Manewry pożarnicze w Orlenie. Może pojawić się chmura ciemnego dymu

Kompleksowe manewry ratowniczo-gaśnicze odbędą się w najbliższą środę, 18 października na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen oraz spółki Basell Orlen Polyolefins w Płocku. Podstawowym celem ćwiczeń jest sprawdzenie funkcjonowania w zakładach jak i poza ich strukturami Planów Operacyjno – Ratowniczych oraz doskonalenie współpracy służb i podmiotów ratowniczych.

W ćwiczeniach, które się rozpoczną o godz. 10:00 i potrwają do godz. 15:00, udział wezmą strażacy  jednostek Zakładowych z PKN Orlen, spółki ORLEN Południe, ANWIL, PERN oraz Państwowej Straży Pożarnej. Do współpracy zostaną także włączone inne służby przewidziane do prowadzenia działań na terenie wymienionych zakładów. Według założeń w manewry będzie zaangażowanych około 80  strażaków z sześciu jednostek Zakładowych i Państwowych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, a także podkarpackiego. Będą to manewry cykliczne, które odbywają się na terenie płockiego kombinatu co trzy lata.

– Zgodnie z naszymi priorytetami i hasłem „Po pierwsze bezpieczeństwo”, dokładamy wszelkich starań, aby ćwiczyć systematycznie oraz skutecznie zapobiegać wypadkom, awariom czy pożarom. Realizując powyższe założenia organizujemy cykliczne wewnętrzne manewry pożarnicze, ale także raz na trzy lata duże ćwiczenia wraz z jednostkami PSP znajdującymi się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym  – powiedział Dariusz Loska Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Orlenie. 

W manewrach, które odbędą się na instalacji Alkilacji należącej do rodzimej spółki oraz instalacji Polietylenu III spółki Basell Orlen Polyolefins udział wezmą strażacy z  Płocka, Włocławka oraz Trzebini. Ćwiczenia zostaną zrealizowane w oparciu o wybrane potencjalne scenariusze przewidziane w obowiązujących Planach Operacyjno-Ratowniczych dla Zakładów Dużego Ryzyka.

W celu sprawnej koordynacji działań ratowniczych utworzony zostanie sztab taktyczny i strategiczny, w skład którego wejdą przedstawiciele płockiego koncernu, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Płocku oraz inne służby i podmioty, jak Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Po zakończonych manewrach odbędzie się wystawa sprzętu ratowniczego oraz szkolenie dotyczące doskonalenia technik gaszenia. W związku z powyższym podpalone zostaną substancje palne umieszczone na betonowej, szczelnej tacy ćwiczebnej o powierzchni ponad 200 m kwadratowych, znajdującej się na terenie Zakładowej Straży Pożarnej. Ratownicy nie wykluczają, że w efekcie gaszenia i zaistniałych warunków meteorologicznych, jak np. wysoka wilgotność, wiatr i deszcz nad poligonem może być zauważalna chmura ciemnego dymu. – Ćwiczenia zostaną przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska – zapewniają w spółce.

Źródło: Biuro Prasowe PKN Orlen.
Przed nami złota, polska jesień. Do końca tygodnia będą letnie temperatury!

Zmęczeni byliśmy deszczami i pogodą, która nas nie rozpieszczała. Wszystko jednak wskazuje na to, że przed nami… złota polska jesień – słoneczna i kolorowa. – Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obejmie cały kraj – informuje TVNmeteo.

Na płocczan i nie tylko czeka w najbliższym czasie kilka bardzo ciepłych dni. Na południu kraju temperatura wzrośnie nawet do 23, 24 stopni. Ta najcieplejsza pogoda utrzyma się do najbliższego piątku. Potem na kilka dni zrobi się chłodniej (10 stopni na wschodzie do 15, 16 na zachodzie kraju). Według meteorologów ochłodzenie nie potrwa długo. Z dzisiejszych danych wynika, że pod koniec miesiąca możemy liczyć na około 20 stopni na termometrach.

Podczas ciepłych, październikowych dni o poranku możliwe będą lokalne mgły. Jednak z czasem będą one ustępowały promieniom słońca. Niebo będzie bezchmurne. W całym kraju zapowiadają się bardzo słoneczne i ciepłe dni.

Meteorolodzy przewidują, że temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 18 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 20-22 w centrum, do 24 na Dolnym Śląsku. Wilgotność względna powietrza w ciągu dnia będzie utrzymywać się na poziomie 60-70 procent, przy czym najwyższą odnotuje się na północy. Pogoda korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

– Za nietypowo ciepłą, jak na październik, pogodę odpowiada następujący układ ciśnienia: wyż z centrum nad Bałkanami i niż (to huragan Ofelia) nad Atlantykiem. Między tymi układami ciśnienia utworzyła się silna południowa cyrkulacja powietrza. Dzięki niej masy powietrza z Afryki będą transportowane daleko na północ kontynentu – między innymi do nas, a nawet do południowej Skandynawii – czytamy w komunikacie na TVNmeteo.

                                                                                 Masy powietrza nad Europą

Fot. Shutterstock.
Petra Płock w Hiszpanii będzie rywalizować z najlepszymi drużynami Europy

Już 24 października zawodnicy BHT Auto Forum Petry Płock wezmą udział w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów w piłce ręcznej plażowej, na wyspie Gran Canaria w Hiszpanii.

Zespół z Płocka rywalizować będzie z dwunastką najlepszych drużyn w Europie i jego celem będzie poprawa ostatnio osiąganych wyników: 3 miejsca w 2015 roku i 4 miejsca w 2016 roku. W klubowych Mistrzostwa Europy drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Petra trafiła do drugiego koszyka, gdzie przyjdzie jej rywalizować z drużynami z Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Niemiec i Portugalii.

Do dalszej fazy rozgrywek awansują cztery najlepsze ekipy.  – Na tego typu zawodach nie ma słabych drużyn. W Hiszpanii będziemy mierzyć się z aktualnymi mistrzami swoich krajów. Każdy zespół ma doświadczenie w plażowej piłce ręcznej, dlatego w każdym meczu musimy dawać z siebie wszystko. Jeśli będziemy potrafili narzucić swój styl rywalom, mamy szansę wygrać z każdym – zapowiada przed turniejem Miłosz Rupp.

W składzie Petry wystąpi dziesięciu płocczan, którzy w letnim sezonie wywalczyli mistrzowski tytuł oraz Puchar Polski. Na hiszpańskich boiskach nie zobaczymy zawodników, którzy na co dzień grają w PGNiG Superlidze: Kacper Adamski (KPR Legionowo), Bartosz Wojdak (MKS Kalisz), Adrian Fiodor, Filip Koper czy Mardzin Miedziński (Meble Wójcik Elbląg) pozostaną w Polsce, ich miejsce uzupełnią młodzieżowi mistrzowie kraju: Maciej Fabianowicz, Mateusz Fuksiński oraz Patryk Petyn.

– W historii klubu nie mieliśmy jeszcze tylu przedstawicieli w PGNiG Superlidze, przez co w tym roku do Hiszpanii nie polecimy optymalnym składem. Cieszy nas fakt, że klub SPR Stali Mielec wyraził zgodę na wyjazd Tomka Wiśniewskiego, będzie stanowił on cenne wzmocnienie w naszej bramce. Dodatkowo zespół uzupełnimy juniorami, którzy na co dzień występują w drugiej drużynie Orlen Wisły Płock i zdobywali tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w plażówce – komentuje sytuacje kadrową Mistrzów Polski prezes klubu Artur Niesłuchowski.

Petra na wyspę Gran Canaria uda się we wtorek 24 października, a już w czwartek czeka ich początek sportowych zmagań. W pierwszym dniu rozgrywek BHT Auto Forum Petra Płock o godz. 11:15 zmierzy się z włoskim zespołem Team Italia, a o 16:30 z SG Schurwald z Niemiec. Zmagania zakończą finałowe spotkania w niedzielę.

Wyjazd BHT Petry nie byłby możliwy bez wsparcia sponsora tytularnego, firmy Auto Forum, autoryzowanego dealera Volkswagena, Mercedesa, Skody i Hyundaia oraz firmy Solumus, Kicpak oraz Urzędu Miasta Płocka.

Lista zawodników BHT Auto Forum Petry Płock zgłoszonych do rozgrywek: Artur Niesłuchowski, Tomasz Wiśniewski, Kwiatkowski Michał, Niedzielak Łukasz, Orędowicz Patryk, Rupp Miłosz, Suski Jarosław, Patryk Petyn, Maciej Fabianowicz i Mateusz Fuksiński.

Terminarz rozgrywek:

Czwartek 26 października
11:15 boisko 1. BHT Auto Forum Petra Płock – Team Italia (IT)
16:30 boisko 2. BHT Auto Forum Petra Płock – SG Schurwald (GER)

Piątek 27 października 
12:00 boisko 1. BHT Auto Forum Petra Płock – Kavlinge HK (SWE)
15:45 boisko 2. BHT Auto Forum Petra Płock – OS Gordos / Lambinho (POR)

Sobota 28 października
11:15 boisko 2. BHT Auto Forum Petra Płock – Ciudad de Malaga (ESP)

Niedziela 29 października
Mecze o miejsca

Źródło: BHT Auto Forum Petra Płock.
Fot.Archiwum BHT Auto Forum Petra Płock
Bronisław Komorowski: Ugrupowania opozycyjne powinny dążyć do sojuszu politycznego

Były prezydent Bronisław Komorowski uważa, że ugrupowania opozycyjne powinny dążyć do współdziałania i zbudowania realnego, trwałego i szerokiego sojuszu politycznego, w skład którego wchodziłyby nie tylko partie, ale także ruchy obywatelskie.

– Konsolidacja ugrupowań opozycyjnych to dobry pomysł na wszystkie wybory, generalnie dobry pomysł na politykę – powiedział Bronisław Komorowski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku, który odwiedził na zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji.

Były prezydent przypomniał, że wiele razy wybory w Polsce wygrywały albo kolacje, albo sojusze polityczne, jak np. „Solidarność” w 1989 r., zjednoczona lewica w latach 90., czy ostatnio, w 2015 r. prawicowa koalicja stworzona przez PiS. -To była zawsze skuteczna metoda przekonywania Polaków do tego, że się potrafi mądrze i dobrze rządzić, jeśli potrafi się zdobyć na jakąś wersję, jeśli nie pełnej wspólnoty, to zdolność do współdziałania – ocenił Komorowski.

Jego zdaniem, warto iść tą drogą. – W moim przekonaniu jest rzeczą oczywistą, że Polacy w jakiejś mierze wyborczo nagradzają premią nie tyle za fałszywą jedność, ile za zdolność do współdziałania, do wystawiania, wspólnych, sprawdzonych kandydatów – dodał.

Komorowski wyraził nadzieję, że opozycja demokratyczna zdobędzie się na porozumienie. Zwrócił uwagę, że do takiego szerokiego porozumienia doszło m.in. w woj. opolskim, które – jak powiedział – zapowiada wspólne listy wyborcze i jakieś elementy wspólnego programu. Bardzo bym chciał, żeby ten dobry przykład poszerzył się w skali całego kraju. Tak też traktuję, jako zapowiedź tego, wypowiedzi szefów niektórych ugrupowań partyjnych. Widzę, że narasta klimat sprzyjający porozumieniu – oświadczył były prezydent.

Jego zdaniem, siła rządząca ma ogromną szansę przyczynić się do jedności dzisiejszej opozycji. – Postraszenie wizją faulu wyborczego poprzez zmianę ordynacji wyborczej przed wyborami samorządowymi, musi podziałać na wyobraźnię wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za zbudowanie realnej alternatywy politycznej dla obecnie rządzącego Polską układu – podkreślił.

– Taki sojusz polityczny, który chciałbym, aby miał miejsce nie tylko w wyborach samorządowych, ale także i w następnych wyborach parlamentarnych, być może w europejskich i prezydenckich także, powinien przerodzić się w trwały sojusz polityczny, niektórych przynajmniej ugrupowań, w których różnice programowe są niewielkie. Mam na myśli tutaj PO i Nowoczesną – zaznaczył Komorowski. Według niego, sojusz ugrupowań opozycyjnych może dotyczyć także i szerokiej bardzo formuły współdziałania, nie tylko partii politycznych, ale i ruchów obywatelskich.

Na pytanie, jak widzi swoją rolę w aktywnej polityce, były prezydent odparł, że przede wszystkim chce się dzielić swoim doświadczeniem i propozycjami. Dodał, że nie należy do żadnej partii. – Staram się oddziaływać w stronę porozumienia i myślę, że w takiej roli jestem też oczekiwany, przynajmniej przez niektóre osoby czy środowiska. Oprócz tego jestem komentatorem politycznym. A co będzie w przyszłości? Zobaczymy. Bardzo bym chciał móc wspierać sensowne projekty polityczne i sensownych kandydatów w wyborach samorządowych, parlamentarnych, także prezydenckich – oświadczył Komorowski.

Konferencja prasowa byłego prezydenta RP odbyła się w poniedziałek w płockim Urzędzie Miasta, gdzie Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem miasta Andrzejem Nowakowskim (PO). Następnie o godzinie 17 były prezydent spotkał się z płocczanami w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica.

Źródło: 
Oddali swoją energię Stowarzyszeniu „Wędka”

Podsumowano program Honorowy Dawca Energii Fortum. Mieszkańcy Płocka wytworzyli ponad 2,5 MWh energii! Płocczanie po raz czwarty wzięli aktywny udział w akcji. W trakcie ponad pięciu miesięcy zmagań przebyli oni łącznie blisko 51 tysięcy kilometrów, co zapewniło im piąte miejsce w ostatecznej klasyfikacji miast.

Dzięki zaangażowaniu płocczan Fortum przekaże na rzecz Stowarzyszenia „Wędka” darowiznę w wysokości 5 tysięcy złotych. Tegoroczna edycja programu HDEF trwała od 22 kwietnia do 30 września. W tym czasie wzięło w niej udział blisko 200 mieszkańców Płocka, którzy łącznie przebyli blisko 51 tysięcy kilometrów. Pozwoliło to na wytworzenie 2,5 milionów watogodzin energii. Mieszkańcy Płocka w tym roku spośród dostępnych dyscyplin najchętniej wybierali bieganie.

– To już piąta edycja programu Honorowy Dawca Energii Fortum i kolejna, w której odnotowaliśmy wysokie zaangażowanie mieszkańców wszystkich pięciu miast. W tym roku w akcji wzięło udział ponad 2200 osób, które przebyły łącznie ponad 812 tysięcy kilometrów. Tym sposobem wytworzonych zostało przeszło 39 milionów watogodzin energii. Aplikacja programu została uruchomiona ponad 90 tysięcy razy. To świetne wyniki, dlatego bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

W płockiej edycji Honorowego Dawcy Energii Fortum pomoc finansowa trafi do Stowarzyszenia „Wędka”, które pomaga dzieciom i młodzieży w organizowaniu ich czasu wolnego, przygotowując dla nich warsztaty, spotkania oraz inne zajęcia. Organizacja wspiera naukę postaw społecznych wśród młodych ludzi, np. poprzez organizowanie spotkań z inspirującymi ludźmi, które pomagają w kształtowaniu ich hierarchii wartości. Darowizna zostanie przeznaczona na realizację projektów dla dzieci i ich rodzin oraz obsługę księgową stowarzyszenia.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Płocka, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji programu organizowanym przez Fortum i zbierali kilometry dla naszego miasta. Cieszy mnie, że wspierają oni akcje, które poza aspektem sportowym mają także wymiar społeczny. Dzięki wytrwałości oraz zaangażowaniu płocczan kolejna organizacja zostanie wsparta finansowo. Jestem przekonany, że uzyskane przez Stowarzyszenie „Wędka” pieniądze zostaną dobrze wykorzystane na pomoc młodzieży z naszego regionu – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Honorowy Dawca Energii Fortum to akcja charytatywna, odbywająca się w pięciu polskich miastach: Bytomiu, Częstochowie, Płocku, Wrocławiu i Zabrzu. Ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym. Jest skierowana zarówno do osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem.

 
Prezydent Bronisław Komorowski spotka się z płocczanami

Już dziś, 16 października, w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku będzie można uczestniczyć w spotkaniu z byłym prezydentem RP – Bronisławem Komorowskim.

Organizatorami wydarzenia jest Wolne Miasto Płock oraz Klub im. Tadeusza Mazowieckiego w Płocku. Spotkanie z prezydentem rozpocznie się o godz. 17 w SWPW przy ulicy Kilińskiego w auli budynku C. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Jest to kolejne z cyklu spotkań „Kocham Demokrację”. Organizatorzy proszą o wpisanie się na listę uczestników wcześniej. Można to zrobić wysyłając sms pod numer 516-995-161 w treści podając swoje imię i nazwisko.

Bronisław Komorowski to wybitny polski polityk. Funkcję prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pełnił w latach 2010 – 2015. W okresie PRL był działaczem opozycji, w latach 1990-1991 i 1992-1993 wiceministrem obrony narodowej, w latach 1991-2010 poseł na Sejm I, II, III, IV, V i VI kadencji, w latach 2000-2001 minister obrony narodowej, w latach 2005-2007 wicemarszałek Sejmu V kadencji, w latach 2007-2010 marszałek Sejmu VI kadencji. Od 10 kwietnia 2010 do 8 lipca 2010 wykonywał tymczasowo obowiązki prezydenta RP.

 
Trzy karetki na 20 – lecie. Piękny jubileusz [FOTO]

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku świętuje w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz połączony z uroczystą galą z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego odbył się w miniony piątek, 13 października, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

W imieniu prezydenta Płocka w obchodach wzięli udział zastępcy Roman Siemiątkowski i Piotr Dyśkiewicz. Zastępca prezydenta ds. polityki społecznej w imieniu Andrzeja Nowakowskiego przekazał pracownikom instytucji życzenia.

– Już od 20 lat funkcjonuje w naszym mieście placówka, która profesjonalnie i rzetelnie wykonuje odpowiedzialne zadanie, jakim jest ratowanie życia i zdrowia ludzi. Jestem pełen uznania dla Państwa dbałości o najwyższe standardy świadczonych usług i dziękuję za to, że praca jest dla Państwa pasją, w którą wkładacie swoje serca. Życzę Państwu satysfakcji z osiągania wytyczonych celów, radości płynącej z poczucia dobrze spełnionego obowiązku, wiele uśmiechu i pomyślności w każdym dniu – mówił ze sceny Roman Siemiątkowski.

W uroczystym jubileuszu wziął udział marszałek Adam Struzik, który z tej okazji wręczy dyrekcji pogotowia oraz jej wieloletnim pracownikom dyplomy uznania, a także medal pamiątkowy Pro Masovia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Katedralnej, po której poświęcone zostanły nowo zakupione trzy ambulanse sanitarne. Są to dwie karetki typu „S” przystosowane do potrzeb ratownictwa medycznego oraz jedna typu „N”, przystosowana do przewozu noworodków. Zakup tej ostatniej był możliwy m.in. dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego w wysokości 250 tys. zł. Wszystkie ambulanse to pojazdy typu Volkswagen Crafter, a każdy z nich wyposażony zostały w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia. Łączny koszt zakupu karetek typu „S” wyniósł ponad 730 tys. zł, natomiast karetki typu „N” – ponad 740 tys. zł.

Fot. UMP.
Zaginął płocczanin. Pomóżcie go odnaleźć [AKTUALIZACJA]

Płoccy policjanci poszukują mieszkańca Płocka, który w sobotę, 14 października wyszedł z domu i do tej pory nie skontaktował się z rodziną. Zaginiony to 29-letni Krzysztof Jankowski, płocczanin mieszkający przy ulicy Zielonej.

Rysopis: 190 cm wzrostu, szczupła budowa ciała, mężczyzna jest łysy. W dniu zaginięcia ubrany był w granatową kurtkę, pod nią białą koszulę w kratkę na długi rękaw, niebieskie dżinsy i sportowe buty.

W związku z tą sprawą policja prosi o pomoc w odnalezieniu zaginionego. Jeżeli ktoś zna miejsce pobytu mężczyzny lub gdzieś go widział może dzwonić na numery telefonów: 997, 24 266 16 00.

Aktualizacja

Płocczanin cały i zdrowy wrócił do domu. W poniedziałek, 16 października, informował Jarosław Ostrowski z Komendy Miejskiej Policji w Płocku. 
Ustalono tożsamość samobójcy, który skoczył z płockiego mostu

Płoccy policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, który 13 października popełnił samobójstwo, skaczą z mostu. Okazało się, że jest to 42 – letni mieszkaniec powiatu płockiego – informuje Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy płockiej policji.

Przypomnijmy. W piątek 13 października – około godziny 8.30, w Płocku doszło do zamachu samobójczego mężczyzny, który skoczył z mostu im. J. Piłsudskiego na chodnik ul. Rybaki. Płoccy policjanci prowadzili czynności, które miały na  celu ustalenie tożsamości mężczyzny. Samobójca w wyniku doznanych obrażeń, mimo prowadzonej akcji reanimacyjnej zmarł.
Festiwal motoryzacji tym razem w Płocku. 8. edycja Verva Street Racing [FOTO]

Na kilka godzin płocki stadion Wisły Płock zamienił się w arenę. Tysiące uczestników mogło podziwiać na torze i płycie boiska niezwykłe widowisko. Najwięcej emocji budziły oczywiście konie mechaniczne, które stanowiły główne tło imprezy. Niemniej jednak ważne było to, co działo się na drugim planie.

Efektowne języki ognia czy chmury dymu wybuchające co chwilę z płyty boiska sprawiały, że widowisko zyskiwało większego powera. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury trybuny stadionu praktycznie do końca imprezy były wypełnione miłośnikami zapachu… benzyny. Mnóstwo osób oglądało też wyczyny kierowców na ogromnym telebimie, który stał przed stadionem.

– Jesteśmy na imprezie pierwszy raz. Dotychczas odbywała się ona w Warszawie, ale do stolicy dalej no i miasto „trudniejsze”. Do Płocka nam jakoś po drodze, bo i bliżej i lepiej po mieście się poruszać – mówił nam pan Krzysztof, mieszkaniec Kutna. Czy impreza się podoba? – Tych atrakcji całe mnóstwo, to fakt, ale nie było na torze emocji, których się spodziewałem. Wszystko było takie „poukładane” i „grzeczne”. I o ile nie jestem fanem motocrossu, o tyle tu zafascynowały mnie te akrobacje – tłumaczył. Spotkaliśmy także parę z Poznania. – Od kilku lat uczestniczymy w Vervie. I męża i mnie interesują te najnowsze samochody. Z roku na rok są coraz bardziej… przekombinowane – stwierdziła pani Iza. Co to znaczy? – No za dużo tych wszystkich bajerów, aż się wydają trochę takie kosmiczne te samochody, odrealnione  – podkreślała.

Wystawa najnowszych samochodów była w Orlen Arenie. Takie wisienki na torcie. Wśród nich terenowy Mercedes  czy super nowoczesne Audi. Szukaliśmy opisów aut, aby napisać o mocy silnika czy nowinkach technicznych zastosowanych w pojazdach. Niestety nie znaleźliśmy ich. Zatem jeżeli ktoś nie znał się na markach, musiał obejść się widokiem lśniących i nowiutkich cudeniek. Cała masa atrakcji czekała także na dzieci. Dmuchane zamki, zjeżdżalnie, symulatory najróżniejszej maści. No było tego sporo…

Tymczasem na torze toczyły się pojedynki. W pierwszym starciu zmierzyły się najnowsze i zabytkowe Porsche. Następnie swoje możliwości zaprezentowali bardzo młodzi motocrossowcy z Akademii Orlen Team. Zmierzyli się oni z Mistrzem Świata Juniorów Cross Country, Maćkiem Giemzą. Tytuł zobowiązuje i młodzi musieli uznać wyższość Maćka. Ciekawym starciem był wyścig Fiata 125p – legendy PRL – z samochodem marki Ferrari. Było też coś dla miłośników jednośladów. Niezwykły show dali stunterzy oraz akrobaci z grupy FMX4Ever.

W strefie Pit Party fani motoryzacji mogli obejrzeć ponad 350 pojazdów. A że były one ustawione pod namiotami, zwiedzającym nie przeszkadzał co chwilę padający deszcz. Straż pożarna zaprezentowała najnowocześniejsze wozy bojowe, przeprowadziła pokaz ratownictwa i gaszenia pożarów. Na koniec imprezy wspaniały koncert dała Sylwia Grzeszczak, która wystąpiła zamiast zapowiadanej wcześniej Dody. Ukoronowaniem festiwalu motoryzacji był pokaz fajerwerków. Verva Street Racing – Pojedynek Pokoleń, odbył się w sobotę, 14 października, w Płocku.

– Myślę, że płocczanie już wydali ocenę imprezie i zgadzam się z nimi. Pełne trybuny, mnóstwo osób wokół Orlen Areny i stadionu – to świadczy o tym, że organizatorzy trafili w gusta tysiąca fanów motoryzacji. Osobiście podoba mi się różnorodność pojazdów, które zaprezentowano widzom podczas widowiska – mówił nam Piotr Szpakowicz, płocki radny, który z ogromnym zaciekawieniem oglądał wyczyny kierowców.

Fot. Grzegorz Lenkiewicz oraz Marek Michalski.