Płocki sztab WOŚP w liście do Jurka Owsiaka: Orkiestra pokazuje co w Polakach najlepsze

Śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsnęła Polakami. Kolejny szok przyszedł kilka godzin po śmierci włodarza Gdańska – Jurek Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa WOŚP, co ogłosił na konferencji prasowej.

Po ogłoszeniu tej decyzji przez szefa WOŚP w internecie wprost zawrzało. Emocjonalne wpisy oznaczone hashtagami #MuremZaOwsiakiem i #JurekZostan można mnożyć w tysiące. List otwarty w tej sprawie do Jurka Owsiaka napisał także płocki sztab WOŚP, który podpisała jego szefowa – Litosława Koper.

List cytujemy w całości:

Fot. kreciola.tv. (konferencja prasowa -14.01.2018.)
Szczodrzy i hojni mieszkańcy gmin. Powiat Płocki podsumował Finał WOŚP [FOTO]

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Powiecie Płockim przeszedł najśmielsze oczekiwania chyba wszystkich mieszkańców. Każda gmina zebrała więcej niż w ubiegłym roku, tak imponującej kwoty jeszcze nigdy nie było! A który sztab jest liderem?

Orkiestra w tym roku zagrała w niedzielę 13 stycznia. Celem 27. Finału było pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tegorocznej edycji przyświecały hasła: „Pomaganie jest dziecinnie proste” oraz „Gramy dla dzieci małych i bez focha”.

Prawie wszystkie gminy w powiecie płockim włączyły się w tę szlachetną i radosną ideę, której celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Cała niedziela zdominowana była przez fantastycznych wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami, wspaniałe występy, ciekawe licytacje. Znakiem rozpoznawczym tradycyjnie było czerwone serce. W tym roku wspieraliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wyjątkowo chętnie. Gminy Powiatu Płockiego, w których zagrała Orkiestra, zebrały rekordową kwotę ponad 312,1 tys. zł, a to jeszcze nie koniec. W kilku sztabach, w których w poniedziałek trwało intensywne liczenie zebranych pieniędzy, usłyszeliśmy, że są jeszcze datki w postaci obcej waluty i że coś jeszcze dojdzie z licytacji oraz ze zbiórek.

– Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i ludziom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny pokazaliśmy, że dobro drugiego człowieka jest wartością absolutnie nadrzędną, a pomoc innym jest naszym życiowym priorytetem – komentuje starosta Płocki Mariusz Bieniek.

– Społeczność szkolna jest niezwykle dumna i wzruszona, że kolejny raz mogła być częścią tej wspaniałej akcji, niosącej pomoc tym razem dla małych dzieci i bez focha na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – usłyszeliśmy z kolei od Jolanty Trojanowskiej, dyrektora Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach, która każdego roku chętnie włącza się w WOŚP.

W tym roku liderem i rekordzistą Orkiestrowej zbiórki okazał się połączony sztab Gminy Mała Wieś oraz Miasta i Gminy Wyszogród. Łącznie zebrano tu – uwaga! – 52 697,57 zł. Kolejny jest sztab w Gminie Bodzanów, gdzie najlepszy wynik – jako wolontariusz – tradycyjnie uzyskał Wojciech Janowski, znany również jako GROSZEK OFF ROAD. Wyjątkową popularnością w tej gminie cieszył się zorganizowany przez niego Offroadowy 27. Finał WOŚP. Trzecie miejsce zajął sztab w Gminie Słupno. I choć nie o wyścigi tu chodzi, to jednak taka zdrowa i radosna rywalizacja działa na korzyść potrzebujących, dla których organizowane są zbiórki w ramach WOŚP.

Ile pieniędzy zebrano w gminach?

Gmina Mała Wieś oraz Miasto i Gmina Wyszogród (połączony sztab) – 52 697,57 zł, w tym sam Wyszogród – 14 809,14 zł
Gmina Bodzanów – 50 011,28 zł + obca waluta, w tym Groszek Off Road i Przyjaciele
Gmina Słupno – ponad 41 000 zł
Gmina Bulkowo – ponad 35 825,88 zł
Gmina Radzanowo – 34 318,54 zł + obca waluta i precjoza
Gmina Bielsk – 29 156,12 zł
Miasto i Gmina Drobin – ok. 20 000 zł
Miasto i Gmina Gąbin – 17 000 zł + dojdą jeszcze pieniądze z licytacji i ze zbiórek w szkołach
Gmina Staroźreby (sztab w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze) – 14 404,03 zł
Gmina Stara Biała (sztab w Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach) – 13 486,20 zł + 8 euro i 21 centów
Gmina Słubice – 2 903,81 zł
Gmina Brudzeń Duży – pieniądze zbierali uczniowie w Siecieniu i w Brudzeniu Dużym oraz harcerze w Sikorzu; w samym Brudzeniu zebrano ok. 1 600 zł

Gratulujemy i dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

Źródło i fot: Starostwo Powiatowe Płock.
Cisza, której krzyk rozdarł dziś niebo. Płock oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi [FOTO]

Martin Luther King powiedział kiedyś: “Wierzę, że os­tatnie słowo będzie na­leżeć do nieuz­bro­jonej praw­dy i bez­wa­run­ko­wej miłości”. Słowa te, jakże dziś aktualne, miała wypisane na transparencie jedna z uczestniczek płockiego wiecu. Kolejne hasło, które dominowało wśród zebranych na Placu Narutowicza brzmiało: “Dość mowy nienawiści”.

W skupieniu i ciszy, z płonącymi zniczami i białymi różami, płocczanie okazali swój sprzeciw przeciwko wszechobecnej mowie nienawiści i szerzącej się przemocy, jak widać po wczorajszych wydarzeniach w Gdańsku, już nie tylko słownej. Na Placu Narutowicza zebrani uczcili pamięć bestialsko zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Włodarz Gdańska podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany przez nożownika. Ciosy okazały się śmiertelne. Pomimo walki, którą podjęli lekarze o życie Prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz zmarł dziś około godz. 14:00.

Cała Polska pogrążona jest w żałobie. Milczące marsze i wiece przeciwko mowie nienawiści i przemocy odbyły się w większości polskich miast. Od morza po góry, od granicy wschodniej do zachodniej Polacy w milczeniu uczcili pamięć zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska.

Fot. Jacek Łukaszewski/Krzysztof Wiśniewski/ Dziennik Płocki.

 
WOŚP grał w Płocku bardzo głośno! Do puszek udało się zebrać ponad 296 tys. zł [FOTO]

Na koncie płockiego sztabu WOŚP na koniec niedzielnego finału odnotowano ponad 296 tys. zł. To pieniądze, którą udało się zebrać wolontariuszom do puszek. Kwota przekazana przez płocczan, i nie tylko, na Fundację Jurka Owsiaka zwiększy się po zliczeniu aukcji w internecie i wpłat, które udało się uzyskać z licytowanych przedmiotów.

Wniosek jest jeden – mieszkańcy Płocka wspierają Orkiestrę i nie szczędzili pieniędzy na jej wsparcie. Okazji, aby przekazać swój datek było sporo. Zaczęło się już w miniony piątek podczas koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Tam do puszek posypały się pierwsze pieniądze. W sobotę z kolei wolontariusze – znani płocczanie – zbierali datki w płockich galeriach. O czym pisaliśmy w relacji: Koncerty, kiermasze, pokazy. Płockie galerie handlowe grały w rytm WOŚP [FOTO].

W niedzielę był wielki Finał. I śmiało można powiedzieć, że w rytm Orkiestry grał cały Płock. Oprócz 460 wolontariuszy, których można było spotkać z puszkami, działo się sporo.

Był zatem Orkiestrowy Psi Orszak, który zorganizowano po raz trzeci. W tym roku wyjątkowo liczny. Wzięło w nim udział ponad 50 osób, które ze swoimi pupilami przemierzyły miasto. Można się było wybrać na zwiedzanie Małachowianki, tu z kolei przewodnicy za darmo oprowadzali chętnych, do oglądania zabytkowych murów. Obojętnie nad Finałem nie przeszły także Płockie Morsy, które w Sobótce zażywały kąpieli. Odbył się również bieg “Po serce na mecie”, a także spacer z kijkami nordic walking. Oczywiście wszystkie imprezy były połączone ze zbiórką na rzecz WOŚP.

A tymczasem do Orlen Areny zmierzały tłumy. Przygotowano sporo atrakcji, zatem i tu – w sercu Orkiestry – nie brakowało chętnych, aby wrzucać do puszek. – Jestem właściwie od samego początku. Rano byłyśmy przy kościołach – mówiła nam Katarzyna Kwarcińska – Kulis z płockiego koła .Nowoczesnej, która była wolontariuszem. – Wbrew obiegowej opinii ludzie wychodzący z kościołów, chętnie wrzucali do puszek pieniądze – podkreśliła. W puszce pani Katarzyny na koniec dnia było 1355,36 zł.

Przy każdym ze stoisk w Orlen Arenie roiło się od płocczan, każdy z przyklejonym serduszkiem. Tu atrakcji było całe mnóstwo. Od artystycznych zdjęć, które wykonywali członkowie Płockiej Grupy Fotograficznej, poprzez rozmowy z motocyklistami, którzy oferowali zdjęcia na motocyklach czy eleganckie kubki, z których dochód ze sprzedaży przeznaczony był na WOŚP, aż po stylizację fryzur, malowanie buziek czy kupno niezwykle oryginalnych – szytych własnoręcznie – serduszek. Ze sceny rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu różnych zespołów, trwały też pokazy taneczne. Także, działo się, oj działo! Na koniec Orlen Arenę rozświetliło Światełko do Nieba, czyli niezwykły, laserowy pokaz.

– Frekwencja naprawdę jest duża, bardzo nas to cieszy. W sumie nie chodzi o bicie finansowych rekordów, bo to co najbardziej cieszy, to to, że ludzie świetnie się bawią. Widać mnóstwo uśmiechniętych twarzy – mówiła nam Litosława Koper, szefowa płockiego sztabu WOŚP. – Czym więcej pieniędzy uda się zebrać, tym lepiej, ale zadowolone dzieciaki, uśmiechy płocczan, wspólne świętowanie – to wszystko jest bezcenne – dodawała.

Dodamy, że gdy w polskich miastach zapłonęło Światełko do Nieba, czyli o godz. 20:00 w Gdańsku doszło do tragedii. Na scenę wbiegł napastnik z nożem i ugodził nim prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska przeszedł kilkugodzinną operację. Stan rannego lekarze określają jako bardzo ciężki.

Fot. Dziennik Płocki oraz Jacek i Bartek Łukaszewscy.

 
Koncerty, kiermasze, pokazy. Płockie galerie handlowe grały w rytm WOŚP [FOTO]

Galeria Wisła, Mazovia i Atrium Mosty grały bardzo głośno w rytm finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W każdej z nich przygotowany był bardzo bogaty program. Atrakcji nie zabrakło dla nikogo.

Od występów na scenach różnych grup, poprzez pokazy judo czy pierwszej pomocy, aż po malowanie buziek i kiermasze. Najważniejsze jednak było to, że nie brakowało darczyńców, wspierających finał WOŚP. W puszkach wolontariuszy lądowały zarówno monety, jak i banknoty – wcale nie o najniższych nominałach. Płocczanie jak zwykle nie zawiedli, byli hojni, a przy okazji świetnie się bawili.

Z puszkami WOŚP w galeriach można było spotkać poseł Elżbietę Gapińską, marszałka Adama Struzika, prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, wiceprezydenta Romana Siemiątkowskiego, płockich radnych: Darię Domosławską, Martę Krasuską, Annę Derlukiewicz, Małgorzatę Struzik czy Tomasza Kominka.

Przypomnijmy. Finał WOŚP w galeriach handlowych odbył się w sobotę 12 stycznia, gdyż niedziela 13 stycznia – dzień na który przypada finał jest dniem wolnym od pracy dla handlowców. Dziś z kolei wolontariuszy będziecie mogli spotkać w całym mieście. Z puszkami WOŚP na ulicach miasta będzie kwestowało 450 wolontariuszy.

A już od godz. 12:00 w Orlen Arenie czekać będzie na płocczan, i nie tylko, mnóstwo stoisk oferujących moc atrakcji. Od warsztatów różnego rodzaju, poprzez kiermasze, aż po różnego rodzaju prezentacje i koncerty. O godz. 20:00 tradycyjnie – Światełko do Nieba.

Tymczasem polecamy bogatą galerię zdjęć z Finału WOŚP w płockich galeriach handlowych

Fot. DR oraz Jacek i Bartek Łukaszewscy.

 
Bogate programy finału WOŚP w gminach powiatu płockiego. Sprawdźcie…

– Coroczne Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udowadniają, ile jest w nas dobra, chęci bezinteresownej pomocy i zwykłej ludzkiej życzliwości. Bądźmy i teraz razem, bo w jedności jest nasza największa siła – zachęca starosta płocki Mariusz Bieniek, zapraszając w różne zakątki powiatu płockiego, gdzie zagra WOŚP.

W najbliższą niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, odbędzie się już 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego celem tym razem będzie pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tegorocznej edycji przyświecają hasła: „Pomaganie jest dziecinnie proste” oraz „Gramy dla dzieci małych i bez focha”.

Wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek z serduszkami we wszystkich miejscach w kraju, a także w wielu miejscach na świecie. Również w Powiecie Płockim bądźmy hojni i nie szczędźmy grosza na ratowanie życia chorych dzieci. One potrzebują naszego wsparcia.

Jak co roku, cały Powiat Płocki włącza się w Orkiestrową akcję. Do wylicytowania w gminnych sztabach będzie m.in. przepiękne rękodzieło wykonane przez pensjonariuszy naszych Domów Pomocy Społecznej, nie zabraknie również atrakcyjnych gadżetów powiatowych. Starosta Mariusz Bieniek zaoferował natomiast bardzo lubiany dzień w fotelu starosty. Tym razem dwie osoby będą mogły skorzystać z tej atrakcji, licytacje odbędą się w Drobinie oraz w Małej Wsi.

W gminach oczywiście nie zabraknie koncertów, występów, licytacji i gorącej atmosfery.

Sprawdźcie, co na WOŚP przygotowały poszczególne gminy

Gmina Bielsk – główne atrakcje rozpoczną się tutaj o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Bielsku. Program: godz. 15.00 – program artystyczny SP Bielsk, 15.20 – program artystyczny SP Leszczyn Szlachecki, 15.50 – licytacja cz. I, 16.10 – program artystyczny Przedszkole Bielsk, 16.30 – koncert Orkiestry Dętej OSP Bielsk, 17.00 – licytacja cz. II, 17.15 – program artystyczny SP Zągoty, 17.40 – program artystyczny SP Zagroba, 18.00 – licytacja cz. III, 18.15 – program artystyczny Gimnazjum Bielsk, 18.35 – koncert zespołu Joseph Band, 19.30 – światełko do nieba. W trakcie imprezy odbędzie się kiermasz pozyskanych gadżetów.

Gmina Bodzanów – koncert finałowy rozpocznie się o godz. 16.00 w sali gimnastycznej w tutejszej Szkole Podstawowej. Na scenie zaprezentują się m.in. Tęczowe Groszki z Bodzanowa, zespół ludowy Cieślanie, solistki z Gimnazjum w Bodzanowie, Czaderki i Kruszyny, The Voice Orkiestra. Będzie pokaz karate, a o godz. 18.00 wystąpi iluzjonista Karol Sanetti. Dodatkowe atrakcje: konkurs Góra Grosza, malowanie buziek, postacie z bajek, kawiarenka, Off Roadowy Finał WOŚP, Wrak Race. O godz. 20 – światełko do nieba.

Gmina Brudzeń Duży – na terenie gminy będą trwały zbiórki do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszami będą uczniowie lokalnych szkół oraz harcerze.

Gmina Bulkowo – finał rozpocznie się o godz. 14.45 w Szkole Podstawowej w Bulkowie. Ale 40 wolontariuszy będzie już od rana kwestowało na ulicach, a później także podczas koncertu w szkole, gdzie będzie działał sztab. Po uroczystym otwarciu, o godz. 15, zaplanowano wiele atrakcji: występy dzieci i młodzieży, konkursy, licytacje (odzież i sprzęt sportowy, obrazy, drobne AGD i RTV, bony do salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz wiele innych przedmiotów), kiermasze (maskotki, gry, książki, ciasta, przekąski, napoje, bibeloty, artykuły szkolne, biurowe i papiernicze itp.). Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Kwiatkowski – uczestnik VIII edycji programu The Voice of Poland. Wystąpią również: wieloletnia wolontariuszka Natalia Pęcherzewska ze swoim recitalem oraz zespół Awangarda, który zapewni oprawę muzyczną podczas koncertu. O godz. 20.00 hymn WOŚP zakończy imprezę.

Miasto i Gmina Drobin – tutaj uroczyste otwarcie tegorocznego Finału WOŚP rozpocznie się o godzinie 15.30 w hali MOKSiR w Drobinie. Ale Orkiestrowe granie wystartuje już kilka godzin wcześniej – o godz. 11, kiedy to zostanie otwarta wystawa motoryzacyjna w parku przed kościołem w Drobinie. Wolontariusze będą kwestowali zarówno na ulicach, jak również podczas imprezy.

Program finału: 15.30 – występ Orkiestry Dętej OSP w Drobinie, 15.40 – występ zespołu The Wall, 16.00 – aukcja, 16.45 – występ zespołu Eratox, 17.45 – pokaz karate, 17.55 – występ zespołu tanecznego, 18.10 – występ zespołu Victory Cover Band, 19.00 – występ zespołu Secret, 20.00 – światełko do nieba, a po nim zabawa taneczna z zespołem Expander.

Poza tym będą liczne stoiska, m.in. przedszkole, loteria, kawiarenka, malowanie buziek, malowanie paznokci, salon fryzjerski, fotobudka, dmuchane zjeżdżalnie, kącik seniora, lotki i wiele innych.

Do wylicytowania będą m.in. vouchery na wizyty w hotelu czy u kosmetyczki, nowa biżuteria, piłki, koszulki oraz inne bezcenne przedmioty z autografami i wiele innych. No i wspomniany już dzień w fotelu Starosty.

Miasto i Gmina Gąbin – już o godz. 8.30, w hali sportowej przy Gimnazjum w Gąbinie, rozpocznie się VI Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Strażaków. Koncert finałowy odbędzie się w sali OSP Gąbin (wejście od Starego Rynku), początek o godz. 17.00.

Program: 17.00 – zespoły taneczne z MGOK w Gąbinie: Bajlanda i No Name, 17.15 – zespół Magnum, 17.45 – Orkiestra OSP Gąbin, 18.15 – pokaz judo w wykonaniu klubu Sakura Judo, 18.30 – zespół The Brothers, 19.00 – zespoły taneczne Huba Buba, Hokus Pokus i Folk Dance, 19.15 – licytacja gadżetów WOŚP, 19.30 – Piotr Kwiatkowski – uczestnik VIII edycji programu The Voice of Poland, 20.00 – zespół Vataha.

Licytowane będą m.in. kalendarze, breloki, budzik, torba na zakupy, minizestaw do udzielania pierwszej pomocy, koszulki, kupony na tatuaż, obraz Pani Ewy Gieras i inne bardzo atrakcyjne przedmioty.

Gmina Mała Wieś – sztab WOŚP będzie się mieścił przy Gminnym Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Zarejestrowanych jest tu aż 90 wolontariuszy, którzy będą kwestować na terenie całej gminy.

Główny koncert odbędzie się w hali sportowej w Małej Wsi, początek o godz. 15.00. Program: 15.00 – Chór Szkolny, 15.20 – jasełka w wykonaniu rodziców Przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Małej Wsi, 16.00 – Licytacje I część, 16.20 – Przedszkole Samorządowe z Małej Wsi (3 występy), 16.35 – OSP Mała Wieś – pokaz ratownictwa i pierwszej pomocy, 16.50 – Licytacje II część, 17.00 – pokaz taneczny PASJONAT z Małej Wsi, 17.15 – Animatorzy Metrum Event – koncert animacyjny, 18.45 – Licytacje III część, 19.00 – Dziecięcy Zespół UKUDEMIA Mała Wieś, 19.30 – światełko do nieba.

Licytowane będą m.in. gadżety WOŚP (koszulki, kubki, torby, zegary, breloki itp.), vouchery, talony, piłki z podpisami płockich piłkarzy, a także wspomniany już dzień w fotelu Starosty Płockiego.

Gmina Radzanowo – na terenie gminy będzie kwestowało 50 wolontariuszy; kwestowanie prowadzone będzie na ulicach gminnych miejscowości oraz w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Radzanowie, gdzie od godz. 15.00 prowadzony będzie koncert finałowy. W ramach koncertu wystąpią dzieci i młodzież oraz seniorzy z gminnych placówek oświatowych i kulturalnych.

Swoje stoiska z fantami, drobiazgami będą miały lokalne stowarzyszenia i aktywne grupy nieformalne. Wśród atrakcji będą m.in.: kawiarnia WOŚP, pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, fotościanka WOŚP.

Poza standardowymi przedmiotami z logo WOŚP, do wylicytowania będą również m.in.: Konstytucja RP z autografami, piłka nożna i koszulka „Łączy nas Piłka” z autografami sędziego międzynarodowego Szymona Marciniaka, fotoobrazy z elementami lokalnej architektury i przyrody, vouchery na weekendowy połów ryb na lokalnym zbiorniku wodnym, stylizacja paznokci w salonie kosmetycznym, profesjonalny makijaż okolicznościowy, organizacja prywatnej imprezy w sali widowiskowej CKiS, rękodzieło.

Gmina Słubice – w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, o godzinie 17.00, rozpocznie się koncert, w ramach którego wystąpią: Zespół Ludowy Grzybowianki, Zespół Ludowy Grzybowianki i Grzybowiacy, Zespół Young Angel, Orkiestra Dęta OSP Słubice oraz Zespół Teraz My z GOK w Iłowie. Oczywiście wszystko z myślą o zebraniu pieniędzy dla chorych dzieci – bohaterów 27. Finału WOŚP.

Gmina Słupno – finał w Słupnie rozpocznie się o godz. 14. Pół godziny później wystartuje tradycyjny bieg dla Orkiestry spod szkoły w Słupnie (do biegu można zgłaszać się jeszcze na godzinę przed startem – na miejscu). Po zakończeniu biegu, organizatorzy zapraszają do hali sportowej, gdzie będzie szereg atrakcji, takich jak występy artystyczne, emocjonujące licytacje, loterie fantowe, pokazy pierwszej pomocy, stoiska cukiernicze, rzemieślnicze i atrakcje dla dzieci. O godz. 18.00 wystąpi gwiazda finału – Magda Femme. Impreza zakończy się światełkiem do nieba, które w tym roku będzie miało nieco inny charakter.

Gmina Stara Biała – na terenie tej gminy Finał WOŚP zostanie tradycyjnie zorganizowany w Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach. Przewidywany czas trwania imprezy: godz. 11.00 – 16.00.

Program: 11.30 – przedstawienie „Zamieszanie w krainie bajek” w wykonaniu uczniów klas pierwszych pod kierunkiem Pani Moniki Pruszkowskiej i Pani Agnieszki Skalskiej, 12.30 – pokaz mody szkolnej – w rolach głównych „modele” z Rady Pedagogicznej, 13.30 – pokaz judo – uczniowie pod kierunkiem Pana Łukasza Smorzewskiego, 14.15 – rodzinny marszobieg Przebierańców zakończony gorącą grochówką, 14.45 – Bieg Przebierańców zakończony gorącą grochówką.

Dodatkowe atrakcje: stół wiejski (pajda chleba ze smalcem, gofry), sklepik, popcorn, kiermasz, antykwariat, loteria fantowa, malowanie twarzy, karaoke, miodek. Wolontariusze WOŚP będą zbierać pieniądze do puszek przy kościele parafialnym i przy szkole.

Gmina Staroźreby – do wspólnej pomocy potrzebującym i jednocześnie wspaniałej zabawy zaprasza sztab, który tradycyjnie będzie się mieścił w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze. Finał rozpocznie się o godz. 16.00 w sali gimnastycznej. W programie są m.in. ciekawe występy artystyczne. Na scenie zaprezentują się: zespól Expander, zespół Sektor-B, Koło Gospodyń Wiejskich „Teodorki”, Orkiestra Dęta ze Staroźreb.

Licytowane będą bardzo atrakcyjne przedmioty, m.in. piłka i plakaty z autografami Bartosza Kurka, koszulka Orlen Wisły Płock z podpisami naszych piłkarzy, ale także koszulka Orlen Wisły Płock z podpisami piłkarzy ręcznych hiszpańskiego klubu Abanca Ademar León. Na gości będą czekały kawa, herbata i pyszny tort, nie zabraknie również loterii fantowej.

Miasto i Gmina Wyszogród – koncert finałowy rozpocznie się o godz. 15 w hali sportowej w Wyszogrodzie. Program: godz. 15.00 – występ Orkiestry Dętej OSP Rębowo, 15.10 – rozpoczęcie imprezy, 15.15 – występ dzieci z UKTS „Pasjonat”, 15.25 – animatorzy Dee Dee&Tonio, 15.40 – Licytacja I, 15.55 – animatorzy Dee Dee&Tonio, 16.10 – Licytacja II, 16.25 – występ zespołu „Retro”, 16.55 – występ dzieci z SP Wyszogród, 17.05 – Licytacja III, 17.20 – występ dzieci z SP Kobylniki, 17.35 – Licytacja IV, 17.50 – występ Pawła Kołodziejskiego, 18.25 – Licytacja V, 18.40 – występ Grupy ART z ZS w Wyszogrodzie, 19.00 – zakończenie. Dodatkowo do dyspozycji będą Park Dmuchańców, kącik kawowy, stoisko gastronomiczne.

Licytowane będą m.in. gadżety sportowe: koszulka z autografami piłkarzy Wisły Płock, proporczyk klubowy Wisły Płock, rękawice bramkarskie Marcina Bułki (Chelsea Londyn), gadżety WOŚP: koszulki, kubki, kalendarze, torby, smycze itp., usługi, takie jak: rejsy statkiem po Wiśle w Płocku, odśnieżanie, pieczenie ,,kartoflaka”, usługi gastronomiczne, usługa fryzjerska itp., rękodzieło.

Źródło: Starostwo Powiatowe Płock
Będzie się działo! Mnóstwo atrakcji i imprez na finał WOŚP

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W Płocku zabawa i zbiórka rozpocznie się dwa dni wcześniej. O szczegółach organizatorzy, czyli Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, poinformowali podczas konferencji prasowej.

Wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będzie można w Płocku już w piątek, 11 stycznia, podczas Gali Karnawałowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W sali koncertowej stanie stacjonarna skarbona, do której będzie można wrzucać datki. Po raz pierwszy w historii WOŚP-u dostępny będzie także terminal do płatności kartą.

Skarbony stacjonarne staną także dzień później, w sobotę, w płockich galeriach handlowych. Tego dnia od godziny 12 do 18 w Mazovii, Wiśle i Mostach na odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Będą m.in. koncerty, pokazy, kiermasze. A przy skarbonach spotkać będzie można znanych płocczan, którzy będą zachęcać do wrzucania datków na rzecz WOŚP. W galeriach handlowych także będzie można przekazać datki za pośrednictwem terminali płatniczych.

Finał tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowany jest na najbliższą niedzielę. Tego dnia na terenie Płocka kwestować będzie 460 wolontariuszy z puszkami, a w różnych częściach miasta odbywać się będą wydarzenia towarzyszące.

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza np. na zwiedzanie Małachowianki z przewodnikiem. Zbiórka o godz. 14 przy głównym wejściu do szkoły od strony ulicy Teatralnej. Wstęp jest bezpłatny, ale organizatorzy liczą, że zwiedzający wesprą WOŚP, wrzucając datki do orkiestrowej puszki. W samo południe z ratuszowej wieży popłynie hejnał w nietypowym wykonaniu – zagra go hejnalista Hubert Chiczewski, ale tym razem wspólnie z czwórką swoich uczniów.

O tej samej godzinie w Zalewie Sobótka kąpiel rozpoczną płockie Morsy, a spod Orlen Areny wyruszy Psi Orszak WOŚP. Miłośnicy czworonogów przejdą ulicami naszego miasta, zbierając datki do orkiestrowych puszek.

Przed południem wokół Orlen Areny odbędzie się bieg oraz marsz nordic walking „Po serce na mecie”, a w godz. 10-14 przed Orlen Areną stanie ambulans do poboru krwi. Do udziału w akcji krwiodawstwa zaprasza płocki oddział PCK. Krew może oddać osoba zdrowa. Dzień wcześniej przed oddaniem krwi należy wypić około 2 litrów płynów (woda niegazowana, soki), być wyspanym, rano spożyć lekki posiłek. Należy ograniczyć palenie papierosów i nie przychodzić na oddanie krwi po spożyciu alkoholu.

O godzinie 12 główne atrakcje rozpoczną się w Orlen Arenie. W planach są m.in. stoiska z wieloma atrakcjami, pokazy taneczne i występy wokalne. Jako gwiazdy wieczoru wystąpią Michał Szczygieł oraz zespół 4 Dreamers. O godz. 20 odbędzie się pokaz laserowy „Światełko do nieba”.

Już teraz można wziąć udział w aukcjach internetowych WOŚP. Znajdziecie tam już mnóstwo przedmiotów, a wśród płockich fantów, które można wylicytować, jest m.in. lot widowiskowy nad naszym miastem w towarzystwie prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. – Zapraszam do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To nie tylko świetna zabawa, ale także ogromna pomoc dla potrzebujących dzieci – zachęcał prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej.

Polecamy: Płock będzie grał w rytmie WOŚP przez dwa dni

Źródło i fot: UMP.
Ach, te płockie łasuchy z PiS. Dalszy ciąg spotkania opłatkowego radnych

Polacy lubią ostatni miesiąc roku. Grudzień bowiem, to czas magii i atmosfery świąt Bożego Narodzenia. To również czas spotkań opłatkowych przy choince, które organizują różne środowiska w naszym mieście. Praktycznie każde takie spotkanie kończy się wręczeniem drobnego upominku, który przygotowuje organizator. 

Ot, taki, miły gest, który ma umilić uczestnikom wydarzenia oczekiwanie do Bożego Narodzenia. Świąteczna atmosfera zyskuje na mocy dzięki powrotowi do dziecięcych marzeń o świętym Mikołaju, który nie zapomina o obecnych przy wigilijnym stole. W przypadku ‘zawodowych’ i ‘dorosłych’ wigilii uczestnicy otrzymują symboliczne prezenty. Czasami jest to bombka, wyjątkowy kalendarz, kubek, pióro, elegancki długopis, wizytownik czy słodycze.

Jeżeli ktoś otrzymuje zaproszenie na wspólne spędzenie czasu na spotkaniu opłatkowym, zazwyczaj z niego korzysta. Wyraża w ten sposób chęć, podzielenia się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia – znakiem przyjaźni. Poprzez dzielenie się nim, okazuje się chęć bycia razem – to główny powód, dla którego przyjmujemy zaproszenie. A co jeśli nie przychodzimy pomimo zaproszenia? Wyrażamy w ten sposób brak szacunku do organizatora, okazujemy niechęć do osób, które potencjalnie wezmą udział w wydarzeniu. Według wszelkich prawideł, nie biorąc udziału w spotkaniu wigilijnym, nieformalnie – nieobecny podpisuje się też pod tym, że nie oczekuje, a nawet nie chce również prezentu od ‘św. Mikołaja’.

Okazuje się, że nie jest to takie logiczne, jak mogłoby się wydawać. Dla kogo? Śpieszymy z odpowiedzią. Dla płockich radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Kilka dni temu nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że radni odebrali swoje prezenty, ale… kilka dni po spotkaniu opłatkowym. Przypomnijmy. Pierwszy raz w historii rady miasta radni jednego z klubów nie skorzystali z zaproszenia na wspólną wigilię, która odbyła się 17 grudnia. Zapraszał na nią przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski. Przy świątecznym stole płockich rajców z klubu PiS zasiadł jedynie Jerzy Seweryniak. Pozostałe 10 osób nie wzięło udziału w wigilii.

O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy Artura Jaroszewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Płocka, a także organizatora spotkania opłatkowego radnych. – Dawno żaden komentarz dotyczący radnych nie wprawił mnie w tak duże zakłopotanie – nie ukrywał Jaroszewski.

Przyznał, że zgodnie z wieloletnią tradycją corocznie na spotkaniu opłatkowym radni oraz zaproszeni goście otrzymywali symboliczne prezenty – kalendarz miejski oraz zestaw słodyczy. – Gdy w tym roku radni klubu PiS nie pojawili się na spotkaniu, nieodebrane kalendarze i paczki zmagazynowane zostały w Urzędzie Miasta – wyjaśnił. Dodał, że nie zabraniał ich wydawania, gdyby ktoś z radnych po nie przychodził, ale też nie śledził ich losu.

– Po pytaniach od mediów sprawdziłem i mogę potwierdzić – wszyscy nieobecni na spotkaniu opłatkowym radni odebrali z ratusza świąteczne podarunki. Mogę wyrazić radość z faktu, że radni PiS zmienili zdanie i nie uważają już spotkania opłatkowego jako nieszczere i udawane – podkreślił w rozmowie z nami przewodniczący rady miasta Płocka.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Płocka. Tłumy wiernych na uroczystości [FOTO]

Orszak Trzech Króli wyruszył w Płocku ze Starego Rynku, aby ulicą Bilską i alejami Jachowicza dojść do Stanisławówki. 

Pomimo mroźnej aury mnóstwo płocczan przyszło na godz. 11 na płocką starówkę, aby wziąć udział w religijnej uroczystości. Widowiskowy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Płocka po raz ósmy. Poprzedził go krótki spektakl, zaprezentowany przez młodzież ze Szkół Katolickich oraz wspólnie z biskupem Mirosławem Milewskim odmówiona modlitwa Anioł Pański.

Orszak tradycyjnie prowadziła gwiazdą, którą wieźli ułani. A za nimi trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Uczestnicy orszaku śpiewali kolędy. Wielu ubrało też korony, co niektórzy nieśli biało-czerwone flagi, było też kilka z logo Orszaku Trzech Króli. Na zakończenie uroczystości w parafii św. Stanisława Kostki odprawiono mszę świętą.

Barwne korowody przeszły dziś ulicami 752 polskich miejscowości oraz 22 poza granicami naszego kraju.

 

Fot. DR oraz Jacek i Bartek Łukaszewscy.
Ile drzew, krzewów i innych roślin posadzono w Płocku? Znamy ich gatunki

W ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, posadzono w Płocku 379 drzew, 6788 krzewów i 1368 innych roślin wieloletnich.

Wśród posadzonych roślin były m.in. następujące gatunki: klony pospolite i polne, jesiony, brzozy, kasztanowce czerwone, dęby szypułkowe, jarzęby, platany, świerki, róże pomarszczone, róże okrywowe odporna na warunki miejskie „Marathon”, jałowce, berberysy, hortensje, pęcherznice oraz rozchodniki.

Zadanie pod nazwą „Uzupełniające nasadzenia drzew, krzewów oraz roślin wieloletnich na terenie miasta Płocka w 2018 r.”, zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji na kwotę 332.718,09 zł.