Wzruszające przemówienie prezydenta Płocka. Narodowe Święto Niepodległości [FOTO]

– Historia jest nauczycielką życia. Zwłaszcza ta historia, którą się pisze krwią powstańców, ta historia, którą się mierzy krzyżami pod Monte Casino, ta historia liczona wagonami, jadącymi na wschód Polakami, by ginęli na nie swojej ziemi. Ta historia karze się dziś zatrzymać nad słowem wolność. – Jak ważne to słowo, jak kruche – mówił prezydent Andrzej Nowakowski przy Płycie Nieznanego Żołnierza.

– Jak łatwo tę wolność stracić, jak łatwo ją sprzedać, jak szlachta pod znakiem Radziwiłła przy okazji potopu szwedzkiego, jak zdrajcy pod znakiem targowicy w przededniu rozbiorów. Wolność jest krucha. O wolność trzeba dbać, bo gdy się ją straci, to wówczas kolejne pokolenia będą o nią walczyć. Kolejne pokolenia będą umierać w imię niepodległości – podkreślił.

– Pamiętajmy o tym dziś, gdy razem świętujemy w Płocku, w sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości. Pamiętajmy, bo wolność nie została nam dana, ona została wywalczona przez naszych przodków. Została nam zadana, byśmy ją budowali, w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym co łączy, a nie dzieli. Oparta na prawdzie, a nie na kłamstwie – mówił prezydent. – Pamiętajmy w przededniu przyszłorocznej 100. rocznicy obrony Płocka, jak łatwo wolność stracić, jak bardzo trzeba o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych, wykluczonych, potrzebujących pomocy. Budujmy razem naszą wolność.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Płocku rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Władysława Broniewskiego. Następnie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Główne uroczystości przebiegały na placu Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Liczne delegacje złożyły kwiaty, były też wystrzały na wiwat. Następnie uczestnicy przeszli na Stary Rynek, gdzie częstowano rosołem z gęsiny, był też koncert pieśni patriotycznych oraz Akcja Marcelinki.

Fot. DR.
Najwspanialszy chór śpiewał pieśni patriotyczne na Starym Rynku w Płocku [FOTO]

W tym roku z zaproszenia do wspólnego śpiewania podczas Podwieczorku Patriotycznego skorzystały prawdziwe tłumy. Przy ławeczce Druha Wacława Milke na Starym Rynku w Płocku w przededniu święta Niepodległości śpiewał najwspanialszy chór – harcerze i płocczanie – osoby starsze, młodsi i dzieci.

Siódma edycja Podwieczorku Patriotycznego zapewne przejdzie do historii, jako ta przełomowa. Na Starym Rynku bowiem wydarzenie zgromadziło tłumy. 10 listopada tradycyjnie już Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaprosiły mieszkańców Płocka i nie tylko do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

W niedzielny wieczór na Starym Rynku najpierw zabrzmiał “Mazurek Dąbrowskiego”. Potem wszyscy razem śpiewali między innymi: “Warszawiankę”, “Czerwone maki na Monte Cassino” czy “Wojenko, wojenko”. Przy tak wspaniałej okazji, jak Narodowe Święto Niepodległości, nie mogło zabraknąć “Roty”, którą odśpiewano z wielką powagą i szacunkiem – na stojąco. Śpiewana przez tak wspaniały chór, powodowała, że przechodziły ciarki po plecach.

Warto dodać, że pomiędzy utworami, które śpiewano, było też słowo czytane. Uczestnicy Podwieczorku usłyszeli wspomnienia dotyczące wybuchu II wojny światowej. Bowiem 80. rocznica jej wybuchu była w tym roku wiodącym motywem wydarzenia.

Dla uczestników spotkania przygotowano śpiewniki z tekstami pieśni i biało-czerwone rekwizyty – chorągiewki, przypinki -wstążeczki czy wiatraczki. Harcerze częstowali także słynnymi ciasteczkami – marcelinkami, które kilka dni wcześniej specjalnie wypieczono na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Płocku.

Fot. DR.
Xavier Sabate: Graliśmy na granicy naszych możliwości. Ważne zwycięstwo Orlen Wisły Płock [FOTO]

– Dziś w ataku Niko dał lekcję, jak grać. Pokazał, jak być liderem drużyny. Jego rolą nie jest zdobywanie bramek, ale w obliczu tylu kontuzji pokazał, że jest świetnym zawodnikiem i wziął na siebie tę odpowiedzialność. W obronie cały zespół wykonał niesamowitą pracę – graliśmy na granicy naszych możliwości. Dziękuję również kibicom za stworzenie w hali gorącej atmosfery – komentował Xavier Sabate, trener ORLEN Wisły Płock na pomeczowej konferencji prasowej.

Z kolei Vladimir Maksimov trener Chekhovskie Medvedi przyznał, że ORLEN Wisła Płock walczyła dziś lepiej, niż my. – Gra była agresywna, co mogło spowodować kontuzje. Nasza gra była niezorganizowana, traciliśmy dużo piłek, akcje były indywidualne – podsumował.

W niedzielnym spotkaniu ORLEN Wisła Płock w 7. kolejce VELUX EHF Ligi Mistrzów pokonała Chekhovskie Medvedi ( Czechowskie Niedźwiedzie) 34:28. Zwycięstwo tym cenniejsze, że odniesione w bardzo okrojonym składzie.

Trener Xavier Sabate pod nieobecność kilku kluczowych graczy zdecydował się na rozwiązanie, które testował w poprzednich spotkaniach. Podwyższona, agresywna obrona mocno od pierwszej minuty utrudniała grę rozgrywającym Niedźwiedzi i to gospodarze szybko przejęli inicjatywę. Na środku obrony znakomicie ze swoich obowiązków wywiązywał się Mateusz Piechowski, a w ataku na swoim wysokim poziomie rozgrywał Niko Mindegia, po którego asystach i bramkach ręce same składały się do oklasków. Zaskakiwał również nasz prawoskrzydłowy…Przemek Krajewski, który na trzy swoje próby wykorzystał wszystkie. Wiślacy grali szybko, chętnie wyprowadzali kontrataki i po kwadransie gry prowadzili 10:7. Po stronie gości dobrze dysponowani byli Dmitrii Santalov i przede wszystkim Kiril Kotov, który często umiejętnie wykorzystywał naszą podwyższoną obronę i zbiegał na szósty metr. Kilkukrotnie w pomocą przychodził nam Adam Morawski, ale i tak przed przerwą rosyjski rozgrywający uzbierał aż pięć bramek. Pod koniec tej części meczu obie ekipy poszyły na wymianę ciosów i w efekcie po pierwszych trzydziestu minutach mieliśmy wysoki wynik i prowadzenie ORLEN Wisły Płock 18:15.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, a kibice mogli oglądać prawdziwą wymianę ciosów z obu stron. Wyborną dyspozycję utrzymywali Mindegia i Krajewski, którzy byli bezbłędni w ataku, a w dodatku Krajek wykonywał olbrzymią pracę w obronie. To po ich dwójkowej akcji w 40.min. Nafciarze prowadzili już 25:20. Trzeba przyznać również, że goście nie byli w takiej formie, jak w naszym pierwszym meczu i gdy trafili kolejno Renato Sulić i z kontry Krajewski na 27:20, o czas poprosił trener Vladimir Maksimov. To był jednak dzień Nafciarzy, a przede wszystkim Niko Mindegii, który był klasą samą dla siebie – rozgrywał, trafiał i asystował na poziomie niedostępnym dla przyjezdnych. Do tego wielka praca w obronie całego zespołu przyniosły efekt w postaci prowadzenia 31:23 w 49.min. Chwilę później przy stanie 32:25 trener Niedźwiedzi poprosił o czas, ale losów tego spotkania nie było już szans odwrócić. Gospodarze mając dwa punkty w kieszeni nie forsowali już tempa, choć obrona do ostatniego gwizdka sędziego nie pozwalała mistrzom Rosji nawet na kosmetykę wyniku. Zwieńczeniem meczu była dwójkowa akcja Mindegii i Źabicia, która na koniec jeszcze raz poderwała publiczność zebraną w ORLEN Arenie.

ORLEN Wisła Płock – Chekhovskie Medvedi 34:28 (18:15)

ORLEN Wisła: Morawski – Matulić 3, Góralski, Piechowski, Szita 5, Krajewski 8, Źabić 1, Mihić 2, Sulić 5, Czapliński, Mindegia 10(2k)

Medvedi: Grushko, Pavlenko – Gumarov 1, Santalov 5, Kiselev, K.Kotov 6(2k), Andreev, Pavlenko, A.Kotov 4, Ostashchenko 2, Karlov 1, Kornev 1, Vasilev 1, Furtsev 3, Maslennikov 1, Kamenev, Kosorotov 3

Źródło: SPR Wisła Płock
Fot. DR.
101. rocznica odzyskania niepodległości. Co zaplanowano w Płocku? [PROGRAM]

– Niepodległość będziemy jak co roku świętować wspólnie i radośnie – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski, przedstawiając bogaty i różnorodny program obchodów. Uroczystości pod odwachem, śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, degustacja polskich potraw to niektóre z jego punktów.

Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek 11 listopada pod odwachem i na Starym Rynku. Mieszkańcy najpierw spotykają się na mszy za ojczyznę w katedrze, a później oddadzą hołd walczącym o Polskę przy Płycie Nieznanego Żołnierza. O 12:00 przed ratuszem zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. – Włączyliśmy się do inicjatywy „Cała Polska śpiewa hymn”. Razem z chórem Vox Maiorum zachęcamy do udziału w akcji i odśpiewania wszystkich jego zwrotek – mówiła Monika Maron, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta. A później odbędzie się degustacja rosołu z gęsiny.

To niejedyny akcent kulinarny obchodów. Od dziewięciu lat płoccy restauratorzy przygotowują specjalne menu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Znajdziemy w nim tradycyjne polskie albo inspirowane polską kuchnią dania. Swój udział zadeklarowało już 27 restauracji i kawiarni. Ich listę i propozycje znajdziemy na profilu wydarzenia lub facebooku organizatora. Akcję koordynuje Płocka LOT.

W tym roku Dzień Kuchni Polskiej wychodzi również na Stary Rynek dzięki Fundacji Revita. W niedzielę na mieszkańców w każdym wieku będzie czekać dużo atrakcji: gotowanie na żywo, kiermasz produktów, degustacja polskich jabłek i bigosu, a także koncert zespołu Alergen.

Także w niedzielę, tym razem o 17:00, odbędzie się podwieczorek patriotyczny. – Wspólne, radosne śpiewanie pieśni patriotycznych wprowadza w świąteczny nastrój – podkreślała Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która od siedmiu lat przygotowuje wydarzenie. PLOT wspomaga zespół Dzieci Płocka oraz Książnica Płocka. Uczestnicy dostaną nie tylko śpiewniki i biało-czerwone gadżety, będą mogli rozgrzać się przy kubku gorącej herbaty.

Niepodległość świętować zaczynamy już w piątek – przed południem wystartuje Bieg Niepodległości, a popołudniu Muzeum Mazowieckie zaprasza na wieczór poezji i pieśni patriotycznych. Skończymy zaś 17 listopada koncertem chóru koncert Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses w katedrze.

***
Przypominamy, że w związku ze złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 listopada br. w godz. 9:20 – 9:45 nie będzie czynny przystanek przy pl. Obrońców Warszawy. Dostępne będą przystanki na ul. Kwiatka i przy ul. Gradowskiego.

***
Program Narodowego Święto Niepodległości

10 listopada 2019 roku
11:00 – 17:00 – Stary Rynek – Dzień Kuchni Polskiej
14:00 – występ zespołu Alergenx

12:00 – plac Obrońców Warszawy – start rajdu rowerowego – V Rowerowy Rajd Niepodległości. Organizator: Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy Viktoria

17:00 – Stary Rynek przy ławeczce druha Wacława Milke – Podwieczorek patriotyczny – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Lisewa. Organizatorzy: Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Książnica Płocka oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka

11 listopada 2019 roku – Narodowe Święto Niepodległości

9:15 – plac Obrońców Warszawy – złożenie kwiatów przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego – żołnierza Legionów Polskich, Obrońców Płocka 1920 roku

10:00 – bazylika katedralna – msza święta w intencji ojczyzny

ok. 11:20 – plac Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza – hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Miasta Płocka, złożenie kwiatów przez delegacje, wystrzały na wiwat – Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe

ok. 12:00 – Stary Rynek
– powitanie przez Prezydenta Miasta Płocka
– pokaz wyszkolenia sportowo-obronnego I LO PUL w Płocku
– koncert pieśni patriotycznych – chór VOX MAIORUM Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku
– degustacja rosołu z gęsiny gotowanego przez płocczan
– Akcja Marcelinki – ciasteczka przygotowane i udekorowane przez społeczność Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24

19:00 – Państwowa Szkoła Muzyczna ul. Kolegialna 23 – Narodowe Święto Niepodległości – koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego i solistów Magdalena Urbanek – sopran, Dominika Zembrzycka – alt,
Michał Kędzierski – bas, Albert Rugieł – tenor, Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses Anna i Wiktor Bramscy – przygotowanie chóru i Adam Banaszak – dyrygent

Imprezy towarzyszące Narodowemu Świętu Niepodległości
11 listopada 2019 roku
19:00 – płockie parafie – Ogniska Patriotyzmu – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku
Akcja – Polska Flaga Narodowa w każdym domu

11 listopada 2019 roku
Dzień Kuchni Polskiej – rodzinne obiady w płockich restauracjach
Organizatorzy: Fundacja Vivat Polonia i Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna

17 listopada 2019 roku
19:00 – Bazylika Katedralna w Płocku – koncert PŁOCK – NIEPODLEGŁEJ – w wykonaniu Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses

Źródło: UMP.
Władysław Kosiniak-Kamysz: Prezydent nie podpisuje w ciemno wszystkich ustaw

– Tak jak kampanię parlamentarną rozpoczęliśmy w Płocku, tak na ziemi płockiej rozpoczynamy projekt Prezydent 2020. Będzie to cykl debat, o tym jaka ma być Polska. Chcemy rozmawiać z rodakami o tym, jaka ma być prezydentura, jaki powinien być prezydent w Polsce, jaką role powinien pełnić, co jest najważniejsze na te pięć, a może 10 lat kadencji – mówił przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz.

O ile kampania prezydencka w Polsce oficjalnie się nie rozpoczęła, to po wczorajszym spotkaniu w zajeździe Pod Szczęśliwą Gwiazdą w podpłockim Cekanowie, chyba nikt już nie ma wątpliwości – szef ludowców rozpoczął wyścig do prezydenckiego fotela. W otoczeniu partyjnych kolegów, wśród których nie zabrakło posła Piotra Zgorzelskiego czy marszałka Adama Struzika oraz licznie przybyłych na spotkanie mieszkańców i sympatyków PSL, Kosiniak-Kamysz przyznał, że jest gotowy do wyborów. Zapowiedział, że na razie ma być to na zasadzie debat, konsultacji i zbierania opinii. 

Przyznał, że podczas spotkań z Polakami: – Trzeba przedstawić realny projekt dla Polski silnej w Europie i na świecie, dla Polski dumnej ze swojej historii, ale patrzącej w przyszłość, dla Polski, która szuka przyjaciół, a nie wskazuje wrogów, kraju który jest dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy na nas zagłosowali.

– Wierzę głęboko, że inna Polska jest możliwa. Nie Polska podzielona, nie Polska waśni, sporów, nienawiści. Jest możliwa Polska wspólnoty, Polska współpracy, Polska, która szanuje każdego człowieka. Polska, jako kraj musi szanować wszystkich swoich obywateli – to jest podstawa i na czele tej zasady i gwarantem tej zasady musi być prezydent RP, który będzie prezydentem wszystkich Polaków. Będziemy namawiać wszystkich, aby poszli do tych wyborów, aby to była rekordowa frekwencja, bo to jest odpowiedzialność za Polskę – podkreślił.

– Jeżeli komuś rola strażnika żyrandola odpowiada to jest jego sprawa, ale dla nas jest to nie do przyjęcia. W dzisiejszych czasach prezydent powinien być kreatorem, powinien zgłaszać swoje ustawy, powinien konsultować swoje decyzje ze wszystkim środowiskami politycznymi, powinien być strażnikiem dialogu obywatelskiego i społecznego, powinien być osobą odważną i niezależną – wymieniał. Nawiązał w swojej wypowiedzi, do ostatnio bardzo krytykowanej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, aby marszałkiem seniorem w sejmie został Antoni Macierewicz. – To jest niemożliwe, aby z własnej woli wybrać Antoniego Macierewicza na marszałka seniora. To się w głowie nie mieści. To mu zostało przysłane z jednej, znanej ulicy w Polsce, czyli ul. Nowogrodzkiej [ siedziba Prawa i Sprawiedliwości – przyp. red.] i po prostu to podpisał. Tak sądzę, bo nie wydaje mi się, aby było możliwe wskazać osobę na marszałka seniora, która w tak ewidentny sposób dzieli Polaków – Kosiniak-Kamysz nie ukrywał oburzenia. – Prezydent musi być prezydentem, a nie rezydentem – stwierdził. – Prezydent nie może mieć innego zwierzchnika nad sobą, jak wola narodu.

Dalej wymieniał cechy, które jego zdaniem powinien posiadać dobry prezydent. – Dobry prezydent to taki, który rozumie, że opozycja ma swoje prawa w sejmie i, że to on jest gwarantem prawdy. Prezydent to też osoba, która w ciemno nie podpisuje wszystkich ustaw – bez analizy – co wyszło przy Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym – zauważył. -Dobry prezydent to taki, który podejmuje najtrudniejsze tematy – kontynuował. Nawiązał przy okazji do reformy służby zdrowia i reformy edukacji. – Trzeba postawić na jakość edukacji. To są tematy, które będziemy chcieli poruszać. To jest  moja propozycja. Zadeklarowałem, że jestem gotowy stanąć do tych wyborów, ale zanim to nastąpi, chciałbym gromadzić różne środowiska. My chcemy wygrać te wybory, a nie wziąć udział w zawodach. Chcemy wygrać wybory, a nie rozgrywać interesy wewnątrz partyjne. Chcemy wygrać wybory, bo wierzymy, że lepsza Polska jest możliwa. Polska w Unii Europejskiej jest miarą dzisiejszego patriotyzmu. Polska dumna i zakorzeniona w swoich tradycjach jest możliwa, tylko nie wolno stać w miejscu, nie wolno się wiecznie wahać i zastanawiać – przemawiał do zgromadzonych.

A zakończył słowami: My ruszamy mocno. Zaczynamy ze szczęśliwej ziemi płockiej. I mocno wierzymy w to, że lepsza Polska – naszych marzeń – jest możliwa. Do dzieła!
Mężczyzna molestował nieletnią w autobusie. Policja poszukuje świadków

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku poszukują świadków zdarzenia, dotyczącego dopuszczenia się innej czynności seksualnej wobec małoletniej, którzy w poniedziałek, 4 listopada, w godzinach 20:15 a 21:00, poruszali się autobusem Komunikacji Miejskiej linii nr 3, numer boczny 730.

Osoby, które widziały zaistniałe zdarzenie bądź posiadają jakiekolwiek informacje na ten temat proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Płocku pod numerem telefonu 24 266 15 39 lub 24 266 16 00/01.
Mały plac zabaw i kącik do odpoczynku. Strefa dla rodziców i dzieci w płockim szpitalu [FOTO]

Dziecko, które przebywa w szpitalu razem ze swoim opiekunem, nie tylko lepiej znosi chorobę i zabiegi medyczne, lecz przede wszystkim statystycznie jego pobyt w szpitalu skraca się nawet do 30 procent. Obecność rodziców z dzieckiem podczas choroby zmniejsza traumę, a współpraca małego pacjenta z personelem medycznym jest zdecydowanie lepsza, dlatego kolejny polski szpital zostanie objęty programem „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Tym razem jest to Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka.

W lipcu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Oznacza to, że od tej pory szpitale nie mogą żądać od rodziców dodatkowych opłat za pobyt z dzieckiem, a przede wszystkim zobowiązane są do zapewnienia opiekunom godziwych warunków podczas hospitalizacji podopiecznego. To z jednej strony wspaniała wiadomość dla małych pacjentów i ich opiekunów z drugiej zaś realny problem organizacyjno-finansowy szpitali. Tu z pomocą przychodzi Budimex, który od 6 lat w ramach Programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” w szpitalach w całej Polsce tworzy te wyjątkowe miejsca.

– W Strefach Rodzica najmłodsi pacjenci i ich rodzice mogą odpocząć od szpitalnej rutyny oraz pobawić się w bezpiecznej i specjalnie zaprojektowanej do tego celu przestrzeni. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci to priorytet w działaniach społecznych naszej firmy. Od 2013 stworzyliśmy w polskich szpitalach 31 Stref Rodzica, a każda ze zrealizowanych przestrzeni jest inna, odpowiadająca na indywidualne potrzeby szpitala – podkreśla Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w Budimeksie.

Ostatnia w tym roku, a za razem wyjątkowa, mikołajkowa Strefa Rodzica powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. W ogólnodostępnej przestrzeni znajdującej się przed oddziałem dziecięcym i poszpitalną przychodnią pediatryczną powstanie miejsce do zabawy i spotkań z rodziną. Na ponad 50 m2 powierzchni staną kanapy, powstanie domek na drzewie i mała czytelnia.

Prace w płockim szpitalu rozpoczną się pod koniec listopada. Otwarcie Strefy Rodzica przewidziane jest na początek grudnia tego roku.

Fot. Materiały prasowe.
‘Podolanka’ kończy 20 lat. MOSiR zachęca do wspólnego świętowania

Od dziś, czyli od piątku 8 listopada do niedzieli 10 listopada Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu zachęca do wspólnego świętowania 20-lecia pływalni ‘Podolanka’. Z tej okazji na uczestników czeka wiele atrakcji.

W piątek (8 listopada) o godz. 15:00 rozpocznie się zabawa pod nazwą “20 pytań z okazji 20-lecia pływalni Podolanka”. MOSiR Płock przygotował nagrody – drobne upominki, w tym korzystanie z pływalni za 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę! Zabawa potrwa do 18:00.

Dodatkowo w sobotę i niedzielę dla dzieci i młodzieży uczącej się do 25 roku życia, za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej, obowiązywać będzie bilet wakacyjny, którego cena wynosi 50 proc. biletu ulgowego.

Polecamy: Tu jest jakby… luksusowo. Podolanka zmieniła się nie do poznania [FOTO]
Od dziś zmiana przepisów w ruchu drogowym. Więcej uprawnień dla policjantów

Od dziś, czyli 7 listopada trzymanie rąk na kierownicy czy nieopuszczanie pojazdu to obowiązek, za złamanie którego grozi 500 zł grzywny. Kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane w dowolnym miejscu. Podczas tzw. szybkich testów trzeźwości, policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Od 1 stycznia 2020 r. kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika.

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Choć ten przepis obowiązuje już od wielu lat, to obecnie został jednoznacznie doprecyzowany i wprowadzony do taryfikatora.

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego“. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Policjant nie będzie traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym.

Rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości, policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy – tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą kolejne nowe przepisy i uprawnienia policji podczas kontroli drogowej.

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).
Bazarki, targi i ryneczki będą nowoczesne. Ruszył nabór wniosków na remonty i budowy

Samorząd województwa rozpoczyna nabór wniosków na budowę i modernizację targowisk. W tym roku w puli jest ponad 8,4 mln zł. Dzięki tym środkom wsie i małe miejscowości na Mazowszu zyskają nowoczesne i przyjazne bazarki, targi i ryneczki. Wnioski można składać do 9 grudnia br.

Nowoczesne, oświetlone, utwardzone, z parkingami i sanitariatami – tak wkrótce będą wyglądać kolejne targowiska na Mazowszu. Przynajmniej połowę ich powierzchni zajmować będą zadaszone stoiska. Targowiska zyskają również przyłącze do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Dzięki wsparciu mazowieccy rolnicy będą mogli w godziwych warunkach sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach.

– Targowiska wracają do łask. Kupowanie na bazarze stało się współcześnie trendem, nie tylko wśród osób starszych, ale również wśród młodszych klientów, którzy coraz częściej poszukują, zdrowej, ekologicznej i nieprzetworzonej żywności – podkreśla Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa.

O unijne wsparcie mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, powiaty i związki powiatów. Inwestycje mogą być realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców, a wartość dofinansowania nie może przekroczyć 1 mln zł.

Szczegółowe informacje o dofinansowaniu oraz formularze wniosków dostępne są na stronie Biura Regionalnego KSOW Województwa Mazowieckiego.

Źródło: UMWM
Fot: Waldemar Goralewski / AG.