Siemens zbuduje Orlenowi blok gazowo-parowy

Około 1,3 miliarda złotych za budowę i 0,3 mld za umowę serwisową – to koszt bloku gazowo-parowego, który konsorcjum Siemens AG i Siemens sp. z o.o wybuduje dla Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Umowa serwisowania głównych urządzeń bloku zawarta została na 12 lat.

Dzięki nowej elektrociepłowni w Płocku, której moc ma wynosić 596 MWe, możliwe będzie podniesienie efektywności produkcji ciepła i energii. Zwiększenie rentowności wykorzystania paliwa gazowego w procesach produkcyjnych możliwe będzie dzięki zastosowaniu bardzo nowoczesnej, niezwykle sprawnej turbiny gazowej.

– Wybraliśmy najlepszą z dostępnych technologii o optymalnej efektywności, spełniając tym samym założenia planów rozwojowych Grupy Orlen – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen. – Już za trzy lata będziemy dysponowali nowoczesnymi aktywami energetyki przemysłowej we Włocławku i Płocku tworząc istotny element bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Koncernu, ale i naszego kraju.

Władze PKN Orlen skompletowały niemal wszystkie pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia inwestycji. Wśród nich znajdują się między innymi: pozwolenie na budowę, a także umowa przyłączeniowa do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Gaz-Systemem.

Płocka elektrociepłownia Orlenu ma być gotowa za 36 miesięcy. To drugi po Włocławku projekt tego typu realizowany przez Koncern, który da Grupie Orlen moce wytwórcze sięgające 1,5 GWe.