U Mariawitów można kupić świece na wigilijny stół. Swoista cegiełka ważnej akcji

W Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wpisała się tegoroczna akcja sprzedaży bożonarodzeniowych świec, którą prowadzi Kościół Starokatolicki Mariawitów w Płocku. Cena świec na wigilijny stół waha się, w zależności od ich wielkości, między 5 a 20 zł.

– Świeca wigilijna nie tylko przypomina o Świętach Bożego Narodzenia, ale także o tych, którzy są bliscy naszemu sercu, w tym o dzieciach i młodzieży. Tegoroczny dochód ze sprzedaży świec będzie przeznaczony na finalizację prac dotyczących adaptacji pomieszczeń klasztornych, zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi – informuje Kościół na swojej stronie. Ponadto, autor wpisu wyjaśnia: Zamierzenie to jest niezbędne, ponieważ wszyscy rozumiemy, jak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo naszych podopiecznych podczas letniego wypoczynku przy Świątyni.

Świece są do nabycia w każdej Parafii naszego Kościoła, a tym samym w Płocku, czyli w Kościele Starokatolickim Mariawitów przy ul. Kazimierza Wielkiego 27. Koszt świec, w zależności od wielkości, to: 5, 15 lub 20 złotych.

– Wszystkim, którzy wezmą udział w naszej mariawickiej akcji, już dziś składamy serdeczne Bóg zapłać – czytamy w informacji.
Odwiedzający ogrody światła, zrobią też zakupy. Jarmark świąteczny na Wzgórzu Tumskim

Płockie Ogrody Światła od minionej soboty królują na Wzgórzu Tumskim, na którym pozostaną do 6 stycznia. Orlen, który jest pomysłodawcą świątecznych iluminacji, przygotował dla odwiedzających jeszcze jedną atrakcję. Otóż, przez najbliższe dwa weekendy grudnia ogrodom będzie towarzyszył świąteczny jarmark.

W najbliższą sobotę i niedzielę, czyli 14 i 15 grudnia oraz 21 i 22 grudnia odwiedzający ogrody światła będą mogli zrobić świąteczne zakupy. – Ogrzejemy się zimową herbatą, gorącą czekoladą, a także można będzie zakupić pierniki, obwarzanki, pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ciasto drożdżowe. Będą także gorące pierogi, manufakturowe słodycze oraz ozdoby świąteczne. A wszystko w towarzystwie świątecznych utworów – zapowiada PKN Orlen.

Świąteczne weekendowe jarmarki będą się odbywały w godzinach 16:00-20:00 (sobota i niedziela), a iluminacje są rozświetlone codziennie w godzinach 15:30 – 23:30.

Przypomnijmy. Do przygotowania Płockich Ogrodów Światła, które rozświetlają Wzgórze Tumskie wykorzystano w sumie 43 tys. ledowych lampek. Świąteczną dekorację Wzgórza Tumskiego zaprojektowała firma Multidekor, zaś realizacja koncepcji powstała we współpracy z firmą Energa.

Polecamy: Świecący motocyklista, Mikołajowy autobus czy… samolot. Płockie Ogrody Światła [FOTO]
Jak pomyśleli, tak zrobili. Teatralni Mikołajowie zawieźli prezenty… zwierzętom [FOTO]

Od 30 lat aktorzy i pracownicy płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku 6 grudnia, czyli w Mikołajki wcielają się w role Świętych Mikołajów. W tym roku teatralni święci z darami pojechali do płockiego Schroniska dla Zwierząt.

– Od 1990 roku teatralny święty w towarzystwie bajkowych postaci odwiedzał oddziały dziecięce okolicznych szpitali. Przez lata namnożyło się Mikołajów podążających naszym śladem. Czasem nasze wizyty nawet się nakładały. I tak sobie w tym roku pomyśleliśmy – czy kiedyś staruszek z brodą odwiedził zwierzęta? Dlatego postanowiliśmy zmienić cel naszej tegorocznej mikołajkowej wędrówki – wyjaśnia Monika Mioduszewska-Olszewska z płockiego Teatru.

Jak pomyśleli, tak zrobili. W piątek 6 grudnia zapakowali prezenty do auta i pojechali do płockiego schroniska dla zwierząt. Wizyta u psiaków i kotów poprzedzona była zbiórką suchej i mokrej karmy, żwirku dla kotów czy kocami. Dary dla czworonogów mogli przynosić lub wysyłać mieszkańcy Płocka, i nie tylko, do Teatru.

– Zwierzętom tak się podobało, że jedno nawet chciało zostać na czapce Mikołaja – czytamy w poście na fanpagu Teatru Dramatycznego. – Meldujemy, że zawieźliśmy wszystkie dary, które przynieśliście. Załoga schroniska oprowadziła nas po całym terenie, odwiedziliśmy każdego zwierzaka, nawet te w szpitalu. Bardzo dziękujemy za tę wycieczkę i za specjalnie na tę okazję upieczone ciasto.

Fotorelację oraz krótki film z wizyty teatralnych Mikołajów w płockim schronisku znajdziecie na Teatr Płocki.

Fot. Screen’y z filmu oraz Anna Monika Chyła.
Trzymajmy kciuki za młodziutkie siatkarki z Płocka. Właśnie rozpoczęły sezon

Pod patronatem Kinder+ Sport najmłodsze grupy siatkarskie w całej Polsce rozpoczęły rozgrywki w mini siatkówce. Stawką jest oczywiście Mistrzostwo Polski. My trzymamy kciuki za dziewczynki z MUKS Volley Płock.

Rozgrywki naszej najmłodszej grupy mini siatkówki, w której znajdują się trzy kategorie: dwójek, trójek i czwórek, rozpoczęły się 30 listopada 2019 roku od turnieju rozstawieniowego w Ciechanowie. Wystąpiły w nim drużyny dwójek i trójek. Był to turniej decydujący o lidze, w której zagra dana kategoria. W samym województwie mazowieckim, w kategoriach dwójek i trójek jest prawie 200 zespołów.

– W sumie odbyły się dwa turnieje, ale płocki klub występował w Ciechanowie i z tego co mi wiadomo, na pewno jeden zespół w dwójkach zagra w pierwszej lidze, dwa kolejne zagrają w 2 lidze – wyjaśnia Jerzy Chęciński, wiceprezesem ds. sportu w MUKS Volley Płock.

Chcąc uczestniczyć w rozgrywkach niezbędne jest wsparcie sponsorów. Klub MUKS Volley Płock jest finansowany przez Urząd Miasta Płocka, a jak to jest z mini siatkówką? – Dzięki PKN Orlen już drugi sezon możemy uczestniczyć w rozgrywkach w tej kategorii. Trzeba zauważyć, że każda grupa wiekowa, praktycznie w każdej dyscyplinie potrzebuje, oprócz treningów, meczów kontrolnych. I właśnie dzięki wsparciu finansowemu płockiego koncernu, jesteśmy w stanie wysyłać na ogólnopolskie turnieje towarzyskie najmłodsze adeptki siatkówki – mówi Jerzy Chęciński.

Wiceprezes po raz kolejny zaprasza wszystkie dziewczynki na treningi do Szkoły Podstawowej nr 22. Odbywają się one w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16:30. Trwają 90 minut. Treningi prowadzone są przez trenerów: Marzenę Wakułę i Michała Parzucha. – Każda dziewczynka, która chce spróbować swoich sił w siatkówce jest mile widziana, ponieważ grupy w danej kategorii są otwarte i w każdej chwili można do nich dołączyć – zachęca Chęciński.

Na treningach mogą pojawiać się także chłopcy z klas 4-6. A to wszystko w związku z utworzeniem sekcji siatkarzy, która od tego sezonu występuje w rozgrywkach IV Ligi Mazowieckiej. Wiceprezes podkreśla, że być może w przyszłości będziemy cieszyć się z sukcesów kolejnego płocczanina. I wspomina Bartosza Kwolka, który w kategoriach: kadetów, juniorów i seniorów był mistrzem Świata.

Łukasz Zieliński
Od środy aleja Kilińskiego przejezdna. Drogowcy wrócą tu na wiosnę

W nocy z 10 na 11 grudnia, czyli z wtorku na środę al. Kilińskiego zostanie otwarta dla ruchu. Do dyspozycji pieszych i kierowców będzie przebudowany odcinek od Al. Jachowicza do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza – informuje płocki ratusz.

Otwarcie przebudowanego odcinka nastąpi w nocy z 10 na 11 grudnia, aby na poranny szczyt komunikacyjny w środę 11 grudnia ulica była do dyspozycji kierowców. Od soboty 14 grudnia autobusy KM Płock także pojadą już po swoich stałych trasach.

– W ramach inwestycji została całkowicie przebudowana infrastruktura podziemna, rozdzielono też ogólnospławną. Drogowcy wybudowali nowe chodniki dla pieszych, drogę dla rowerów, a także nowoczesne oświetlenie uliczne – wylicza Konrad Kozłowski z biura prasowego urzędu miasta. Dodaje, że do wykonania pozostanie jeszcze ścieralna warstwa asfaltu. Drogowcy na całej długości alei wykonają te prace wiosną. Wtedy powstanie też docelowe oznakowanie poziome, wykonane techniką grubowrstwową, a do tego czasu oznakowanie poziome będzie pomalowane tymczasowo.

Nadal dla ruchu będzie nieprzejezdny odcinek alei Kilińskiego pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Sienkiewicza do ul. Kolegialnej. Aby dojechać na most, należy kierować się objazdem. 

Fot. UMP.
Zaburzenia psychiczne główną przyczyną zwolnień lekarskich. ZUS podsumowuje…

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizował świadczenia wypłacane ogółem z tytułu niezdolności do pracy w 2018 r. Okazało się, że grupami chorobowymi generującymi najwyższe wydatki były… zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Na kolejnych miejscach znalazły się choroby układu kostno-stawowego czy ciąże – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Świadczenia związane z niezdolnością do pracy stanowiły w 2018 r. 12,8 proc. ogółu wydatków ZUS na świadczenia pieniężne. Wśród nich od lat główną pozycję stanowiły wydatki na renty z tytułu niezdolności do pracy. Ich udział jednak maleje – tłumaczy. Dodaje, że rosną jednak wydatki na absencję chorobową. – W 2016 r. po raz pierwszy przewyższyły te związane z rentami z tytułu niezdolności do pracy. W 2014 r. stanowiły one 41,6 proc. wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy, a w 2018 r. aż 50,1 proc. – podkreśla Olewiński.

Z analiz ZUS wynika, że w 2018 roku grupami chorobowymi generującymi najwyższe wydatki były zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (15,8 proc. ogółu wydatków). – Kolejne były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (14,3 proc.), choroby związane z okresem ciąży, porodu i połogu (13,2 proc.), urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych (12,2 proc.), choroby układu krążenia (10,0 proc.), choroby układu nerwowego (8,1 proc.) oraz choroby układu oddechowego (8,5 proc.) – wylicza rzecznik. W 2018 r. właśnie te grupy chorobowe były przyczyną 82,1 proc. wydatków poniesionych w związku z niezdolnością do pracy.
Wysadzili bankomat przy jednym z płockich sklepów. Policja zabezpiecza monitoring

Nieznani na tę chwilę sprawca lub sprawcy z soboty na niedzielę wysadzili bankomat, który znajduje się przy sklepie na Trasie Jerzego Popiełuszki w Płocku – informuje Marta Lewandowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

– Do wybuchu bankomatu doszło ok. godz. 3:35. O zdarzeniu policję poinformował pracownik firmy ochroniarskiej. Z bankomatu sprawcy ukradli znaczną kwotę gotówki. W tej chwili trwają intensywne czynności, zmierzające do ustalenia sprawców – tłumaczy Lewandowska. Dodaje, że trwają oględziny miejsca zdarzania, policjanci zabezpieczają ślady oraz nagrania z monitoringu. 

Fot. Zdjęcie poglądowe.

 
Świecący motocyklista, Mikołajowy autobus czy… samolot. Dziś ‘odpalenie’ Płockich Ogrodów Światła [FOTO]

Już po raz czwarty Płockie Ogrody Światła, przygotowane przez PKN Orlen przeniosą płocczan oraz turystów w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. W parku za Katedrą na Wzgórzu Tumskim powstała świetlna dekoracja, którą można podziwiać od dziś, czyli soboty 7 grudnia tuż po godzinie 17:00.

Warto jednak na inaugurację Ogrodów Światła wybrać się wcześniej. Bowiem imprezie towarzyszyć będą atrakcje dla całych rodzin, które zaplanowano na sąsiednim placu Narutowicza. Od godz. 15.00 będzie można spotkać w tym miejscu Świętego Mikołaja oraz odwiedzić namioty z atrakcjami. Dzieci będą mogły w nich nauczyć się przygotowywania naturalnych dekoracji świątecznych, dekorowania bombek i robienia innych ozdób choinkowych, które każdy potem będzie mógł zabrać ze sobą do domu. W programie przewidziano też robienie karmików dla ptaków oraz kartek świątecznych. Najmłodsi mieszkańcy Płocka zapewne nie ominą kuli śnieżnej, a skrzaty i śnieżynki będą częstować odwiedzających gorącą czekoladą.

Tradycyjnie ważnym punktem programu będzie ogłoszenie wyników konkursu na świąteczną kartkę PKN Orlen. Zwycięzcy zmagań plastycznych na najlepszą ilustrację kartki świątecznej koncernu odbiorą nagrody, a odwiedzający Płockie Ogrody Światła będą mogli zapoznać się z pracami laureatów konkursu. Świąteczne i bajkowe przeboje podczas wieczornego koncertu będzie można usłyszeć w wykonaniu Kasi Łaskiej. Ponadto w fotobudce zapewniona zostanie możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w licznych zabawach i konkursach. W tym roku paradę kolędników z palcu Narutowicza na Wzgórze Tumskie poprowadzi zespół „Dzieci Płocka”.

– Płocka iluminacja to ważny element naszego zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Każdy z nas ma w sobie coś z wyobraźni i wrażliwości dziecka. Dlatego liczymy, że 7 grudnia na plac Narutowicza i Wzgórze Tumskie przyjdą całe rodziny. Chcemy, żeby każdy z obecnych poczuł już atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia – mówi Anna Ziobroń, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN Orlen.

Tegoroczna dekoracja Płockich Ogrodów Światła zachwyci nawet najbardziej wymagających. Na zwiedzających czekają między innymi: zdobione 10-metrowa choinka, wyjątkowy świąteczny zamek, a do tego niezwykłe świetliste automobile, Święty Mikołaj na motocyklu i… samolot. Wszystko uzupełniają bogato zdobione złote fotoramy w których wspólne zdjęcie będzie idealną pamiątką z tegorocznej edycji Płockich Ogrodów Światła.

Iluminacja składa się z 43 tysięcy LEDowych lampek, które gdyby ułożyć w jeden łańcuch miałyby… 14 km długości. Lokalizacja Płockich Ogrodów Światła na Wzgórzu Tumskim nie jest przypadkowa. To wizytówka miasta, nad którym góruje prawie 900-letnia Katedra i wieże najstarszego murowanego zamku na Mazowszu. Za płocką katedrą rozciąga się park z olbrzymimi kasztanowcami. Teraz stał się on scenerią dla świąteczno-noworocznych iluminacji świetlnych. Płockie Ogrody Światła w ubiegłym roku obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób – mieszkańców Płocka, powiatu płockiego oraz turystów.

Świąteczno-noworoczna iluminacja jest jednym z elementów programu „ORLEN dla Płocka”, ukierunkowanego na wsparcie lokalnej społeczności. Dekoracja będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających przez cały miesiąc, czyli do 6 stycznia 2020 r.

Fot. DR.
Mikołaj, prezenty, piękna choinka i wspólne odliczanie. Mikołajki przed Ratuszem [FOTO]

Był Święty Mikołaj, rozdający prezenty, w którego rolę wcielił się – tradycyjnie – prezydent Andrzej Nowakowski i mnóstwo płocczan w różnym wieku. Oczywistością jest, że najwięcej było rozradowanych dzieci, które korzystały ze wszystkich zabaw przygotowanych na czas imprezy.

Mikołajki przed Ratuszem od zawsze cieszą się dużą popularnością i przyciągają na starówkę całe rodziny. W tym roku nie było inaczej. Na Starym Rynku już przed godz. 16. zrobiło się ciasnawo. Na uczestników zabawy czekało sporo atrakcji, z których chętnie każdy korzystał. Święty Mikołaj – a właściwie… dwóch – jeden z worka wyciągał prezent za prezentem, a drugi wsłuchiwał się w prośby dzieci i na tronie pozował do zdjęć, Olaf i Elza – postacie z bajki “Kraina Lodu” – wesoło pląsali z dziećmi, było też karaoke, fotobudka, i słodki poczęstunek.

Aby podkreślić bożonarodzeniową atmosferę, nie mogło zabraknąć wspólnego i gromkiego odliczania do odpalenia iluminacji świątecznej w naszym mieście. Po gromkim: dziesięć, dziewięć i tak, aż do magicznego… ‘zero’ Stary Rynek rozświetliła pięknie ozdobiona choinka, wielkie bombki, świecące sople na kamienicach czy budynek Ratusza “ubrany” w świąteczne lampki.

Fot. DR.
Nie straszy już swoim wyglądem. Płocka Dziekanka odzyskała swój blask [FOTO]

Dziś przyciąga uwagę przechodniów elegancką elewacją i wzbudza ciekawość. Chodzi o budynek położony u zbiegu ulicy Tumskiej z ulicą Kościuszki, czyli tzw. Dziekankę, która całymi latami straszyła – w dosłownym tego słowa znaczeniu. W tej chwili kamienica stała się wizytówką tego miejsca.

Kolejnej płockiej kamienicy przywrócono świetność i blask. To, że rewitalizacja naszej starówki postępuje, to chyba wie każdy płocczanin. Po wielu remontach i metamorfozach starych obiektów, przyszedł czas, aby mieszkańcy dostrzegli urok kamienicy, która znajduje się pod adresem Kościuszki 1.

Płocczanie bywający na uroczystościach miejskich, które odbywają się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, wiedzą, jak budynek szpecił wydźwięk podniosłych obchodów. Wielu z niedowierzaniem pytało: czy to musi tak straszyć? Nie lepiej to zburzyć? Otóż, nowy właściciel budynku dostrzegł w nim potencjał.

Obiekt z dnia na dzień pięknieje i w środku i na zewnątrz. Jak budynek będzie urządzony w środku? Na zaspokojenie ciekawości, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Póki co praca w nim wre. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, po remoncie w Dziekance znajdzie się hotel i restauracja. Będzie też zagospodarowana piwnica, która stanowi dużą część remontowanego budynku.

Trochę historii

“Płocka Dziekanka, została wzniesiona pomiędzy 1806 a 1826 rokiem, w stylu klasycystycznym. To obiekt murowany z cegły, tynkowany z zewnątrz i wewnątrz, na rzucie zbliżonym do kwadratu, podpiwniczony, jednopiętrowy, przekryty dachem wielospadowym, z poddaszem nieużytkowym. Pomiędzy rokiem 1826 a 1842 został rozbudowany o oficynę. To jeden z najcenniejszych klasycystycznych zabytków Płocka. Dziekanka została zaprojektowana i zbudowana przez Ludwika Mahna – urbanistę, architekta, inspektora budowlanego, pełniącego ważne stanowiska urzędnicze. Dziekanka była siedzibą loży masońskich, a po ich likwidacji w 1821 roku – Resursy Obywatelskiej. W wyniku zmian własnościowych, od 1876 posesję posiadał Mosiek Moryc Lewensztej, który otworzył w budynku sławny Skład Win. Jego spadkobiercy prowadzili tu w latach 20. XX wieku Zakład Win, Spirytualii i Towarów Kolonialnych Józefa Leśniewskiego.

W roku 1952 parter Dziekanki został adaptowany na restaurację „Pod Strzechą”, w której bywał Władysław Broniewski. W roku 1996, ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną, obiekt została wyłączona z użytkowania. Istotnym walorem zabytku, oprócz jego wartości niematerialnych (siedziba loży masońskich, sławne sklepy i lokale gastronomiczne, obiekt związany z ważnymi dla Płocka i kraju osobistościami – Ludwik Mahn, Władysław Broniewski) jest fakt, że jest on autentyczny. Tym samym obiekt posiada wyjątkowe wartości historyczne, artystyczne i kulturowe dla mieszkańców województwa mazowieckiego.

Położony jest w newralgicznym rejonie miasta historycznego – stanowi narożnik ulicy Tumskiej – głównej ulicy miasta klasycystycznego oraz Placu Narutowicza – dawnego centrum pierwszego średniowiecznego miasta lokacyjnego, „przedsionka” Wzgórza Tumskiego, objętego procedurą wpisu na listę Pomników Historii. W związku z tym stanowi element jednego z najważniejszych rejonów przestrzeni publicznej Płocka, mającego kolosalne znaczenie dla turystyki i jego stan techniczny oraz wygląd jest bardzo ważny” – czytamy w opisie budynku.

Fot. Dziennik Płocki.