Jest w czym wybierać. Garażowe wyprzedaże co niedziela w Płocku

Robicie porządki w swoich szafach, piwnicach czy garażach? Coś wydaje się zupełnie niepotrzebne i zbędne? Tymczasem komuś innemu może służyć jeszcze długie lata.

Sprzedaż takich właśnie przedmiotów, i nie tylko, umożliwia spółka Rynex na targowisku przy ulicy Rembielińskiego. Wyprzedaż garażowa odbywa się tam co niedzielę, a wśród oferowanych rzeczy można trafić na prawdziwe perełki.

Każdy zatem może stać się handlowcem – sprzedawać używane lub zupełnie nowe rzeczy – bo tu reguły nie ma. Spółka serdecznie zaprasza do współpracy sprzedawców oferujących: przysmaki regionalne, produkty spożywcze lokalne i tradycyjne z różnych stron świata, eko żywność, przysmaki typu: vegan, wege i slow food, produkty spożywcze sezonowe czyli owoce, warzywa, owoce leśne, przedmioty używane, rękodzieło artystyczne, ludowe, rzemiosło, pamiątki. Ogólnie rzecz ujmując, pomysłodawcy “Wyprzedaży Garażowej” zapraszają do handlu wielobranżowego oraz tych oferujących smaczne jedzenie.

Niedzielne wyprzedaże to również gratka dla kupujących. Asortyment oferowany przez sprzedających, jest szeroki – w pełnym tego słowa znaczeniu. Od książek i ubrań, poprzez zastawy stołowe, zabawki, sprzęt agd i rtv, aż po meble, którym wystarczy odrobina tzw. szlifu i może służyć nabywcy jeszcze wiele lat.

Przypomnijmy. Targowisko Rynex w Płock przy ul. Rembielińskiego 6B zaprasza na „Wyprzedaż Garażową” w każdą niedzielę w godz. od 8:00 do 14:00.
Prezydent do prezesa: Życie, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest sprawą nadrzędną

W sobotę, 11 stycznia, nad PKN Orlen pojawiły się, widoczne z kilkudziesięciu kilometrów, palące się płomienie na pochodniach. Do tego doszły uciążliwości zapachowe, na które uskarżali się mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego. Sytuację opisywaliśmy w materiale – Płomienie nad Orlenem widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Koncern uspokaja.

O ile wielokrotnie spółka informowała wcześniej, że może dojść do takich sytuacji za pomocą komunikatów, wysyłanych przez SMS za pośrednictwem OrlenInfo lub biura prasowego ratusza. Niestety przed sobotnimi wydarzeniami nie było ze strony koncernu żadnych komunikatów. Mieszkańcy wyrażali swoje zaniepokojenie, przysyłając do nas zdjęcia, na których widać jasno święcące łuny nad zakładem produkcyjnym. Narzekali również na bóle głowy oraz uciążliwości zapachowe.

W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Płocka Andrzej Nowakowski skierował wczoraj pismo do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Pismo cytujemy w całości:

Szanowny Panie Prezesie,
w sobotę, 11 stycznia 2020 roku od rana mieszkańcy Płocka skarżyli się na uciążliwości zapachowe, wskazując jako ich źródło zakład produkcyjny PKN Orlen. Zgłoszenia przyjmowało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, jak też lokalne media. O informacje w tej sprawie pracownik ratuszowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych zwrócił się do dyspozytora Działu Centrum Harmonogramowania Produkcji PKN Orlen. Po południu pojawiły się efekty świetlne i dźwiękowe wynikające ze zwiększonego zrzutu węglowodorów na jednej z pochodni z powodu awaryjnego wyłączenia instalacji Olefin.

Z przykrością stwierdzam, że PKN Orlen, nie po raz pierwszy, nie informuje prezydenta Płocka oraz ratuszowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo o zdarzeniach na terenie zakładu produkcyjnego, które mogą budzić niepokój mieszkańców. To pracownicy Urzędu Miasta Płocka proszą koncern o udzielenie jakichkolwiek informacji i inicjują działanie jego służb, jak w opisanej wyżej sytuacji, kiedy po informacji przekazanej z MCZK, dyspozytor z PKN Orlen wysłał ekipę pomiarową w rejon wskazany przez mieszkańca w zgłoszeniu telefonicznym.

W moim imieniu dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych zwrócił się do kierownika Działu Ochrony Środowiska PKN Orlen o udzielenie informacji na piśmie na temat awarii na instalacji Olefiny II w dniu 11 stycznia 2020 roku oraz występujących w tym dniu uciążliwości odorowych. Mam nadzieję, że tym razem taką informację otrzymam, w przeciwieństwie do sytuacji z 2016 roku kiedy miało miejsce podwyższone stężenie benzenu w powietrzu i występowały uciążliwości odorowe, a PKN Orlen do tej pory nie przekazał swojego raportu na temat, jakie substancje wydostały się wówczas do powietrza.

W związku z tym apeluję do Pana Prezesa o zmianę podejścia służb PKN Orlen i proszę o zobowiązanie podległych Panu pracowników o niezwłoczne informowanie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zaistniałych niepokojących zjawiskach.

Życie i zdrowie mieszkańców, a także ich dobre samopoczucie oraz pewność, że są bezpieczni, jest dla mnie, jako prezydenta Płocka, sprawą nadrzędną. Bardzo proszę Pana Prezesa o współpracę, zarówno w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, jak też w kwestii rzetelnej i szybkiej informacji, którą będziemy mogli przekazywać lokalnej społeczności.

Pod listem widnieje podpis prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.
Powiat płocki zalany falą dobra. Zlicytowano 4 dni w fotelu starosty. Padł rekord [FOTO]

– WOŚP kierowana przez Jurka Owsiaka to największa inicjatywa w Polsce łącząca Polaków w imię jednej wspólnej idei – idei szerzenia dobra. Mimo ataków wszystkich tych “złych języków”, orędowników dzielenia, usiłujących zohydzić Orkiestrę, kolejny rok widzimy, że jednak dobro zwycięża – napisała wicestarosta powiatu płockiego Iwona Sierocka w dzień Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na swoim profilu na Facebooku.

W niedzielę 12 stycznia w prawie wszystkich gminach powiatu płockiego było gwarno i wesoło. Tysiące mieszkańców przyłączyło się do imprez, organizowanych na rzecz Orkiestry, która w Polsce gra od 28 lat. Gminne sztaby organizowały koncerty, imprezy sportowe, licytacje czy kiermasze. W imprezach brały udział całe rodziny. Mieszkańcy powiatu byli w tym roku bardzo hojni. Udało się zebrać rekordowo dużo pieniędzy, bo aż 425 tys. zł. Jest to większa kwota od ubiegłorocznej o 113 tys. zł. To wspaniały wynik! A Polacy, jak widać po zbiórkach i frekwencji na imprezach towarzyszących, chcą dzielić się dobrem, uśmiechać do siebie i wspólnie się bawić.

Prawdziwym hitem wśród licytacji był dzień w fotelu starosty powiatu. Oczywiście zaproponował go najbardziej zainteresowany – starosta Mariusz Bieniek. Okazuje się, że nie brakowało chętnych, aby na jeden dzień zająć miejsce włodarza powiatu. Mariusz Bieniek “oddał” aż 4 dni swojego urzędowania pod aukcyjny młotek. W gminie Radzanowo wylicytowano tę atrakcję za 610 zł, w Drobinie za 500 zł, w Bodzanowie 270 zł, a w Małej Wsi aż 1000 zł. Zwycięzcom gratulujemy. Ciekawą licytacją, która zakończyła się sporym sukcesem była Konstytucja RP z podpisem Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, którą w Radzanowie wylicytowano za 1000 zł.

Hasło tegorocznego finału brzmiało “Wiatr w żagle”. Był to już 28. Finał, a jego celem było pozyskanie środków dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

W których gminach grała Orkiestra i ile udało się zebrać?

Gmina Bielsk – 27,215,19 zł
Gmina Bodzanów – 53,166,00 zł
Gmina Brudzeń Duży – Sikórz 3,053,07 zł – Brudzeń 1,727,81 zł
Gmina Bulkowo – 40,011,99 zł
Miasto i Gmina Drobin – 29,850,00 zł
Miasto i Gmina Gąbin – prawie 21 tysięcy zł
Gmina Łąck – 4,643,61 zł
Gmina Mała Wieś – około 44,300 zł
Gmina Radzanowo – 50,905,30 zł plus waluta obca, Konstytucja RP z podpisem Wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego – 1 000 zł , dzień w fotelu Starosty Płockiego – 610 zł.
Gmina Słubice – 16,442,22 zł
Gmina Słupno – ponad 67 tys. zł.
Gmina Stara Biała – Szkoła w Proboszczewicach Starych – 15,204,00 zł
Gmina Staroźreby – 15,270,25 zł
Miasto i Gmina Wyszogród – 37,266,41 zł

Starostwo Powiatowe w Płocku za pośrednictwem swojej strony internetowej serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację kolejnego finału WOŚP.

Fot. Starostwo Powiatowe Płock.
Zapłonęło serce, ustawione ze zniczy. W Płocku uczczono pamięć Pawła Adamowicza [FOTO]

– To paradoks, że czyniąc tak wiele dobra, można zderzyć się z tak ogromnym złem… Podczas ubiegłorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która – dzięki hojności tysięcy Polek i Polaków – niesie wymierną pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, Człowiek, który chciał dzielić się dobrem, został brutalnie zaatakowany i poniósł śmierć – napisał o śmierci prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, prezydent Płocka – Andrzej Nowakowski.

– Niestety, pomimo tego co stało się rok temu, kampania nienawiści trwa. Można być wyjątkowym, dobrym i szlachetnym człowiekiem, uratować wiele tysięcy ludzi, być lekarzem gotowym także wziąć odpowiedzialność za Polskę i stać się obiektem kampanii nienawiści, zorganizowanego hejtu. To może spotkać każdego z nas – sędziego, samorządowca, nauczyciela, lekarza, tylko z tego powodu, że ma się odwagę stanąć po stronie prawdy, po stronie wartości, w które się wierzy – czytamy dalej słowa prezydenta w poście na Facebooku.

13 stycznia – w rocznicę śmiertelnego zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza – Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock zorganizowało wydarzenie upamiętniające tragedię. Około stu płocczan spotkało się na pl. Gabriela Narutowicza, aby oddać hołd włodarzowi Gdańska. Wokół zdjęcia Pawła Adamowicza zapłonęło serce, ustawione ze zniczy. Zgromadzeni wysłuchali także utworu, który w ubiegłym roku stał się symbolem i swoistym hymenem pożegnalnym zamordowanego prezydenta Gdańska.

W tym samym czasie w Gdańsku osłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza. Została wmurowana nieopodal miejsca, gdzie w styczniu 2019 roku stała scena, na której zaatakowano prezydenta Gdańska. Na płycie umieszczono słowa, które zamordowany prezydent ze sceny wypowiedział na chwilę przed zamachem: “Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem Solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie”.

Oprócz tego wzruszającego wieczoru, w poniedziałek, 13 stycznia w Gdańsku otwarto aleję imienia Pawła Adamowicza. Odbył się również “Wieczór dla Przyjaciela” połączony z premierą książki “Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek.

Przypomnijmy. 13 stycznia 2019 r. podczas światełka do nieba, czyli w kluczowym momencie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni Stefan W. zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ciężko ranny trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie 14 stycznia zmarł. Miał 53 lata. Stanowisko prezydenta piastował 21 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Pomimo tego, że tragedia w Gdańsku rozegrała się na oczach milionów ludzi, do dziś sprawca nie został osądzony i skazany.

Fot. UMP.
Świetna robota płockiego Sztabu WOŚP. Brawa dla wolontariuszy i ludzi o wielkich sercach [FOTO]

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W tym roku w Płocku udało się zebrać 356 186,55 złotych, co stanowi nowy, wspaniały rekord – ogłosił płocki Sztab WOŚP na Facebooku.

Na tym jednak nie koniec. – Cały czas trwają też nasze aukcje na Allegro, gdzie można wylicytować na rzecz Orkiestry wiele ciekawych rzeczy. Aukcje kończą się 31 stycznia, a ostateczną kwotę tegorocznej zbiórki poznamy dopiero w lutym – zapowiada sztab.

– Ludzie wielkich serc kolejny raz stanęli na wysokości zadania. Pokazaliśmy, że potrafimy pomagać i bawić się oraz cieszyć niesieniem dobra – czytamy z kolei wpis prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. – Dziękuję szczególnie płockim wolontariuszom, darczyńcom, sponsorom, muzykom i wszystkim osobom zaangażowanym w 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Płock zagrał fantastycznie i dzięki Państwa hojności zebraliśmy rekordowe 356 186,55 zł – podkreśla włodarz miasta.

Niedziela upłynęła dla bardzo wielu Polaków pod znakiem czerwonego serduszka. Niemal we wszystkich polskich miastach równo o godz. 20.00 wypuszczono światełka do nieba. W Płocku był to laserowy pokaz, na który z zachwytem patrzyło setki osób, zgromadzonych w Orlen Arenie.

Dziś już wielkie brawa należą się płockiemu sztabowi – świetna robota! Brawo również dla wszystkich wspaniałych wolontariuszy, a przede wszystkim dla ludzi o wielkich sercach, którzy mają w sobie dobro i umieją się nim dzielić. Kwoty w puszkach wolontariuszy pokazują, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od początku swojego istnienia łączyła, łączy i, miejmy nadzieję, będzie łączyć… – do końca świata i jeden dzień dłużej – jak to mawia Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

Hasło tegorocznej edycji WOŚP 2020 brzmiało: Wiatr w żagle. Pieniądze, które udało się zebrać oraz te pochodzące z wciąż trwających aukcji, będą przeznaczone przede wszystkim na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Fundacja Jurka Owsiaka w tym roku będzie skupiać się przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. 

Dodamy, że na koncie WOŚP w niedzielę, 12 stycznia, o północy była rekordowa kwota 115 mln zł.

 

Fot. Sztab WOŚP Płock.
Płockie galerie handlowe grały w rytmie WOŚP już w sobotę [FOTO]

Chociaż 28. Finał WOŚP oficjalnie w całej Polsce odbędzie się dziś, to w Płocku już dzień wcześniej, czyli w sobotę odbywały się pierwsze zbiórki połączone z licznymi imprezami. Tradycyjnie do zbiórek na rzecz fundacji Jurka Owsiaka przyłączyły się wszystkie galerie handlowe. Przygotowane programy obfitowały w aukcje, koncerty, pokazy i różnego rodzaju atrakcje.

Od lat finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy, to cała moc imprez, w których uczestniczą całe rodziny. Z uśmiechem na ustach darczyńcy wrzucają do puszek od drobnych grosiaków począwszy, a na dużych nominałach na banknotach skończywszy. Przy okazji chętnie rozmawiają z wolontariuszami i biorą udział w imprezach.

– Podczas dzisiejszego kwestowania w galeriach handlowych płocczanie, jak zwykle, pokazali, że mają wielkie serca i potrafią się dzielić. Dziękuję państwu za obecność i zapraszam w niedzielę do Orlen Areny – podziękował mieszkańcom Płocka prezydent Andrzej Nowakowski w poście na Facebooku. – WOŚP gra dzisiaj i jutro. Jest wiele atrakcji, więc wpadnijcie. Kilka osób z małym dziećmi mówiło mi, że ich pociechy mogły być dobrze leczone, dzięki sprzętom zakupionym ze zbiórki WOŚP – napisała z kolei poseł na Sejm Elżbieta Gapińska.

– Dobrze spędzony dzień, mamy nadzieję, że nasze puszki są nie tylko ciężkie – nie ukrywał zadowolenia płocki radny Tomasz Kominek, dodając do posta zdjęcie z marszałkiem Adamem Struzikiem, radną Małgorzatą Struzik, Katarzyną Jakubowską, Łukaszem Stawickim i swoją córką Patrycją Kominek, która od najmłodszych lat uczestniczy z tatą w zbiórkach na rzecz Orkiestry. – Jak co roku w roli wolontariusza. Zaczynamy już dziś! Zachęcam wszystkich do udziału. Tym razem gramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – zachęcał do udziału w imprezach marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W płockich galeriach na rzecz fundacji kwestowali między innymi: wiceprezydent Roman Siemiątkowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej Adam Mieczykowski, płoccy woprowcy i wspaniali wolontariusze – młodzież z płockich szkół.  

Kiedy wolontariusze zajęci byli kwestowaniem na scenach w płockich galeriach handlowych – Wisła, Mazovia i Atrium Mosty trwały występy i licytacje. Sceny, podobnie jak zbiórki, połączyły trzy pokolenia – od przedszkolaków do seniorów. I chyba to w tym wszystkim jest najwspanialsze. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy łączy Polaków, którzy mają wielkie serca, którzy chcą pomagać słabszym, chorym i potrzebującym.

28. Finał WOŚP odbywa się pod hasłem – Wiatr w żagle. Na ulicach Płocka będzie kwestowało 460 wolontariuszy.  12 stycznia płocki Finał WOŚP odbędzie się w Orlen Arenie. Poniżej prezentujemy program, przygotowany przez płocki sztab. 

11.00 – Otwarcie bram wejściowych na teren imprezy masowej
11.00 – 14:00 – Próby zespołów (Baranovski, 2 plus 1)
12:00 – Konferansjer – zapowiada występy i koncerty
12:30-13:00 – Pokazy taneczne
13:30–14:00 – Pokazy taneczne
14:00 – Wokalistki z pracowni POKiS
14:30 – Pokaz tańca brzucha – około 10 min.
14:40-15:20 – Zespół Linstrit (MDK)
15:30-16:30 – Zespół Klisze (POKiS)
16:30 – Pokaz tańca brzucha – około 10 min.
16:50-18:00 – Koncert BARANOVSKI
18:15-19:40 – Koncert 2 PLUS 1
19:40 – licytacja tortu
20.00 – Światełko do Nieba – Hymn WOŚP i pokaz laserowy
ok. 20:30 – Zespół Szczury Lądowe (MDK)
ok. 21:00 – zakończenie imprezy

Fot. Młodzieżowy Dom Kultury.
W Saloniku Babci Krysi będzie smacznie i domowo. Wkrótce otwarcie nowej restauracji

W sobotę, 18 stycznia, Babcia Krysia wprowadza się na płocką starówkę. Jej specjałami można będzie się delektować już od godziny 12:00 w lokalu na parterze kamienicy przy ulicy Stary Rynek 27. W samo bowiem południe nowa restauracja – Salonik Babci Krysi będzie gotowa na powitanie gości. O godzinie 14:00 Babcia Krysia zaprasza na pyszny tort. A na smakowanie domowych pyszności przez cały dzień.

Salonik Babci Krysi to kolejne wyjątkowe miejsce, które przygotowuje Stowarzyszenie Na rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS. – Z marketingowego punktu widzenia można tu widzieć tylko kolejne miejsce spotkań, w którym można miło spędzić czas, zjeść domowe dania. I to jest oczywiście prawda. Ale trzeba pamiętać, że Salonik, to podobnie jak i prowadzone przez Stowarzyszenie AS restauracje Gary Babci Krysi, miejsce mające wyjątkową rolę – niesienia pomocy – tłumaczy Rafał Chmielewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS.

Bo tak jak i w przypadku pozostałych restauracji cały wypracowany dochód będzie przeznaczany na cele statutowe Stowarzyszenia. Czyli wspieranie naszych seniorów w bardzo różnorodny sposób np. przy zakupie leków, dofinansowaniu turnusów rehabilitacyjnych, zakupie opału. Jednym słowem to dobre, wyjątkowe miejsce pozwalające nam jeszcze bardziej pomagać. A to jest najważniejsze przesłanie i główna misja Stowarzyszenia AS, a co za tym idzie kolejnych jego działań – podkreśla Chmielewski.

Płocczanie zdążyli już ‘poznać’ Babcię Krysię i jej specjały. I wiadomo, że jej specjalnością jest przygotowywanie dań pachnących i smakujących domem, dzieciństwem, tradycyjną polską kuchnią. I takie też znajdą się w menu Saloniku, mieszczącego się na parterze kamienicy przy ulicy Stary Rynek 27. W karcie dań, przygotowanej także w języku angielskim, znajdą się zatem dania z najwyższej jakości mięs drobiowych, wieprzowych i wołowych. Będą również pyszne dania „prosto spod wałka”, czyli pierogi, kluski śląskie, kopytka, które pozwolą na szybkie zaserwowanie gościom dań ciepłych w oczekiwaniu na dania wymagającego dłuższego czasu przygotowania.

W ofercie Saloniku znalazła się też propozycja dań najmłodszych. Tu również właściciele postawili na klasykę. Zatem będzie pyszny, złocisty rosołek, własnoręcznie przygotowywany budyń śmietankowy własnej produkcji z konfiturą wiśniową, czy rozpływający się w ustach placek drożdżowy, a także kasza manna. W karcie znalazły się również dania wegetariańskie, bezglutenowe i bezmięsne.

Salonik Babci Krysi, to miejsce, gdzie dla gości przygotowywane będą dania pełne sezonowych przysmaków i oczywiście domowych tradycji z linii – Spiżarnia Babci Krysi, które przygotowywane są ze świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Pierwszą propozycją będzie domowa ćwikła z chrzanem i ogórki pikle. Dla najmłodszych zaś konfitura wiśniowa.

Powstający w Płocku Salonik Babci Krysi będzie po prowadzonej w Płocku przez Stowarzyszenie restauracji Gary Babci Krysi, drugim lokalem stowarzyszenia AS. Restauracja, która za kilka dni otworzy swoje drzwi dla gości, będzie oferowała inną linię gastronomiczną. Bardziej nastawioną na dania sezonowe, pełne owoców, warzyw, smaków charakterystycznych dla pór roku i przede wszystkim kuchni polskiej.

Stowarzyszenie już zaprasza na lunche, domowe obiady, kolacje przygotowywane z myślą o tych wszystkich, którzy będą szukali przysmaków tak pysznych jak to u babci. Zarówno w menu jak i wystroju nie zabraknie oczywiście tego co się kojarzy i nieodłącznie wiąże z sezonowymi smakami, zapachami, czyli domowych przetworów z linii Spiżarnia Babci Krysi, z których będą przygotowywane potrawy i które będzie można zakupić na miejscu. Salonik będzie otwarty codziennie w godzinach od 12:00 do 22:00.

W Saloniku Babci Krysi, który niebawem zacznie działać przy ul. Nowy Rynek 27, nie będą serwowane obiady ze zniżką dla członków Stowarzyszenia, tak jak jest to w Garach Babci Krysi przy ul. Obrońców Płocka 1920 r. 
‘Wiatr w żagle…’ w gminach powiatu płockiego. Co zaplanowano na 28. Finał WOŚP?

Kiermasze, koncerty, licytacje, sportowe rywalizacje, przedstawienia, a przy okazji wolontariusze, którzy będą kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wszystko będzie się działo w gminach powiatu płockiego. Tradycyjnie zatem – Powiat Płocki włącza się w akcję.

Aż w 14 z 15 gmin powiatu płockiego podczas niedzielnego finału WOŚP zaplanowano imprezy, połączone ze zbiórką pieniędzy. Datki zebrane w tym roku przeznaczone będą na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W niedzielę 12 stycznia Finał WOŚP w Polsce odbędzie się po raz 28. Tegoroczny finał będzie przebiegał pod hasłem “Wiatr w żagle…”.

W gminnych sztabach oprócz świetnej zabawy i integracji będzie można wziąć udział w licytacjach, na których znajdziecie m.in. rękodzieło wykonane przez pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej z terenu powiatu, nie zabraknie również atrakcyjnych powiatowych gadżetów, no i wisienka na torcie licytacji… dzień w fotelu Starosty, który oczywiście przeznaczył na licytację starosta Mariusz Bieniek.

Oto co na WOŚP przygotowały poszczególne gminy

Gmina Bielsk

Na 28 Finał WOŚP zaprasza m.in. sztab nr.914 Gminnego Ośrodka Kultury w Bielsku, gdzie od godz.14:30 do chwili ogłoszenia wyników tegorocznej zbiórki, zaplanowano blok artystyczny z udziałem dzieci z gminnych przedszkoli i szkół. Nie zabraknie także koncertu orkiestry dętej OSP Bielsk, jak również licznych licytacji gadżetów WOŚP i przedmiotów od prywatnych darczyńców oraz kiermaszu. Finał zakończy się światełkiem do nieba w postaci zimnych ogni.

Gmina Bodzanów

Tu wspólna zabawa rozpocznie się już o 8:00 Off Roadowymi zmaganiami. Start imprezy zaplanowano w parku przy stawie, następnie uczestniczy spotkają się o godz. 16:30 w świetlicy w Gąsewie gdzie licytować będą motoryzacyjne gadżety. Na godz. 17:00 natomiast zaplanowano koncert gwiazd i wspólną zabawę w Szkole Podstawowej w Bodzanowie a między godz.8:00 a 16:00 będzie można skorzystać z dodatkowej atrakcji czyli Rejsu po Wiśle motorówką w Kępie Polskiej.

Gmina Brudzeń Duży

W zbiórkę angażuje się tu 22 Drużyna Harcerska w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Brudzeniu Dużym pod wodzą opiekuna Moniki Chmielewskiej. W piątek harcerki odwiedzą m.in. Urząd Gminy gdzie będą zbierać fundusze. W Sikorzu zbiórkę również poprowadzą harcerze pod wodzą Mariusza Łakomskiego, a w Siecieniu w piątek i niedzielę WOŚP wesprą uczniowie Szkoły Podstawowej.

Gmina Bulkowo

W hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bulkowie 28 Finał WOŚP rozpocznie się o godz. 15:10 wówczas to wystąpią: zespół muzyczny AKORD, dzieci ze szkół, Agata Pijankowska z zespołem “Jeszcze się żagiel bieli”, odbędzie się także recital Natalii Pęcherzewskiej oraz licytacje. Na godz. 18.00 zaplanowano występ Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów i ponownie występ Agaty Pijankowskiej. O godz. 19.00 odbędzie się występ zespołu THE BROTHERS i ogłoszone zostaną wyniki zbiórki.

Miasto i Gmina Drobin

18 raz zagra w tym roku WOŚP w Drobinie. O godz. 15.00 zaplanowano uroczyste otwarcie 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali MOKSiR w Drobinie. Kilka minut później zaplanowano pierwszy występ, a będzie to Orkiestra OSP Drobin, następnie prezentować będą się uczniowie SP w Łęgu Probostwie, a tuż po nich wystąpi raper ALAN, ALAN. O godz. 15:50 zaplanowano kolejny występ uczniów – tym razem z SP w Drobinie. Po godz. 16:00 odbędą się animacje i konkursy oraz kolejne występy zaproszonych gości takich jak: zespoły CIĘŻKI POP, MAVERS, NIEPOWTARZALNI, SMASH oraz MACZO. Wśród dodatkowych atrakcji zaplanowano fotobudkę, szczudlarzy, zjeżdzalnię, pokaz militariów i motocykli a także loterie, aukcje i kącik zabaw dla maluchów.

Miasto i Gmina Gąbin

Wydarzenia związane z 28 Finałem WOŚP rozpoczną się już w sobotę 11 stycznia. W hali sportowej bowiem zaplanowano Turniej Tenisa Stołowego, którego organizatorem jest burmistrz miasta i gminy Gąbin oraz klub sportowy MUKS Beinternactive Gąbin. Początek o godzinie 9:00. Kolejny wydarzeniem sportowym będzie VII Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Strażaków. Początek zmagań w dniu Finału o godzinie 8:30 w hali sportowej. O godzinie 16:45 w sali OSP Gąbin rozpocznie się koncert. Organizator – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie przygotował dla uczestników szereg atrakcji. W programie oprócz występu Orkiestry Dętej OSP Gąbin, zespołów tanecznych z MGOK w Gąbinie, zespołu RanDevu zaplanowano licytację gadżetów, występ grup ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie i zespołu Voyager Music.

Gmina Łąck

Piętnastu wolontariuszy zbierać będzie fundusze z przeznaczeniem na WOŚP już w piątek na terenie Szkoły Podstawowej w Łącku oraz w niedzielę przed i po mszy św. w Łącku, Sendeniu oraz Korzeniu.

Gmina Mała Wieś

Jasełka, licytacje, pokaz ratownictwa oraz pierwszej pomocy w wykonaniu OSP Mała Wieś, pokaz tańca, występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Małej Wsi oraz przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi to część atrakcji jakie czekać będą na tych którzy niedzielny, 28 Finał WOŚP spędzą w hali sportowej w Małej Wsi, a wszystko to przeplatane licytacjami. Gwiazdą wieczoru będzie tu Piotr Kwiatkowski uczestnik programu The Voice of Poland. Na zakończenie wieczoru zaplanowano światełko do nieba w wykonaniu Próbnej Gromady Zuhowej przy Szkole Podstawowej w Podgórzu. Dodatkowo w programie: loterie, malowanie twarzy, stoisko strażackie, kiermasz książki używanej oraz kawiarenka. Początek o godz. 15:00.

Gmina Radzanowo

Finał rozpocznie się 12 stycznia o godz. 15:00 na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Radzanowie. W programie występy utalentowanych dzieci i młodzieży z gminnych szkół, występ chóru seniorów Złota Jesień, grup tanecznych i wokalistów Centrum Kultury i Sportu oraz koncert Zespołu ADHD. Dodatkowo zaplanowano animacje i zabawy z grupą „Bawidełko”, słodkie poczęstunki, kiermasz książek używanych, loterie i sprzedaż gadżetów. Wolontariuszy będzie można spotkać na terenie Gminy Radzanowo już od godz. 9:00.

Gmina Słubice

Liczne atrakcje proponuje także Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach. Będzie można tu bawić się podczas występów zespołów: D`drzwi, Super Stars, Wielkiej Orkiestry Dziecięcej „Czerwone Serduszko” ze Szkoły Podstawowej w Słubicach, Orkiestry Dętej O.S.P. w Słubicach wystąpią także zespół Teraz My, Alter Ego, Małe Studio Piosenku G.O.K. w Iłowie, Zespół Ludowy „Grzybowianki” oraz „Grzybowianki i Grzybowiacy” Zespół Ludowy im. Cecylii Milczarek. Start o 13:30

Gmina Słupno

W niedziele na Orliku w Słupnie o godz. 16:00 zaplanowano Bieg Charytatywny na 3 km „Policz się z cukrzycą”, natomiast od godz. 17:00 na hali przy Szkole Podstawowej w Słupnie odbędą się licytacje i część artystyczna w wykonaniu dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej oraz Gminnego Ośrodka Kultury a także występ Orkiestry Dętej.

W sobotę 11 stycznia natomiast konto WOŚP zasili także zbiórka, która zorganizowana zostanie podczas I Balu Przedsiębiorców Gminy Słupno. Atrakcją wieczoru będzie tam koncert Trzech Tenorów: Mariusza Ruty, Mirosława Niewiadomskiego oraz Bartosza Kuczyka.

Gmina Stara Biała

Tu Finał WOŚP odbywał się będzie w Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach. 12 stycznia moc atrakcji czekać będzie na wszystkich którzy między godz. 11:00 a 16:00 zechcą spędzić wspólnie czas i wesprzeć zbiórkę. Zaplanowano m.in. przedstawienie „W krainie bajek” w wykonaniu uczniów klas pierwszych, przedstawienie „Mały Książę” w wykonaniu Koła Teatralnego, Bieg Mikołajów zakończony gorącą grochówką a także pokaz Judo i Tańca. Na gości czekać będą dodatkowo: stół wiejski, kawiarenka, popcorn, kiermasz rękodzieła, antykwariat, loteria fantowa, malowanie twarzy, zdjęcia z Myszką Miki oraz kącik zdrowia.

Gmina Staroźreby

Sztab przy Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze wspierać będzie 25 wolontariuszy a Finał odbywał się będzie przez 2 dni, 11 stycznia (sobota) w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Staroźrebach i 12 stycznia (niedziela) w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze. W Programie zaplanowano w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Staroźrebach: 11:00-14:00 – Turniej Piłki Nożnej o „Puchar Wójta Gminy Staroźreby”, 14:00- 15:40: malowanie twarzy, stoiska z kawą, herbatą, ciastem, kanapkami, piernikami, ponadto fotobudka, pokaz wozów bojowych OSP Staroźreby oraz występy: Zespołu Śpiewaczego – „Staroźrebianki”, Zespołu „The Voice Orkiestra”, Orkiestry Dętej ze Staroźreby, chórów szkolnych – ZSP Staroźreby, SP Nowa Góra, występ solistki – uczennicy V LO w Płocku, występ Klubu Karate działającego przy ZSP w Staroźrebach oraz występ solisty – ucznia V LO w Płocku. 12 stycznia natomiast w sztabie przy Szkole Podstawowej im. Z. Dłużniewskiego w Nowej Górze o godz.15:30 wystąpią Mali Tancerze z Nowej Góry a po nich The Brothers, 16:30 to czas na Familiadę a około 17:00 wystąpi The Voice Orkiestra, po niej Orkiestra Dęta ze Staroźreb, następnie KGW „Teodorki” oraz Chóry Szkolne: ZSP Staroźreby i SP Nowa Góra. Około 19:30 przewidziano licytację. Ponadto nie zabraknie: malowania twarzy, loterii, stoisk z ciastem, kawą , herbatą oraz przejażdżek wozem technicznym OSP Nowa Góra.

Miasto i Gmina Wyszogród

Finał WOŚP w Wyszogrodzie wystartuje o godz. 15:00. Na początek przywita wszystkich Orkiestra Dęta OSP Rębowo, następnie zaplanowano występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wyszogrodzie i pierwszą licytację. Przed zgromadzoną publicznością prezentować będą się: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rębowie, Kobylnikach i Wyszogrodzie oraz grupy animatorów. Ponadto na Orkiestrowej scenie zaprezentuje się młodzież z Zespołu Szkół Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie oraz Grupa „ Mavilena” a także uczniowie Liceum im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Tuż przed światełkiem do nieba zaplanowano natomiast show Grzegorza Szymańczaka. Występy przeplatane będą licytacjami.

Źródło: Starostwo Powiatowe Płock.
Fot. Archiwum Starostwo Powiatowe Płock.
Nie wychodząc z domu, można wesprzeć WOŚP. Trwają płockie aukcje, a na nich…

Koszulka bramkarska Paris Saint Germain z autografami piłkarzy, kolacja dla dwóch osób z prezydentem Andrzejem Nowakowskim, roczny karnet wstępu do płockiego zoo, zwiedzanie sejmu oraz obiad z poseł Elżbietą Gapińską czy przejażdżka łodzią motorową z płockim WOPR. To zaledwie kilka aukcji 28. Finału WOŚP, które prowadzi Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia I w Płocku.

Już za kilka dni wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w Płocku szykuje się mnóstwo imprez, podczas których można będzie wesprzeć Orkiestrę. Jednym ze sposobów przekazania środków na fundację Jurka Owsiaka, jest możliwość wzięcia udziału w aukcjach internetowych na Allegro. Płocką aukcję – jak co roku – prowadzi płocki MDK. Można tam znaleźć przedmioty, które przekazali darczyńcy. Tylko i wyłącznie od hojności licytujących zależy, jaką kwotą wesprą najbardziej chyba znaną na świecie polską fundację. 

Wśród tegorocznych przedmiotów jest kilka perełek np. koszulka bramkarska Paris Saint Germain z autografami piłkarzy – póki co cena za nią to 285 zł., a przedmiot licytuje 6 osób. – Na koszulce podpisali się zawodnicy, będący jednymi z największych światowych gwiazd piłki nożnej, między innymi: Kylian Mbappe, Angel Di Maria, Edinson Cavani, Mauro Icardi czy Marco Verratti. – Koszulkę przekazał nam na licytację wychowanek między innymi UKS MDK Płock, Escoli Varsovia i Chelsea FC, bramkarz reprezentacji Polski U-21 i jednej z najlepszych drużyn świata, Paris Saint Germain – Marcin Bułka – czytamy w opisie aukcji.

Z kolei niebywałą okazją, aby nabrzeże wiślane obejrzeć od strony… Wisły jest wylicytowanie godzinnego rejsu łodzią płockiego WOPR. Nie dość, że piękne widoki, to na dodatek bardzo bezpiecznie – pod czujnym okiem woprowców. – Zwycięzca aukcji będzie mógł z przyjaciółmi wybrać się na godzinny rejs po Wiśle w okolicach Płocka łodzią motorowodną – czytamy w opisie. Na razie chętnych na nietypową przejażdżkę jest 5 osób, a wylicytowana kwota to 230 zł.

Na aukcję sporo “przedmiotów” przekazał Miejski Ogród Zoologiczny. Wśród nich znajdujemy trening medyczny i karmienie fok, zajęcia edukacyjne w zoo czy karmienie pingwinów. W tym roku można wylicytować kilka kolacji z bardzo znanymi osobami między innymi prezydentem Andrzejem Nowakowskim, motocyklowymi mistrzami – Markiem i Pawłem Szkopkiem czy Andrzejem Supronem – światowej sławy zapaśnikiem.

To jednak nie wszystko. Wśród aukcji znajdziecie także zwiedzanie sejmu plus dobry obiad, które zaoferowała poseł Elżbieta Gapińska, rodzinny 6-godzinny rejs jachtem, który podarował Klubu Żeglarski Petrochemia Płock, karnet VIP na Audioriver, ekstremalny kurs pływania katamaranem czy wizytę w sztabie WOŚP w Warszawie. Wylicytować także można bardzo ciekawe książki o Płocku, obrazy, plakaty i vouchery czy romantyczne weekendy w hotelach.

W każdym razie jest w czym wybierać. Warto odwiedzić stronę płockich aukcji i nie wychodząc z domu, wesprzeć 28. Finał WOŚP.
Zacny jubileusz płockiej “Małachowianki”. Przy okazji można ją zwiedzić także… wirtualnie [FOTO]

W tym roku 840. rocznicę istnienia będzie świętować płockie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie. Z tej okazji będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę, a Małachowiacy spotkają się podczas uroczystego zjazdu absolwentów.

– W 2020 r. będziemy obchodzić zacny jubileusz 840 lat istnienia i oczywiście kolejny zjazd absolwentów, organizowany przez Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dyrektor szkoły Katarzyna Góralska.

Obchody rocznicowe rozpoczną się 29 maja i potrwają dwa dni. Wcześniej, bo 18 maja we współpracy z płockim Muzeum Mazowieckim otwarta zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona szkole i jej znamienitym wychowankom. Oprócz tego, w 2020 roku szkoła będzie gościć przedstawicieli Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, a zjazd dyrektorów tych placówek planowany jest na październik. 

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku otrzymało tę nazwę w 1921 r. W dokumencie organizacyjnym ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Antoni Ponikowski napisał m.in.: „Na mocy aktu z dnia 11 czerwca 1921 r. Państwo Polskie objęło w ponowne posiadanie istniejącą od siedmiu stuleci w mieście Płocku szkołę średnią męską, która w latach wielkiej wojny światowej pozostawała pod opieką miejscowego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Niniejszym uznaję tę szkołę za państwową i nadaję jej miano: Gimnazjum Państwowe imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego”.

I dodał dalej: „Niechże czcigodna postać polskiego Arystydesa opromieniona aureolą Wielkiego Sejmu i Konstytucji Majowej, stanie się dla młodzieży polskiej wychowującej się w sędziwych murach prastarej uczelni, wzorem prawości i czystości duszy i czynów, cnoty obywatelskiej oraz zawsze chętnej gotowości do służenia Ojczyźnie”.

Szkoła w tym samym miejscu działa nieprzerwanie od 1180 r. Powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w płockiej katedrze. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. najstarsze budynki szkoły, fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, XV-wieczna wieża i XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.

W latach 2012-2014 w “Małachowiance” przeprowadzono prace remontowe i renowacyjne. Obejmowały one m.in. dach, elewacje i fundamenty oraz wnętrza zabytkowych zabudowań, w tym także muzeum. Koszt robót, ok. 29,9 mln zł, w większości pokryty został ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołożył płocki Urząd Miasta.

W ostatnim czasie szkoła uruchomiła na swojej stronie internetowej wirtualny spacer , dzięki któremu można obejrzeć “Małachowiankę” z lotu ptaka, piękne muzeum, aulę, wieżę, zwiedzić galerię z olimpijczykami czy bliżej “poznać” słynnych absolwentów.

Polecamy: Diament na Nocy Muzeów. Setki chętnych do zwiedzania Małachowianki [FOTO]

Źródło: PAP/LR.
Fot. Zrzuty ekranu – wirtualny spacer (google).