Wszystkie autobusy Komunikacji Miejskiej w Płocku każdego, powszedniego dnia przemierzają około 21 tys kilometrów. Zatem w ciągu dwóch dni okrążają całą kulę ziemską wzdłuż równika. Długość wszystkich, płocki linii autobusowych to aż 720 km.
Rocznie autobusy komunikacji miejskiej przejeżdżają prawie 6,5 mln km – co stanowi 17 odległości z Ziemi na Księżyc. W ciągu ostatniego roku komunikacja przewiozła około 20 mln pasażerów. Autobusami – w tej chwili – kieruje około 230 kierowców w tym ponad 20 kobiet.
W popołudniowym szczycie praktycznie wszystkie autobusy KM jeżdżą po ulicach i drogach. Stanowi to około 100 autobusów. Średnie zużycie paliwa wynosi około 40 litrów na 100 km, czyli razem pojazdy zużywają około 9 tys litrów w ciągu jednego dnia. – Tu nie uwzględniamy hybryd, jeżeli je uwzględnimy to zużycie paliwa znacznie się zmniejszy – wyjaśniał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
W dzień powszedni pierwszy autobus na trasę wyjeżdża o godz. 3:38, a wraca o godz. 23:50. – Są zatem tylko 3,5 godz. kiedy autobusy nie kursują – podkreślał Andrzej Nowakowski. Prawdziwą rekordzistką wśród linii autobusowych jest linia nr 3, która przemierza całe miasto z Winiar aż do Borowiczek. W tym przypadku nie tylko jest to najwięcej kilometrów przemierzanych przez autobus, ale także ilość kursów. Jest także rekordzistką jeżeli chodzi o ilość wożonych pasażerów – w dzień powszedni – to około 9 tys osób. Autobusy komunikacji miejskiej w dzień roboczy wykonują ponad 1300 kursów na 40 liniach.
Od kilku lat trwa wymiana starych, wysłużonych pojazdów na nowe. Dziś na ulice Płocka wyjechały te najnowszej generacji – Solaris Urbino Hybrid. W ciąg miesiąca trafi ich do naszego miasta aż 25. Zastępować one będą stary tabor. Wysłużone i przestarzałe autobusy będą wycofane z ruchu i zezłomowane. – Być może sprzedane, jeżeli ktoś będzie chciał je kupić – żartował prezydent. – Po zakupie 25 pojazdów najnowszej generacji, które sukcesywnie przyjeżdżają do Płocka, średni wiek pojazdów obniży się o 8 lat – tłumaczył. – W tej chwili jest to 12 lat. Część będzie bardzo nowych, część nieco starszych, a te najstarsze zostaną wycofane z użytkowania.