 – teatralna wieczorynka | mała scena
I spektakl dziecięcy | Teatr Barnaby z Gdańska gra „Calineczkę”
II spektakl dziecięcy | Teatr Władcy Lalek ze Słupska gra „Cztery mile za piec”

godz. 19 – koncerty | scena pod ratuszem
Mery Spolsky + Bovska
godz. 21.30 – spektakl uliczny | centralna część Starego Rynku
Teatr Akt z Warszawy gra „Ja gore”

godz. 22.30 – kino nieme z muzyką na żywą | mała scena
Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi) & Przyjaciele grają do filmu pt. „Ponad śnieg” (1929) w reż. Konstantego Meglickiego na podst. prozy Stefana Żeromskiego (czas: 52 min.)
Wypadek w Parzeniu. Zderzyły się dwa samochody osobowe i autocysterna [FOTO]

Dziś o godzinie 14:10 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku zadysponowało jeden zastęp z jednostki OSP KSRG Sikórz do wypadku, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr. 559 w miejscowości Parzeń, gm. Brudzeń Duży.

Na miejscu okazało się, że doszło tam do zderzenie dwóch samochodów osobowych oraz autocysterny. – Osoby poszkodowane w tym zdarzeniu ewakuowały się z pojazdów przed przybyciem służb ratunkowych – informują na swoim fanpagu strażacy z OSP Sikórz.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu akumulatorów z rozbitych pojazdów oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na drogę. 

Fot. OSP Sikórz.
“Wiejskie klimaty w ZOO” już w najbliższą niedzielę

Wyrób sera, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania z wikliny czy wyrób przedmiotów z ceramiki. To zaledwie kilka atrakcji, które przygotował Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. Mowa o “Wiejskich klimatach w ZOO”, imprezie która cieszy się co roku ogromną popularnością.  

Odbędzie się ona już w najbliższą niedzielę – 19 sierpnia w godzinach 10.00-17.00. – Serdecznie zapraszamy do płockiego Ogrodu Zoologicznego na rodzinną imprezę pn. „Wiejskie Klimaty w ZOO”, organizowaną wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Płocka – czytamy w zaproszeniu. 

W tym dniu w płockim ZOO zapanuje bardzo swojski klimat. Organizatorzy przybliżą kulturę ludową oraz ginące już zawody takie jak: wikliniarstwo, plecionkarstwo czy garncarstwo. W ramach edukacji zoologicznej goście będą mogli poznać zwierzęta gospodarskie, które coraz częściej dzieciom w mieście znane są tylko z filmów i książek. 

Przez cały czas trwania wydarzenia dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach takich jak: toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania z wikliny, wyrobu przedmiotów z ceramiki, szycia na maszynie, plastycznych, wyrobu sera czy carvingu, czyli rzeźbienie w owocach i warzywach.

Na placu piknikowym przy „Grzybku” czekać będzie – jak zwykle – wiele atrakcji np.: kiermasz rękodzieła ludowego, strefa regionalnych produktów oraz liczne konkursy z nagrodami. Miejskie Koło Pszczelarzy w Płocku o godz. 14:00 zaprezentuje pokaz miodobrania, po którym każdy będzie mógł spróbować świeżo odwirowanego miodu. Aby wejść na imprezę, wystarczy kupić bilet do zoo – normalny 18 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny 12 zł.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski. 
21 października 2018 roku – wybory samorządowe. Ogłoszono termin

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś datę wyborów samorządowych 2018. I tura odbędzie się 21 października, a II – 4 listopada. Decyzja musiała zostać ogłoszona przed 16 sierpnia 2018 r. 

Wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem kadencji samorządowców, która upływa 16 listopada. Podczas najbliższych wyborów, Polacy będą szli do urn ze świadomością nowych przepisów, które dotyczą m.in. długości kadencji rad i sejmików.

W wyborach samorządowych mieszkańcy zdecydują kto będzie rządził w radach gmin lub miastach na prawach powiatu, radzie powiatu, sejmikach wojewódzkich, radach dzielnicy i osiedla, a także wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Do 27 sierpnia komitety muszą zgłosić kandydatów na radnych. Z kolei do 26 września możliwe będzie zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Następnie PKW przyzna numery list do sejmików wojewódzkich, a potem powiatów. Dla chętnych osób, które chcą być kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych, ostateczna data zgłoszeń to 21 września.

Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 19 października. A 21 października Polacy staną przy urnach wyborczych. Wyborcy będą mogli głosować w godzinach od 7:00 do 21:00.
Delegacje złożą kwiaty, zapłoną znicze. Wydarzenia patriotyczne w Płocku

Do wspólnego świętowania nadchodzących wydarzeń patriotycznych: Święta Wojska Polskiego oraz 98 rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku zaprasza płocki ratusz.

Poniżej szczegółowy program wydarzeń

Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia (środa)

 • 10:00 – msza święta – Bazylika Katedralna
 • ok. 11:15 – Bratnia Ziemia – złożenie kwiatów i przemarsz na pl. Obrońców Warszawy
 • ok. 12:00 – uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego – hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Płocka, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy

98 rocznica obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku
17 sierpnia (piątek)

 • 17:00 – promocja książki dra Grzegorza Gołębiewskiego Płock 1920 w serii Historyczne Bitwy Wydawnictwa Bellona – Towarzystwo Naukowe Płockie, pl. Narutowicza 8
 • 20:00 – capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku – bratnia mogiła, ul. Targowa

18 sierpnia (sobota)

 • 10:00 – złożenie kwiatów przez harcerzy w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku
 • 16:00 – uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej – hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Płocka, modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka w 1920 roku, apel pamięci, złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy
 • 17:00 – III Bieg Obrońców Płocka 1920 roku – Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit – ul. Tumska – przed kinem Przedwiośnie (start i meta)

19 sierpnia (niedziela)

 • 12:00 – spacer z przewodnikami PLOT do miejsc symbolicznie związanych z obroną Płocka 1920 roku – zbiórka: Stary Rynek przy ławeczce Druha Wacława Milke

Organizatorzy obchodów: Urząd Miasta Płocka, Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku, I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku, Związek Polskich Spadochroniarzy IX Oddział w Płocku, I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych, pododdział konny Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Technicznych, Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit, Towarzystwo Naukowe Płockie, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Straży Miejskiej w Płocku.