Szósty dawca szpiku kostnego odnaleziony dzięki akcji na Polish Hip-Hop Festiwal

Organizatorzy Polish Hip-Hop Festival mogą być dumni i szczęśliwi. Na listę dawców komórek macierzystych dopisano bowiem szóstego dawcę, którego wyłoniono przy udziale Fundacji DKMS spośród uczestników festiwalu. W maju pobrano je dla pacjenta z USA.

O tym ważnym wydarzeniu poinformował Marcin Siwek, organizator imprezy w e-meilu: “Z ogromną radością przekazujemy dzisiejszą wiadomość z Fundacji DKMS Polska. Podczas zeszłorocznej, szóstej edycji festiwalu i odbywającej się akcji “Dzień dawcy szpiku” w ramach Polish Hip-Hop Festival, udało się znaleźć kolejnego, szóstego już dawcę komórek macierzystych. Jak informuje nas Koordynator ds. Rekrutacji Dawców z fundacji DKMS pan Leszek Lewandowski, w maju nastąpiło pobranie komórek macierzystych dla pacjenta płci męskiej z USA chorującego na nowotwór krwi.

Jest nam niezmiernie miło, że oprócz wyjątkowego wydarzenia muzycznego, jakim jest festiwal, udaje nam się już 6. raz dołożyć cegiełkę do ratowania życia. Korzystając z okazji zachęcamy uczestników tegorocznej edycji do rejestracji w bazie dawców podczas festiwalu. Dla Was to 5 minut, dla kogoś całe życie. Zostań dawcą szpiku, razem powiedzmy stop białaczce.

Przypomnijmy. Polish Hip-Hop Festival odbywa się w Płocku regularnie od 2013 roku. W ubiegłym roku impreza na płockiej plaży zgromadziła 14 tys uczestników. Był to absolutny rekord frekwencyjny. Jednym zdaniem, impreza nabiera rozpędu i rozwija się w dobrym kierunku. W tym roku PHH odbędzie się w dniach 1 – 3 sierpnia. Organizatorzy zapraszają na festiwal oraz do udziału w akcji “Dzień dawcy szpiku”.

O szczegółach płockiego festiwalu przeczytacie na stronie Polish Hip-Hop Festival

Fot. Grzegorz Lenkiewicz
Tragiczny wypadek w Gostyninie. Nie żyje 31-letni motocyklista

Dziś przed godz. 8:00 na ul. Kutnowskiej w Gostyninie doszło do zderzenia pojazdu Audi z motocyklem. Ratownikom medycznym nie udało się uratować 31-letniego motocyklisty.

– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 31-letni motocyklista jechał ul. Kutnowską w kierunku Kutna. Z drogi podporządkowanej wyjechał 29-letni kierujący Audi. Niestety motocyklista poniósł śmierć na miejscu. Droga będzie zablokowana przez najbliższe kilka godzin – informuje podkom. Dorota Słomkowska z KPP w Gostyninie.

Fot. Zdjęcie poglądowe.
Nasadzenia drzew, zbiornik retencyjny, rozbudowa dróg… Zapowiedź nowych inwestycji w Płocku

– Pozyskaliśmy kolejne środki na realizację inwestycji ważnych dla rozwoju Płocka – ogłosił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w ratuszu. – Największą z nich jest rozbudowa dróg na Radziwiu, na którą zdobyliśmy 4 miliony złotych z budżetu województwa mazowieckiego – dodawał prezydent.

Oprócz rozbudowy dróg zostanie zbudowany zbiornik retencyjny przy ul. Krakówka, który będzie zbierał wody opadowe ze znacznej części osiedla (z terenu o powierzchni ok. 30 ha). Zebrana w nim woda będzie wykorzystywana do podlewania roślin w mieście oraz prze straż pożarną. Przebudowana zostanie też ul. Krakówka i ul. Kolejowa na odcinku ok. 650 metrów oraz skrzyżowanie z ul. Zieloną. Na tę inwestycję Miejski Zarząd Dróg ma zabezpieczone pieniądze. Łącznie w budżecie miasta na ten i przyszły rok zaplanowanych zostało ok. 4,6 mln zł. Pozyskane zewnętrzne wsparcie pozwoli na sprawniejszą realizację inwestycji, która powinna zacząć się za kilka tygodni, a skończyć w połowie 2020 r. Termin ten uzależniony jest od wyniku trwającego przetargu.

Przebudowa ulic w lewobrzeżnej części Płocka to nie jedyny projekt z dofinansowaniem z samorządu województwa mazowieckiego. Na liście inwestycji znalazły się też: przebudowa boisk przy Szkole Podstawowej nr 16, modernizacja pracowni informatycznych w Szkole Podstawowej nr 12 i Elektryku. Placówki na te cele otrzymały odpowiednio: 95 tys. zł, 45 i 49 tys. zł wsparcia.

Miasto stara się również o pieniądze z województwa mazowieckiego na nasadzenia drzew i rozbudowę sieci mierników PM 10 i PM 2,5 oraz dwa nowe punkty na osiedlu Winiary i Ciechomice, o czym poinformował zastępca prezydenta Piotr Dyśkiewicz. -Na nasadzenia płocki ratusz chce pozyskać 200 tys. zł, co ze środkami zaplanowanymi w tegorocznym budżecie Płocka daje ponad 500 tys. zł. I pozwoli posadzić ok. 14 tysięcy roślin: drzew, krzewów i bylin.

Fot: UMP.
Deszczownice i kurtyny wodne na ulicach Płocka znów działają. Uwaga! Fala upałów

W związku z upałami w Płocku w dniach 25-26 czerwca ponownie zostały uruchomione kurtyny wodne i deszczownice. W przypadku kolejnych upalnych dni urządzenia będą wystawiane także później – informuje Konrad Kozłowski z biura prasowego płockiego ratusza.

Aktualnie kurtyny wodne są uruchomione na ulicach:
– Tumska/pl. Narutowicza
– Ogródek Jordanowski al. Kilińskiego
– Pasaż Roguckiego

Deszczownice działają:
– Stary Rynek (w pobliżu Akapitu)
– Park Północny

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca stosować się do zaleceń RCB jak postępować w czasie upałów. – Uwaga! Upał i skwar może wywołać udar słoneczny, który z kolei może być przyczyną zgonu – ostrzega w komunikacie urząd miasta.

Skutki zagrożenia

Przyczyny udaru: długie spędzanie czasu w słońcu, długie przebywanie w przegrzanym miejscu np. w samochodzie, brak okrycia głowy przy silnym nasłonecznieniu, zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia.

Objawy udaru: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Zapobieganie
– ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania promieni,
– spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki, regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów,
– ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu,
– ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała,
– chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem,
– unikaj zbytniego nasłonecznienia; opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony,
– unikaj skrajnych temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi,
– zażywaj dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu; stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza. Poznaj objawy dolegliwości termicznych i dowiedz się, jak udzielać pierwszej pomocy.

Ratowanie
Czynności ratujące przy przegrzaniu;
– głowę poszkodowanego połóż powyżej poziomu ciała i owiń ją oraz kark zimnymi, wilgotnymi chusteczkami; gdy okład zrobi się ciepły, schłodź go ponownie,
– podaj wystarczająco dużo napoi elektrolitycznych (które uzupełniają płyny
i przywracają równowagę mineralną ciała),
– zapewnij wypoczynek,
– ewentualnie, aby złagodzić ból głowy, daj do zażycia tabletkę przeciwbólową; najczęściej dolegliwości ustają po godzinie.
Jeżeli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza!
– osobę z udarem słonecznym zawiń w mokre chusty, wezwij lekarza. Wskazane jest leżenie w łóżku.

Źródło i fot: UMP.
Przedszkole nr 6 w Płocku w zupełnie nowej odsłonie [FOTO]

– To aktualnie największa inwestycja w bazę oświatową w naszym mieście – mówił o remoncie przedszkola nr 6 prezydent Andrzej Nowakowski. Placówka, która znajduje się na płockich Podolszycach przy ul. Łączniczek przeszła gruntowną metamorfozę. Prace rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ponad 5,3 mln złotych. 

Prace właśnie dobiegają końca. Wkrótce zupełnie odnowione przedszkole, przyjmie pod swój dach dzieci. – Placówka po remoncie prezentuje się bardzo okazale. Prace były prowadzone zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. Te wewnątrz obejmowały m.in. wyburzenie ścian i dostosowanie pomieszczeń do nowego układu funkcjonalnego. Wyremontowane zostały łazienki, wymienione wszystkie posadzki oraz instalacje sanitarne i elektryczne. Generalny remont przeszedł blok żywieniowy, który zyskał także nowy sprzęt i urządzenia kuchenne. Wkrótce w przedszkolu staną zupełnie nowe meble – wymienia Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego ratusza.

Wiele zmieniło się także wokół budynku. Obiekt przeszedł termomodernizację, zyskał nowy dach, powstały nowe chodniki, schody oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. – Przedszkolakom do gustu przypadnie zapewne nowoczesny, bardzo kolorowy i bezpieczny plac zabaw z poliuretanową nawierzchnią i wieloma urządzeniami – dodaje Hubert Woźniak. – Procedury kontrolne zezwalające na użytkowanie budynku mają potrwać do końca lipca. Maluchy zawitają do przedszkola już 19 sierpnia. Wtedy placówka rozpocznie dyżur wakacyjny.

Fot. UMP.

 
Tragedia na drodze pod Gostyninem. Nie żyją dwie osoby

Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę (23 czerwca) nad ranem na drodze wojewódzkiej 265 w miejscowości Krzywie w powiecie gostynińskim. Zginęły w nim dwie osoby.

– Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo renault master oraz toyota. W wyniku zderzenia śmierć poniosły dwie osoby: 25-letni mieszkaniec Gostynina, który kierował toyotą i 59-letni mieszkaniec pow. włocławskiego, który kierował busem – relacjonuje gostynińska policja. – Do szpitala z obrażeniami ciała trafił także 23-letni pasażera renault.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie będą ustalać przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Fot. KPP Gostynin.
Strajkowali przeciwko podwyżkom i bezprawiu. Zaczęło się przy płockiej rafinerii…

Równo 43 lata temu w Płocku spod bramy nr 2 płockiej rafinerii wyruszył marsz pracowników w kierunku centrum miasta. Do manifestujących dołączali zatrudnieni w innych zakładach i przypadkowi przechodnie. Gdy marsz dotarł pod budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR jego uczestnicy zaczęli wznosić okrzyki: „Chcemy chleba”.

Manifestujących otoczyły jednostki milicji i ZOMO, wsparte przez ściągnięte na miejsce dodatkowe oddziały z innych miast, w tym z Łodzi. Gmach PZPR obrzucono kamieniami. Wybito w nim szyby. Doszło do starć na ulicach miasta, które trwały kilka godzin, do późnego wieczora. Szacuje się, że uczestniczyło w nich ok. 3 tys. osób. Doszło wówczas do wielu zatrzymań protestujących.

Uczestników manifestacji i starć ulicznych identyfikowano na podstawie zdjęć, jakie Służba Bezpieczeństwa wykonywała podczas przemarszu protestujących ulicami Płocka. W sumie aresztowano kilkadziesiąt osób. Wobec 33 osób zapadły wyroki: 18 uczestników protestu skazano na 2 do 5 lat więzienia, a pozostałych na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wielu spośród protestujących represjonowano, np. zwalniając z pracy.

Na pamiątkę tych wydarzeń powstał obelisk, do którego przyczepiono tabliczkę. Czytamy na niej: „W dniu 25 czerwca 1976 r. robotnicy Petrochemii zainicjowali akcję protestacyjną społeczeństwa Płocka przeciwko bezprawiu oraz wypaczaniu systemu polityczno-gospodarczego naszego kraju”. A znajduje się on w miejscu gdzie wszystko się zaczęło, czyli przy bramie nr 2 zakładu produkcyjnego Orlenu.

Wczoraj złożono przy nim kwiaty i odśpiewano hymn państwowy. Wiązankę kwiatów złożył Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych, natomiast NSZZ Solidarność reprezentowali Andrzej Burnat, przewodniczący Regionu Płockiego i jego zastępca – Stefan Boczek. Uczestnikom rocznicowej uroczystości przypomniano wydarzenia czerwca 1976 roku, które doprowadziły do społecznych protestów.

Warto przypomnieć, że Płock – obok Ursusa i Radomia – to trzecie największe miasto, w którym w czerwcu 1976 r. doszło do strajków i wystąpień robotniczych. Władze PRL starały się przemilczać i ukryć protest w Płocku z powodu planowanych w naszym mieście wrześniowych centralnych uroczystości dożynkowych. Podczas wczorajszej uroczystości przypomniano, że w Płocku już od rana 25 czerwca 1976 r. do strajku przystąpili robotnicy ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, a także Przedsiębiorstwa Remontowo-Montażowego „Naftoremont” oraz Przedsiębiorstwa Robót Elektrycznych „Elektromontaż”. Powodem były informacje o podwyżkach cen żywności, a także nieoficjalne jeszcze wiadomości o robotniczych protestach w Ursusie i Radomiu.

Źródło: PAP
Fot: Protest radomskich robotników, 25.06.1976 /Archiwum Solidarności /East News
Sześć śmiertelnych wypadków w ciągu jednej doby! Gdzie? Mapa ludzkich dramatów

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja będzie prezentowała bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Na mapie oznaczone punktami będą wypadki z ostatniej doby – pulsujące punkty oraz od początku wakacji – czarne. -Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat – podkreśla policja.

– Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne? Funkcjonariusze zachęcają do śledzenia mapy oraz… refleksji!

Mapa śmiertelnych wypadków drogowych

Fot. KWP Olsztyn/KPP Mogilno
Paweł Mieszkowicz – Płocczaninem Roku 2018. Superpłocczaninem – Janusz Zieliński [FOTO]

W sobotni wieczór w płockim amfiteatrze stanęli na scenie nominowani w 19. edycji Płocczanina Roku. Widzowie poznali zatem bliżej: Wojtka Bógdała, Stanisława Fidelisa, Ewę i Wojciecha Magierskich, Pawła Mieszkowicza, Cezarego Obczyńskiego oraz Jacka Ostrowskiego.

Każda z tych osób, bez wyjątku, ma na swoim koncie wybitne zasługi dla naszego miasta. Najwięcej głosów uznania zdobył Paweł Mieszkowicz, który przez kilka lat współorganizował Jarmark Tumski, a także jest twórcą prywatnego Regionalnego Muzeum Poczty.

Przypomnijmy innych nominowanych: – Wojtek Bógdał jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii polskiego sportu motoparalotniowego, kilkukrotnym indywidualnym mistrzem świata, Europy i Polski, ma też w kolekcji złoty medal Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games. – Stanisław Fidelis – nestor płockich wodniaków, czynny kapitan żeglugi śródlądowej. Jest też członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej, Towarzystwa Przyjaciół Płocka i płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Ewa i Wojciech Magierscy – od kilku lat przy parafii św. Jakuba w Imielnicy państwo Magierscy prowadzą zespół muzyczny Santiago, w którym gra i śpiewa uzdolniona młodzież. – Cezary Obczyński – nauczyciel i wykładowca matematyki. Jest też kierownikiem Zespołu Matematyki i Fizyki w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Od wielu lat prezesuje płockiemu WOPR. – Jacek Ostrowski – płocki pisarz, o którym zrobiło się bardzo głośno po publikacji książki “Ostatnia wizyta”. Powieści opartej na prawdziwych wydarzeniach, czyli porwaniu i zabójstwie płockiej lekarki Stefanii Kamińskiej.

Plebiscytowa kapituła postanowiła nagrodzić również prorektora Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku prof. Janusza Zielińskiego. Jednogłośnie przyznała mu tytuł Superpłocczanina. Od ukończenia studiów Janusz Zieliński jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Filii PW w Płocku. Był prodziekanem Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w kadencji 1996-1999 oraz dziekanem wydziału i prorektorem Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku w latach 1999-2005 i 2012-2016. Został także wybrany na dziekana i prorektora na kadencję 2016-2020.

Warto dodać, że plebiscyt Płocczanin Roku organizowany jest przez Urząd Miasta Płocka oraz „Gazetę Wyborczą”. W kapitule zasiadają Płocczanie Roku z lat ubiegłych, przedstawiciele ratusza oraz dziennikarze “GW”. Głosowanie na poszczególnych nominowanych odbywało się drogą smsową oraz poprzez kupony zamieszczane w papierowym wydaniu płockiej “Gazety Wyborczej. Od lat srebrna statuetka z wizerunkiem Bolesława Krzywoustego jest wręczana zwycięzcy podczas Dni Historii Płocka.

W sobotę wieczorem uczestnicy gali w płockim amfiteatrze poznali również laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody powędrowały na ręce Katarzyny Kobuszewskiej oraz Mariusza Pogonowskiego.

Fot. DR.
Wianki płockie popłynęły z nurtem rzeki Wisły. Ale najpierw był wspaniały koncert [FOTO]

W sobotni wieczór widzowie w płockim amfiteatrze mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych Wisła i Ziemia Żywiecka. Było też tradycyjne i niezwykle widowiskowe puszczanie wianków na wody Wisły.

Polecamy galerię zdjęć…

 

Fot. DR.