W alei Roguckiego przybędzie ławek i koszy na śmieci

Podczas otwarcia wyremontowanej alei Roguckiego z udziałem mieszkańców prezydent Andrzej Nowakowski zapowiedział, że ustawione zostaną dodatkowe ławki. Dziś rozpoczął się ich montaż.

W alei przybędzie dodatkowych 20 ławek, a także 10 koszy na śmieci. Koszt to ponad 90 tys. zł. Wszystkie elementy małej architektury mają być zamontowane do końca października.

Przypomnijmy, że modernizacja al. Roguckiego to część projektu „Rozwój terenów zieleni w mieście Płocku”, na które miasto zdobyło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na czterech hektarach posadzone zostało ponad 165 tys. roślin, ustawione zostały ławki, stojaki na rowery, kaskady wodne, kosze na śmieci, ułożona została nowa kanalizacja deszczowa i inne sieci podziemne. Częścią projektu było także urządzenie skweru na placu Dąbrowskiego przy Wieży Ciśnień. Wartość projektu to 13 mln zł, a z unijne dofinansowanie wyniosło 7 mln zł.

Polecamy: Nowe życie alei Antoniego Roguckiego. Tłumy na otwarciu [FOTO]

Fot. UMP.

 

 
Oddział chorób wewnętrznych w szpitalu św. Trójcy na miarę XXI wieku [FOTO]

– Zakończyliśmy modernizację pierwszego odcinka oddziału chorób wewnętrznych. Teraz spełnia on standardy XXI wieku – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w Szpitalu św. Trójcy.

Modernizacja została podzielona na etapy, aby umożliwić funkcjonowanie oddziału. Na początku lipca rozpoczęły się prace budowlane na odcinku A. W efekcie robót odnowione zostały sale chorych, łazienki, gabinety i pokoje personelu medycznego. Na całym oddziale rozprowadzona został instalacja gazów medycznych, wymienione zostały instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, przeciwpożarowa. Na salach chorych wymienione zostało całkowicie wyposażenie – zakupiono łóżka zwiększające komfort pacjentów i ułatwiające pracę personelu oraz szafki i szafy dla pacjentów.

Przedsięwzięcie kosztowało 7 mln zł, z czego 6 mln zł to koszt robót budowlanych, a 1 mln zł wydany został na sprzęt (w pracowni endoskopowej już od roku pracuje nowoczesny sprzęt do wykonywania kolonoskopii i gastroskopii), wyposażenie medyczne i meble. Na początku przyszłego tygodnia na oddziale pojawią się już pacjenci.

Źródło: UMP – Alina Boczkowska
Fot. UMP.
Które projekty w Budżecie Obywatelskim zdobyły najwięcej głosów? Opis i lista…

Kilka dni temu zakończyło się głosowanie mieszkańców Płocka w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego. Które projekty otrzymały najwięcej głosów i znalazły się na liście do realizacji?

Głosowanie trwało dwa tygodnie. Udział w nim – za pośrednictwem internetu, sms-ów lub osobiście w punktach do głosowania – wzięło  blisko 5,5 tys. osób. Każda z nich mogła oddać dwa głosy (po jednym na projekt ogólnomiejski i osiedlowy). W sumie oddano 9755 głosów (w tym 8827 głosów ważnych).

OPISY ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW

Projekty ogólnomiejskie

Projekt nr 30 – Rozbudowa Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego w Specjalnym Ośrodku SzkolnoWychowawczym nr 2 w Płocku o II piętro.

Projekt zakłada rozbudowę Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego przy Specjalnym Ośrodku SzkolnoWychowawczym
nr 2 o drugie piętro. Dzięki temu rozszerzona zostanie działalność i oferta Centrum. Na nowej kondygnacji, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstaną pomieszczenia terapeutyczne z zapleczem sanitarnym.

Projekt nr 8 – Budowa boiska do gry w piłkę ręczną przy Szkole Podstawowej nr 21 w Płocku

Projekt zakłada budowę boiska do gry w piłkę ręczną przy Szkole Podstawowej nr 21, gdzie mieści się Akademia Piłki Ręcznej. Obiekt będzie wykorzystywany przez uczniów w trakcie lekcji, a w weekendy będzie dostępny dla mieszkańców Płocka. Boisko będzie też można wykorzystywać do organizacji imprez sportowych i rekreacyjnych. Lokalizacja: ul. Chopina 62

Projekty osiedlowe

Projekt nr 31 – Szkoła przyszłości
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do wielopłaszczyznowej rehabilitacji młodzieży niepełnosprawnej, jej usprawniania intelektualnego, zawodowego, społecznego i fizycznego. Temu ma służyć poprawa jakości oferowanych przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 usług edukacyjnych poprzez modernizację i uzupełnienie jego infrastruktury społecznej, m.in. zakup profesjonalnego sprzętu muzycznego, komputerowego i sportowego, instalację urządzeń klimatyzacyjnych, zakup nowych mebli, remont instalacji kanalizacyjnej, wymianę części ogrodzenia. Lokalizacja: ul. Lasockiego 14

Projekt nr 38 – Iluminacja zabytkowej Świątyni na „Szlaku Jakubowym” w Płocku Imielnicy
W ramach projektu zostanie wykonana iluminacja zabytkowego Kościoła Parafialnego w Imielnicy. Na zewnątrz świątyni zostaną zamontowane energooszczędne punkty świetlne typu led, które podkreślą jej architekturę. Lokalizacja: ul. Wyszogrodzka

Projekt nr 9 – Rodzinny, wielofunkcyjny skwer zabawy i rekreacji
Celem projektu jest utworzenie placu zabawy i rekreacji, który będzie integrował wszystkie pokolenia. Na jego terenie zaplanowano wydzielenie: strefy dla dzieci starszych z urządzeniami kształtującymi sprawność, fragment boiska do mini piłki nożnej i do mini koszykówki; strefy fit dla młodzieży, dorosłych, seniorów; strefy rodzinnej z fontanną, ławeczkami, stojakami na rowery. W skwer wkomponowane będą alejki z kostki bezfazowej, tworząc miejsce do spacerów, nauki jazdy na rolkach, wrotkach, hulajnodze. Zostaną również posadzone rośliny i zamontowana kamera monitoringu miejskiego.
Lokalizacja: osiedle Dworcowa (między blokiem przy ul. Chopina 59, garażami a szczytami bloków przy ul.
Otolińskiej 15, ul. Otolińskiej 19).

Projekt nr 78 – Stacja Borowiczki – Rozbudowa systemu roweru Miejskiego
Rozbudowa systemu Płockiego Roweru Miejskiego o stację zlokalizowaną na terenie osiedla Borowiczki wraz z konsultacjami jej lokalizacji. Lokalizacja: os. Borowiczki

Projekt nr 72 – Modernizacja oraz doposażenie sali widowiskowej w harcerskim zespole Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”
Sala widowiskowa w siedzibie „Dzieci Płocka” jest nie tylko miejscem codziennych prób zespołu, lecz również punktem często odwiedzanym przez mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. Tu odbywają się liczne festiwale, koncerty oraz uroczystości okolicznościowe. Obiekt – oddany do użytku w latach 90-tych – wymaga doposażenia i modernizacji. W ramach prac zaplanowano m.in. zamontowanie nowego oświetlenia sali widowiskowej, modernizację istniejącego systemu ewakuacyjnego itp. Lokalizacja: Al. Jachowicza 34.

Projekt nr 39 – Wyposażenie pracowni komputerowej w 16 licencjonowanych zestawów komputerowych
Projekt zakłada wyposażenie nowej pracowni komputerowej w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w nowy sprzęt komputerowy: 16 nowoczesnych zestawów komputerowych wraz z licencjonowanym oprogramowaniem.
Lokalizacja: ul. Narodowych Sił Zbrojnych 7.

Projekt nr 17 – Samochód dla uczniów SP 23 w Płocku
Projekt polega na zakupie samochodu osobowego na potrzeby przewozu uczniów SP 23 w Płocku. Zakup zwiększy szanse edukacyjne dzieci i młodzieży poprzez ich czynny udział w konkursach artystycznych, wiedzowych oraz zawodach sportowych. Lokalizacja: ul. Walecznych.

Projekt nr 33 – Projekt aktywność i dobra energia dla wszystkich – plac zabaw i rekreacji dla dzieci i dorosłych
Projekt zakłada budowę placu zabaw dla dzieci, siłowni pod chmurką oraz boiska wielofunkcyjnego przy SP 14 im. prof. Władysława Szafera. Obiekty będą usytuowane od strony południowo-wschodniej na obecnym terenie zielonym. Lokalizacja: Al. Jachowicza 20

Projekt nr 43 – Radosny plac zabaw „Siedemnasteczka”
Na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Miodowej 18 znajduje się idealne miejsce na budowę placu zabaw. Realizacja projektu będzie korzystna dla placówki i młodszych mieszkańców osiedla. Zyskają miejsce rekreacji i „salę gimnastyczną pod gołym niebem”, będącą spełnieniem marzeń dzieci. Plac zabaw stanie się miejscem integracji społeczności lokalnej.
Lokalizacja: ul. Miodowa 18

Projekt nr 61 – Warsztaty parkour oraz breakdance
Projekt dotyczy organizacji nieodpłatnych treningów parkour oraz breakdance. Uczestnicy zajęć będą mogli zdobyć wiedzę, zbudować świadomość oraz nabyć umiejętności z zakresu podanych aktywności fizycznych. Lokalizacja: ul. Broniewskiego

Projekt nr 40 – Hotel dla dzikich zapylaczy ze strefą nektarodajną
Dzikie owady zapylają drzewa oraz rośliny ozdobne. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie ogródków działkowych, parków miejskich oraz terenów zielonych w miastach. Częste koszenie trawników, brak roślin nektarodajnych oraz niszczenie miejsc gniazdowania owadów prowadzi do gwałtownego spadku liczebności owadów zapylających. Projekt ten przewiduje stworzenie hotelu dla dzikich zapylaczy ze strefą roślin nektarodajnych, składającą się z lawendy wąskolistnej, macierzanki zwyczajnej oraz lebiotki pospolitej. Lokalizacja: działka nr 542/9 (Park Miejski)

Projekt nr 67 – Zostań mistrzem! – Bokserski Płock
Organizacja zajęć szkoleniowo-rekreacyjnych z zakresu boksu olimpijskiego. W grupowych treningach, odbywających się prze kilka razy w tygodniu, będą brać udział młodzi ludzie w wieku 13-18 lat oraz powyżej 18 lat. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych trenerów i instruktorów bosku olimpijskiego. Pod ich okiem uczestnicy wzmocnią swoje ciało, poprawiają swoją gibkość, siłę, szybkość oraz wydolność organizmu, a także nauczą się technik obrony przed agresją innych. Lokalizacja: ul. 3 Maja

Projekt nr 6 – Wieże lęgowe dla jerzyków w ilości do 4 szt.
Projekt łączy troskę o dobro zagrożonego i ginącego na osiedlach, objętego ścisłą ochroną gatunku ptaka, z dbałością o mieszkańców. Jerzyki bardzo aktywnie eliminują owady – komary, ochotki, jętki – uciążliwe w okresie wiosenno-letnim. Jedna wieża może służyć jako dom dla około 90 par jerzyków w okresie lęgowym, natomiast całorocznie ozdobi miasto swoją konstrukcją świetlną, zwiększając przy okazji komfort i bezpieczeństwo mieszkańców spacerujących po osiedlu.
Lokalizacja: działki nr: 612/4, 612/5, 612/6, 614/26, 576/7

Projekt nr 57 – Płockie SMART ławki
Projekt zakłada zakup dwóch ławek z wbudowanymi panelami słonecznymi, dzięki którym uzyskujemy nieszkodliwy dla środowiska dostęp do energii. Ławki będą wyposażone w akumulator oraz ładowarki USB, które umożliwiać będą ładowanie urządzeń mobilnych. Osoba korzystająca z takiej ławki musi posiadać przy sobie kabel do ładowania danego urządzenia mobilnego. Dostępność ładowania urządzeń mobilnych będzie całodobowa poprzez wyposażenie Płockich SMART Ławek w akumulator. Lokalizacja: działki nr: 499/1, 530/2, 525/2, 525/3 (Park Miejski).

Ile głosów oddano na poszczególne projekty – sprawdźcie!
Kierowca nissana w szpitalu. Wypadek w Świerczynku

Dziś około godz. 13:25 w miejscowości Świerczynek, na krajowej “sześćdziesiątce” doszło do zderzenia nissana i oplem.

– Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że kierujący nissanem, 54-letni mieszkaniec powiatu płońskiego wykonując manewr wyprzedzania samochodu opel, uderzył w ten samochód, gdyż kierujący oplem, 25 – letni mieszkaniec powiatu płońskiego rozpoczął manewr skrętu w lewo.

W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał kierujący nissanem i został przewieziony do szpitala, gdzie trwają jego badania – relacjonuje Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy KM w Płocku.
Pierwszy buspas, być może rondo Nafciarzy i pomysł na dalszy remont ul. Łukasiewicza [FOTO]

– Jeżeli radni się zgodzą to rondo, przy którym stoimy, będzie nosiło nazwę “Nafciarzy” – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski. Włodarz oraz jego zastępca Jacek Terebus spotkali się z dziennikarzami u zbiegu ulicy Łukasiewicza z ulicą Długą. Dokładnie, przy nowiutkim rondzie.

Póki co do tego miejsca właśnie została przebudowana ulica Łukasiewicza. Arteria jest przejezdna, chociaż trwają jeszcze przy niej drobne prace. Na tym rondzie, które za chwilę, może mieć nazwę oddającą hołd Nafciarzom, kończy się przebudowany odcinek. Za skrzyżowaniem ulica nadal wymaga gruntownej przebudowy. Prezydent Andrzej Nowakowski w związku z tym zaproponował, aby do remontu “dorzucił” się PKN Orlen. Dodamy, że przebudowany odcinek wraz z rondem kosztował 30 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło 80 proc. Była to jedna z pięciu części ogromnej inwestycji w ramach projektu “Rozwój systemu zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka”.

Ulica Łukasiewicza została przebudowana od skrzyżowania ulic Miodowej z Tysiąclecia do skrzyżowania z ulicą Długą. – To 1,8 km jezdni, dróg rowerowych i chodników. Rozdzieliśmy kanalizację na deszczową i sanitarną, zamontowaliśmy nowoczesne oświetlenie. Powstało w tym miejscu także rondo, które zapewni właściwą komunikację z obwodnicą – mówił podczas konferencji Jacek Terebus. W tym miejscu bowiem zaczyna się ostatni odcinek płockiej obwodnicy.

Jacek Terebus podkreślił, że miasto próbowało wielu rozwiązań, aby usprawnić ruch na ulicy Łukasiewicza. Jest to bowiem jedna z najbardziej ruchliwych arterii w naszym mieście. Powstał zatem w tym miejscu, pierwszy w historii Płocka, tzw. buspas, czyli pas ruchu dający pierwszeństwo przejazdu autobusom, wytycza się je w celu usprawnienia transportu miejskiego. Służą jako ominięcie punktów, które zwykle są źródłem zatoru jak np. skrzyżowania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Prezydent Andrzej Nowakowski poinformował dziennikarzy, że po uruchomieniu obwodnicy w ruchu miejskim mogą zajść duże zmiany. – Możemy gdybać, że można zrobić buspas na jednym pasie ulicy Kolegialnej i Sienkiewicza. Decyzja może być jednak podjęta tylko w oparciu o badania natężenia ruchu – podkreślił.

No ale w tym miejscu kończy się drogowa sielanka, jadąc ulicą Łukasiewicza. Dalej za rondem ulica wymaga gruntownego remontu, bo jazda po niej raczej do komfortowych nie należy. Miasto chciałoby wyremontować ją do końca, jednak to inwestycja za kolejne 30 mln zł. I miasto nie odżegnuje się od remontu, a prezydent ma pomysł, aby do kosztów dorzucił się Orlen.

– Chcielibyśmy, aby ktoś, kto jest niedaleko i komu ta droga najbardziej służy, rozważył partycypację w kosztach remontu. Stąd moja kolejna propozycja do prezesa PKN Orlen. Dla budżetu miasta to potężne koszty. Kilka miesięcy już o to pytaliśmy. Otrzymaliśmy odpowiedź, że propozycja zostanie rozważona, więc pytamy ponownie. Dziś wysłałem takie pismo do prezesa Daniela Obajtka – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. Warto dodać, że PKN Orlen nie udzielił też odpowiedzi w sprawie nowej bramy, która umożliwiłaby pracownikom wjazd na teren zakładu po otwarciu III etapu obwodnicy.

Polecamy: Program mobilności miejskiej, czyli inwestycja za ponad 92 mln zł [FOTO]

Fot. UMP.
Zaginął mężczyzna. Może znacie miejsce jego pobytu?

Płoccy policjanci prowadzą poszukiwania za zaginionym Grzegorzem Wilkanowskim lat 54.

Zaginiony mężczyzna nie ma stałego adresu zamieszkania. Rysopis Grzegorza Wilkanowskiego: wzrost 165 cm , szczupła budowa ciała, włosy siwe krótko ścięte  z zakolami, brak górnego uzębienia, ubytki uzębienia w dolnej szczęce.

Zaginiony od końca sierpnia 2018 r pracował na terenie Płocka w jednej z firm, mieszkał w akademiku przy ul. Misjonarskiej 9. Ostatni raz widziany był przez pracownika portierni 30 września. W dniu 21 września ostatni raz kontaktował się telefonicznie z żoną. Od tego dnia nie nawiązał kontaktu z rodziną i miejsce jego pobytu nie jest znane.

Ktokolwiek widział zaginionego, lub zna miejsce jego pobytu, proszony jest o kontakt z Komendą Miejska Policji w Płocku tel. 24 266 15 66, 24 266 16 00, 24 266 16 01 lub pod nr tel. alarmowych 997 i 112.
Orlen w sprawie Kubicy: Jest zbyt wcześnie, aby mówić o potencjalnej współpracy

PKN Orlen wydał oświadczenie w sprawie sponsorowania przez koncern Roberta Kubicy, polskiego kierowcy wyścigowego i rajdowego, o którym od dwóch dni piszą i mówią prawie wszystkie ogólnopolskie media. 

Oświadczenie wydane przez spółkę cytujemy w całości:

“W związku z publikacjami mówiącymi o zaangażowaniu PKN Orlen w sponsoring Roberta Kubicy informujemy, że na tym etapie jest zbyt wcześnie, by mówić o potencjalnej współpracy lub jakichkolwiek jej szczegółach. Jednocześnie potwierdzamy, że odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z zawodnikiem. Miało ono na celu omówienie perspektyw i potencjału rozwoju sportów motorowych, które od wielu lat pozostają w kręgu ścisłych zainteresowań PKN Orlen”.

Polecamy: Z taśm z “Sowy”. Morawiecki cieszył się, że jego bank nie będzie sponsorował Kubicy
W pełni wyposażona sala logopedyczna do dyspozycji studentów PWSZ [FOTO]

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku ma specjalistyczną pracownię logopedyczną, w której praktykę zdobywają studenci pedagogiki i pedagogiki specjalnej. Sala została wyposażona dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Płocka.

– Kształcenie studentów w zakresie zarówno profilaktyki, jak i terapii logopedycznej, to odpowiedź na potrzeby społeczne. Dlatego na studiach w ramach kierunku pedagogika specjalna proponujemy specjalność logopedyczną. Wiedzę z tego  zakresu zdobywają też nasi studenci – przyszli nauczyciele przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej. Teraz będą mogli uczyć się z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i materiałów logopedycznych – mówił prof. nadzw. dr hab. n.med. Maciej Słodki, Rektor PWSZ w Płocku, podczas uroczystego otwarcia pracowni.

Sala logopedyczna powstała dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Płocka, w kwocie 60 tys. zł, na zakup sprzętu i komputerów. Część tej kwoty została przeznaczona na zakup zestawu komputerowego do pracowni i multimedialnych pakietów logopedycznych (programów komputerowych) różnego typu. – Profilaktyka logopedyczna jest niezwykle ważna już we wczesnych etapach rozwoju dziecka. Myślę, że studenci PWSZ w Płocku będą wsparciem dla naszych przedszkoli chociażby w zakresie badań przesiewowych wśród dzieci – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Wyposażenie pracowni to przede wszystkim pomoce logopedyczne wykorzystywane na etapie działań profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych: książki – narzędzia diagnostyczne, testy logopedyczne, pomoce logopedyczne – gry planszowe, obrazki, książki – materiały do pracy dydaktycznej i terapeutycznej, programy komputerowe czy akcesoria logopedyczne.

Przy wyposażaniu pracowni zwrócono szczególną uwagę, by dzięki pomocom logopedycznym student mógł odnieść nabytą wcześniej wiedzę teoretyczną do działań praktycznych, dzięki dostępowi do aktualnie wykorzystywanych w logopedii narzędzi i materiałów. Pomoce dydaktyczne (książki, gry, plansze, programy komputerowe) to głównie materiał obrazkowy i słowny wykorzystywany na etapie wywoływania i utrwalania konkretnych głosek z uwzględnieniem ich pozycji wokalicznej i sąsiedztwa fonetycznego.

Poza tym uwzględniono wyposażenie sali w podstawowe akcesoria logopedyczne, takie jak: szpatułki laryngologiczne czy lusterka, dzięki którym możliwe będzie wykonanie ćwiczeń praktycznych (masaże narządów artykulacyjnych, ćwiczenia warg, języka i podniebienia, palpacyjna ocena ułożenia krtani), które pomogą studentom dokładnie poznać budowę układu stomatognatycznego. Jest to niezbędne, by w przyszłości potrafili określić nie tylko rodzaj zaburzenia mowy, ale także rozpoznać jego przyczynę, która często tkwi w budowie, bądź funkcjonowaniu konkretnego narządu mowy.

 

Fot. PWSZ/UMP.
Hejt – to takie powszechne zjawisko. One potrafią z tym walczyć!

Nie trzeba być wielkim znawcą social mediów, żeby już po kilkuminutowej wycieczce po Facebooku odkryć falę hejtu rozlewającą się w komentarzach pod postami. Co daje nam mało konstruktywna krytyka innych i używanie argumentów pozalogicznych? Tak naprawdę niewiele, poza świadectwem, że po prostu nie potrafimy rozmawiać. Hejt być może jest naturalnym skutkiem wolności internetowej. To jednak też patologia, z którą należy i warto walczyć!

Współczesne społeczeństwo przeszło w ostatnich latach mocną przemianę. Część relacji i kontaktów społecznych przeniosła się do sieci. Sieć też sprawiła, że świat schował się za ekranem komputera czy telefonu, a możliwość wypowiedzi stała się szersza i bardziej globalna. Potężne uprawnienie wynikające z globalizacji – niestety – zaczęło być mocno nadużywane. Okazało się bowiem, że niektórzy internauci postanowili zamienić swój przywilej w prawo – prawo nie tyle do krytykowania, co hejtowania. W efekcie dziś – w drugiej dekadzie XXI wieku – hejt stał się jedną z ważniejszych patologii społecznych, której nie można wyłącznie obserwować, a z którą trzeba walczyć.

– Problem generalnie rozbija się o to, że internauci mają poczucie anonimowości. Siedzą w zaciszu własnego domu, przybierają różne tożsamości internetowe i na tej podstawie wydaje im się, że nie ma możliwości poznania ich prawdziwych personaliów. To jednak poczucie niezwykle złudne. Trzeba to powiedzieć głośno – w sieci nie ma anonimowości, a czasami wykrycie tożsamości hejtera jest łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać – mówi Joanna Olejnik, płocka radna, a także kandydatka do Rady Miasta w nadchodzących wyborach.

Aż 70 proc. Polaków chce walki z hejtem!

Wyniki badań przeprowadzonych przez SW RESEARCH nie pozostawiają wątpliwości. 53,4 proc. internautów przynajmniej raz spotkała się z przykładem hejtu. Około 25 proc. osób korzystających z internetu padła ofiarą tego typu zachowania, a co gorsze, aż 11,3 proc. stała się hejterem. Całe szczęście z roku na rok zdecydowanie rośnie świadomość dotycząca negatywnego zjawiska i chęć walki z nim. Widać to w tych samych badaniach. Przykład? Aż 70,1 proc. ankietowanych uważa, że należy natychmiast zacząć zwalczać nienawiść w sieci. I co ciekawe, w zdecydowanej większości są to osoby młode do 24 roku życia.

Cechy charakterystyczne hejtera? Tych jest naprawdę sporo. Przede wszystkim prawie nigdy nie odnosi się do prawdziwego meritum dyskusji. Jego celem jest ośmieszenie, poniżenie i obrażenie rozmówcy. Aby to osiągnąć, najczęściej używa argumentów pozamerytorycznych. Co więcej, z wielką łatwością rzuca frazesami wpisującymi się w społeczne dogmaty bazujące na uprzedzeniach i fobiach. Przykładem idealnym jest prawilność, lewactwo czy walka o ojczyznę. W takiej wersji hejt jest chętnie nie tyle wykorzystywany, co wręcz często podsycany przez polityków.

– Poważnym problemem rzeczywistości politycznej – czy to na poziomie państwa, czy to na poziomie lokalnym – jest hejt przejmujący rolę wiodącą w dyskusji politycznej. Sama miałam okazję wielokrotnie spotkać się z tym zjawiskiem przy okazji swojej działalności – tłumaczy z kolei Marta Krasuska, kandydatka do RM z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

– Hejterzy nigdy nie mają zamiaru zrozumienia idei dyskusji. Zależy im tylko na personalnym ataku opartym o mało racjonalne i mało merytoryczne argumenty – dodaje Iwona Krajewska, kandydatka do RM, a także radna mijającej kadencji.

Oczywiście zjawisko hejtu jest tylko jednym ze skutków szerokiego dostępu do sieci czy social mediów. Nie przekreśla też dobrych skutków w postaci możliwości łatwiejszego kontaktowania się ze znajomymi w różnych częściach świata, stanowienia odpowiedzi na ciekawość świata i pełnienia roli ważnego źródła informacji. Z drugiej strony na zjawisko hejtu nie można pozwolić i trzeba podjąć działania, które będą mu zapobiegać. O jakich działaniach mowa? Spore wyzwanie jest postawione przede wszystkim przed administratorami i moderatorami. Ci powinni dużo uważniej przyglądać się treściom publikowanym przez internautów. Są jednak również i narzędzia prawne, które pokrzywdzeni mogą starać się wykorzystywać.

Z hejtem musimy walczyć wszyscy. To w końcu problem wspólny

– Nie można kasować zjawiska wolności słowa. Trzeba jednak uświadamiać, że ono ma swoje granica. Wolnością wypowiedzi nie da się nazwać obrażania kogoś. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych, które jak najbardziej pod wpływem powództwa cywilnego może się skończyć sprawą sądową i odszkodowaniem. Warto uświadamiać to wszystkim tym, którzy nie potrafią utrzymać pewnego poziomu dyskusji w sieci – podkreśla Daria Domosławska, radna miasta Płocka, a także kandydatka na radną.

Walka z hejtem jest jednak konieczna na każdym poziomie. Świadome społeczeństwo nie może skazywać na nią wyłącznie pokrzywdzonych. Konieczne są działania informacyjne i legislacyjne, ale też pokazanie braku akceptacji społecznej. Aby jednak brak akceptacji społecznej mógł na stałe pojawić się w świadomości internautów, muszą opowiedzieć się za nim autorytety, a w tym także i politycy. Tego niestety na polskim gruncie brakuje i nic nie wskazuje na to, że w chwili obecnej jest jakakolwiek wola zmiany sytuacji.
Nowe miejsca pracy, a także praktyk dla uczniów z płockiej “Budowlanki” [FOTO]

Na terenie Płockiego Parku Przemysłowo – Technologicznego powstał nowy obiekt branży izolacji termicznych dla przemysłu energetycznego, chemicznego, petrochemicznego i rafineryjnego. 

Nowy zakład powstał na terenie działki użytkowanej przez inwestora w Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym (PPP-T) od 2011 roku, na której firma IZO-BET prowadzi działalność w zakresie wykonawstwa i montażu izolacji termicznych instalacji przemysłowych. Nowo wybudowany obiekt ma powierzchnię usługowo-produkcyjną o powierzchni około 1500 m kw. i stanowi integralną funkcjonalnie część istniejącego zakładu.

Obiekt wyposażono w nowoczesną malarnię ze stanowiskami pomocniczymi oraz zaawansowany ciąg technologiczny obejmujący śrutownię i lakiernię przemysłowych oraz budowlanych instalacji wentylacyjnych. Powstał też budynek biurowy, który oprócz funkcji administracyjnej, pełnić będzie również rolę ośrodka dydaktyczno-edukacyjnego dla uczniów Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku.

Młodzież będzie uczestniczyć w tym miejscu w zajęciach praktycznych w zawodzie monter izolacji przemysłowych, a także realizacji praktyk w projekcie pn. „Rozwój potencjału kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku” we współpracy inwestora z Urzędem Miasta Płocka w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego.

Całkowita wielkość nakładów finansowych związanych z realizacją inwestycji opiewa na kwotę ponad 10 milionów złotych. W nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie docelowo minimum 25 nowych pracowników. Efektywna współpraca inwestora z samorządem miejskim oraz płockim Parkiem przyniosła efekt w postaci szybkiego tempa procesu inwestycyjnego, który trwał zaledwie 12 miesięcy – łącznie z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę.

IZO-BET Sp. z o.o. jest płocką firmą, zajmującą się wykonywaniem i montażem kompletnych termicznych izolacji przemysłowych. Specjalnością przedsiębiorstwa są izolacje ciepłochłonne wytwarzane przy użyciu wełny mineralnej z płaszczem ochronnym z blachy ocynkowanej lub blachy aluminium oraz izolacje zimnochronne.

W otwarciu nowej firmy uczestniczyli: prezydent Andrzej Nowakowski, Arkadiusz Bielawski, prezes spółki IZO-BET, członkowie zarządu PPP-T – Zbigniew Bednarski, prezes spółki, oraz Elżbieta Gąsiorowska, wiceprezes spółki oraz Anna Betke, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku.

Fot. Materiały prasowe.