Zachwycająca Małachowianka (FOTO)

Prawie 30 milionów złotych kosztowała rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kolegium i dawnej Kolegiaty św. Michała będących częścią Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.

Przyznana na realizację projektu dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła ponad 25 milionów (85 procent). Reszta środków pochodziła z budżetu miasta. Umowa w sprawie dofinansowania podpisana została w maju 2014 roku.

Zwieńczeniem dwuletnich prac rewitalizacyjnych była konferencja, w której udział wzięli między innymi europoseł Julia Pitera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, biskup płocki Piotr Libera, prezydent Andrzej Nowakowski i wielu innych gości, wśród których nie brakowało duchowieństwa i mundurowych.

– Przy obecnych uwarunkowaniach prawnych i inwestycyjnych to przedsięwzięcie było ewenementem na ogólnopolską skalę. Przebudowa musiała uwzględniać nie tylko bardzo wysoki poziom historyczno-architektoniczny obiektów, ale rónież współczesne wymogi funkcjonowania szkoły – podkreślał w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Nowakowski. – Podczas prac w podziemiach Kolegiaty Św. Michała odkryte zostały dotąd nieznane fundamenty i detale architektoniczne z czasów panowania księcia Konrada I Mazowieckiego. Architektura wczesnogotycka tej klasy do tej pory występowała jedynie na Śląsku.

Fragmenty absydy, chóru wschodniego i także polichromie o charakterze sakralnym (w latach 70. XX wieku zostały one pokryte tynkiem) odkryte zostały w auli, która przez wiele wieków pełniła rolę szkolnej kaplicy. Sztukaterie i złocenia zostały odtworzone zgodnie z koncepcją Władysława Drapiewskiego z początku XX w.

Wykopaliska, pamiątki i przedmioty codziennego użytku zgromadzone w szkolnych zbiorach oraz ofiarowywane przez wychowanków i sympatyków Małachowianiki zostaną zaprezentowane w odrestaurowanym muzeum, które znajduje się w podziemiach szkoły. Zarówno budynki dawnego Kolegium, jak i dawnej Kolegiaty zostały przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami narządów ruchu. Wykonane zostały: nowa droga przeciwpożarowa, parking dla osób niepełnosprawnych oraz chodniki.

Podczas konferencji podsumowującej dwuletnią rewitalizację głos zabierali (poza prezydentem Andrzejem Nowakowskim) również europoseł Julia Pitera i marszałek Adam Struzik. Ksiądz profesor Michał Grzybowski wygłosił wykład, w którym przedstawił ponad 800-letnią historię szkoły, a biskup Piotr Libera mówił o związkach z Kościołem i znaczeniu szkoły dla dziedzictwa narodowego i historii Polski. Nawiązywał do tego również film przygotowany przez Piotra Bałę, zilustrowany pieśniami wykonywanymi na żywo przez szkolny chór Minstrel. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście udali się na zwiedzanie szkoły. Przerywane prezentowanymi na korytarzach scenkami związanymi z historią Małachowianki.